Jak dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego na Twitterze ambasady Stanów Zjednoczonych na Ukrainie, w Kijowie wylądował dzisiaj samolot z amerykańską bronią. W komunikacie władz USA czytamy, że świadczy to o „nieprzerwanym zaangażowaniu w obronę Ukrainy w obliczu narastającej rosyjskiej agresji”. Dostawa broni została poprzedzona wizytą sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Kijowie, która miała miejsce w środę.

Militarna pomoc skierowana na Ukrainę przez prezydenta Joe Bidena dotarła dziś w nocy. Dostarczonych zostało 90 ton broni, w tym amunicji dla znajdujących się na froncie obrońców Ukrainy” – czytamy w sobotnim komunikacie ambasady USA w Kijowie zamieszczonym Twitterze.

Jak dowiadujemy się dalej, w roku 2021 Stany Zjednoczone dostarczyły już Ukrainie wsparcie militarne warte ponad 650 mln dolarów. Od 2014 roku władze Kijowa zakupiły już broń o łącznej wartości 2,7 mld dol.

W czwartek doniesienia zachodnich mediów mówiące o planowanym dostarczeniu na Ukrainę militarnego wsparcia ze strony USA potwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak dodał szef ukraińskiej dyplomacji, ten wart 200 mln dol. transport to reakcja na sytuację na ukraińsko-rosyjskiej granicy, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej napięta.

W piątek natomiast ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii poinformowali o planie przekazania Ukrainie wyprodukowanego w USA uzbrojenia o charakterze defensywnym – podaje za PAP portal TVP Info.

 

mp/pap