Stanowczy list polskich lekarzy przeciwko aborcji. ,,To akceptacja nieograniczonej eugeniki’’  - zdjęcie
22.11.20, 12:30Fot. Pxere

Stanowczy list polskich lekarzy przeciwko aborcji. ,,To akceptacja nieograniczonej eugeniki’’

56

W reakcji na orzeczenie TK ws. aborcji eugenicznej pod koniec października swoje stanowisko opublikowała Naczelna Rada Lekarska, która wyraziła „głębokie zaniepokojenie” decyzją sędziów. W stanowisko podkreślono, że dotychczasowy „kompromis” dawał kobietom „fundamentalne prawo do decyzji”. Teraz na stanowisko to w liście otwartym odpowiadają polscy lekarze różnych specjalności, członkowie Okręgowych Izb Lekarskich, którzy podkreślają, że stanowisko NRL jest sprzeczne z kodeksem etyki zawodowej,

- „Jesteśmy oburzeni proaborcyjnym stanowiskiem NRL z 27 X 2020. Jako lekarze należący do Okręgowych Izb Lekarskich w Polsce nie zgadzamy się, aby samorząd lekarski i to w imieniu całego środowiska, przyzwalał na zabijanie najmłodszych pacjentów ze względu na stan ich zdrowia i szansę przeżycia” – piszą sygnatariusze listu.

- „Naczelna Rada Lekarska nie może występować wbrew przysiędze lekarskiej tworząc stanowisko niezgodne z kodeksem etyki zawodowej” – dodają.

Lekarze podkreślają, że składana przez nich przysięga zobowiązuje ich do „służby życiu i zdrowiu ludzkiemu od chwili poczęcia”. Wobec tego zarówno aborcja jak i eugenika są sprzeczne z przysięgę lekarską.

- „Stanowisko Prezydium NRL popierające aborcję jest zatem sprzeczne z Kodeksem Etyki Lekarskiej i ustawowym zadaniem tego organu” – pokreślono w liście.

Odnosząc się do stwierdzenie Prezydium NRL, w myśl którego „wolnością obywatelską jest możliwość podejmowania decyzji” lekarze pytają:

- „Czy w przypadku osób, które z powodu wypadku lub ciężkiej choroby znajdą się w podobnym stanie, jak te ciężko chore dzieci, Prezydium NRL również uzna decyzję bliskich o poddaniu ich eutanazji za wyraz realizacji wolności obywatelskich?”.

Wskazują, że jedyną różnicą pomiędzy niepełnosprawnością dziecka rozpoznaną w okresie prenatalnym a niepełnosprawnością rozpoznaną po urodzeniu jest czas postawienia diagnoza. Zarówno pacjent jak i choroba pozostają tacy sami.

- „Dziś konflikt dotyczy możliwości pozbawienia życia pacjenta, przed 22 tygodniem jego życia prenatalnego; zapewne wkrótce spór przesunie się na późniejszy wiek chorego, jak to już się dzieje w niektórych krajach. Prezydium NRL nie może nie zdawać sobie sprawy z konsekwencji swojej wypowiedzi” – czytamy w stanowisku polskich lekarzy.

 Sygnatariusze listu zauważają, że w stanowisku NRL mówi się o korzystaniu z najnowszej wiedzy medycznej i odkryć cywilizacyjnych, ale całkowicie pomija kwestię etyki lekarskiej.

- „Takie postawienie sprawy niesie za sobą akceptację przeprowadzania niczym nieograniczonych eksperymentów medycznych, klonowania człowieka, stosowania w medycynie zasad eugeniki” – podkreślono.

- „Na transparentach protestujących pojawiało się hasło: to jest wojna. Istotnie, to jest wojna, w której ofiarami są matki i ich dzieci, a agresorami wszyscy, którzy optują za zabijaniem. My jako lekarze, a zwłaszcza nasi reprezentanci – Naczelna Rada Lekarska, mamy obowiązek stanąć w szeregach tej wojny po właściwej stronie, mamy walczyć o życie i godność naszych pacjentów, bez wartościowania i kalkulowania, kto zasługuje na naszą pomoc a kto nie. Refleksja nad toczącym się w przestrzeni publicznej sporem dotyczącym życia ludzkiego prowadzi do wniosku, iż jesteśmy świadkami niszczenia tradycyjnej etyki personalistycznej przez utylitaryzm. Jeśli zgodzimy się na to, że możemy jako lekarze decydować, które życie jest niewarte życia, to zaczniemy uczestniczyć w procedurach eutanazji i aborcji na życzenie, co już się stało w kilku krajach Europy oraz w Kanadzie. Jeśli sprzeniewierzymy się naszemu powołaniu służbie życia, staniemy się wykonawcami wyroków na chorych pacjentach” – podsumowują medycy.

Pod listem podpisali się lekarze różnych specjalności, członkowie Okręgowych Izb Lekarskich w Polsce, m.in. prof. Piotr Czauderna, prof. Irena Jankowska, prof. Anna Liberek, prof. Tomasz Liberek, prof. Andrzej Radzikowski oraz inni wybitni polscy specjaliści.

Zobacz również: Polscy pediatrzy stanowczo: ,,Aborcja zaprzecza istocie zawodu lekarza''

kak/wPolityce.pl

Komentarze (56):

Anna2020.11.23 12:16
Coś mi tu grubo nie pasuje: skoro "nienarodzone dziecko" jest pacjentem tychże lekarzy to gdzie jest jego numer PESEL, karta pacjenta, dokumentacja medyczna? Nie ma? Ano nie ma, bo system nie uwzględnia "pacjenta", który nie posiada numeru PESEL, daty urodzenia ani nawet danych osobowych. A więc nie jest pacjentem. Pacjentką jest przyszła (o ile wszystko pójdzie dobrze) matka. Wstyd, żeby lekarze posuwali się do takich kłamstw.
pp2020.11.23 7:51
Co dalej? Transfuzji krwi też trzeba zakazać? A wyrostek wyciąć można?
Kiki2020.11.22 21:20
Dzidziusia do fizalis wlozyc.
Japa2020.11.22 17:28
Kompletna klapa Ja Japa prawdziwy
Japa2020.11.22 18:31
Ha ha ha Tyś klapa od szamba . hja ha ha
Iza2020.11.22 15:45
Bogu niech będą dzięki za tych lekarzy i ich odważny i ważny głos.
Twoje imię2020.11.22 17:11
To ich sobie do nich, może cię modlitwą bedą leczyć
Anonim2020.11.22 21:24
Lekarz ,który zna wartość życia jest lekarzem ,który będzie walczyło zycie każdego pacjenta ,ten który chce zabijać najsłabszych to i nie będzie miał litości dla ciebie ,no chyba ,że za kasę. Modlący się lekarz to dobry lekarz,obyś na takiego trafił gdy poważnie zachorujesz .
Japa2020.11.23 17:11
Jak byś miał odrobinę wiedzy o życiu i funkcjonowaniu ludzkiego organizmu . to byś " Twoje imię " wiedział jak działa nadzieja na uzdrowienie .
Japa2020.11.22 15:43
A a a a a .... Jesteś kobietą " Jenny :" . Przepraszam . Nie walnął bym w pysk , Napluł bym w " bużkę " O doktorze Chazanie nie zapomniałem , To ty nie wiesz za co Go przeładują spece od aborcji. A tak poza tematem . Podobno jak totalni i Soros dojda do władzy , to wprowadzą nową specjalizację lekarska . Lekarz . Specjalność - aborcja na życzenie. Eutanazja bez prośby . .
cma2020.11.22 15:13
Kłamliwe i załgane patokatole z frondy nie napiszą, że ten list podpisało 61 lekarzy w przeciwieństwie do listu: www.ListLekarzyDoTK.pl w sprawie dopuszczalności aborcji ze względu na przesłankę o nieodwracalnym upośledzeniu lub nieuleczalnej chorobie płodu. Ten drugi podpisało ponad 1000 lekarzy.
dr2020.11.22 14:44
bardzo dobra inicjatywa i uzasadnienie zgodnie z prawdą
Kasikas2020.11.22 14:29
NIE ZABIJAJ>>>i tego się trzymajmy
Anonim2020.11.22 14:17
Skoro człowiek jest od poczęcia, to czemu chrzci się dopiero tych po porodzie?
Roman2020.11.22 14:42
Ponieważ tylko człowiek narodzony ma możliwość odpowiedzieć swoim życiem na wezwanie Boga do pełnienia Jego woli.
cam2020.11.22 15:05
Ha ha ha ha .... I jak ci ten noworodek odpowiada na to wezwanie? Jak mu się uleje przy karmieniu czy zdrową kupką? No to może, skoro ma odpowiadać na wezwanie, to jednak chrzcijcie świadomych i dorosłych, którzy tego chcą a nie jak lec byle ilość była?
pp2020.11.23 7:53
A jeśli nie jest narodzony a po cesarce? To odpowiada czy nie?
Co to jest aborcja2020.11.22 14:15
wg. starego-nowego określenia metodą marksistowską, tj. żydowską"? . . . Aborcja jest DOBREM! . . . Tak to określił "etyk, moralista, filozof" i chüj wie jeszcze co, prof. doktor Hertrich-Woleński, cyt.: "dziewczyny, dobro zwycięży!!!" - Dobro, tj aborcja zwycięży! . . . Ten stary chüj z brzuchem do kolan, 80-letni parch i "dziewczyny"... Nie ma na świecie takiej VIAGRY.
Xxx2020.11.22 14:11
Ilu było tych lekarzy? Pięciu?
Poeta /z klozeta/2020.11.22 14:57
Było trzech - ale jeden zdech.
Nie "polscy lekarze"2020.11.22 14:05
tylko grupka katolickich oszołomów. Normalny lekarz czegoś takiego by nie wyprodukował, bo to twór chorych umysłów, skażonych religijnym opętaniem.
Halo jestem "Alojzy Cedzidło " , ale niezupełnie ,2020.11.22 13:39
Bo jestem tyż: ebz , Figo Fago a tak naprawdę to męska tylko z nazwy , pisda . Nienawidzę Polskich Panów . Wprowadzają mnie w kompleksy . Tutaj się podpisuje różnie , bo jak wspomniałem , jestem głupia pisda zza Buga , ale lubię "politykować , "filozofować " i jestem tyż "teologiem" . Rycerz Łukaszenka z Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych jest moim ulubionym dyktatorem bo nie jest biały jak Polskie Pany i ma dobre geny ruso-mongolskie, tj . czysto słowiańskie .
man.of.Stagira2020.11.22 13:26
HISTORYCZNE video. Prawda Uniwersalna: 'Unia Europejska to jest permanentny zamach stanu prowadzony przeciwko państwom które nie chcą się "dostosować".' Z wypowiedzi francuskiego europosła. https://www.youtube.com/watch?v=zAnGA2N2BBY&feature=share&fbclid=IwAR28YEGp_XNuBAA8gHmVG7OIS3U40uywKFw6eaG7jcGXhHQluVbAqg-ZY-0
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.22 13:21
Ten list to nic nieznaczące pyerdolenie kilku oszołomów! Władze Naczelnej Rady Lekarskiej wybierane są w wyborach więc widać lekarzy prezentujących odmienne stanowisko niż w tym liście jest zdecydowana większość. Ot wola ,,SUWERENA” tylko w skali konkretnego zawodu.
cam2020.11.22 17:42
A dokładnie 61. Tylu lekarzy podpisało ten list. List o przeciwnej treści podpisało 1007 lekarzy.... www.ListLekarzyDoTK.pl
Alojzy Cedzidło2020.11.22 18:48
Fajne . 61 przeciw , 1007 za . Przegłosowano zabijanie . Dobrze że głosowano . Hitler podjął decyzję o zniszczeniu naszej polskiej elity bez głosowania , Stalin też Wiedzieli kto zostanie i będzie kontynuował ich politykę w tym względzie Niedługo należy się spodziewać głosowania nad uśmiercaniem chorych i starych. W Holandii , nic nie marnują ze zwłok robią już nawozy do uprawy tulipanów. .
cam2020.11.22 20:13
No i wuj złamany ci do do tego, a dokładnie do kobiecej macicy, której nie masz. KAŻDA kobieta MA PRAWO do urodzenia ZDROWEGO dziecka. Polki rodzą obecnie w coraz późniejszym wieku, w związku z tym rośnie ryzyko wystąpienia wad genetycznych w tym letalnych. Zmuszanie do donoszenia takiej ciąży to niewyobrażalny sadyzm i okrucieństwo oraz zmniejszenie szansy na urodzenie w przyszłości zdrowego dziecka. Dlatego ta trudna, intymna i bolesna decyzja MUSI należeć WYŁĄCZNIE do kobiety. W żadnym wypadku NIE MOGĄ o tym decydować scoorwiali i skorumpowani władzą politycy, porąbani fanatycy religijni czy zgniły moralnie obłudny kler.
Alojzy Cedzidło2020.11.23 16:57
Piszesz Szanowny "cam " -jej macica , jej decyzja , w póżnym wieku Ale jakoś nie znalazłem komentarza mówiącego o tym co wcześniej , przed orgazmem . Gumka i inne środki , jak się chce tylko sam orgazmik . Dalej . Rezyko urodzenia chorego dziecka w jakimś stopniu da sią przewidzieć robiąc przed poczęciem , odpowiednie badania lekarskie A teraz panie z panami walczą o seks szałowy bez opamiętania , bez konsekwencji . A w razie wpadki do skrobanki i po kłopocie Tylko jest problem , o którym miłośniczki orgazmu bez konsekwencji nie wiedzą . Po korona wiruse zanika węch , smak i orgazm, Pani Lempart wie o tym . i w ramach chorej zazdrości ( bo u niej już po " obiedzie " ) wyciąga panie na ulicę " Jak ja nie to i wy nie musicie " . I kupą po wirusa . Głupie , co ? I to jak . Ale co ja poradzę ,że te tłumy i mnie narażają . A policja jak w przedszkolu.
cam2020.11.23 18:26
Kretyn jesteś Alojzy i szkoda słów na ciebie. Nikt normalny poza załganymi patokatolami nie traktuje aborcji jako metody antykoncepcji. To patokatole muszą się skrobać, bo przecież antykoncepcja to grzech. Mówimy o kobietach, które CHCĄ URODZIĆ ZDROWE dziecko, ale niestety ich ciąża obarczona jest ciężkimi i nieuleczalnymi wadami rozwojowymi. Zyebanym fundamentalistom pod dyktando scoorwiałego Ordo Iuris wymarzyło się przymuszanie kobiet do rodzenia upośledzonych dzieci. Rozwalili więc funkcjonujący 27 lat kompromis aborcyjny. Wywołaliście katozyeby wojnę religijną to ją będziecie mieli. A największym jej przegranym JUŻ jest instytucjonalny KK. I dobrze.
Alojzy Cedzidło2020.11.24 10:06
Wiesz co Szanowny " cam" ? Sprawiłeś mi radość tym swoim nerwowym wpisem. Kretyn potrafił uczonego z równowagi wyprowadzić . Taki z Ciebie uczony jak z krowy Mis Polonia . Tym mało kulturalnym komentarzem doskonale to udowodniłeś .Dodatkowo pokazałeś wyjątkowy brak , tak wymaganej od nas katolików TOLERANCJI . Wojna przez nas wywołana , twierdzisz . A dlaczego nie wcześniej ? . Przed wiekami ?. Ten problem nie jest nowy . Dziś wywołany wraz z wyjściem z alkowy par jednoseksualnych. Jestem kretyn , zgoda . Jestem z tych kretynów którzy uznają prawa natury za nadrzędne , A ,ze te prawa są zgodne z wiarą katolicką , jestem katolikiem . Wasza sprawa jak Wy podchodzicie do tych problmów. Jedyne co mnie niepokoi ta wspomniana przez Ciebie WOJNA . Jak rozumi wojna o to aby na prawa natury wypiąć symboliczną część waszego ciałka . Tego na plecach , Niżej pasa.
cam2020.11.25 22:38
Masz czelność mówić o tolerancji? Gdzieś mam katolików i ich wierzenia oraz uczucia. Obchodzę was szerokim łukiem i dokładnie tego samego oczekuję od was. ODPIMPAJCIE się od NIE SWOICH macic. Guzik was one powinny obchodzić. Żyjemy ponoć w państwie świeckim, więc NIE MACIE prawa narzucać swoich wierzeń innym ludziom. Nie chcecie to się nie skrobcie, ale decydowanie o tym i O SWOIM ciele pozostawcie kobietom. I nie ma powodu, być być miłym i kulturalnym, gdy po chamsku, z butami, wdzieracie się w najintymniejszą sferę życia. W takich sytuacjach w pełni zasługujecie na oklep po pysku.
Maciej Płatov2020.11.22 13:20
"Jestem Polakiem", tak jak jestem z "Pogorzyc", tak jak jestem z "Raciborza", tak jak jestem z "Katowic", tak jak jestem z "Cieszyna", ale jestem wszędzie. Jestem w "Do Rzeczy", jestem w "Dzienniku.pl", jestem kürwą żydowską-trollem. Napisz do mnie: [email protected]
Brawo2020.11.22 13:15
Bardzo potrzebne są takie głosy lekarzy. Nie bać się, prawda zawsze się obroni. Lekarz wykonujący aborcję to morderca, żadne wycie opętanych dzikusów tego nie zmieni.
Twoje imię2020.11.22 13:26
Wasz ukochany Chazan też?
Bożena2020.11.22 13:15
Chwała Tobie Panie Boże za To Słowo w Obronie Życia . .Maryjo prowadź Naszą Umiłowaną Ojczyznę Polskę do Służby dla Drugiego Człowieka do Miłości. Amen. zło Dobrem Zwyciężaj Amen Dziękuję za Ten Głos.
Alojzy Cedzidło2020.11.22 13:10
Chwała lekarzom ,którzy nie zapomnieli roli lekarza a i o swojej przysiędze też. Naczelna Rada Lekarska . ? A co to jest . Naczelna Rada Opieki Nad Mordercami? Zjawisko jak we wszystkich innych kastach . Są ludzie uczciwi i są i tacy co za kasę i własne dzieci zamordują .
Japa2020.11.22 13:03
Zupełna klapa
Japa2020.11.22 13:23
Japa do Lewego "Japy " Badz przynajmniej konkretnyn skoro nie stać cię na uczciwość " podszywaczu " . Czyli O CO CI CHODZI ?
Japa2020.11.22 13:37
O ten tramwaj co nie chodzi :-D
Japa2020.11.22 13:44
Do: Japa ten lewy . Aa a a a ...o tramwaj ... To teraz wiem . A co drzwi Ci męskość przytrzasły ?
Japa2020.11.22 17:27
Jestem mocno zmachany Uc!
szarek2020.11.22 13:03
NRL to same komuchy !
Maciej Płatov2020.11.22 13:00
TO JEST SZALEŃSTWO Wykonaniu Naczelnej Rady Lekarskiej .I Te S--Syny mają ODWAGĘ wypowiadać się w Imieniu LEKARZY?????????????????????????????????????????Z takimi poglądami NRL NICZYM SIĘ NIE RÓŻNIĄ od poglądów Josefa Mengele.
Trupia Voń Prezesa2020.11.22 12:51
Niech wyjadą do Watykanu albo Salwadoru.
Japa2020.11.22 13:00
Węch Ci nawalił . Po tym ukoronowanym pewno . To śmierdzą trupy dzieci przez takich jak Ty zabijane.
Trupia Voń Prezesa2020.11.22 13:02
Waż słowa, bo pozwę cię za oszczerstwo.
Japa2020.11.22 13:38
Do do mnie " Japy "? Jesli do mnie to najmocniej przepraszam , Przepraszam nie za to co napisałem . Przepraszam ,że nie zrozumiałem , o Wielki . o co Ci chodzi Tu na Frondzie nie sami uczeni pokazują swoją mągrość Sa i tacy jak ja mniej gramotni. No bo tak . Który to Prezes dla Ciebie trupem " waniajet " Ja znam tylko jednego takiego Prezesa ,którego totalni najchętniej w trumnie by widzieli . To kto tym trupem waniajet , powtórzę ? No i ta rada :" niech wyjadą do Watykanu lub Salwqdory . Komu ta rada i dlaczego tam . To tyle uzasadnienia do mojego PRZEPRASZAM Wystraszyłem się, bo jak pan sędzia Tuleya wróci do sadu to byś mnie z torbami puścił . Z torbami , które i tak sA PUSTE.
Iza2020.11.22 12:49
A gdzie w tym wszystkim jest godność i życie kobiety, jej zdrowie, jej psychika? Lekarze, którzy terrorem są wprowadzać skrajny katolicyzm nie powinni mieć prawa do wykonywania zawodu.
Łagodny2020.11.22 13:07
@ Iza z takim podejściem ,i takimi poglądami NIE POWINNAŚ MÓWIĆ O SOBIE KOBIETA -RODZICIELKA.NIE Powinnaś mówić o SOBIE KAŻDEMU DAM ,i W RAZIE CZEGO Wyskrobie. Nawet Kobiety o Lewackich poglądach mają ŚWIADOMOŚĆ ,że Podstawowym Celem Wyznaczonym przez Nature dla Kobiety jest RODZICIELSTWO.A Nie bycie KOKOTOM.
Alojzy Cedzidło2020.11.22 13:53
Podoba mi się kultura i logika w Twoim wpisie do pani(?) " Izy " Daruj jednak szczerość . Nie wierzę w przekonanie pani "Izy"
kasikas2020.11.22 14:33
to nie jest skrajny katolicyzm , tylko obrona bezsilnego dziecka,,,inni decydują za NIEGO,,a ON pragnie żyć...znam wielu kalekich którzy malują nogami piękne obrazy i uwierz ONI pragną żyć!
Panie Tadeuszu Grzesik2020.11.22 12:44
Nie chodzi wcale o »aborcję eugeniczną«, lecz o prawo do terminacji ciąży patoembrionalnej.
Jenny2020.11.22 12:42
Pisowskich a nie Polskich lekarzy!
Japa2020.11.22 14:05
Gdybym był lekarzem . Takim zwykłym , zawodowo i i moralnie , dostałbyś w pysk za obrazę mojego zawodu . Mam leczyć jednakowo i tych z PiS-u i tych wrogów Polski od totalnych . Polityka w zawodzie lekarza ni powinna istnieć . A u was istnieje . Przykład ? A proszę P.p. Kopacz , Arłukowicz ,Grodzki itd itg.....
Jenny2020.11.22 14:29
Zapomniales o Chazanie,po drugie lubisz walic po pysku kobiety,co nie?
Japa2020.11.22 15:46
Odpowiedz przez przypadek na górze Przepraszam