Jesteś alergikiem? Trudniej zarazisz się koronawirusem. Zaskakujące wyniki badań - zdjęcie
12.04.21, 10:28Fot. via Pixabay - arembowski / Bob Williams

Jesteś alergikiem? Trudniej zarazisz się koronawirusem. Zaskakujące wyniki badań

4

- Ostatnie badania dowodzą, że alergicy przyjmujący leki - sterydy wziewne czy sterydy działające miejscowo, w obrębie nosa - rzadziej zakażają się koronawirusem, a nawet jeśli, to choroba ma lżejszy przebieg - powiedział PAP dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Insytutu Medycznego.

- Sterydy wziewne zmniejszają ilość objawów COVID-19 u pacjentów i skracają czas choroby - doprecyzował dr Dąbrowiecki.

Istnieją ponadto badania, zgodnie z którymi alergia zmniejsza ryzyko zakażenia się koronawirusem. Dzieje się tak dlatego, bo ekspresja receptorów angiotensyny II, przez które koronawirus dostaje się do organizmu, jest mniej nasilona u pacjentów z alergią.

- Patrząc na statystyki można zauważyć, że odsetek osób z alergicznym nieżytem nosa czy astmą alergiczną jest zdecydowanie mniejszy wśród zakażonych, niż wśród całej populacji - wyjaśnił dr Dąbrowiecki.

Ponadto przekonał, że noszenie maseczek filtrujących może być szczególnie korzystne dla osób z alergiami.

- W większości przypadków maseczki są dobrodziejstwem dla osób z alergią. Gdy mamy na sobie coś, co filtruje powietrze między nosem i ustami a światem zewnętrznym, który jest pełen pyłków, odczuwamy zmniejszone objawy - stwierdził.

Powiedział także, że jego pacjenci z powodu noszenia maseczek filtrujących doświadczają znacznego zmniejszenia się objawów alergicznych.

Ponadto lekarz uspokoił także osoby cierpiące na astmę alergiczną, którym rzeczywiście noszenie maseczki może utrudniać oddychanie.

- Saturacja podczas noszenia maseczki nie spada, ponieważ maska nie przeszkadza w wymianie gazowej w obrębie płuc - powiedział lekarz.

jkg/onet


Komentarze (4):

Ciekawy2021.04.12 19:46
"- Saturacja podczas noszenia maseczki nie spada, ponieważ maska nie przeszkadza w wymianie gazowej w obrębie płuc - powiedział lekarz". Czy ten 'wyedukowany" lekarz wie co mówi? To co urodził się w maseczce? Niech to sprawdzi na ssawie jakiejkolwiek pompy, czy przysłonięcie jej wlotu nie ograniczy wydatku pompy na wylocie.Ciekawe, czy nigdy nie używał nawet odkurzacza i nie słyszał jego pracy po blokadzie wlotu?
Bul Komoruski2021.04.12 16:50
Lekarzem to to zostało przypadkiem i wsparciem dziadziusia by takie kocopały bredzić !
Paweł2021.04.12 12:09
ten lekarz kłamie, właśnie że zmniejsza saturację, nie przedstawił żadnych danych z przeprowadzonych badań. Jestem alergikiem i powoduje u mnie to niedotlenienie i duszności. Wolę oddychać pełno piersią.
Anonim2021.04.12 12:49
byly badania sondazowe i laboratoryjne, koronawirus hamuja leki przeciwhistaminowe jak skladnik apapu noc , hydroksyzyna i jakis spray do nosa.. co potwierdza powiazanie wirusa z enzymem ACE2