W Wojskowym Instytucie Medycznym wdrożono Medyczną Kartę Samokontroli - aplikację "COVID-19". Prosty program, pobrany na komputer z systemem Windows lub telefon z Androidem pozwala na bieżąco monitorować swój stan zdrowia i uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Zasada działania "COVID-19" opiera się regularnym wypełnianiu krótkiej, zawierającej zaledwie 8 pytań, ankiety dotyczącej naszego samopoczucia. 

Po pobraniu i zainstalowaniu "COVID-19" system będzie esmesowo przypominał nam o konieczności jej wypełnienia. Cała procedura trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Dokładnie tyle potrzebujemy, żeby wzmocnić samokontrolę i ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.


Skąd można pobrać aplikację?

Osoby, które są zainteresowane testowaniem "COVID-19" powinny skontaktować się z Wojskowym Instytutem Medycznym, e-mail: pmurawski@wim.mil.pl.

Jeśli uzyskają zgodę, otrzymają odpowiedni link do pobrania aplikacji. "COVID-19" działa w systemach Windows i Android, w najbliższym czasie uruchomiona będzie również wersja na iOS.

Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji każdy użytkownik identyfikowany jest przez numer telefonu komórkowego oraz unikalne hasło. Jak je uzyskać?

Na podany adres e-mail należy przesłać dane niezbędne do założenia konta w "COVID-19", są to:

1. Nasz adres e-mail

2. Numer telefonu komórkowego (służbowego bądź prywatnego) – na ten telefon będą wysyłane ewentualne przypomnienia o konieczności wypełnienia ankiety (SMS) oraz na ten numer zostanie odesłane indywidualne hasło
3. 
Wiek bądź Nr PESEL


Ostatnim koniecznym krokiem rejestracji będzie przesłanie kodu-identyfikatora telefonu, który wyświetlany jest po uruchomieniu aplikacji (zaznaczony w prostokącie na dole).

Po zakończeniu rejestracji dwa razy dziennie będziemy proszeni o wypełnienie ankiety, a jej wyniki trafią bezpośrednio do ekspertów z Sekcji Epidemiologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Gdy tylko nasze odpowiedzi wzbudzą wątpliwości, odpowiednie służby nawiążą z nami kontakt i poinformują jak powinny wyglądać kolejne kroki.


Na stronie wim.mil.pl czytamy:

- Naszym zamiarem było danie pacjentowi wartości, usługi, która może ratować życie - podkreśla w rozmowie z "SE" płk dr inż. Piotr Murawski, szef Oddziału Teleinformatyki WIM.

Ostatnią kwestią jest bezpieczeństwo udostępnianych przez nas danych. Twórcy aplikacji zapewniają, że wszystkie przesyłane informacje udostępniane są wyłącznie Sekcji Epidemiologii WIM w specjalnej aplikacji. Wszystko za pośrednictwem łącza szyfrowanego po pozytywnej autoryzacji nadawcy.

Do wykonywania ankiety z wykorzystaniem telefonu konieczne jest zarejestrowanie kodu prezentowanego na dole strony logowania.Wim.mil.pl