Jak informuje PAP, Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego dotyczące rejestracji "Marszu Niepodległości”.

Jak wcześniej informowały media, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował w poniedziałek o podpisaniu decyzji zezwalającej na  rejestrację zgromadzenia cyklicznego, jakim jest "Marsz Niepodległości", dodając że decyzja została wydana na okres trzech lat.

Z kolei rzeczniczka ratusza warszawskiego Monika Beuth-Lutyk powiedziała: - Informowaliśmy już wcześniej pana wojewodę, że wydarzenie to nie odbywało się cyklicznie. W ubiegłym roku nie odbyło się ostatnie z cyklicznych zgromadzeń organizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

- Prezydent wydał zakaz jego organizacji, który został utrzymany postanowieniami sądów dwóch instancji (Okręgowego i Apelacyjnego). Oznacza to, że to zgromadzenie nie miało kontynuacji w ciągu ostatnich trzech lat – dodała.

Zarówno stanowisko ratusza jak i orzeczenie sądy są tym bardziej kuriozalne, ponieważ w ubiegłym roku masz co prawda nieformalnie, ale jednak miał miejsce, a ponadto przeszkoda zaistniała nie z winy organizatorów, ale z uwagi na pandemię koronawirusa.

 

mp/pap/fronda.pl