Kuźmiuk: Putin poczuł wiatr w żaglach - zdjęcie
09.06.21, 15:00Fot. kremlin.ru via Wikipedia, CC 4.0

Kuźmiuk: Putin poczuł wiatr w żaglach

14

1. W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Władmir Putin oświadczył na dorocznym forum gospodarczym w Petersburgu, że Ukraina musi wykazać dobrą wolę, jeżeli chce pozostać krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu dostarczanego do Unii Europejskiej.
Ta bezceremonialna wypowiedź rosyjskiego prezydenta w sprawie utrzymania przez Rosję tranzytu gazu przez Ukrainę, pojawia się w przestrzeni publicznej w sytuacji, kiedy jest już jasne, że gazociąg Nord Stream2, wspólna inwestycja Niemiec i Rosji, będzie jednak ukończona.
Dla krajów Europy Środkowo Wschodniej, nie jest to żadne zaskoczenie, Putin zawsze wykorzystywał dostawy surowców energetycznych do realizacji celów politycznych i w sytuacji kiedy uzyska możliwość wywiązywania się z dostaw gazu do krajów Europy Zachodniej, z pominięciem Ukrainy, na pewno z takiej możliwości skorzysta (uruchomienie dwóch kolejnych nitek gazociągu Nord Stream pozwoli przesyłać na Zachód aż 110 mln m3 gazu).

2. Przypomnijmy, że przed spotkaniem amerykańskiego prezydenta Joe Bidena prezydentem Rosji Władimirem Putinem Putinem, które ma się odbyć w połowie tego miesiąca w Genewie, Departament Stanu ogłosił, że USA odstępują od sankcji na inwestora czyli firmę Nord Stream2 AG i jej szefa Matthiasa Waringa, budującego dwie kolejne nitki gazociągu Nord Stream2.
Komunikat ten wzbudził mocną krytykę zarówno wśród przedstawicieli Republikanów ale także i Demokratów w Kongresie, bowiem do tej pory obydwie partie opowiadały się za sankcjami na ten gazociąg.
Kilka dni później potwierdził to sam prezydent Joe Biden, odpowiadając na pytanie korespondenta Polskiego Radia w USA Marka Wałkuskiego „dlaczego pozwala Niemcom i Rosji kontynuować budowę Nord Stream2 ?”, stwierdził „jego budowa była prawie zakończona gdy objąłem urząd i nałożenie sankcji w tym momencie byłoby szkodliwe dla naszych relacji z Europą”.

3. Prezydent Biden mijał się z prawdą i to dwukrotnie w tym jednym zdaniu, rzeczywiście zaawansowanie budowy gazociągu wynosiło około 95% ale właśnie wtedy na skutek amerykańskich sankcji nałożonych przez prezydenta Trumpa pod koniec 2019 roku natychmiast szwajcarska firma Allseas ogłosiła, że wstrzymuje prace przy jego budowie.
Jej dwa specjalistyczne statki układające rury tego gazociągu na dnie Bałtyku „Pioneering Spirit” i „Solitaire”, zaprzestały prac, a firma ogłosiła w komunikacie, że już nie wróci do realizacji tego przedsięwzięcia.
To dlatego, nie mogąc znaleźć innego wykonawcy, Rosjanie zdecydowali się dokończyć budowę sami ale potrzebowali ponad 1,5 roku, żeby przygotować do tego swoje statki, odejście od sankcji przez USA spowoduje, że wrócą do uczestnictwa w tym projekcie międzynarodowe firmy certyfikujące i ubezpieczeniowe, bez których jego uruchomienie nie byłoby możliwe.
Co więcej stwierdzenie prezydenta Bidena, że wprowadzenie sankcji byłoby szkodliwe dla amerykańskich relacji z Europą jest także nieprawdziwe, bo oznacza, że chcą oni poprawić swoje relacje z Niemcami, natomiast zostawiają samym sobie kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
Mimo tych poważnych wątpliwości, decyzja nowej administracji amerykańskiej spowoduje, że gazociąg Nord Stream2 zostanie dokończony już siłami firm rosyjskich, a być może także certyfikowany i ubezpieczony przez renomowane firmy zagraniczne, które wcześniej na skutek amerykańskich sankcji zapowiedziały, że nie będą w tym przedsięwzięciu uczestniczyć.

4. To po tej decyzji Amerykanów, Putin poczuł wiatr w żagle i zaczął publicznie zapowiadać, że „jeżeli Ukraina nie będzie grzeczna i nie odpuści walki z separatystami o odzyskanie kontroli nad regionami Ługańskim i Donieckim, to może spotkać ją nieszczęście w postaci braku tranzytu rosyjskiego gazu przez ten kraj”.
A opłaty za ten tranzyt wynoszące około 2 mld USD, są jednym z ważniejszych dochodów budżetowych Ukrainy i ich brak będzie oznaczał konieczność zaciągania przez ten kraj, dodatkowych pożyczek na międzynarodowych rynkach, co przy niskich ratingach naszego wschodniego sąsiada, nie jest to wcale takie łatwe.
Utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, gwarantowały temu krajowi Niemcy, kanclerz Angela Merkel po wielokroć publicznie twierdziła, że uruchomienie Nord Stream2, nigdy mu nie zagrozi.
Po tych wypowiedziach Putina, pojawia się pytanie, jak teraz czuje Angela Merkel i inni politycy niemieccy, którzy zapewniali Ukrainę, że w związku z konieczności dokończenia Nord Stream2, ten kraj może być spokojny?

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (14):

wiera2021.06.10 9:29
Komunistka Makrela w programie zawladniecia Europy ujela bisnes na ruskim gazie a Putin poczul wiatr . Ten uklad zludnego pomyslu na obustronna kontrole tylko zle wrozy Europie.
A kim jest ta kurwa kremlowska matis89?2021.06.9 19:02
Kto pamięta Bolesława Piaseckiego? Działacz ONR-u, po wojnie na usługach NKWD - UB -SB, założyciel kolejnego "polskiego narodowego kościoła" pod nazwa "księża patrioci". Na usługach bolszewizmu oczywiście. "Księża patrioci" pewnie do dzisiaj gdzieś po kątach piją wódkę, może nawet z tymi z Loży Polin. . . . A Bolesław Piasecki? Zamordowali mu syna, za grzechy ojca. A kto? Żydzi nazwiskiem Szyja Szewc, Rodziewicz i chłopcy z SB Kossowski, Toruńczyk i Kostański którzy znaleźli schronienie .... w Izraelu.
A kim jest ta kurwa kremlowska matis89?2021.06.9 19:02
Pewnie o tym nie wiesz, że w USA jest tzw. Polski Narodowy Kościół Katolicki. . . . NIE ma nic wspólnego katolicyzmem! Jest to sekta staruchów i staruch podobna do jehowych, tylko jeszcze gorsza bo BEZ pieniędzy. . . . .Ten "Polski Narodowy Kościół Katolicki" jest już w stanie szczątkowym, ale ma swoich kilku fanatyków. Jak każda FANATYCZNA SEKTA oni "wiedzą wszystko najlepiej". . . . Mają swoich "księży" a nawet pewnie jeszcze "biskupów" którzy otrzymali swoje "świecenia" od jakiegoś "narodowego papieża" pijaka. . . . Jest żałosna grupka kretynów i kretynek - JAK KAŻDA SEKTA! . . . . W Polsce mają swoją filę, a jakże, i chyba 1000 "parafian", na całą Polskę.
A kim jest ta kurwa kremlowska matis89?2021.06.9 19:01
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Chcą zdyskwalifikować szczepionki ratujące życie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolą o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "gorzowa, lubinia", pierrdolą o WOLNOŚCI SŁOWA, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
Bidet to statysta. Albo, jak wolicie - słup2021.06.9 18:06
Tak jak Barak. Gmina dała im koryto i gmina wymaga.
Dziennikarz TVP2021.06.9 16:46
Red. Holecka ma nogę w gipsie.
matis892021.06.9 16:19
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
PILNE! SZOK!! TYLKO U NAS!!!2021.06.9 16:02
Komitet ds. Bezpieczeństwa i zarządzający nim nasz Słońce Narodu - o bezpieczeństwo Polski dba! O ty by była ropa - też! Nic nam nie grozi. Mamy rząd fachowców. Państwo jest silne. Ludziom żyje się lepiej. Wstaliśmy z kolan.
oooo2021.06.9 16:44
Faktycznie - tylko u was! Też jesteśmy w szoku i nie wiem czy z niego wyjdziemy!
JanP2021.06.9 15:57
Kuźmiuk puknij się w swój pusty łeb i pomyśl. Jaki interes zrobi Rosja wysyłając swój gaz via Ukraina płacąc za jego tranzyt, kiedy NS2 będzie gotowy do użytku.
Japa2021.06.9 15:40
A ja mam PTAKA w żyda OLEJ sraka i w żyda OLEJ kaka . A ty żydzie OLEJ oblizuj mego PTAKA ze swego koszernego KAKA.
Simon2021.06.9 15:59
Napisz jeszcze raz jak ekstazy z acetonem przestanie działać.
Olej2021.06.9 15:34
Co czuje Angela ? Ulgę czuje, ulgę. Ja bym zapytał co Czuje Ukraina, w kontekście tego co ja sam czuję w odniesieniu do amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa. Chciałbym, pragnąłbym dożyć sytuacji żeby się tak nigdy nie czuć.
zxc2021.06.9 15:15
Na zdjęciu: bateria butelek uzbrojona i gotowa.