Nalaskowski: Stracimy kolejne roczniki młodych ludzi - zdjęcie
23.09.21, 08:28Fot: Prof. Aleksander Nalaskowski

Nalaskowski: Stracimy kolejne roczniki młodych ludzi

36

Być może w ogóle należało zawiesić, a nie udawać studiów” – powiedział prof. Aleksander Nalaskowski z UMK w Toruniu. I stwierdził: „Grozi nam cała generacja studentów, którzy nie będą sobie wyobrażali inaczej uniwersytetu niż przez komputer”.

My w dużej mierze żyjemy już w świecie udawania” – diagnozuje prof. Nalaskowski w rozmowie z PAP. I dodaje: „Teleporady lekarskie to nic innego jak udawanie medycyny”. Dostrzega też problem w tym, że za kilka lata leczyć nas będą lekarze, którzy kształcili się zdalnie, co musi niewątpliwie budzić obawy.

Prof. Nalaskowski pochyla się też nad „kulturotwórczą” funkcją studiów:Jest to obecność w klubach studenckich, kultura studencka, imprezy - typu juwenalia, otrzęsiny”. Poza tym „dla lwiej części młodzieży akademickiej studia są także radykalną formą usamodzielnienia się, bo przecież nagle wyjeżdżają z domu i odpowiadają za samego siebie”. I konstatuje:„Tego wszystkiego studenci zostali pozbawieni”.

Wykładowca toruńskiej uczelni twierdzi, że „za nami trzy semestry studiów, które niekoniecznie były studiami”, a zdalne zajęcia w bardzo niewielkim stopniu imitowały rzeczywiste wykłady w trybie stacjonarnym: „Studenci łączyli się online. Część leżała w łóżku podczas wykładu” – zauważa profesor i konstatuje: „To była bez wątpienia sytuacja, która wszystkich rozleniwiała, wszystkich psuła”.

Aleksander Nalaskowski dostrzega w tym potencjalne niebezpieczeństwo, bo jego zdaniem „akademicka socjalizacja to też formowanie polskiej inteligencji, która kiedyś te wzorce będzie miała przekazywać”.

Jakie będą tego skutki? Przekonamy się o tym za kilka lat. My to zobaczymy, kiedy ci ludzie wejdą w swoje zawody” – uważa wykładowca UMK w Toruniu. Profesor Nalaskowski twierdzi też, że „nie jesteśmy w stanie w tej chwili oszacować skutków pandemii w odniesieniu do uniwersytetów”.

 

ren/PAP

 

Komentarze (36):

krzysztof sciepuro2021.09.24 6:08
Studia to przede wszystkim bezposredni kontakt mistrz- uczen oraz prowadzenie badan, a tego nie praktykuje sie juz od dawna na dzisiejszych umasowionych uczelniach gdzie przyjmuje sie ludzi do studiowania nieprzygotowanych( uwiad szkolnictwa sredniego), bez minimalnego kapitalu kulturowego( rodzina) nie majacych najmniejszych predyspozycji do studiowania.
Urszula2021.09.23 23:07
Pan prof. Nalaskowski zachowuje się jak dziecko. Popiera PIS i nie widzi, że socjalistyczno- pandemiczna Jarosława Kaczyńskiego / głównego polskiego podwykonawcy programu RZĄDU ŚWIATOWEGO/ niszczy Polskę, w tym polskie szkolnictwo. Organizuj Pan protesty przeciw temu a nie użalaj się tylko w internecie! Pozdrawiam Pana Profesora
aniołek2021.09.23 16:01
W pełni zgadzam się z Panem Profesorem. Hodujemy przyszłe tzw.,,elity,, które nie potrafią już normalnie funkcjonować w realnym świecie.
TrzymajcieDziadaKołtunaZDalekaOdStudentów2021.09.23 15:22
Ten obleśnie prześmiardły stęchlizną dewot Nalaskowski będzie modelowym akademikiem w uczelniach wyszykowanych na modłę sKULwysyna Czarnka. Wychowawca ciemnoty religianckiej, krzewiciel opłotkowego kołtuństwa, opiekun tępych wyznawców reżimowej propagandy.
katolik2021.09.23 14:10
dlaczego ktoś miałby stracić rok tylko dlatego ze masońska chołota SSPIS postanowiła zniszczyć życie społeczeństwa. Tacy nazisto- masoni po prostu już dawno powinni być eksdelegowani ze stołków, ale zapominamy, ze w Polsce wszyscy w sejmie to ta sama chołota
Anonim2021.09.23 13:59
projekt „Norymberga 2.0” ............................ https://youtu.be/KmKt4mkDHBI
Dorota2021.09.23 13:57
Niestety Juwenalia już dawno nie mają nic z kulturą.
katolicka deratyzacja Polski2021.09.23 12:54
Nalaskowski uwaza,ze jak studeci nie pija ,to ich wiedza sie nie liczy. Czy on egzaminuje tez studentow z litrow wypitego alkoholu ?
Kiki2021.09.23 12:19
Lobby-izm ma to do siebie, że od czasu do czasu potrzebuje zmiany mocnych. – Powiedział ktoś. Inny dodał: „Nie potrzebujemy więcej lobbystów, tylko mniej tych, którzy mogą sobie na niego pozwolić.”
opty2021.09.23 11:28
Ataki na "prostowanie" "reformy edukacyjnej zaPOczątkowane przez prof. Handke świadczą o prawidłowej drodze i kierunku.......
Anonim2021.09.23 11:54
Jak opozycja powie, że jedzenie kupy jest złe, to będziesz jadł bo to będzie "atak" opozycji?
opty2021.09.23 17:00
Kupę masz zamiast mózgu. Reforma prof. Handkego i na końcu POczynania posła Gowina doprowadziły do zapaści szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego...
rabbi inoCenty stinkfurtz2021.09.23 10:31
... hehe narod biednych milionerow zwanych lemingami ... bo glowe nosza POPOd pacho ... albo oddali w jasyr ..... https://www.youtube.com/watch?v=cRWMZLN0LMQ
MaxFiend2021.09.23 10:29
Przecież wszystko jest zgodne z polityką edukacyjną PiS: zaorać i posadzić buraki. W czym problem?
toWarzysz Piwo ??? z radia Erewan2021.09.23 10:35
obywatelu ... solydarny o nas od 1989 roku tak dbajo ... ze zapomnieli nas wtedy wykopac ... to gdzie sadzic i POPOco jak nasz czerwonych burakow o zatrzensienia ... a i uprawa dzikiego pejsatego walenia przybiera rozmary ... katastroficzne ... szalom jaro ..... https://www.youtube.com/watch?v=pWjonokVxVg&t=3s
maxfiend2021.09.23 11:46
W tym problem osiołku, że odwracasz kota ogonem jak przystało na profesjonalnego, sowieckiego trolla.
MaxFiend2021.09.23 14:04
Fajnie się po buracku kradnie nick'a, no nie?
maxifiend2021.09.23 15:52
Po buracku trollu, to się wypisuje takie bzdety jak twoje. Zajmij się sobą, zrób coś pożytecznego dla najbliższych lub coś w tym rodzaju. Na pewno będzie to lepsze niż wypisywanie bzdetów na forach.
MaxFiend2021.09.24 11:41
Bidusiu, możesz, co najwyżej, sobie poszczekać w drugi koniec przewodu pokarmowego i jako ostatni nieudacznik nie mów innym co mają robić :-D
blum2021.09.23 10:24
Jeżeli rząd, rządowo-medialne konowały, propagandziści wszystkich mediów, totalniacy, celebryci okłamują nas w tak fundamentalnej sprawie jak zdrowie (pandemia, "szczepienia") i to patrząc prosto w oczy bez mrugania i bez zająknięcia, to kto mi zaręczy, że w innych sprawach mówią prawdę?
blum2021.09.23 10:26
Ps. Konfa sprawia wrażenie, że ma zdanie odrębne ale "jak kto chce to niech się szczepi". Jeszcze nie słyszałem od nich, że te "szczepienia to ludobójstwo.
blum2021.09.23 10:27
Errata: "szczepienia" to ludobójstwo
katolik2021.09.23 10:19
Skutków będzie ciag dalszy w postaci takiego dna i mafijnych układów jak SSPIS PO PSL SLD. Pokolenie niemyślących, zniewolonych i poddanych masono- nazisto, godzace się na mordowanie, kiedy będzie taki plan odgórny, uzależnionych od czipa, któr jak szatan wiele rzeczy ułatwi-- czyi zgodnie z planem depopulacji i zbydlęcenia
jula2021.09.23 9:53
Quasi studenci, quasi wiedza. Wzbudza obawy ten stan, jaka recepta?
Jacuś2021.09.23 9:07
Popieram w pełni prof. Nalaskowskiego. Dobrze, że jeszcze są normalni profesorowie w porównaniu z leśnymi dziatkami z Rady Medycznej.
T.2021.09.23 9:04
No fajnie. ALE to pokazuje kondycję studiów w obie strony. Z jednej strony dość naturalne lenistwo studentów, ale strona wykładowa też często leży i kwiczy - wykłady są źle przygotowane, przestarzałe, albo zwyczajnie niepotrzebne. Na studiach często stosuje się mnóstwo "zapychaczy", żeby prof. X miał swoje godzinki odklepane, albo dr Y mógł sobie poszpanować jaki to on nie jest wspaniały, czy dr hab. Z kazał wykuć swoją książkę na pamięć i pouwalał pół roku, bo "tak trzeba". Formuła studiów często jest bardzo słaba, nieprzemyślana i w sumie przeszkadzająca w rozwoju i nauce. Może prof. Nalaskowskiemu smutno, że nie widział wpatrzonych w niego jak obraz studentów, ale poważnie - pandemia pokazała często jak iluzoryczne są te przekonania o jakiejś dawnej "niesamowitości" czy "inteligenckości" studiów czy wykazała. Król jest nagi, a właśnie kiepski poziom adaptacji do nowych warunków panujących na uczelniach doby pandemii pokazuje miałkość całego systemu - więc nie ma co się zachwycać. Jedyna kwestia to właśnie brak bodźca do wyrwania się z domu rodzinnego i spróbowania życia innego niż tradycyjnie panujący u rodziców, nauki samodzielności itd.
Po 11 ...2021.09.23 9:15
To wszystko prawda. Jest jeden czynnik, który pozwolę sobie dodać --- powszechność i "łatwodostępność" wyższej edukacji oraz walkę prywatnych uczelni o studenta. Za moich czasów na jedno miejsce na uczelni ubiegało się kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu kandydatów. A potem na pierwszym roku był dodatkowy przesiew. Obecnie poziom wyższej edukacji potwornie się obniżył. Wiem, bo mam bardzo bliski kontakt z kilkoma uczelniami.
Anonim2021.09.23 9:31
Za twoich czasow bylo najlepiej. Dlatego dzisiaj jestes najlepszym trollem. Ideologizacja LGBTyzacja uczelni postepuje wiec powinienes miec ambiwalentny stosunek ze ksztalci sie teraz hurtowo Jachiry i Sterczewskich... LP to moj ulubiony polski zespol wiec cos sfarafrazuje " Myślisz może, że więcej coś znaczysz Bo masz rozum, dwie ręce i chęć Twoje miejsce na Ziemi tłumaczy Zaliczone Studia na pięć Są tacy - to nie żart Dla których jesteś wart Mniej niż zero Mniej niż zero
Anonim2021.09.23 9:46
ps wskutek lgbtyzacji dzis nie rozpoznaje sie nawet prawdziwych artystow tylko jakichs Dodów, ktore nie skomponowaly nawet 1 znanej piosenki. Polsatowy Bar z pederastami ciotami i Doda elektroda to byl symboliczny poczatek "wspinania sie" na spoleczno obyczajowe dno. Wielcy sa tylko ci co sa znani z tego ze sa znani. Chore czasy
Problemem nie jest2021.09.23 8:55
zdalne uczenie. PROBLEMEM jest rozdawnictwo dyplomów nieukom, bo profesorki "muszą przecież z czegoś żyć"
BraKKontaktuZNalaskowskimZbawieniemStudentów2021.09.23 8:41
Obleśny dziadyga flejtuch Nalaskowski marzy o dokonywaniu otrzęsin nad studentami własnym załupieżonym kołtunem.
Anonim2021.09.23 8:39
KK nawet slowa nie pisnal gdy PIS rozpoczal hucpe z zamykaniem ludzi, gospodarki, , teleporadami i kagancami na zewnatrz ktorych skutecznosci nigdy nie dowiedziono, Jak juz to upominal sie o swoje, nigdy o innych. Pamietamy i nie wybaczamy.
Po 11 ...2021.09.23 8:32
"Stracimy kolejne roczniki młodych ludzi" --- myślałem, że chodzi o religię w szkole, a tu zaskok.
Anonim2021.09.23 9:22
Po 11 .. przestań myśleć, zostaw to koniowi, on ma większy łeb i przede wszystkim mądrzejszy od twojego.
gynekolog amator2021.09.23 10:41
... hehe ... POPO mo czerep pusty w gaciach... jak pu zetora ... i myslenie kastrowany tynczy ... jak proffffy (w) sroda ...
Rząd2021.09.23 14:04
tak zrobił i mamy teraz skutki.