Potencjalna szczepionka na nowy koronawirus jest już gotowa. Najpóźniej we wrześniu mają ruszyć testy na ludziach szczepionki opracowanej przez koncern farmaceutyczny i medyczny Johnson&Johnson.

Szef tego koncernu Alex Gorsky powiedział w wywiadzie dla telewizji NBC:

-„Z dużym prawdopodobieństwem (ta szczepionka – red.) jest skuteczna przeciw koronawirusowi. Mamy możliwości, by zwiększyć jej produkcję w relatywnie krótkim czasie".

Jeżeli testy okażą się zadowalające, szczepionka może pojawić się na rynku już w początku 2021 roku. Koncern zapewnia również, że jej cena nie będzie wygórowana. Chciałby wyprodukować do końca przyszłego roku miliard takich szczepionek.

Zazwyczaj na stworzenie gotowej do użycia szczepionki, z uzyskaniem odpowiednich certyfikatów, potrzeba przynajmniej pięciu lat. W przypadku SARS-CoV-2 jednak mobilizacja naukowców jest niezwykle ogromna, a na świecie trwa wyścig firm farmaceutycznych, jakiego do tej pory jeszcze nigdy nie było. Dlatego też szczepionka na nowego koronawirusa najpewniej będzie dostępna znacznie prędzej. Koncern Johnson&Johnson chce wykorzystać przepisy dotyczące nagłych wypadków, aby jak najszybciej uzyskać zgodę na sprzedaż swojej szczepionki.

kak/ PAP