Korea. ,,Tak, jestem katolikiem'' to słowa prowadzące do męczeństwa - zdjęcie
08.12.20, 12:33fot. yt/al jazeera

Korea. ,,Tak, jestem katolikiem'' to słowa prowadzące do męczeństwa

16

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczął się wielki Jubileusz 200-lecia urodzin św. Andrzeja Kim’a Tae-gŏn’a, pierwszego księdza katolickiego Korei oraz męczennika. „Życzyłem sobie, aby to wydarzenie stało się czasem ewangelicznego, duchowego i duszpasterskiego nawrócenia koreańskich księży” – powiedział rozgłośni papieskiej bp Lazzaro You Heung-sik.

Św. Andrzej był jednym z 103 męczenników koreańskich beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1984 r. „Dwustulecie narodzin św. Andrzeja Kim’a Tae-gŏn’a jest dobrą okazją do duchowego rozwoju Kościoła w Korei” – podkreślił bp Heung-sik. Ordynariusz diecezji Daejeon dodał, że ten Jubileusz da wszystkim „możliwość wniknięcia w duchowość męczeństwa, która jest życiodajną siłą Kościoła w Korei”.

- „W jednym z listów napisanych w więzieniu przez św. Andrzeja Kim’a możemy przeczytać pewien dialog między świętym a funkcjonariuszem, który go przesłuchiwał. «Jesteś katolikiem?» – zapytał przesłuchujący; Andrzej odpowiedział: «Tak, jestem katolikiem»; i za to potem musiał ponieść śmierć przez ścięcie. Dla naszych męczenników wiara była najwyższą wartością – podkreśla hierarcha. – Konferencja Episkopatu Korei, przygotowując ten rok szczególnej łaski, chciała poruszyć właśnie kwestię symbolu tego funkjonariusza, jako mocne ostrzeżenie dla nas wszystkich, dzisiejszych chrześcijan. W społeczeństwie koreańskim tylko 11% ludności jest katolikami, a ponad połowa deklaruje się jako «bezreligijni». Pytanie, które zadał przesłuchujący św. Andrzejowi, wzywa nas zatem do poważnej refleksji nad naszą tożsamością i mentalnością jako katolików.“

Bp Heung-sik uważa za opatrznościowe celebrowanie Jubileuszu właśnie w czasie pandemii Covid-19. Według niego przykład życia męczenników zachęca do „relatywizowania ulotnych wartości”, a zamiast tego do uczciwego życia przykazaniem miłości. Kościół w Korei staje przed wyzwaniami, które coraz częściej pojawiają się w społeczeństwie. Musi zmierzyć się z indywidualizmem, materializmem i konkurencją. Te nowe „formy życia” podejmuje zwłaszcza młodzież, tracąc poczucie wiary i odchodząc od wartości właściwych koreańskiej kulturze – uważa hierarcha.

Ordynariusz Daejeon przyznaje, że Jubileusz jest nie tylko dobrą okazją do odnowy wiary w całym Kościele półwyspu, ale również do przywrócenia ewangelicznego zapału księży

- „Przygotowując się do Jubileuszu, zawsze modliłem się i życzyłem sobie, aby to wydarzenie stało się czasem ewangelicznego, duchowego i duszpasterskiego nawrócenia koreańskich księży, którzy, moim skromnym zdaniem, muszą na nowo odkryć swoją pasję ewangelizacyjną. Z przykrością odnotowuję negatywny wpływ klerykalizmu, który ciągle ma miejsce w Kościele w Korei. Rozwój naszej wiary dzisiaj zawdzięczamy właśnie wierze i działalności świeckich; w tym sensie nasz Kościół jest wyjątkowy. Niestety, należy zauważyć, że materializm i sekularyzacja nie oszczędziły naszych księży. Jak powiedział Ojciec Święty podczas homilii wygłoszonej podczas konsystorza, «droga Jezusa i świata są nie do pogodzenia». Modlę się, aby dzięki łasce tego jubileuszowego roku i opiece św. Andrzeja Kim’a, kapłani koreańscy znaleźli radość w kroczeniu drogą Chrystusa, w życiu bardziej spójnym, ubogim w światowość i bogatym w wartości ewangeliczne.“


Vaticannews.va/Eryk Gumulak SJ – Watykan

Komentarze (16):

Jakub2020.12.9 1:37
Sprawa tego Świętego jest sprzed 200 lat. Obecnie w Republice Korei (Korei Południowej) odwojowanej przez wojska ONZ w większości dostarczone przez USA, KRK cieszy się konstytucyjną swobodą działania. O działalności KRK w Korei komunistycznej Vaticannews.va wolał raczej nie pisać.
Anonim2020.12.8 14:18
Nie rozumiem dlaczego ci Katolicy nie ukryli tego , że faktycznie są Chrześcijanami skoro panuje u nich taki reżim jak to wszędzie opisują ? Przecież tak robili pierwsi Chrześcijanie . Ukrywali się przez 3 i pół wieku ? Co tu jest właściwie grane ? A tam ?
Anonim2020.12.8 14:53
Doskonale wiem co jest grane . W Europie i Ameryce Pn. KK już nie ma wziątki . Ameryka Pd. nieco się chwieje . Pozostała jeszcze Afryka i Azja . Najpierw nieco wyłoży by zdobyć wpływy a potem ograniczy na maksa jak w Średniowieczu i już ma " raj na ziemi " . Zgarnia całą pulę . Jak Soros . Tak grają miłośnicy dużych , światowych gierek . Ja tam tylko gram w Remika na zapis na kartce .
katolik2020.12.8 13:13
nikt nie mowi o przesladowaniu satanistow przez kosciol katolicki
Anonim2020.12.8 13:33
A czemu ktoś ma mówić o czymś czego nie ma,gdzie katolicy prześladują satanistów?
katolik2020.12.8 13:44
katolicy twoza nieprawdziwy obraz satanizmu, a ta religia powinna byc szanowana na rowni z chrzescijanstwem
Anonim2020.12.8 13:11
Jeśli się koniecznie pragnie zostać męczennikiem to każdy sposób jest dobry . Za wiarę ? Jaką wiarę ? Przecież jest jeden Bóg dla wszystkich wyznań religijnych ? O co tym ludziom chodzi to nie wiem ? Ja tam za bardzo kocham życie by poświęcać się dla jakichś religii .
Anonim2020.12.8 13:20
Gdyby chodziło o wyzbycie się CHRZEŚCIJAŃSTWA to już bym się zastanowiła i szukała jakiegoś wyjścia z sytuacji . Pomiędzy życiem a śmiercią istnieją jeszcze inne alternatywy .
Iga2020.12.8 22:23
"Anonimku" ! O jakich ty alternatywach raczysz pisać??? Albo życie, albo śmierć! Albo Niebo, albo pieklisko! Nie ma innej opcjii!
Anonim2020.12.8 13:37
„Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne.” (J 12, 24n)
Taka jest prawda!2020.12.8 22:19
'Anonimie" Jak zwykle w tych kwestiach mylisz się! OCZYWIŚCIE, JEST JEDEN BÓG I JEST JEDNA PRAWDZIWA RELIGIA I KOŚCIÓŁ, KTÓRY PAN JEZUS UTWORZYŁ W WIELKI CZWARTEK, MÓWIĄC DO UCZNIÓW:..." OTO JA TWORZĘ KOŚCIÓŁ...A BRAMY PIEKIELNE GO NIE PRZEMOGĄ..."!... MÓWIĄC:"....IDŻCIE I NAUCZAJCIE WSZYSTKIE NARODY........" itd.... ! Tak, natworzyło się dużo różnych "religii" i sekt! Nie są one prawdziwe. ALE JEST TYLKO JEDNA RELIGIA PRAWDZIWA, UTWORZONA PRZEZ JEZUSA!
"Poezja" autorstwa Hatefulshit-Wolenski, cyt:2020.12.8 13:08
- "Naszpapież Ratzinger von Hitlerjugend ale jak to przecież na koszulce widzimy zwycięstwo Jezusiczka nad diobłem który to klęczy przed Jezusiczkiem i ma zlożone ręce do modlitwy przecież to oczywista oczywistość jak można tego nie widzieć ?!!! Matko Boska Czarnobylska widzisz i nie je bniesz ????" - - - - - Wstąp do Loży Polin i napij się mleka z krów rasy "Yitzhak Shamir" a będziesz podobnym "poetą".
Mirosław2020.12.8 22:32
DOBRZE CI RADZĘ ....WYTRZEŹWIEJ", A POTEM PISZ! ....NIE OŚMIESZAJ SIĘ DO KOŃCA! TO JEST ŻAŁOSNE!
Natalja Siwiec2020.12.8 12:59
Po co Katolicy pchają się tam, gdzie ich nikt nie chce?
Irka2020.12.8 22:30
" Pseudo- Natalio Siwiec".! A co cię obchodzą Katolicy, czy pchają się gdzieś, czy nie...? Zobacz raczej, czy ciebie ktoś chce, a choćby tutaj!? Wiesz, że jesteś Lechem K.. w tym nicku Natalii! Wiesz więc jak ciebie tu... "chcemy" !
Natalja Siwiec2020.12.9 7:28
We wszystkich krajach, w których Kościół Katolicki stanowił istotną rolę w życiu społecznym wybuchały skandale homoseksualne i pedofilskie. Azjatycka kultura jest rozwinięta i nie potrzebuje obcych wtrętów.