Jerzy Bukowski: Nic już nie będzie tak jak dawniej? - zdjęcie
16.04.20, 06:40Screenshot Youtube - IPN Kraków

Jerzy Bukowski: Nic już nie będzie tak jak dawniej?

15

Nic już nie będzie tak jak dawniej?

Kiedy dzieje się coś niezwykłego i tragicznego w skutkach, zwłaszcza w masowej skali, często przywołuje się słowa stanowiące tytuł poniższego tekstu, ale bez znaku zapytania.

W momentach szczególnego zagrożenia ludziom wydaje się, że jego przeżycie całkowicie zmieni świat, oczywiście na lepsze. Narasta przekonanie o umiejętności wyciągania wniosków z dramatycznych doświadczeń i wiara w triumf dobra nad złem.

Niestety, historia uczy nas, iż zdarza się to raczej rzadko. Normą jest szybkie zapominanie o nieszczęściach, które nas dotknęły i odreagowywanie pogrążaniem się w tym, co Błażej Pascal nazwał rozrywką. Przemożna chęć zabawy oraz chęć oddalania od siebie smutnych myśli o śmierci i cierpieniu wypiera ze zbiorowej świadomości potrzebę refleksji nad ludzką kondycją.

Obawiam się więc, że kiedy ustanie pandemia koronawirusa wcale nie staniemy się ani lepsi, ani mądrzejsi, ani bardziej zapobiegliwi, ani tym bardziej ukierunkowani na wysokie wartości moralne. Szybko i radośnie powrócimy do dawnego stylu życia, a raczej użycia.

Jerzy Bukowski

Komentarze (15):

Zdzicha od kielicha2020.04.17 9:11
Kocham Pana Panie Jerzy za ten genialny tekst który optymalnie rozszerzył moje horyzonty umysłowe. Chwała Ci Wielki Jerzy!!!!!
Anula2020.04.16 9:46
Oj panie Bukowski skoro pisanie męczy to trzeba ograniczyć spożycie napojów wyskokowych.
PomnikomaniakBukowskiNadalBędzieGrasował2020.04.16 8:52
Na pewno nie zmieni się jedno:krakowski pomnikomaniak Bukowski będzie udawał Naczelnego Kombatanta Kraju i próbował zapychać przestrzeń publiczną swoimi chorymi wymysłami pomnikomaniactwa.
anonim2020.04.16 7:38
"kiedy ustanie pandemia koronawirusa wcale nie staniemy się ani lepsi, ..." - MY - to znaczy, kto? Zwykli ludzie, zjadacze chleba, są lepsi, będą lepsi, ale nie tzw. "elity", i nie ma co ukrywać prawdy, bo nigdy z tej matni nie wyjdziemy, to ONI, czytaj łże elity, są temu winni! Elity to ścierwo (?) to, pedofilia, mordy rytualne dzieci, handel ludźmi, Adrenochrom, Pizzagate, False Flag, konflikty zbrojne, depopulacja, opryskiwanie ludzi chemikaliami i grzybami, ludobójstwo, koronawirus i ONI mają na mówić, jak mamy żyć?
Anonim2020.04.16 7:08
Cała akcja ma na celu wprowadzenie szczepień Gatesa - głupka bez wykształcenia - będą one tak działać jak i jego beznadziejny system - komunikaty będą podobne: - instalacja wirusa zakończona pomyślnie - - czy aktywować wirusa - - nie chcesz aktywacji zakup licencję na kwarantanne: - 14 dni - 200USD - 28 dni - 399USD ... tego chece rząd i mikroster Szumowski - precz z bandytyzmem!
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.16 7:02
UWAGA!!! Nie odpowiadajmy temu cynicznemu dywersantowi, Polakożercy, "Po 11 NIE BADZ OBOJETNY", „ladychapel” i parę innych. Jego komentarze świadczą o opętaniu, albo o chorobie psychicznej (albo i jedno, i drugie). W każdym razie o patologicznej nienawiści do Polski, Kościoła i PIS-u. Rozumiem, że każdy normalny odruchowo chce mu coś odpowiedzieć, ale to nie ma najmniejszego sensu: obelgi go cieszą, bo to masochista; ponadto wtedy ma pretekst, by obłudnie wybrzydzać na "chrześcijańską miłość bliźniego". Logika na niego nie działa, bo potrafi, po żydowsku, zawsze odwrócić kota ogonem. Niech, pod różnymi pseudonimami, dyskutuje sam ze sobą. Miejmy swą godność, nie zniżajmy się do jego kloacznego poziomu. Można - i trzeba - modlić się za jego nieszczęsną duszę, która jest na prostej drodze do potępienia wiecznego, i to na własne życzenie.
Marek212020.04.16 7:02
"Obawiam się więc, że kiedy ustanie pandemia koronawirusa wcale nie staniemy się ani lepsi, ani mądrzejsi, ani bardziej zapobiegliwi, ani tym bardziej ukierunkowani na wysokie wartości moralne. Szybko i radośnie powrócimy do dawnego stylu życia, a raczej użycia." Wniosek prosty: epidemia powinna trwać permanentnie obfitują w zgony. Jacy wtedy będziemy moralnie i szlachetni. ...
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.16 7:01
Czyli doktryna się zmieniła? Już cierpienie nie uszlachetnia? To jak mokrą ścierą w twarze tych wszystkich co poszczą, umartwiają się, zamykają w klasztorach.
Precz z 🌈 zarazą!2020.04.16 7:04
Sam jesteś brudną mokrą czerwoną komunistyczną ścierą od podłogi.
Precz z 🌈 zarazą!2020.04.16 7:05
Miałem nie odpowiadać, ale z tym komuchem mam jak z alkoholem, nie potrafię sobie odmówić.
Nie maja kasy?cha cha cha2020.04.16 7:00
Lewandowscy -1 mln euro, Kulczyk -20 mln, WOŚP - 20 mln, PGE - 5 mln, Orlen - 6 mln, Lotos - 5 mln, Żabka- 4,5 mln, Azoty - 3mln, Agata -1 mln, Drutex - 1 mln, Błaszczykowski - 400 tys, Polacy na "Siepomaga" kilkanaście milionów ( i wielu wielu innych) a Kościół i Rydzyk ?
oficer LWP2020.04.16 8:19
Caritas 100 respiratorów
Realista2020.04.16 6:53
Zgoda teraz albo pisie zrobia nam Koreę albo ludzie wywiozą złodziei na taczkach a sk syn stanie przed plutonem egzekucyjnym jak Causzesku z Rumunii
Jan2020.04.16 7:55
Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Nic nowego pod słońcem2020.04.16 6:49
A co się ma niby zmienić? Ludzie chcą a raczej muszą zarabiać na życie! Więc jak tylko będą mogli to zrobić to zaczną zarabiać. A w sferze moralnej? Też rzucą się do łóżek po tygodniach izolacji i to nie celem spania. To jest naturalne! Czego tu p. Bukowski nie rozumie?