Diakon Halina Radacz ma dużą szansę zostać pastorzycą (pastorką?), choć sama wolałaby pewnie, by nazywano ją księdzem - wszak koloratkę już nosi. To właśnie jej parafia złożyła wniosek do diecezjalnego synodu. Zgromadzenie parafialne jednogłośnie przyjęto bowiem, że chce, by diakon Halina została pastorem. Nadszedł czas, by polscy luteranie przestali się bać reakcji wiernych, wszak w Żyrardowie nie mają z tym żadnych problemów.
Kim jest Halina Radacz? Wiemy już, że diakonem parafii ewangelicko-augsburskiej. Jest także członkiem Synodu Kościoła, który zadecyduje, czy zmienić polskie przepisy prawne o ordynacji kobiet w kościele luterańskim. Diakon Radacz jest w Synodzie przewodnicząca Komisji do Spraw Kobiet. Pracuje także w Redakcji Ekumenicznej TVP 2.
Zaczynała jako katechetka. Urodzona w Gdańsku, uczyła w rodzinnym mieście, potem w parafiach w Działdowie i Olsztynku. Została katechetką diecezjalną kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Diecezji Mazurskiej. Diakonem ordynowana w styczniu 1987 roku, od ponad dziesięciu lat, prowadzi w Żyrardowie służbę duszpasterską wraz z mężem - pastorem Waldemarem Radaczem. Wierni są najwyraźniej zadowoleni. Parafia przedstawiła swój wniosek na synodzie, który 7 marca obradował w Łodzi.
Jeszcze podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła luterańskiego w Bielsku-Białej Komisja Teologii i Konfesji wydała oświadczenie, że na kobiety-pastorów w Polsce jest za wcześnie. - Należy uznać, że z perspektywy teologicznej należy dopuścić możliwość ordynacji kobiet na urząd duchowny służby prezbiteriatu – pisali członkowie, ale od razu wymienili kilka trudności natury społecznej, kulturowej, kościelno-prawnej i kościelno-socjalnej tego typu decyzji. Silnym argumentem była obawa, że żadna parafia nie zatrudni kobiety jako wikariusza czy proboszcza.
Ale synod diecezji warszawskiej postanowił się nie obawiać. Przychylił się do wniosku żyrardowskiej parafii. Dlaczego? - Po doświadczeniu 10-letniej służby diakon Haliny Radacz w Parafii w Żyrardowie nie istnieją żadne ograniczenia społeczne, kulturowe i socjalne przeciwko ordynacji diakon Radacz na prezbitera Parafii w Żyrardowie – czytamy we wniosku. Czy to wytrąca argumenty zachowawczej części Synodu Kościoła?
Decyzja synodu diecezji warszawskiej jest przełomowa. Silne wsparcie dla wniosku parafii będzie miało ogromne znaczenie podczas obrad Synodu Kościoła. Nawet jeśli wniosek zostanie odrzucony, będzie to kamień milowy w całej debacie kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Czy w ślad za parafią żyrardowską pójdą inne?
AJ/Ekumenizm.pl, Luteranie.pl
Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »