,,Konfesjonał świata’’. Abp Hoser o fenomenie Medziugorie - zdjęcie
25.06.21, 17:18Fot. screenshot - YouTube (Salve TV)/Wikipedia (domena publiczna)

,,Konfesjonał świata’’. Abp Hoser o fenomenie Medziugorie

25

Mija 40 lat od początku domniemanych objawień Matki Bożej w Medziugoriu. Kościół wciąż nie wypowiedział się na temat ich autentyczności. Mimo to, każdego roku miejsce objawień odwiedza tysiące pielgrzymów, a Medziugorie stało się „konfesjonałem świata”. Każdego dnia przy jednym z pięćdziesięciu konfesjonałów dokonują się cuda nawrócenia. O tych niesamowitych cudach opowiedział Katolickiej Agencji Prasowej abp Henryk Hoser, wizytator apostolski w Medziugoriu.

Wszystko zaczęło się 24 czerwca 1981 roku. Szóstka dzieci mieszkających w Medziugoriu i pobliskiej Bijakovici wyszła z domu, aby na noc zapędzić zwierzęta do zagród. Na wzgórzu Podbrdo ukazała się im Matka Boża. Dzieci przestraszyły się i uciekły do domu, gdzie o wszystkim opowiedziały. Kazano im wrócić na górę następnego dnia. Dwoje dzieci zostało jednak kolejnego dnia w domach, a zastąpiła je inna dwójka. Tego dnia rozmowy z Matką Bożą rozpoczęli: Mirjana, Ivanka, Vicka, Ivan, Marija oraz Jakov. Objawienia w tym miejscu trwały do 29 czerwca. Później przeniosły się do kościoła parafialnego w Medziugoriu.

Mówiąc o istocie przesłania objawień abp Henryk Hoser wskazuje, że Matka Boża wzywa do nawrócenia, pokuty, powrotu do praktyk religijnych i zaufania Bogu. Ważnym aspektem jest też wezwanie do modlitwy o pokój.

- „Matka Boża przedstawiła się jako Królowa Pokoju, którego na Bałkanach ciągle brakuje”

- wskazuje duchowny.

Podkreśla, że nie ma w domniemanych objawieniach żadnych nowych treści i nie mają one charakteru dogmatycznego, a raczej duszpasterski. Ściśle duszpasterska jest również misja abpa Hosera w Medziugoriu, który nie bada autentyczności objawień, a troszczy się o przybywających tam pielgrzymów.

- „Pierwsze objawienia były zbiorowe. Ich świadkami było sześcioro widzących. Później się one – z tego, co wiemy – zindywidualizowały. Widzący publikują swe wewnętrzne przeżycia. W ten sposób namnaża się liczba tak zwanych objawień, ale w tej chwili trudno odróżnić, co jest jedynie inspiracją duchową widzących, a gdzie są prawdziwe objawienia”

- wyjaśnia arcybiskup.

Choć Stolica Apostolska nie zabrała jeszcze głosu w kwestii prawdziwości objawień, to papież Franciszek pozwolił wiernym pielgrzymować do tego miejsca.

- „W Medziugoriu ma miejsce prawidłowy i poprawny kult Najświętszej Maryi Panny pod znanym przecież tytułem Królowej Pokoju. Jest to określenie z Litanii loretańskiej, wprowadzone przez papieża Benedykta XV w czasie pierwszej wojny światowej. Wiele parafii ma ten tytuł. Kult Maryjny tam rozwinięty przez różne okoliczności historyczne, rozwija się nadal, niekoniecznie w bezpośrednim połączeniu z fenomenem objawień”

- mówi wizytator apostolski w Medjugorie.

Fenomenem tego miejsca jest sakrament spowiedzi.

- „Pięćdziesiąt konfesjonałów często nie wystarcza, żeby wyspowiadać przybywających z okolicznych parafii Bośni i Hercegowiny czy Chorwacji”

- podkreśla abp Hoser.

Medziugorie jest też „wielką przestrzenią modlitwy”. Poza Mszami świętymi, adoracjami Najświętszego Sakramentu czy nabożeństwami Drogi Krzyżowej odbywają się tam również różne rekolekcje, sesje i kongresy.

- „Specjalnością Medziugoria są tygodniowe rekolekcje o chlebie i wodzie. Element postu jest bardzo silnie podkreślany. W Medziugoriu pości się nie tylko w piątki, ale również w środy. Włączają się w to również parafianie, którzy niezwykle licznie uczestniczą we wszystkich wydarzeniach liturgicznych i formach pobożności”

- relacjonuje duchowny.

Przez ostatnie 40 lat, dodaje hierarcha, w miejscu tym zrodziło się około 900 powołań kapłańskich i zakonnych. Na całym świecie powstają też ośrodki, które skupiają katolików żyjących tamtejszą duchowością. Skąd tak wielkie zainteresowanie tą duchowością?

- „Tym, że jest to wezwanie do nawrócenia, do pokuty, do wiary, która zanikła, do modlitwy, która przestała być praktykowana indywidualnie i rodzinnie. Powrót do tych wartości, które nas wiążą bezpośrednio z Bogiem jest typowym zjawiskiem w duchowości Medziugoria. Nazywam to wymiarem wertykalnym proponowanym w epoce skrajnego horyzontalizmu, w której żyjemy. Powrót do form, które zostały zagubione jako mniej ważne, jako mało prospołeczne, jest w tej chwili nowością dla katolików w wielu krajach. Modlitwa, nawrócenie, kult Matki Bożej i Jezusa Chrystusa w formach klasycznych, post – te elementy są spójne. One razem w Medziugoriu współistnieją i są tam proponowane”

- mówi rozmówca KAI.

- „Widzimy rozwój tej duchowości na świecie, a przede wszystkim fenomen wielokrotnego przyjazdu tych samych pielgrzymów, którzy raz przyjechawszy, odczuwają potrzebę powrotu”

- dodaje.

kak/KAI

Komentarze (25):

Anonim2021.06.26 8:29
Handel zbawieniem jest lepszy i bardziej dochodowy od handlu narkotykami, bo bezkosztowo i bez ryzyka.
Przestańbrać2021.06.26 10:32
Wybrałeś to drugie, sądząc po tandetnym komentarzu?
typowa hiena :)2021.06.26 11:22
szlalom bucu
Lennon2021.06.26 8:00
Siekiera maczeta i motyka - Kościół Tutu dziś nie tyka - Siekiera maczeta i karabin - Hoser dziś pieniążki grabi
Byłam w Medjugorie..!2021.06.25 22:45
Pisałam tu niedawno o tym! ------To jest cudowne miejsce! Jak się tam pojedzie chociaż 1 raz, -------to potem znów ciągnie żeby jechać!... Jest taka jakby tęsknota, ..to tak jak tęskni się za rodzinnym domem! To prawda, co pisze Abp. Hoser! Medjugorie jest "konfensjonałem świata"! Tam jest ponad 50 konfensjonałów na placu wokół Kościoła, a oprócz tego są dostawki dla Księzy, na normalnych krzesłach. ------ W różnych językach spowiadają. -----To niesamowite, są cały czas zajęci, cały czas są kolejki do spowiedzi! ------ Poza tym, to piękny widok, jak widzi się, gdy Mszę św. koncelebruje 200-400 Kapłanów naraz! ... To widać po tym ile tam jest ludzi! ... Co ciekawe, że każdy Uczestnik danej Pielgrzymki ma przypięty znaczek z jakiego Kraju pochodzi!... Dlatego wiadomo było, że tam przyjeżdżają z całego Świata, z bardzo odległych zakątków świata!.... np. byli z Australii, Japonii, USA, Niemiec, Polski, Francji, Włoch, ... z całej Europy i z Krajów Azjatyckich! Tam się nikt nie nudził Modlitwą. To było oczywiste. Tęsknię do Medjugoria.... tak jak do Częstochowy! Polecam Wam.
tez bylem2021.06.26 6:43
duzo rakiji bylo wypite przed wizyta widze
Nie byłeś!!!! Nie wysilaj się!2021.06.26 16:07
Jak zwykle kłamiesz, nawet bez nicku wiemy kim jesteś!--- Po treści wiadomo!
Kobieciono2021.06.26 17:17
Spowiedź uszną wprowadzono dogmatem w roku 1215, i tak się składa, że po tym nasiliła się ilość płonących stosów tzw św inkwizycji. Chrystus nie powiedział idźcie i spowiadajcie, tylko idźcie i komu odpuścicie grzechy będą odpuszczone, a komu zatrzymacie, będą zatrzymane. Dlatego tchnął na nich Ducha Św. Apostołowie nie spowiadali! Gdy na przykład Szymon z Samarii popełnił grzech, apostoł Piotr zamiast go wyspowiadać, polecił, żeby wyznał grzechy bezpośrednio Bogu: "Odwróć się od tej nieprawości swojej i proś Pana, czy nie mógłby ci być odpuszczony zamysł serca twego" (Dz.8:22) Spowiedź uszna, to zwykła wścibskość urzędników KK. Dwanaście wieków było OK, a tu nagle bach - trzeba szeptać.
marc2021.06.26 20:07
Zamilcz idioto, zapewne protestancki i ciąg się do czytania GW !
czyli marc2021.06.27 11:22
jesteś już po mszy i przyjęciu komunii - brawo. Nie jestem protestantem ani jehowitą. A zamilcz - to gadaj do swojej żony, o ile ją masz.
Czy Medjugorie zasługuje na wiarę?2021.06.25 20:56
http://www.traditia.fora.pl/medjugorie-vassula-ryden-i-inne-falszywe-objawienia-i-wizje,46/manifestacja-zlych-duchow-w-medjugorie,13580.html
kto objawia się w Medjugorie?2021.06.25 20:53
Sami oceńcie https://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/171
bylem tam2021.06.25 19:47
to taki maly lichen, obok pełno dewockich supermarketow,
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.06.25 18:36
Rozpoczyna się odmawianie Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej.
WIELKA NARODOWA NOWENNA POMPEJAŃSKA2021.06.25 19:00
Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, Przy Krzyżu, możesz odmawiać sam , z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże.
Sępy się zleciały, ale mają ból :)2021.06.25 18:05
to dobrze, niech ich boli a co :D widać jak ważne są te objawienia, że tylu szatanów tu się zjawiło, aby komentować, macie ból co? :D micha mi się cieszy, szlalom :)
a jutro2021.06.26 17:34
wystawisz język po opłatek, jak przystało na uczciwego i pełnego miłości bliźniego katolika. Gratuluję prawego sumienia
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.06.25 17:53
Hej Lesio Keller-Krawczyk - katolicka kretynizacja polski 🇵🇱, mam ochotę na twój bezzębny pysk do obciągania? Zajęty wieczorem? Płacę rublami.
Spadaj na pysk!.....2021.06.26 16:48
....Ty stary dziadku, pedo... homo-niewiadomo!! Na nic mądrego cię nie stać! Myślisz nie głową, tylko resztkami w spodniach!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.06.25 17:39
to właśnie w Medziugorie swojego złodziejskiego fachu nauczył się oszust rydzyk, organizując tzw. pielgrzymki i łupiąc z pieniędzy metodą na objawienia, tępych staruszków
Anonim2021.06.25 21:21
Dobrze że jesteś taki pilnym uczniem - donoś nam gdy czegoś nowego się dowiesz!
Tak Hoser2021.06.25 17:34
Rwanda Cię pamięta!
??2021.06.26 10:33
Kibeho? Objawienia też tam były.
A ciebie kto pamięta, co????2021.06.26 16:09
Może dzieci skrzywdzone, co
Nie jestem księdzem2021.06.26 16:49
Nie krzywdzę ludzi, a tym bardziej dzieci.