Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował dziś na konferencji prasowej, że od najbliższego poniedziałku 28 marca przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, a także izolacja domowa i kwarantanna dla współdomowników.

Jak oświadczył Niedzielski resort zdrowia zauważył wyraźną tendencję spadkową zachorowalności na koronawirusa, a ponadto dominujący obecnie wariant Omikron okazał się być „mniej dolegliwy”. „Prognozy są pozytywne” i do kwietnia przewiduje się redukcję liczby zakażeń  i hospitalizacji.

W związku z tym od 28 marca przestaną obowiązywać na terenie naszego kraju nie tylko maseczki ochronne, ale również  izolacja domowa oraz kwarantanna współdomowników. „Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni będą musieli izolować się sami” – oznajmił minister Niedzielski. Od najbliższego poniedziałku zniesiona zostanie również kwarantanna graniczna w Polsce.

Pomimo faktu, że noszenie maseczek nie będzie już obowiązywać, minister zdrowia zarekomendował jednak ich użycie w dużych skupiskach ludzkich. Ponadto od 1 kwietnia testy covidowe będą robione wyłącznie na zlecenie lekarza, ale pozostaną one bezpłatne.

„Można powiedzieć, że obostrzenia nie istnieją” – powiedział Adam Niedzielski i dodał: „Wszystkie restrykcje zostały zniesione”.

 

ren/twitter