Prezydent: Nie zgodzę się, aby przywozić migrantów siłą  - zdjęcie
25.09.20, 21:32Fot. screenshot - TVP Info

Prezydent: Nie zgodzę się, aby przywozić migrantów siłą

20

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś w Pałacu Apostolskim z papieżem Franciszkiem. O swojej rozmowie z Ojcem Świętym, a także o minionym kryzysie w Zjednoczonej Prawicy i kwestii migracji mówił z Rzymu w „Gościu Wiadomości” na antenie TVP.

Prezydent Andrzej Duda w ramach swojej wizyty we Włoszech wraz z małżonką odwiedził dziś Stolicę Apostolską. Był pierwszą głową państwa, której od czasu wprowadzenia związanych z pandemią restrykcji audiencji udzielił papież Franciszek. Andrzej Duda spotkał się też z rzymską Wspólnotą św. Idziego oraz modlił się przy grobie św. Jana Pawła II.

- „Z Ojcem Świętym rozmawialiśmy o ważnych sprawach człowieka, ważnych sprawach Kościoła. Sa to spotkania zawsze bardzo sympatyczne i ciepłe. Ojciec Święty jest bardzo ciepłym człowiekiem. Ciesze się, że mogłem mu podziękować, że 18 maja przy grobie Jana Pawła II odprawił Mszę świętą w 100. rocznicę jego urodzin. To było niezwykle miłe” – powiedział Andrzej Duda wieczorem w „Gościu Wiadomości”.

Dodał, że rozmawiał z papieżem również o tym, w jaki sposób Polska radzi sobie z pandemią koronawirusa. Ojciec Święty skorzystał z okazji, aby podziękować za przekazaną przez Polskę pomoc.

W czasie wywiadu poruszono też temat ostatniego kryzysu w Zjednoczonej Prawicy. Prezydent wyraził zadowolenie z faktu, że koalicjantom udało się dojść do porozumienia. Zaznaczył, że cały spór nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ współpraca trzech różnych ugrupowań prowadzi do różnych pretensji:

- „Jest trochę zwiedzonych ambicji, są oczekiwania, może ktoś poczuł szansę, że przy rekonstrukcji rządu jest możliwość uzyskania czegoś dodatkowo, nie ma nic w tym nadzwyczajnego. Ciesze się, że kompromis jest zawierany” – mówił.

- „Chcemy zapewnić Polakom spokój, chcemy działać tak, by Polska wróciła na drogę rozwoju gospodarczego, by pokonać pandemię, by Polakom żyło się coraz lepiej” – podkreślił.

Dodał, że kompromis charakteryzuje się tym, iż nikt nie dostaje wszystkiego, co by chciał i tak najpewniej będzie również w tym przypadku. Najważniejsze jest jednak to, by trwała koalicja.

Odnoście wejścia do rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego stwierdził, że wiedział o takich planach i pozytywnie ocenia to rozwiązanie.

Andrzej Duda odniósł się też do nowych propozycji Komisji Europejskiej dot. polityki migracyjnej:

- „Nigdy nie zgodzę się z tym, abyśmy przyjmowali ludzi, którzy są przywożeni do nas siłą. Jeżeli ktoś chce do nas przyjechać, to proszę bardzo, jeżeli będzie potrzebował pomocy, to myślę, że będziemy w stanie jej udzielić, ale nie zgadzam się na to, aby ludzi do Polski przywozić siłą. Nigdy się nie zgodzę na to, aby wolnych ludzi przywozić do Polski i abyśmy ich więzili. Żaden dyktat UE nie powinien nas do tego zmusić, a my nigdy nie powinniśmy się z tym zgodzić” – zaznaczył.

kak/TVP Info, wPolityce.pl

Komentarze (20):

Dam2020.09.26 9:05
Czyżby PAD uważał, że w naszym kraju, rządzonym przecież przez najlepszą z partii, jest tak kijowo, że uchodźców trzeba będzie w nim siłą trzymać? Co to za antypolonizm, przecież TVP niedawno mówiło, że całą UE zazdrości nam dobrobytu.
buli2020.09.26 18:24
Może warto zastosować odwrotne działanie. Tych którym tak źle w Polsce wysłać tam, gdzie jest tak cudownie.
Elektor2020.09.26 9:02
Oj "The Big D" się rozsiedził! Nie zgodzi się na coś. Ojojojojoj! Siłą nie, ale po podpisaniu świstków z umowami to już tak. Heheheh. Przypomnijmy że nieżyjący już niestety dżentelmen Lechu K. z zadowoleniem podpisał Traktat Lizboński. To w wielkiej mierze dzięki niemu Polska została sprowadzona do roli pachołka na brukselskim powrozie. "The Big D" się nie zgodzi no masz! :)
Trzydzieści lat minęło2020.09.26 8:26
Demokracja chciała Bolka, Wyszła z tego niezła Polka. Przyszedł koniec na Robola *, Bo Balcera taka wola. Przyszedł koniec na ŚLIMAKA *, Za przyczyną Olka Kwacha. Donald, Olech, Płaz - Platforma, Cel jest IDEM * - inna forma. Powiesili więc Leppera, A niech was jasna cholera. Propaganda i Sondaże, Myślący PiS wskaże. Już miłością was nie darzę, Boście kłamcy i lichwiarze. * - Robol - w czasach PRL tak określano - szczególnie w kierowniczych kręgach komunistycznej tzw. Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - robotników, szerzej wszystkich wykonujących pożyteczne prace fizyczne. * - Ślimak - bohater Książki Bolesława Prusa pt Placówka, chłop polski, co się niemieckiej kolonizacji opierał. * - IDEM - łac. ten sam, niezmienny .
fdf2020.09.26 8:18
El prezydente a koronawirus to prawda czy ściema?
kk2020.09.25 23:53
hahaha
Jon2020.09.25 23:40
Nie nie zgodze sie aby przywozono ich na sile. Pozwole im przyjechac dobrowolnie.
Anonim2020.09.25 23:44
za małe zasiłki w Polsce, w Finlandii np za nic nie robienie każdy dostaje pieniadze z automatu w urzędzie pracy, nie w mopsie, w ramach eksperymentu społeczno ekonomicznego
Elektor2020.09.26 9:04
I jeszcze pomoże! Hehehhe. Jak to pisowski przekręt nie dodał że za nasze.
Anonim2020.09.25 23:35
z własnej kieszeni dołoże na bilety powrotne dla hołoty która nie przedstawi papierów dowodzących wyższego wykształcenia, fanatyzmu religijnego mamy też aż za nadto
UWAGA na fejkowy niusy2020.09.25 23:23
braci Karnowskich na wPotylice.pl ;-)
werona2020.09.25 22:46
Migrant ma podobno jedno marzenie...zrobić ze mnie cień kobiety...okutać w łachmany jak mumię...i zamknąć pysk
Olej2020.09.25 22:10
Ani siłą ani dobrowolnie. Polska historia ostatniej wojny dobitnie pokazuje cośmy mieli z mniejszościami i co one nam wniosły w nasze nas unicestwianie. Ze wszystkich stron naszego sąsiedztwa wbijano Polsce nóż w plecy, Polskę zakłóli wszyscy; Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Litwini, Sowieci i po trosze Białorusini. Polska przeszkadzała wszystkim. Nie pomna przestrogi ponownie wchłania w siebie obcy żywioł, który w odpowiednim momencie ją rozsadzi uprzedziwszy zdradą. To jest groźne memento z tych wszystkich rzezi, pogromów, wywózek, pacyfikacji. My w osobach nas reprezentujących, nas i nasze państwo, pryncypialnie powinniśmy o tym pamiętać. Chcąc przyjmować imigrantów, owszem jestem za. Kobiety z dziećmi z Brazylii, Meksyku, Argentyny. Dużo tam biedy i z chęcią by do nas przyjechali, nie stanowiąc zagrożenia dla naszej kultury i państwowości. Strzeżmy się starych, wypróbowanych ostrzem siekiery ,,przyjaciół'' wrogowie sami nas znajdą.
lipa2020.09.26 7:56
....a może to z polska jest cos nie tak?
Anonim2020.09.25 22:09
Boże Czy Fronda nie może dać innego zdjęcia naszego prezydenta? Co wam zrobił że go ośmieszacie takimi zdjęciami?
Po 11 ...2020.09.25 22:21
Co racja to racja. Mina jakby srał na puszczy ...
violencja2020.09.26 22:29
Coraz tłuściejszy łon jezd i dumny z się , głowa wysoko.
Michał Jan2020.09.25 22:06
Nie tylko siłą przywozić, ale jeszcze siłą zatrzymywać.
Karnovskienė2020.09.25 23:22
Michale, Michałku, pobróbuj wileńskiej chałki.
Panie Bogusławie2020.09.25 22:02
Nie chce pan słuchać Radia ZET, to niech pan sobie włączy Radio WNET.