Koronawirus. Polacy poważnie traktują zagrożenie - zdjęcie
20.03.20, 14:27Zdjęcie ilustracyjne/YT/RadioSzczecin

Koronawirus. Polacy poważnie traktują zagrożenie

14

Jak wynika z przeprowadzonych badań sondażowych przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, Polacy bardzo poważnie podchodzą do zagrożenia zarażenia się koronawirusem i traktują to jako bardzo poważne bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Respondentom zadano następujące pytanie:

Czy ma Pani/Pan poczucie, że koronawirus (COVID-19) stanowi realne zagrożenie dla Pani/Pana i Pani/Pana rodziny? -

Aż 70% badanych odpowiedziało na to pytanie twierdząco, a 21% raczej nie obawia się tego wirusa.

Tylko 9% osób badanych była niezdecydowana i nie miała wyrobionego zdania w tej kwestii.

Co ciekawe, w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia zacierają się podziały pomiędzy zwolennikami dwóch największych obozów politycznych w Polsce.

 

mp/wpolityce.pl

Komentarze (14):

Walter2020.03.21 10:50
Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński wiedzą, że na jesieni tysiące firm zbankrutuje i wtedy trudno byłoby wygrać wybory. Wygranie wyborów prezydenckich jest dla nich ważniejsze niż zdrowie i życie wyborców, dlatego nie chcą ich przełożyć na jesień. Wcześniej Andrzej Duda wolał 2 mld zł z budżetu państwa przeznaczyć na dotację telewizji tzw. "publicznej", a tak naprawdę pisowskiej, niż na leczenie onkologiczne. Prezydent złamał następujące artykuły konstytucji: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Jest posłusznym wykonawcą poleceń Jarosława Kaczyńskiego. Przedtem politycy z PiS-u wykorzystywali "kłamstwo smoleńskie" do celów politycznych, a teraz wykorzystują pandemię koronawirusa. Nigdy na PiS nie głosowałem i nigdy nie zagłosuję.
Ktoś znowu czegoś nie przemyślał.2020.03.21 9:06
Ściąganie pracujących za granicą Polaków to błąd. Kwarantanna coś da. Ale za nim się tam znajdą to te 50000-120000 ludzi pozaraża nas. A służby medyczne mogą nie podołać. Brzmi to dość przerażająco. Ale czy nie warto się zastanowić. Teraz Amerykanie to wprowadzają.
man.of.Stagira2020.03.20 18:48
Jeszcze 3 TYGODNIE TEMU nie było w Polsce n i k o g o kto chorował na koronawirusa. . TAKA prawda .
ladychapel2020.03.20 15:38
Jeszcze kilka tygodni temu Frendzel i Matka Kurwka pisali co innego... Przypomnijcie sobie obludnicy jedni
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.03.20 15:24
"W czwartek w Parczewie jeden z mężczyzn, który powinien przebywać w domu, był na terenie miasta. Gdy zadzwonili do niego policjanci, powiedział, że jest zdrowy i nie wymaga kwarantanny. Kiedy dowiedział się, jakie konsekwencje mu grożą, wrócił do domu. Tego samego dnia, także w Parczewie, kolejny objęty kwarantanną mężczyzna był na zakupach z rodziną." "Na początku tygodnia mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, który niedawno wrócił z Niemiec, trafił do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Personel zdecydował o poddaniu go testom na obecność koronawirusa. Miały być wykonane w czwartek. Gdy pacjent się o tym dowiedział, uciekł przez okno." "Mieszkaniec powiatu legionowskiego, który samowolnie opuścił szpital zakaźny w Warszawie, w którym przebywał w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, został tego samego dnia zlokalizowany przez policję i karetką odwieziony do szpitala. Obecnie przebywa na oddziale zakaźnym. Służby sanitarne oczekują na informacje o wynikach badania - przekazała nam Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie."
Czesc kotku2020.03.20 15:18
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21lat. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, ================= wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.eu i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Niszcz trolli!2020.03.20 15:09
Niszcz trolli! trolli z Łubianki trolli z Czerskiej trolli typu "Stachu"
Brutus2020.03.20 15:04
dowiedzmy jak jakie bóstwa czczą w china,,zwłaszcza w Wuhan,, tam poradzili se z epidemią wiec logika podpowiada ze maja najsilniejsze Bóstwa które z chęcią im pomagają i wspierają żółtą ludność,
anonim2020.03.20 15:04
Łukasz Szumowski: "Mamy wybór - albo zamknięcie państwa, albo setki zmarłych" skoro tak, to media podały informację, że otworzono połączenia kolejowe Przemyśl - Kijów, a zatem na kolejowy dworzec w ścisłym centrum Przemyśla ściągną obywatele Ukrainy i rozpierzchną się po okolicach dworca choć ich stan zdrowia może budzić uzasadnione wątpliwości. Dlaczego Ukraińców nie konwojuje się na teren Ukrainy tak, jak choćby Estończyków? Kto szykuje mieszkańcom Przemyśla centrum zakażeń koronowirusem? Czy ten logiczny wybór, zamknięcie granicy, albo setki zmarłych, nie dotyczy Podkarpacia, nie dotyczy mieszkańców Przemyśla?
JS2020.03.20 14:53
Wirusologi i bakteriolog dr Hałat w wywiadzie dla radia wnet, powiedział, że wirus powoduje bezpłodność u mężczyzn. To kolejny dowód na ludzką konstrukcję wirusa dla potrzeb oczyszczenia ziemi z ludzi, przez nwo. Zaraza potrwa 2 lata i będą powtórne zakażenia. Nie myślmy, że uciekniemy od wirusa. Jak rolnicy się rozchorują, nie wyjdą w pole, nie zbiorą plonów. Ukoronujmy na Króla Polski Jezusa, nie wirusa ! Pozdrawiam
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.03.20 14:45
Tymczasem w prawdziwym świecie: Policjanci z Sosnowca pojechali sprawdzić, czy jedna z rodzin objętych kwarantanną z powodu koronawirusa dotrzymuje jej warunków. Na miejscu nie zastali nikogo. Mundurowi szybko ustalili, że cała rodzina udała się do sklepu na zakupy. Teraz wszyscy odpowiedzą za swoje postępowanie. Aktualnie prowadzone jest postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 116 KW dotyczącym „nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją”. W takim przypadku członkowie rodziny mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 zł. Niezależnie od tego, policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest władny w prowadzonym przez siebie postępowaniu nałożyć na winnych grzywnę w wysokości do 5000 zł. Ponadto stróże prawa przesyłają też zgromadzone w sprawie materiały do prokuratury, aby oceniła, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa z art. 161 kodeksu karnego, mówiącego o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za to przestępstwo przewidziana jest kara do roku więzienia. Policja podkreśla, że codzienne sprawdzenia i kontakt telefoniczny z osobami odbywającymi kwarantannę mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy osoba nią objęta stosuje się do jej zasad. Funkcjonariusze podczas rozmów ustalają także, czy takiej osobie czegoś nie potrzeba. Wszystkie tego typu sygnały przekazują do służb miejskich, które organizują pomoc. Dodatkowo pamiętać należy, że wizyta to tylko jedna z form sprawdzenia czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej postanowień. Policjanci zbierają informacje na ten temat na wiele różnych sposobów. Niezależnie od przepisów prawnych, wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży - nie dochowując jej zasad mogą się w sposób pośredni przyczynić nawet do czyjejś śmierci. https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/w-polsce/10308008/sosnowiec-rodzina-zlamala-zasady-kwarantanny-i-udala-sie-na-zakupy.html
katolik2020.03.20 14:38
Zagrozenie epidemiologiczne Polaków jest wskazaniem wystarczającym do tego ,aby episkopat dokonał Intronizacji ,kiedy jeszcze czas, zapewne ostatni to moment..
Stani2020.03.20 14:49
Tylko wytłumacz po co nam kolejna intronizacja?
Urszula2020.03.20 17:06
A co to da?