Min. Szumowski: Będą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych - zdjęcie
07.08.20, 12:33Fot. screenshot - TVP Info

Min. Szumowski: Będą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych

16

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował dziś, że poprosił szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego o wzmożenie kontroli w powiatach oznaczonych jako „żółte” i „czerwone” oraz w miejscowościach turystycznych. Szef resortu zdrowia przypomina, że pobyt na urlopie nie zwalnia nas z odpowiedzialności i przestrzegania rygoru sanitarnego.

- „To, że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z tego, że jak wchodzimy do sklepu to zakładamy maskę, a jak wchodzimy do restauracji, to trzymamy dystans. I nie zwalnia to restauratorów z tego, że stoliki mają być w odpowiedniej odległości” – podkreślił dziś szef MZ prof. Łukasz Szumowski.

Dlatego też zwrócił się on z prośbą do MSWiA oraz do GIS o wzmożenie kontroli w miejscowościach turystycznych oraz w powiatach oznaczonych jako „żółte” i „czerwone”. Chodzi przede wszystkim o większa kontrolę w sklepach i restauracjach.

Od jutra w 19 polskich powiatach, w których odnotowuje się najwięcej nowych zakażeń koronawirusem, zaczną obowiązywać nowe obostrzenie. Radykalniejsze środki zostaną wprowadzone w 9 powiatach oznaczonych czerwonym kolorem.

W miejscach tych będzie obowiązywał m.in. zakaz funkcjonowania siłowni, kin, sanatoriów oraz ograniczona zostanie liczba osób na weselach i pogrzebach do 50 osób. W kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Obowiązywał będzie również nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

W 10 powiatach oznaczonych kolorem żółtym obostrzenia będą mniej radykalne. Nie zmienią się tam zasady dot. noszenia maseczek czy ograniczenia dot. kościołów. Natomiast imprezy masowe, wydarzenia kulturalne i seanse w kinach będą możliwe z udziałem 25 proc. uczestników. W weselach i pogrzebach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób.

kak/PAP, tvp.info.pl

Komentarze (16):

Waldemar2020.08.7 21:17
Jak widać przygotowali się na kłamliwą propagandę drugiej fali . Szczują , zastraszają , urządzają łapanki i testują fałszywymi testami wszystkich na chybił trafił do których maja dostęp . Np Kopalnie , domy starców , kolonie , wesela itd byle nie zagraniczne firmy i swoje urzędy . Cenzurują prawdę i uczciwych naukowców i lekarzy . Nabijają fałszywie statystyki ! Zarażeni bezobjawowo , brak chorych i wpisywanie zgonów wg wytycznych i bezpodstawnie . Sekcji zwłok nie robią a do dzisiaj nie wyizolowali wirusa . Czyli on nie istnieje .
Marco Breslaviano2020.08.7 20:43
Szkoda, że ich nie było wtedy, gdy pan minister, nomen omen, Szumowski (to już drugi ryży cwaniaczek na wysokim państwowym stanowisku) spędzał czas ze znajomymi podczas urlopu, nie przestrzegając ani dystansu, ani nie nosząc maseczki.
Jerzy2020.08.7 20:41
majty se skontroluj, dziadu, bo pewnie masz nietęgo w nań nafajdane...
JPII2020.08.7 19:08
„Człowiek w całej prawdzie swego istnienia i bycia osobowego i zarazem „wspólnotowego”, i zarazem „społecznego”, w obrębie własnej rodziny, w obrębie tylu różnych społeczności, środowisk, w obrębie swojego narodu, ten człowiek jest pierwszą drogą, po której winien kroczyć Kościół w wypełnianiu swojego posłannictwa, jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła, drogą wyznaczoną przez samego Chrystusa, drogą, która nieodmiennie prowadzi przez Tajemnice Wcielenia i Odkupienia.”
Szybka Randka2020.08.7 18:37
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Hanna2020.08.7 17:39
To nie chodzi o chorych tylko o ilość umierających. Czytajcie ze zrozumieniem.Żeby być odpornym trzeba się zarazić i to pokazują testy, bo często nie ma żadnych objawów aler się zaraża.
ladychapel2020.08.7 16:34
Przypominam, że Morawiecki namawiał do głosowania - szczególnie emerytów, przekonując, że pandemia minęła. A tu proszę - 2 tygodnie po wyborach nawrót pandemii. "Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca. Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się, idźmy na wybory" - Mateusz Morawiecki, - 01/07/2020 https://youtu.be/-LZ5vg7rv8c?t=344 Zamknąć granice i nie wypuszczać nikogo!!! W Wilnie biegają Polacy z Polski od kościoła do kościoła i z cmentarza na cmentarz i roznosza zarazki.
"W Wilnie biegają Polacy z Polski..." po swoim!2020.08.7 17:31
lepiej niż szmondaki po synagogach! Dostali od Budrysów "wirusa" w czape i Wilno jest czyściutkie ...JUDENFREI!
Dobra robota panie ministrze!2020.08.7 15:03
Statystyka zgonów na COVID, per capita: NUMER JEDEN na świecie jest bogata Belgia, następnie UK, Peru, Hiszpania, Włochy, Szwecja, Chile, USA, ... A Polska? .... Na "honorowym" 58-mym, słownie: PIĘĆDZIESIĄTYM ÓSMYM miejscu.
spoko spoko2020.08.7 16:32
juz nadganiamy!!!! ;]
RODZINA SZUMOWSKICH NA SWOIM +2020.08.7 14:30
ale dobra zmiana u koryta!!!!
Patrzcie jaki on potrzebny!2020.08.7 14:13
I jaki skuteczny!
Mateusz Morawiecki, premier RP2020.08.7 14:03
Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście. Już teraz nie trzeba się jego bać. Trzeba pójść na wybory. Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się, idźmy na wybory - apelował wczoraj premier. Dzień wcześniej w Kraśniku Morawiecki tak przekonywał do głosowania w drugiej turze: - Latem wirusy grypy i ten koronawirus też są słabsze. Dużo słabsze. Młodsi, starsi i w sile wieku, spokojnie można iść na wybory.
Koroner2020.08.7 13:09
Pewnie biznes maseczkowy się wypłaszczył.
Dam2020.08.7 12:39
Ale jak to. Przecież nasz kochany premier mówił, że wygraliśmy już z korona-wirusem. No chyba że to było tylko kłamstwo na potrzeby wyborów. Oj, nieładnie, nieładnie.
Koroner2020.08.7 13:10
Pan premier wiele razy łgał jak bura suka, nie pierwszy to raz.