Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wystąpił dziś w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiej dyplomacji, w czasie której mówił o zaangażowaniu Niemiec w pomoc dla Ukrainy i powstrzymanie rosyjskiej agresji. W stanowczym wystąpieniu prof. Rau przypomniał, że to właśnie Niemcy przed laty zablokowały rozszerzenie NATO o Ukrainę i Gruzję.

Na konferencji prasowej po konsultacjach z minister Annaleną Baerbock szef polskiej dyplomacji przypomniał o „szczególnej odpowiedzialności” Niemiec za dzisiejszą sytuację bezpieczeństwa w Europie.

- „Pamiętamy, że to w imię dobrych stosunków z Rosją Niemcy zablokowały rozszerzenie NATO o Ukrainę i Gruzję. Nie mamy wątpliwości, że dzisiaj Niemcy powinny podjąć się wiodącej roli w budowie systemu bezpieczeństwa i obrony pokoju w Europie, który uwzględnia Ukrainę, ale jest skierowany przeciwko Rosji. Ufamy, że Niemcy podejmą się takiej roli”

- oświadczył prof. Zbigniew Rau.

Minister zwrócił uwagę na „głęboką zmianę niemieckiego podejścia”.

Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock wskazała, że prezydent Rosji „z dnia na dzień zniszczył” budowany przez lata porządek pokojowy. Wyraziła przekonanie, że niebawem Unia Europejska uzgodni szósty pakiet sankcji przeciw Rosji. Mówiła o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i o przyjmowanych w Polsce uchodźcach podkreślając, że postawa Polaków jest „dogłębnie wzruszająca”.

kak/TVP Info