Ryszard Czarnecki: Jak będzie wyglądał świat po pandemii? - zdjęcie
05.04.20, 11:00Screenshot Youtube - Telewizja Republika / Pixabay -

Ryszard Czarnecki: Jak będzie wyglądał świat po pandemii?

40

The day after” – tytuł tego amerykańskiego filmu o wybuchu bomby atomowej posłuży mi za próbę opisania tego, co będzie po wiktorii nad koronawirusem. Ba, tylko kiedy ta wiktoria nastąpi? Brytyjscy eksperci przewidują, że dopiero … na wiosnę 2021 ! Ale może jednak ich analizy pochodzą z czasów, kiedy premier Jej Królewskiej Mości Boris Johnson uważał, że z względów na gospodarkę nie należy zamykać restauracji, pubów, dyskotek, klubów, et caetera. Teraz zjadł własny język i zmienił zdanie – zdaje się, że ku rozpaczy niektórych naszych publicystów (w tym jednego prawicowego), którzy uważali, że trzeba w Polsce kopiować model brytyjski i zachowywać się, jak gdyby nic się nie stało...

Polska „trendsetterem”

Cóż, gdy chodzi o koronawirusa, to Polska wraz z Królestwem Danii i Republiką Czeską okazała się w Europie „trendsetterem” – podobnie, jak z Węgrami kiedyś w kwestiach imigracji.

O ile jednak wiemy, kiedy następują zwycięstwa wojenne – bo albo zwieńczone są one traktatami pokojowymi albo jasnym i spektakularnym wyrżnięciem armii przeciwnika na polu walki – o tyle ostateczne zwycięstwo w zapewne bardzo długiej wojnie z COVID-19 będzie rozłożone w czasie. Ta walka zakończy się, prawdopodobnie z wielkimi stratami, różnie na różnych kontynentach i różnie w różnych ich częściach. Jeśli ufać oficjalnym danym, to Chińska Republika Ludowa ma już najgorsze za sobą, ale jedno z dwóch – obok właśnie Chin – najliczniejszych państw świata czyli Indie, dopiero wchodzą na tę tragiczną drogę pandemii. Podobnie jest z największym muzułmańskim państwem świata czyli z liczącą 270 milionów obywateli Indonezją. Na Starym Kontynencie natomiast w chwili, gdy Europa Południowa toczy śmiertelny bój, to nasz region – Europa Środkowo – Wschodnia ponosi straty relatywnie wciąż niskie, choć oczywiście statystyka nie zmniejszy rozpaczy rodzin tych, którzy odeszli. Chcę wierzyć, wierzę i są takiej wiary podstawy, że straty na froncie z COVID-19 w Polsce (i np. w Czechach) wynikają ze znacznie szybszej reakcji państwa, świetnie zorganizowanej pracy służb i znakomitej samodyscypliny społeczeństwa- zupełnie inaczej niż to działo się czy dzieje się w Italii czy w Królestwie Hiszpanii-a nie z powodu faktu, że pandemia falami zagarnia kolejne regiony Europy. Ale i tak zapewne tsunami koronawirusa dopiero do nas nadejdzie.

Być przygotowanym na życie „po”

Zatem jeśli najtrudniejsze dopiero przed nami i zapewne większością europejskich krajów, to jaki jest sens mówienie o tym, co będzie „the day after”? Po pierwsze: trzeba żyć nadzieją. Po drugie: już dziś trzeba sobie wyobrażać życie państw i narodów po koronawirusie. To trochę tak, przepraszam za porównanie, jak w czasach okupacji niemieckiej setki ludzi w Polskim Państwie Podziemnym w ramach Delegatury Rządu na Kraj pracowali, aby przygotować naszą państwowość, w wymiarze gospodarczym, społecznym, systemu zdrowia, naukowym, itd. do czasów pokoju.

A więc? Jak będzie? Zapewne całe gałęzie przemysłu przejdą przez pandemię niemal suchą nogą, nie zmniejszając produkcji, a nawet ją… zwiększając. Myśleć tu należy przede wszystkim o branży środków medycznych, dezynfekcyjnych, ale też przemysłowi spożywczemu nie grozi specjalne trzęsienie ziemi: nieczynne są i przez jakiś czas będą restauracje czy bary, ale siłą rzeczy ludzie jeść muszą i popyt gospodarstw domowych na jedzenie wyraźnie rośnie. Mówię o tym dlatego, że choć gospodarka jako całość poniesie w każdym kraju olbrzymie straty, to absolutnie nie rozłożą się one równomiernie na różne sektory.

Co do pakietów pomocowych, które w ciągu 48 godzin, a więc w zasadzie równolegle zostały ogłoszone we Francji Wielkiej Brytanii, Polsce i Niemczech, to nie są one po to, jak rozumiem, aby całkowicie zrekompensować straty – bo to niemożliwe, ale żeby przejść przez ten dramatycznie trudny czas – do tego nie wiadomo jak długi? – no, może nie suchą nogą, ale też nie tonąc.

Po pandemii zadziała ekonomiczna sinusoida, a więc olbrzymie ożywienie gospodarcze i inwestycyjne, bo ci na świecie, którzy dysponują wielkim kapitałem teraz nie mają go gdzie inwestować – chyba, że w sektor medyczny i okołomedyczny. Paradoksalnie, kto przeżyje kataklizm ekonomiczny związany z pandemią – będzie miał szansę ekspansji, bo siłą rzeczy konkurencja zapewne się trochę wykruszy, a produkcja w poszczególnych branżach będzie jednak mniej lub bardziej ograniczona.

Lepsi ludzie, solidarne wspólnoty?

Ale nie tylko samym chlebem żyje człowiek. Jakie będą narody, społeczeństwa, wspólnoty po pandemii? Mamy do czynienia – nie tylko w Polsce, choć to Polska dla mnie jest najważniejsza i cieszę się, że świeci przykładem – z erupcją szlachetności, zdrowego rozsądku, samodyscypliny, ba, autentycznego poświęcenia ze strony wielu ludzi i całych środowisk (myślę o gros pracowników różnych służb). Czy to będzie fundament budowy lepszych relacji międzyludzkich i społecznych w poszczególnych krajach? Czy od tej pory rzeczywiście już „nic nie będzie takie samo”? Życie pokaże. Oby…

Wszak żeby jednak zobaczyć jak to będzie „the day after”, trzeba najpierw dotrwać do końca pandemii w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Dlatego też #zostańwdomu#. Chuchajmy na zimne. Pamiętajmy, że era pandemii to czas gry zespołowej: indywidualne błędy, jak w sportach drużynowych, kończą się źle dla pewnego zespołu (społeczności).

O polityce wewnętrznej pisać nie będę, bo „łaska Pańska na pstrym koniu jeździ” i choć po tak fantastycznym zadziałaniu ze strony struktur rządowych różnego szczebla wydawać by się powinno, że ludzie to docenią nie tylko w maju, ale tez na przykład w sierpniu czy wrześniu, to tak naprawdę zależeć to może w pewnej mierze od przebiegu pandemii w Polsce, skali ofiar i ludzkiego zmęczenia. Opozycja wie dobrze, co robi grając na przełożenie wyborów, bo stan autentycznego uznania i szacunku dla instytucji radzących, prezydenta i formacji politycznych sprawujących władzę nie jest wszakże, czego uczy historia, dany raz na zawsze...

W wymiarze zewnętrznym prorokować jest trudniej, ale jest prawdopodobne, że Włosi, Hiszpanie i inne nacje nie zapomną Unii Europejskiej „grzechu zaniechania” czyli bezradnej powściągliwości i braku pomysłów na solidarne działanie UE-27 oraz unikanie realnych odpowiedzi ze strony instytucji unijnych na dramatyczne wezwanie, jakim był i jest COVID-19.

Pandemia przeora świadomość ludzi, może też w jakimś stopniu zmienić (jak bardzo?) światowy układ sił. Na razie nie ma podstaw, aby sądzić, że zmieni mapę polityczną Polski. Stanowczo jednak odradzałbym z tym związana pychę – zbyt wiele czynników może przyczynić się do zmiany tej sytuacji…

Ryszard Czarnecki

„Gazeta Polska Codziennie” (30.03.2020)

Komentarze (40):

heinrich2020.04.6 9:55
Ludzie umierają głównie z powodu choroby ułamek procenta z wypadków i samobójstw. Czy choroby nowotworowe i serca to nie jest pandemia, gdy rocznie umierają miliony? Co wy na to politycy. Kto za Wami stoi?
Sex portal2020.04.5 18:21
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją! http://www.zwiaz24.pl ======================= Tysiące Kobiet czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
Fergal2020.04.5 16:22
Będzie ruina... takich mamy fachowców w rządzie, realizujących wolę USraela. Wystarczy poczytać wypowiedzi Emilewicz, Morawieckiego czy Terleckiego, oni nienawidzą Polaków.
Nina2020.04.5 16:19
Obecna władza to tylko demolowanie Polski na każdym polu i okradanie Polaków...
krakus2020.04.5 16:18
Ciężko powiedzieć, jak będzie wyglądał świat, wiadomo natomiast, że wskutek waszych nieudolnych i złodziejskich rządów Polska będzie w ruinie.
Felek2020.04.5 16:02
Czarnecki jest teraz Alfa i Omega, na wszystkim sie zna i na kazdy temat sie wypowie. Do kazdej partii tez z checia przystapi. Zalezy ile zaplaca i czy koniunktura jest wzrostowa.
Realista2020.04.5 14:54
Jakby nie było po pandemii Czarnecki będzie potrafił ustawić siebie i swoją rodzinę. Talent tego człowieka do pozostania na powierzchni jest zdumiewający. Zrobi wszystko żeby przetrwać. Choćby do Samoobrony wstąpi dla kariery. Jeden z najbardziej odrażających karierowiczów w polskiej polityce.
Polexit2020.04.5 13:40
Moim marzeniem jest, żeby po pandemii nie oglądać tego gł ... go Czarnieckiego. Moja rodzina widząc go nie chce głosować na PiS! Przy okazji: czy rozliczył się z Samoobroną, jak żyje z teściem z WRON (tu blisko do WSI), czy dalej popiera swojego synalka z I małż. Wstrętny typ, zarozumialec, bufon; poznałem go wiele lat temu osobiście!
anonim2020.04.5 13:33
W Polsce? PIS wywiozą na taczkach. Spora część skończy w więzieniach. Innych zdenerwowani i głodni ludzie uszkodzą. A Pan? Pewnie zapisze sie do kolejnej, dziesiątej już partii.
prorok koszerny2020.04.5 13:51
ICEK MARZENIE SCIETEJ GLOWY WASZE RZADY KOSZERNE W POLSCE JUZ BYLY BYLO WIELU UZDROWICIELI TYPU BALCEREK DOSTALISCIE KOPA WIEC BUZIA W KUBEL ALBO BILET W JEDNA STRONE.
Jeriku_Poznań2020.04.5 13:31
Rysio, co sobie ubabrał pysio szamaniem z publicznego korytka!!! Będzie zamordyzm i dojenie Polaków, ale niestety w internecie mnóstwo było mądrych nagrań ostrzegających przed kryzysem już od lat i trzeba się było przygotowywać.
dex2020.04.5 13:20
A ktorz to jest Czarnecki czlowiek ktory sprzedawl polske. Po pandemic bedzie tak jak mowil premier czlowiek bedzie pracowal za miske ryzu.
Elektor2020.04.5 13:11
Dość długo byłem zwolennikiem PO. Jednak po przegranych wyborach w 2015 i 2019 roku zacząłem grzebać po internecie, rozmawiać z różnymi ludzmi, bo nurtowało mnie pytanie, że skoro formacja PO jest tak dobra, tak mądra, tak uczciwa jak mówią o sobie politycy PO, i tyle zrobiła dobrego dla Polski i Polaków podczas 8 lat rządzenia – to dlaczego nie wygrywa wyborów tylko przegrywa ?! Coś tu nie gra ?! Wyłączyłem TVN, i dotarłem do zupełnie innych informacji, i danych mówiących, że moja dotychczasowa wiedza jest błędna, a to co mówi TVN to kłamstwa i manipulacje ! No bo skoro jest tak źle, jak mówi TVN, to dlaczego światowe rankingi mówią coś zupełnie odwrotnego, analizy UE dotyczące poszczególnych krajów członkowskich również chwalą Polskę, GUS również podaje dobre prognozy, a i sam widzę, że w Polsce jest lepiej, a nie gorzej ! Rozmawiam z ludzmi, którzy są zadowoleni z rozwoju kraju, z programów pomocniczych, z wiarygodności rządzących, bo co obiecują lub zaplanują jest realizowane. Oczy przecieram ze zdziwienia , że to o czym wiedziałem dotychczas, to wielkie nieporozumienie i nieprawda. Porównuję rzeczywistość z tym co mówią politycy PO, i okazuje się, że oni kłamią, wymyśają głupoty i manipulują. Myślę sobie, dlaczego byłem zwolennikiem formacji politycznej, która narobiła tyle zła dla Polski ? Takie przykłady jak zadłużenie państwa, kradzież miliardów z WAT i OFE, podnoszenie podatków i wieku emerytalnego, afery bez końca dają do myśenia, że coś nie gra, że to co głoszą ścierwo-media to kłamstwa i manipulacje. Dziś, może mi się nie wszystko podobać, ale wierzę i kibicuję M. Morawieckiemu, jego rządowi i ich popieram, szczególnie za program zrównoważonego rozwoju i polskiego modelu dobrobytu ! Żegnajcie kłamcy i manipuatorzy z PO. Dziękuję Bogu, że wreszcie przejrzałem na oczy, że nawróciłem się do normalności. Zwolennicy PO są zaślepieni podobnie jak ja byłem. Jednak uważam, że ci mniej inteligentni, nie potrafią dotrzeć do prawdy i brną w ich głupocie dalej. Szkoda, bo czas mija bezpowrotnie !
papa73122020.04.7 23:18
i jesteś trollem wynajętym przez pis, albo ich darmowym narzędziem
Piotr Nowak2020.04.5 13:06
W 2019 roku wybraliśmy ponownie centro-prawicową formację polityczną Prawo i Sprawiedliwość ! Ufamy PIS i zjednoczonej prawicy, bo ci ludzie chcą nic innego tylko dobra dla nas i dla Polski !!! PIS to partia ludzi uczciwych i zaufanych, nieskorumpowanych o żelaznych konsekwencjach w tych sprawach, ludzi patriotycznych, odważnych i honorowych, pracowitych, uznających prawo do życia od poczęcia i wiarę katolicką. A przywódcy PIS J. Kaczyński i premier Morawiecki to najlepsi stratedzy i politycy w dziejach Rzeczpospolitej. Ludzi PIS należy podziwiać i chronić za to, że przy takiej fali nienawiści, kłamstw i presji siłowego lub podstępczego odsunięcia ich od demokratycznie wybranej władzy, robią to co obiecali wyborcom, tzn, z jednej strony reformują kolejne instytucje państwa, a z drugiej strony b. dobrze rządzą gospodarką, bezpieczeństwem i ochroną socjalną Polaków. Ich program na najbliższe lata to Polski Model Dobrobytu. Niech rządzą dalej !!!
Pisbusters2020.04.5 13:04
Ten obóz szkodzący Polsce, zwany PO lub ZLew musi jak najszybciej opuścić scenę polityczną w naszym kraju, a wielu z nich z zarzutami zdrady stanu stanąć przed TS. Członkowie tej zarazy tak zagalopowali się w anty-PIS-ie, że dla nich ratunku już nie ma, bo ich demokracja polega na manipulacji. To co oni uprawiają to żadna polityka, a kłamstwa, nienawiść, zło i zdrada, którą posługują się w UE . I jak do tego dodać ich złodziejstwo i korupcję na skalę niebotyczną, bo w wysokości setek MLD zł i brak zdolności rządzenia państwem, to wyłania się obraz antypolskiej mafii politycznej ! To wrogowie Polski ! W dużych miastach mafiozi z PO są stowarzyszeni ze starym układem esbecko-postpeerelowskim. Ci ludzie zmienili język polityki na język nienawiści. Oni chcą Polaków patroszyć, dorzynać, strząsać z drzew, taplać w błocie ... Jeśli chcemy mieć Polskę jako strefę wolną od nienawiści, to oni muszą odejść prędzej czy później w zapomnienie obłożeni anatemą do trzech pokoleń !
Telewidz2020.04.5 12:59
PL- ty chyba nie rozumiesz co to jest "oboz koncentracyjny"
Randki z syfem, pokazy skype brudnych larw 2020.04.5 12:57
Chcesz zobaczyć MONIA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Sex portal2020.04.5 12:51
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.fllirt.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie! --------
hrabia de zurek2020.04.5 15:09
ukorz sie i rozpocznij pokute coro koryntu
Katolik2020.04.5 12:40
Aborcja+gender=zagłada homo sapiens
ryszard2020.04.5 12:19
Po pandemii Czarnecki wciśnie się do parlamentu światowego.
to ci wyrocznia2020.04.5 12:14
Najbardziej to mnie bawi że o opinię proszą ludzi któryzh IQ jest mniejsze niż nr buta a charakter mają jak puerwsza lepsza spod latarni
ja2020.04.5 12:11
Ostatnio marszałek Senatu Grodzki ma ostrą awersję do koperty. Chce opóźnić jej przyjmowanie w Senacie o 30 dni, przedtem bardzo lubił kopertki....
Fergal2020.04.5 16:23
Debil wszystko kupi...
ladychapel2020.04.5 12:10
NIetrudno jest sobie wyobrazić jak wyglądać będzie Polska pod przewodnictwem fahofcuf z PiSu gdy nadejdzie kryzys po pandemii...
Kicia2020.04.5 18:29
spokojna twoja rozczochrana
Stara Baba2020.04.5 12:00
„Jak będzie wyglądał świat po pandemii?” Ciekawie. Niedowiarków w istnienie koronawirusa już nie będzie.
Boze chroń Polske2020.04.5 11:58
Pandemia wydusi wściekła opozycje i jej wyborców i zapanuje wreszcie spokój
Piotrek2020.04.5 12:00
To twoje życzenia wielkanocne? Uważaj, bo mogą ci się spełnić.
PancerCrystal2020.04.5 12:21
Życzysz śmierci kilku milionom Polaków! Będziesz się cieszył jak Polacy masowo będą umierać w męczarniach? I to jest postawa Katolika? Jakie szczęście że nie zostałem obdarzony łaską wiary, przynajmniej nie jestem poddany indoktrynacji kościelnej która, co pokazuje Twój wpis, wpaja nienawiść do Polaków mających inne poglądy polityczne.
Kicia2020.04.5 15:05
Ejże nie ma gorszych hejterów i nienawistników jak ateiisci!!!Nienawiść do was stale obrazajacych ludzi wierzących i ich wysmiewanie ich religii zaczyna budzić naprawdę nienawisć.
Piotrek2020.04.5 21:49
Czyli twoja nienawiść to ta dobra - jest taka książka Henryka Sienkiewicza, najwyraźniej ponadczasowa, która tłumaczy twój proces myślowy na kradzeniu krów.
Żałosne2020.04.5 11:56
No cóż. Wielu Polaków umrze z braku środków na ich leczenie i niedoczekania do terminu operacji. Wielu innych się powiesi z powodu długów które im zafundowaliście. A sam Czarnecki cóż. Otrzaskaną twarz o niejedno już koryto przyłoży do innego żłoba i sobie poradzi.
prorok koszerny2020.04.5 13:44
Co icek czasy balcerka ci sie marza tak bylo Polakow puscil w skarpetkach a zydow uwlaszczyl na Polakow majatku.
mordechaj2020.04.5 11:30
Jedno jest pewne. Zarówno przed pandemią, w trakcie pandemii jak i PO PANDEMII, tacy ludzie jak Czarnecki będą obsadzać swoją rodzinę na intratnych stanowiskach bez żadnej żenady. To Polacy mają jak w banku.To jest pewne w 100%. W wszystko inne jest nie do przewidzenia.
prorok koszerny2020.04.5 13:39
ja cie rozumie icek brak koryta doskwiera
anonim2020.04.5 14:53
ty już zostałeś zrobiony przez byle icka w wała,nawet nie wiesz kiedy - on jest sprytniejszy od ciebie mały głupolku
PL2020.04.5 11:26
Po "pandemii" świat to będzie jeden wielki "obóz koncentracyjny".
prorok koszerny2020.04.5 13:37
co icek getto ci sie marzy