Propagandziści z Moskwy chcą wojny polsko-ukraińskiej! - zdjęcie
17.07.14, 07:08fot. Wikipedia

Propagandziści z Moskwy chcą wojny polsko-ukraińskiej!

6

We wtorek w rosyjskiej telewizji Rossija24 zasugerowano, że w Polsce rozbudziły się dążenia niemalże imperialne. Mielibyśmy zmierzać do odbudowy dawnej Rzeczpospolitej, a dokonanie tego oznaczałoby odebranie Ukrainie zachodnich ziem.

Łukasz Wenerski z Instytutu Spraw Publicznych antypolska propaganda może pojawiać się w rosyjskich mediach zawsze, gdy będzie to korzystne dla Moskwy. Dziś kluczowe informacje propagandowe dotyczą jednak Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemiec.

Rosyjscy dziennikarze twierdzą, że chcą przekazać społeczeństwu „odtrutkę” na informacje z zachodnich mediów. Tymczasem, jak uważa Paweł Lickiewicz portalu Eastbook.eu, doszło do zachwiania balansu. „Czym innym jest pokazywanie inaczej zinterpretowanych faktów od pokazywania nieprawdy i wymyślania historii, by dawać sobie argumenty do prowadzenia agresywnej polityki w stosunku do Ukrainy” – mówi Lickiewicz w rozmowie z IAR.

Propaganda Rossija24 po raz kolejny obnaża, że za podrzeganiem polsko-ukraińskiego konfliktu stoi Rosja. To właśnie Moskwie zależy na umacnianiu wzajemnych resentymentów, na przykład na tle rzezi wołyńskiej, czy na straszeniu Polaków rzekomymi banderowcami w nowym rządzie z Kijowa. Smutne, że narrację tę podziela także wiele polskich mediów i wielu polityków radykalnej prawicy.

pac/iar/forsal

Komentarze (6):

anonim2014.07.17 7:19
Od początku powstania masowe media wykorzystywane były do rozpowszechniania propagandy, a Fronda jakby przespała ponad sto lat i jest zdziwiona, chociaż sama ową propagandę chętnie stosuje.
anonim2014.07.17 9:12
Przyganiał kocioł garnkowi. Mniej wiecej taka sama prawda jak twierdzenia różnych pac-ów i mac-ów, że Rosja chce napaść na Polskę, bo odbudowuje imperium.
anonim2014.07.17 9:38
ruscy to mają siano w tych łbach zamiast mózgu
anonim2014.07.17 11:24
Wcześniej podburzali Polaków uwypuklając mordy na Wołyniu, a wszystko aby przykryć swoją obecną okupację części Ukrainy.
anonim2014.07.17 13:20
Ja tam chciałbym odbudować Imperium. Słowo "ukraina" oznacza właśnie pogranicze. Pograniczne dzielnice królestwa Polskiego. Banderowcy wcale nie sa rzekomi tylko realni. Będą istnieć i działac dokąd Imperium nemieckie będzie ich karmić i opłacać. Dlatego pierwszym krokiem do budowy Polski od morza do morza jest zniszczenie Rzeszy. Bez tego nic... Z kolei aby zniszczyć Rzeszę trzeba najpierw zniszczyć jądro zgnilizny czyli Wielką Brytanię. Przypomne tylko, że GB jest pod władzą rodu niemiekich żydów. Podobnie było z Rosja Carską.
anonim2014.07.23 12:11
"podżeganie" pisze sie przez ż a nie rz. Robienie takich błędów jest mało profesjonalne.