Obywatelska Rosji i Cypru zatrzymana przez ABW! Działała w Polsce na zlecenie Kremla - zdjęcie
18.05.18, 12:45Fot. Pixabay, CC0

Obywatelska Rosji i Cypru zatrzymana przez ABW! Działała w Polsce na zlecenie Kremla

W dniu 17 maja 2018 roku Straż Graniczna zatrzymała objętą zakazem wjazdu do Polski obywatelkę Cypru i Rosji Anastazję Z. Aktualnie, na wniosek ABW, wszczęto procedurę wydalenia wymienionej z terytorium RP.

Rosjanka została objęta zakazem wjazdu do Polski w wyniku działań realizowanych w ostatnich tygodniach przez ABW, w efekcie których rozpoczęto procedurę wydalenia z Polski Jekateriny C. oraz objęto zakazem wjazdu na polskie terytorium cztery inne osoby, w tym Anastazję Z.

Z materiałów ABW wynika, że Anastazja Z. była jedną z osób, które podejmowały aktywność wpisującą się w priorytetowe cele rosyjskiej wojny informacyjnej przeciwko Polsce. Rosjanka prowadziła, na zlecenie czynników rządowych FR, kuluarowe działania zmierzające do konsolidacji środowisk prorosyjskich w RP w zakresie kwestionowania i podważania polskiej polityki historycznej i zastępowania jej narracją rosyjską.

Anastazja Z. inspirowała prorosyjskie środowiska do określonych zachowań leżących w interesie FR oraz przekazywała im do realizacji dyrektywy rosyjskich instytucji ściśle związanych z władzami tego kraju.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb

dam/informacja prasowa