Kard. Turkson: Ochrona środowiska to nasz obowiązek - zdjęcie
26.02.16, 20:00

Kard. Turkson: Ochrona środowiska to nasz obowiązek

10

W swoim ostatnim wystąpieniu kardynał Turkson wskazał, że ochronę środowiska powinniśmy uznawać za jeden z uczynków miłosierdzia. 

„Troska o stworzenie jako dzieło miłosierdzia” to temat wielkopostnego spotkania na amerykańskim uniwersytecie Villanova w Filadelfii, gdzie swoimi przemyśleniami nad związkiem między ochroną przyrody a miłosierdziem podzielił się kard. Peter Turkson. Za punkt wyjścia swojego wystąpienia przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” wziął fragment encykliki Laudato si’, w którym Franciszek zwraca uwagę, że życie człowieka opiera się na trzech podstawowych relacjach: z Bogiem, bliźnimi i ziemią. Obecny kryzys, jakiego jesteśmy świadkami, spowodowany jest tym, że zbyt wiele eksploatujemy, a za mało chronimy środowisko, co ma zastraszające konsekwencje dla biednych i dla całej naszej planety.

W kontekście trwającego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia kard. Turkson zauważył, że zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska winno się inspirować postawą Dobrego Pasterza troszczącego się o swoje owce. W swojej encyklice Ojciec Święty pyta: „Jaki świat chcemy przekazać tym, którzy będą po nas, dorastającym dzieciom?”. To właśnie pamięć o najsłabszych skłoniła Papieża, by „troskę o nasz wspólny dom” nazwać „ósmym uczynkiem miłosierdzia”. Tak więc chrześcijanin angażujący się w ochronę środowiska włącza się tym samym w wielkie dzieło miłosierdzia samego Stwórcy.

ds/pl.radiovaticana.va 

Komentarze (10):

anonim2016.02.26 20:39
Droga Krystyno 80, aby wypowiadać się na określony temat trzeba mieć podstawową wiedzę w tym zakresie. Podnosisz temat wycinki drzew, pomijając fakt, iż stan zalesienia Polski od 15 lat systematycznie wzrasta. Łowiectwo stanowi element gospodarki leśnej, a zabijane zwierzęta są przez czlowieka zjadane tak jak to miało miejsce od miliona lat. Ostatnio jadłem pyszne pierogi z mięsem żubra. Jest ich tak dużo iż zagrażają już ekosystemom tam gdzie żyją. Ekologię trzeba rozpocząc od walki z korporacjami międzynarodowymi, które w istocie niszczą świat. To co proponuje PF to nic innego jak masońska wizja dyktatu, mająca wyeliminować 90% populacji (ONZ Agenda 21) tak aby panowie tego świata mogli dalej pomnażać swoje bogactwo. jak wnioskuję z Twojego wpisu jesteś miłośnikiem zwierząt. Zwrócę Tobie jednak uwagę, iż miłość do zwierząt ma obecnie w Polsce formę kultu budowanego na gruncie wierzeń buddyjskich. Przykładowo nie można zabić psa. A ja się pytam dlaczego? Kilka miliardów ludzi je psy i jest oK. Płącimy w Polsce około 2 -3 mld złotych na utrzymywanie schronik dla psów, a ludzie w szpitalach czekają na operacje. Rynek zabawek dla psów wart jest około 300-400 mln złotych, a wielu chodzi głodnych. Miłośnicy zwierząt mają nowe bóstwa.
anonim2016.02.27 7:37
Wojtek Pm--nie myl finansowania kościoła ze schroniskami dla zwierząt matole, chcesz zabijać dla radochy to wal do syrii i licz na szczęście takie jak ma zając nie trafiony przez bohatera w kapelutku z celownikiem. Dawno już wiadomo, że jak taki gostek od polowań sobie czegoś nie zabije to mu zwyczajnie zanika przyrodzenie. Szyszko ma to na twarzy co i w głowie, skończone chamstwo i głupote, za poprzedniej kadencji wydał zezwolenie na odstrzał jeleni i oczywista na kase dla rydzyka. Zresztą po rezygnacji kaczora natychmiast znalazł zatrudnienie u swego utrzymanka? za 20 mln. A ty wojciechu p jak chcesz posmakowac co znaczy bezsilnosc zwierzecia które ci nic nie zrobiło, wpadnij sobie do KrK z wieczora na Kazimierz i krzyknij:" mam w d..ie Wisłe". Bedziesz jak te twoje pierogi, z lekka nadziany.
anonim2016.02.27 16:23
cóż o Bogu cisza
anonim2016.02.27 20:28
Do Krystyny 80 Z przykrością, ale w tym co piszesz niestety nie ma zbyt dużo prawdy. Należysz do grona wojujących ekologów i takie Twoje prawo. 1. W Skandynawii podobnie jak w Polsce prowadzi się gospodarkę leśną, z wyjątkiem terenów objętych ochroną. Twój argument, iż czekają aż spadnie ? Błagam ale zlituj się. Szwecja jest jednym z większych eksporterów drewna. To co piszesz o rosnących drzewach itd to dowodzi całkowitej nieznajomości problemu. Obserwuje się zjawisko mitologizacji działań Skandynawów w zakresie ochrony środowiska, czego dajesz tutaj wymierny dowód. 2. Człowiek był i jest myśliwym od chwili jego pojawienia się na tym świecie. Nie ma nic złego w tym iż polujemy i zjadamy zwierzęta. Są pyszne:) Co nie oznacza, iż mamy dopuszczać do znęcania się nad zwierzętami. Kult zwierząt jest kultem buddyjskim, powiązanym z kultem demonów. Zastanawia mnie jak to się stało, iż Polacy tak łatwo kupili miłość do psów i kotów. Całkowicie niezrozumiałym jest argument, iż wilk zabijający i zjadający żubra jest OK, a myśliwy to zbrodniarz 3. Co do psów i kotów, nie ma żadnego uzasadnienia, aby utrzymywać je latami w schroniskach płacąc miliardy złotych. 2 tygodnie i utylizacja. Jeżeli nie widzisz różnicy pomiędzy kanibalizmem, a jedzeniem zwierząt to pozostaje tylko aby złościć sprawę prokuraturze aby zbadała Twoje związki z Kajetanem P. 4. Argument, iż nie czujesz się odpowiedzialna za bliźniego swego pozostawiam bez odpowiedzi, gdyż świadczy o tym kim jesteś. Życzę Tobie, abyś nie znalazła się w sytuacji, w której będziesz musiała prosić innego o pomoc. Wiem, iż teraz czujesz się niczym młody bóg, ale "szczęście" może zakończyć pęknięcie jednej małej żyłki w mózgu, o której nawet nie wiesz iż istnieje. Argument O.Rydzyku - a ja sobie życzę, aby państwo wspierało proekologiczne działania O. Rydzyka. Działania te będą służyły nie tylko jemu, a całemu miastu. I to jest prawdziwa ekologia 5. Co do przyjaciół rodziny to każdy ich dobiera do swojego poziomu intelektualnego. Jedni lubią sobie z przyjaciółmi porozmawiać, wymienić poglądy. Inni razem poszczekają i obsikają kilka kwiatków. Tylko błagam sprzątajcie po sobie odchody, bo zamieniacie miasta w gównolandię
anonim2016.02.27 20:31
Do asgard Cóż w związku z Twoimi obelgami wobec Pana Ministra Szyszko informuję, iż sprawę skieruję do prokuratury Wnioskuję, iż należysz do grupy pseudokibiców. Tylko dlaczego sobie za cel swojej nienawiści wybrałeś Wisłę Kraków
anonim2016.02.28 11:19
Do Krystyna80 " Życzę Tobie, abyś nie znalazła się w sytuacji, w której będziesz musiała prosić innego o pomoc...." - trudno dyskutować z osobą która nie rozumie tekstu pisanego.
anonim2016.02.28 11:30
Do Krystyna80 W istocie możesz być dumna, iż miejsce Boga w Twoim życiu zajął kundel i kot. Do bolesnej weryfikacji zostało maksimum 50 lat.
anonim2016.02.28 14:43
Do Krystyna80 Czy byłaś już u lekarza ? Czy Twoja miłość do zwierząt nie ma uzasadnienia w głębszych problemach psychicznych i seksualnych? Odniesienia do kanibalizmu, wyrażany brak litości i nienawiść do człowieka z powodu spożywanego przez niego od miliona lat pokarmu? Ja rozumiem, iż oglądanie pewnych stacji telewizyjnych szkodzi. Twoje poglądy przekraczają granicę społecznej akceptacji. Zwierzęta stanowiły, stanowią i będą stanowiły pokarm człowieka. Żadne demoniczne kulty tego nie zmienią. I wara od obrażania Boga! Jak wpiszesz jeszcze jeden wpis Obrażający Boga to gwarantuję Tobie sprawę karną i uwierz nie odpuszczę
anonim2016.02.29 10:43
wojciechu p, kieruj sobie gdzie chcesz, nawet do św. Mikołaja w Rabce, to nic nie zmieni, ani twego odchyłu sadystycznego, ani twej radości z zabijania, ani tego że podpierasz się debilną argumentacją, ani tego że jesteś zwykłym blużniercą któren jako taki piekło ma jak w banku. Co do szyszki, niejakiego, minister z niego jest dokładnie taki jak i ty byłbyś, zero wiedzy, zero doświadczenia, głupota jego i twoja była jest i będzie, /jakiś twój krewny albo totumfacki?/, a co do tego czegoś co zwykle ludzie nazywają twarzą...no cóż począć, Bog różnie karze i doświadcza ludzi, cechy które wymieniłem są widoczne na pierwszy rzut oka. Aaaaa... zaproszenie na Kazimierz nadal aktualne.... ciuloku
anonim2016.02.29 10:59
@Krystyno - tłumaczenie takiemu matołkowi któren zresztą wydaje się mieć lat nie więcej niż 16-ście jest pozbawione sensu. Chłopak pewnie zabrany został przez swego " mondrego " inaczej rodziciela na "męską" rozrywkę i włączył się dziecku Rambo tyle że do zwierząt. Teraz jego marne życie jest dla niego nic nie warte, chyba że znowu poczuje się taki męski i dorosły nad ciałem zwierzaka i poczuje odór śmierci. Zwykły, prosty kretyn bez nadziei zmiany, co udowadnia bredząc o czymś o czym nie ma pojęcia, czyli o drzewach. Pozdrawiam Cię serdecznie, a Twe zwierzaki niech kochane i zdrowe będą. Howgh!