Podczas epidemii dzieci cierpią, ale mogą się też rozwijać - zdjęcie
20.04.20, 06:15Zdjęcie ilustracyjne/YT/CGTN

Podczas epidemii dzieci cierpią, ale mogą się też rozwijać

3

Nie tylko chorzy cierpią na skutek koronawirusa. Poważne konsekwencje kwarantanny dostrzega się również u najmłodszych, którzy we Włoszech już od miesiąca doświadczają przymusowego odosobnienia. Otrzymujemy bardzo dużo zgłoszeń od rodziców, którzy proszą o pomoc - mówi Radiu Watykańskiemu prof. Giampaolo Nicolais, dyrektor Szkoły Psychologii Klinicznej na rzymskim uniwersytecie Sapienza.

Wraz z pracownikami i studentami organizuje on w tych dniach specjalny program pomocy dla rodziców. Podkreśla, że okres kwarantanny może też być wyjątkową okazją do rozwoju.

Ważne jest to, że w tym czasie dzieci uczą się wyrzeczenia. Chciałyby wyjść z domu, chciałyby się bawić, spotkać z kolegami, ale nie jest to możliwe. My psycholodzy wiemy dobrze, że jest to decydujący element w rozwoju dziecka – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego prof. Giampaolo Nicolais. - Już od lat 60-tych prowadzi się w tym względzie systematyczne badania i dysponujemy bardzo ciekawymi danymi. Dzieci, które w wieku trzech lat potrafiły powstrzymać się od zjedzenia cukierka, wiedząc, że za chwilę otrzymają za to dwa cukierki, a zatem lepiej tolerowały wyrzeczenie, w przyszłości okazywały się lepiej dostosowane społecznie, osiągały wyższą satysfakcję osobistą, uczuciową, relacyjną i lepiej znosiły niepowodzenia. A zatem ten czas kwarantanny jest dla wszystkich dzieci okazją do wyrabiania w sobie tej ważnej umiejętności, której my rodzice często nie potrafimy w nich pielęgnować, a mianowicie umiejętności znoszenia frustracji.“

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (3):

Damian2020.04.20 7:21
Dzieki epidemii mogą się przebierać za kosmitów, mój syn przy okazji porządków zachwycił się kombinezonem malarskim.
bleble2020.04.20 6:55
jaki spokój na ulicach i osiedlach bez tych radosnych młodocianych wrzasków-chwilo trwaj
odebrać prawa rodzicielskiego WSI 2020.04.20 6:28
oprócz tych dzieci które oglądają e-szkołę uruchomioną w TVN