Wcześniej przypadki zakażenia Covid-19 u norek potwierdzono na fermach m.in. w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii i Francji.

- Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Stwierdzono obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 u ośmiu spośród badanych zwierząt – czytamy w komunikacie prasowym Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Instytut wyjaśnia dalej:

- Aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2

Są to pierwsze w Polsce przypadki zakażenia zwierząt hodowlanych wirusem SARS-CoV-2, które zostały potwierdzone wynikami testów. Badania zostały przeprowadzone poprzez pobranie wymazów z gardła od norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim.

Kolejnym etapem prac naukowców jest próba ustalenia źródła pochodzenia patogenu oraz zestawienie go ze znanymi już sekwencjami.

 

mp/pap/niezalezna.pl