W Senacie trwają prace nad tzw. „tarczą antykryzysową”, czyli przyjętym w nocy z piątku na sobotę przez Sejm pakietem pomocy dla zmagających się ze skutkami epidemii koronawirusa polskich przedsiębiorców. O znaczeniu, jakie ma szybkie przyjęcie przez Wyższą Izbę Parlamentu pakietu mówił dziś w Senacie premier Mateusz Morawiecki:

– „Obecna sytuacja, przed którą stajemy, to sytuacja bezprecedensowa. Rozpoczyna się kryzys o charakterze globalnym, który przeora całą gospodarkę światową, europejską i polską” – powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że sytuacja jest tragiczna, przytaczając przykład Niemiec i USA:

-„Prognoza dla gospodarki niemieckiej to recesja na poziomie minus 10 proc., a dla USA minus 18 proc. To jest nieporównywalne z czymkolwiek, przynajmniej od 1930 r.”.

Premier zaznaczył, że kryzys dotknie wszystkich: przedsiębiorców, samorządy, państwa i organizacje międzynarodowe. Jak powiedział, latem bądź jesienią „poturbowana” gospodarka będzie powoli wracała do stanu sprzed kryzysu, ale teraz najważniejsze to uratować jak najwięcej miejsc pracy.

-„Dlatego tak ważna jest decyzja Senatu (...) Dzisiaj każdego dnia, śmiem zaryzykować taką hipotezę, że dziesiątki albo przynajmniej 10 tysięcy ludzi może tracić pracę przez fakt, że tarcza antykryzysowa jest lub nie jest jeszcze uchwalona” – powiedział premier.

kak/ DoRzeczy.pl