- "Mogę się zwrócić do moich rodaków tylko z jednym apelem. Bardzo proszę, aby nie lekceważyć sytuacji, w której podejrzewacie państwo, że możecie być chorzy na koronawirusa" – powiedział w dniu dzisiejszym po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się w ten sposób do obserwowanego w ostatnich dniach wzrostu liczby zgonów spowodowanych zarażeniem wirusem SARS-CoV2. Prezydent podkreślił także, wysoka śmiertelność na COVID-19 wynika obecnie często ze zbyt późnego trafiania chorych do szpitala.

- "To nie jest lekka choroba, to nie jest jakieś tam przeziębienie" (…) Nie wolno lekceważyć żadnych objawów” – podkreślił prezydent.

Jak poinformował prezydent, otrzymał zapewnienie od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że chorzy powyżej 55 roku życia mogą po zgłoszeniu otrzymać urządzenie, które mierzy poziom nasycenia krwi tlenem, co jest sygnałem bezpośredniego zagrożenia życia.

Prezydent zaapelował także, aby każdy, kto poczuje się szczególnie źle nie zwlekał z udaniem się do szpitala. Zapewnił także o bezpiecznych rezerwach miejsc w szpitalach.

- "Prezydent: w ciągu najbliższych tygodni wyniki badań dotyczące stosowania amantadyny w walce z koronawirusem" – czytamy w komunikacie podanym przez PAP.

mp/pap/tysol.pl