Premier: Odległości w restauracjach są zalecane a nie nakazane - zdjęcie
24.05.20, 12:47Premier Mateusz Morawiecki/TT/KPRM/fot. Adam Guz

Premier: Odległości w restauracjach są zalecane a nie nakazane

22

Wprowadzane są poluzowania w ramach odmrażania gospodarki oraz realizacji tarczy antykryzysowej. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki odwiedził restaurację. Niektórzy internauci zarzucili mu nieprzestrzeganie zasady zachowania odległości 2 metrów.

Premier odniósł się do tego w trakcie konferencji prasowej. Powiedział:

- Tak jak wcześniej było to już wyjaśniane przez odpowiednie służby, te pewne odległości są zalecane, ale nie są nakazywane i w taki sposób do tego oczywiście podeszliśmy

Wcześniejszy wpis brzmiał:

- Dzięki Tarczy możemy tutaj siedzieć i patrzeć spokojnie w przyszłość” - usłyszałem od właścicieli restauracji. Gastronomia to ważna dziedzina gospodarki i infrastuktura społeczna, wzmacniająca więzi między ludźmi. Korzystajcie ze swoich ulubionych, lokalnych restauracji

mp/twitter/fronda.pl

Komentarze (22):

Siwy Waldi2020.05.25 12:51
Zachowanie premiera tłumaczył w poniedziałek m.in. minister Wójcik. - W tej ustawie, w kwestii dotyczącej restauracji jest 1 osoba na 4 metry. I tylko to jest napisane. Zalecenia dodatkowe są w specjalnych regulacjach, które przedstawia GIS. To są zalecenia, a nie nakazy - mówił w Radio ZET. Jak się okazało, nie była to jednak prawda. "Panie Ministrze, polecam art. 8a ust. 8 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Niecałe 2 miesiące temu przyjęliście Państwo przepis stanowiący, że zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego mają moc wiążącą na terytorium RP" - wskazywał Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej". Ostatecznie poinformowano, że premier o obowiązującym zaleceniu... nie wiedział. - Premier został źle po-informowany, bo okazało się, że zostało to wydane w formie zalecenia obowiązującego. Z naszej winy, zaplecza premiera Morawieckiego, premier o tym nie wiedział. Za to chciałem przeprosić - stwierdził w TVN 24 rzecznik rządu, Piotr Müller. I dodał, że "nie wiemy jak długo to zalecenie będzie obowiązywało".
Dam2020.05.25 9:03
Mój jest lepszy ból jest lepszy niż twój - Kaczyński Mój pedofil jest lepszy niż twój - Kurski Moja odległość jest lepsza niż twoja - Morawiecki
Wojtek2020.05.25 8:53
Twój dystans jest lepszy niż mój.
anonim2020.05.24 22:00
Ale wypadałoby chyba dawać przykład, Panie Premierze.
RHQQ22020.05.25 12:24
Przecież dał - świetlany przykład arogancji władzy - przykład tego gdzie on ma obywateli i prawo. W dudzie!
Siwy Waldi2020.05.24 18:23
Łukasz Warzecha: "Moje poczucie déjà vu z czasów PO robi się coraz silniejsze. Mariusz Kamiński broni działań policji w równie karkołomny sposób jak robił to Bartłomiej Sienkiewicz. Policja zamieniła się szybciutko z powrotem w milicję po krótkim okresie odwilży." Z kolei na profilu Kancelarii Premiera pojawiło się zdjęcie Mateusza Morawieckiego w restauracji „Wanilia” w Gliwicach. Premier wraz z trzema innymi osobami siedzi przy jednym stoliku. Nikt nie ma na sobie maski, za co teoretycznie według rozporządzenia – na podstawie zaleceń ministra Szumowskiego – grozi wielka kara finansowa. Jak stwierdził Dominik Cwikła, najwyraźniej premier Morawiecki zachęca, by „nie nosić kagańca”. http://kontrrewolucja.net/wiadomosci/policja-szczuje-na-strajk-przedsiebiorcow-ale-w-zbiegowisku-na-rzecz-dudy-problemu-juz-nie-widzi-z-kolei-premier-nie-nosi-maski-foto
violencja2020.05.24 19:46
Stachu , dałeś koncert na dachu .Zaskoczyłeś mnie pozytywnie.Chodzi o kontrrewolcję o Cwikłę, nie spodziewałam się , że korzystasz z takich stron.Sklasyfikowałam być może niesłusznie.
anonim2020.05.24 16:48
To jakim prawem obywatele są karani mandatami jak to są tylko zalecenia ?
Raca Prawdy2020.05.24 16:40
Szanowny Panie Premierze, wraz z rodziną głosowałem na PIS w 2015r. oraz w 2019r i na PAD-a również. W dalszym ciągu uważam, że RP nie ma realnej, lepszej alternatywy, niż Zjednoczona Prawica u władzy, a Pana kompetencje, dorobek, elokwencję i zaangażowanie cenię sobie szczególnie. Mając na uwadze powyższe taki bełkot, jakiego Pan się dopuścił w zakresie odpowiedzi o braku przestrzegania przepisów w tej restauracji, odbieram jako policzek prosto w twarz wobec mnie i całego potencjalnego elektoratu. Człowiek z Pana klasą, po popełnieniu ewidentnego błędu, powinien z tego umieć wybrnąć z twarzą. Błędy się zdarzają, a reakcja na nie powinna stanowić podstawę oceny człowieka, szczególnie urzędnika. Brak zasłonięcia nosa i ust oraz utrzymania dystansu był ewidentnym błędem. Po jego wypomnieniu przez dziennikarzy należało przyznać się do tego uchybienia, uiścić 500zł grzywny od siebie i dodatkowo od wszystkich ze świty, którzy naruszyli w ten sposób przepisy, a następnie świecić wzorem do naśladowania w zakresie przestrzegania wprowadzonych-obowiązujących obostrzeń. Mnie, przedstawicielowi elektoratu, zrobiło się po prostu głupio, przykro i smutno.
anonim2020.05.24 16:05
Zakłamane komuchy z PiS gdzieś mają prawo, które sami stanowią... w takim razie wszystkie mandaty są nielegalne, bez podstawy prawnej.
Jan Radziszewski 2020.05.24 15:50
żyd Lech Keler itd zapewne ucieszy cię wieść i tzw zboki Lucyfera pocieszę was - kara wkrótce spadnie na Sekielskiego z powodu szkalowania KK i jego wrednych planów zniesławienia św. Jan Pawła II wtorek, 19 maja 2020 19 V 2020 Sekielski umrze dokładnie 10 października 2020 Wtorek, 19 maja Zapisz dziecko - Dobrze dziecko, skoro to Cię nie satysfakcjonuje do końca to Sekielski umrze niż będzie rocznica wyboru Jana Pawła II. - Dziękuję Panie Jezu, chwała Tobie Chryste. - Panie Jezu, nie gniewaj się, a jakby tak była dokładna data?, dokładny dzień? - A jaki byś chciał dzień, dziecko? - 10 października 2020. - Tak, dziecko:) Poważny tym razem uśmiech Pana Jezusa. - Dziękuję Panie Jezu, Chwała Tobie Chryste. Dziękuję. -:) Pan Jezus się ze mnie śmieje. - Panie Jezu, Ty się ze mnie śmiejesz, ale ów Sekielski umrze naprawdę 10 października tego roku? - Tak dziecko, 10 października 2020 nastąpi jego zgon. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste Królu. Cześć i Uwielbienie Bogu Ojcu. -:) Otrzymał Cyprian Polak (Krzysztof Michałowski To cóż panie Sekielski, zostało Ci ponad cztery miesiące życia. Dokładnie cztery miesiące i dwadzieścia dni. Korzystaj z życia i ciesz się sukcesem intensywnie bo aż przez prawie pięć miesięcy. Nażyj się na całego kolego. Trzeba będzie umrzeć w smoleńską półrocznicę, w którym to Smoleńsku brało udział państwo Izrael, wielki wróg Polski i Polaków. Jak ktoś tak kocha Polskę genetycznie jak Ty to musi być i data dobra. Widzisz, nie jesteś zlekceważony jak kto podrzędny. Masz dobrą datę. Oszczędzono Ci też trudu bo człowiek na tej ziemi musi się trudzić, a Ty już nie będziesz musiał aby dorzucać paliwa na rocznicę wyboru Jana Pawła II w 100 lecie Jego urodzin. Może zaczniesz, ale nie skończysz. No, wszakże się tym pocieszysz, że nie wszystek umrzesz ( non omnis moriar) bo zostaną po Tobie Twe dzieła. W rzeczy samej to Cię mogę zapewnić, nie wszystek umrzesz. Tylko rzecz polega na tym iż raczej będziesz w miejscu gdzie będziesz chciał umrzeć i to jak najbardziej wszystek, ale nie będziesz mógł. Będziesz umierał nie mogąc umrzeć. I na tym polega problem. Ale póki co ciesz się życiem. Nie wiem czy życzyć Ci abyś się zdrowo odżywiał. Ciesz się swoją urodą, może będą tacy co w niej zagustują, w tym przede wszystkim niewiasty. Urodą, która przywodzi na myśl państwo Izrael, choć jest to jakaś odmiana arabska wręcz. Coś jak Saudowie?, kryptożydzi.
Stefek2020.05.24 15:11
Twój stół jest lepszy niż mój...
Foster2020.05.24 15:43
Nie mów tak bo cię wsadzą. Stoly są ich.
Foster2020.05.24 15:04
Dla kogo zalecane to zalecane (dla funkcjonariuszy i zwolenników PIS), dla kofo nakazane to nakazane (czytaj dla gorszego sortu). Brawo PIS. Damy radę.
Dam2020.05.25 9:03
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych"
Jolanta2020.05.24 14:28
Dla Pana "ZALECANE", a dla zwykłych obywateli "OBOWIĄZKOWE". Nie wiem, czy Pan wie, że ludzie dostają mandaty.
meg2020.05.24 13:18
Zależy komu zalecane a komu nakazane.Słyszałam opowieść od pewnego pana , którego znajomy /ok 70 lat / jechał rowerem szosą wśród pól /teren wzgórzysty/, bez maski , od czasu do czasu mijał go samochód jakiś bo to nie trasa wz ale podrzędna droga.W pewnym momencie z mijającego go samochodu ,wychylił się " młody człowiek i spytał " a maska gdzie", na co starszy rowerzysta , zziajany ,bo wietrznie było ,taktownie odparł , młodzianowi wygodnie rozpartemu w swym aucie cyt." a w d.... ".Młody i rozgrzany okazał się być policjantem po cywilu a to kosztowało pana rowerzystę emeryta 500 zł ,czyli pół jego rolniczej emerytury . "Podskoczysz pani " zakończył mi relację również starszy ,równie zziajany i czerwono buraczkowy na twarzy pan ,również z rowerem ale w maseczce.
katolicka kretynizacja polski 2020.05.24 13:04
szMateusz zakłamana gnido, wasza granatowa milicja udając listonoszy, roznosi mandaty po 10tys. za brak maseczek i zachowanych dystansów. Hipokryto!!!
anonim2020.05.24 12:58
Apeluje aby nie zdejmować maseczek podczas jedzenia i pisia!
Marek212020.05.24 12:57
Nakazane dla opozycji (i za nieprzestrzeganie są mandaty) a zalecane tylko Naszym. Na tym polega pisowska Prawdziwa Demokracja.
Ja2020.05.24 12:56
Niech to powie policjantom obywatelskim wymierzającym wraz sanepidówami życiową karę smierci - 30 tys. zł.
Krzysztof 2020.05.24 12:53
Co się dzieje ? Dlaczego nie ma jeszcze Trzaskowskiego na Frondzie? Przecież jest codziennie.