Sejm dzisiaj debatuje nad przygotowaną przez rząd i szeroko konsultowaną ustawą mającą ochronić polską gospodarkę przed skutkami epidemii koronawirusa. W czasie posiedzenia głos zabrał premier Matusz Morawiecki, który zapewnił, że ta ustawa jest dopiero początkiem rozwiązań, jakie rządzący będą wprowadzać w walce ze skutkami epidemii:

-„Rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej to nie jest nasze ostatnie słowo; jestem przekonany, że to dopiero nasza pierwsza odpowiedź” – mówił w Sejmie szef rządu. Następnie zapewnił:

-„Będziemy dostosowywać się do potrzeb rynku, będziemy obserwować”.

W kontekście pakietu antykryzysowego, Morawiecki mówił, że poza działaniami osłonowymi na rynku pracy oraz wieloma innymi działaniami, w ramach tzw. drugiego filaru zostaną uruchomione „pieniądze gwarancyjne i pieniądze bezpośrednie”. Będzie to przynajmniej 70 mld zł na utrzymanie płynności w firmach, bezzwrotne i zwrotne pożyczki oraz bezpośrednie dopłaty.

Premier zapewnił, że przedsiębiorcy z taki branż jak turystyczna, gastronomiczna, transportowa, logistyczna i handlowa, którym epidemia zagraża najbardziej, nie zostaną sami. Podkreślając, że cały czas odbywa rozmowy z przedsiębiorcami, szefami związków zawodowych i przedstawicielami wielu branż, powiedział:

-„I chcę wszystkich państwa, i wszystkich rodaków, zapewnić, że nie zostawimy was samych”.

 

kak/ PAP