Przerażające! Spalono trzy kościoły! Są ofiary... - zdjęcie
23.07.19, 15:36zdjęcie ilustracyjne (fot. youtube)

Przerażające! Spalono trzy kościoły! Są ofiary...

8

W Strefie Sidama w Etiopii spłonęły 3 kościoły. Kilku członków wspólnoty poniosło śmierć broniąc świątyń.
 
W ostatnich dniach doszło do krwawych starć pomiędzy siłami rządowymi, a grupami młodzieży z plemienia Sidama. Na początku mówiono o 20 ofiarach śmiertelnych, dziś ten tragiczny bilans wzrósł do 60. Policja twierdzi, że liczby podawane przez media są przesadzone, potwierdzając zarazem, iż faktycznie zdarzyły się przypadki śmiertelne.

Tymczasem w diecezjach Sidama, Amaro i Burji spalono 3 świątynie Etiopskiego Kościoła Prawosławnego. Ataki były starannie przemyślane. Źródła nie podają liczby ofiar wśród ludzi, którzy próbowali ochronić miejsca kultu. W sieci krąży natomiast zdjęcie zamordowanego księdza.
 

Michał Król SJ – Watykan

vaticannews.va

Komentarze (8):

andrzejhahn32019.07.24 18:21
ludzi szkoda ale.....................koscioly katolickie to najwieksze obrzydlistwo .i niech sie pala
anonim2019.07.24 6:28
Gdzie POdział się Gniewko syn..... i reszta "przeciwnik" wolnych stref .....???......
twitter: @PromocjaPWS2019.07.23 20:44
Polecam Program Wiedzy Społecznej K. Karonia - na youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i jego stronę historiasztuki.com.pl. Zbiór wszystkich jego prelekcji na wiedzaspoleczna.pl.
ted2019.07.23 16:47
Męczennicy są już szczęśliwi w niebie, bezbożników, w tym Pawła Jamroza i całą światową, wielomilionową spółę szatana czeka to, czego nikt im nie życzy, ale sami sobie taki los wybrali.
Gnostyk2019.07.23 19:23
Zupełnie się nie orientujesz. Etiopski Kościół był przez wiele lat narzędziem ucisku wobec ludu Sidama. Było tak ze względu na to, że ten lud przejawiał tendencje odśrodkowe, co nigdy nie było na rękę rządącym Amharom oraz podporządkowanemu im Kościołowi. Drugą przyczyną był i jest protestantyzm tego ludu. Prostestantyzm nie był i w sumie dalej nie jest dobrze widziany przez Kościół Ortodoksyjny. Dlatego, w przeszłości, bywało, że próbowano siła nawracać ich na wiarę monofizycką.
anonim2019.07.24 13:52
Ty jak widać też nie kumasz co z czym i dlaczego. * Po pierwsze, jeśli zostały spalone kościoły ortodoksyjne, a nie protestanckie i zginęli broniący ich wierni, to kto kogo właściwie prześladuje w tym regionie Etiopii - bo wychodzi na to, że armia etiopska faktycznie rozdzielała skonfliktowane strony i zapobiegła pogromowi mniejszości ortodoksyjnej, ale za rozlew krwi odpowiada ten kto próbował dopuścić się tego pogromu. A więc kto kogo tam faktycznie próbował nawracać siłą? Raczej ci ponoć "prześladowani" protestanci. * Po drugie, Etiopski Kościół Prawosławny nie jest wcale monofizycki - podlega Koptyjskiemu Patriarchatowi w Aleksandrii (Św. Marka) a ten niedawno zaprzeczył tej nadinterpretacji jego nauki i związkom z herezjami Nestoriusza, zostało to zresztą wyjaśnione na drodze dialogu ze Stolicą Apostolską w Rzymie.
anonim2019.07.23 16:33
Mieszkańcy Etiopii urządzili sobie po prostu „strefy wolne od Kościoła Prawosławnego”. Podobne koncepcje powstają też w Polsce...
Gnostyk2019.07.23 18:56
Kiepskie tłumaczenie było w oryginalnej informacji, a Fronda oczywiście powieliła. Znacznie poprawniejszym tłumaczeniem na język polski, w tym kontekście, jest " Etiopski Kościół Ortodoksyjny" Jest to Kościól, który praktycznie nie ma nic wspólnego z tym, co się rozumie w Polsce pod pojęciem Kościół prawosławny.