Jerzy Bukowski: Czy po ustaniu pandemii koronawirusa ludzie będą lepsi? - zdjęcie
05.04.20, 17:20Screenshot Youtube - IPN Kraków

Jerzy Bukowski: Czy po ustaniu pandemii koronawirusa ludzie będą lepsi?

22

Czy po ustaniu pandemii koronawirusa ludzie będą lepsi?

Psychologowie oraz socjologowie są podzieleni w tej kwestii. Część z nich uważa, że po tak dramatycznym doświadczeniu i to w światowej skali powinno nastąpić masowe odrodzenie moralne, a także religijne. Inni są jednak sceptyczni sugerując, iż będziemy mieli raczej do czynienia z mocnym odreagowaniem, czyli zatopieniem się w szalonej rozrywce bez oglądania się na etykę oraz wiarę.

Od wieków trwa symboliczna walka postu z karnawałem. W ostatnich dziesięcioleciach ludzkość zdecydowanie wybierała zabawę starając się nie myśleć o cierpieniach i bagatelizując je. Nic więc dziwnego, że kapłani różnych religii traktują obecną pandemię jako boską karę za ciężkie grzechy i twierdzą, iż powinna ona spowodować opamiętanie się wszystkich, którzy w rozkoszach codzienności dawno zapomnieli o transcendentnym wymiarze naszej egzystencji oraz o perspektywie życia wiecznego.

Naukowcy patrzą na to nieco inaczej, ale również zwracają uwagę na ewentualny pozytywny wstrząs, jakim może stać się dla całego świata współczesna zaraza. Nie wykluczają też jednak przeciwnej reakcji po jej ustaniu, ponieważ ludzie bardzo szybko wypierają z pamięci złe doświadczenia oraz tragiczne przeżycia nurzając się natychmiast bez umiaru w przyjemnościach cielesnych, które zazwyczaj pozostają w sprzeczności z wysokimi wymaganiami każdej etyki i dowolnej religii.

Obyśmy jak najszybciej przekonali się, która tendencja weźmie górę w przyszłości.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (22):

Artur2020.04.7 14:05
Tak,o 34 %
Bodako2020.04.6 1:45
Jestem,jestem z moim gestem Dzisiaj z miną idioty Znowy piszę głupoty A że rozum mam krótki To napiję się wódki
Saki Faki2020.04.5 21:54
Ludzie bez wątpienia tak, to już jest widoczne. Pisowskie przychlasty nie, to jest widoczne na Frondzie. A że życzliwy ze mnie człowiek, przetłumaczę wam to na języki wolskie. Wolski mandaryński (kwakino): mlask, mlask, siorb! Eeeeee, mlask, dochodzimy, mlask zwycienżymy. Wolski niższy (przychlastino): rzyg rzyg smark! Błeeee, rzyg, yebać, rzyg, prrrrrrr.
Torchwood2020.04.5 21:13
Miejmy nadzieję, że ludzie będą lepsi. Katolicy zobaczą bezsilność swojego fikcyjnego boga w obliczu epidemii i przestaną w końcu wierzyć w te swoje bajki.
Michał Jan2020.04.5 19:55
Nie wiem, czy ludzie będą lepsi, ale przynajmniej artyści będą wiarygodni. Bo, jak śpiewał Kazik: "tylko wiarygodny jest artysta głodny".
Co na to?2020.04.5 19:23
Wątpię. Dlatego nieeforiuizmimm. Wirus odejdzie grzech zostanie. A wy?
anonim2020.04.5 19:10
A czy ona kiedyś ustanie?
J.P2020.04.5 18:28
Nie popadajmy w skrajny optymizm. Jesynie ręce będą częściej myć.
Niejestemrobotem2020.04.5 18:30
Mam wrażenie, że to już podpada pod skrajny optymizm :D
J.P2020.04.5 19:18
:D
Niejestemrobotem2020.04.5 18:19
Nie, nie będą. Po epidemii będzie (przynajmniej przejściowo i miejmy nadzieje niezbyt mocno nasilony) regres gospodarczy, ludzi będą tracić pracę, mniej zarabiać. To po pierwsze spowoduje wyższy poziom stresu i agresji. Po drugie drobnych i poważniejszych kradzieży i innych przynoszących zysk przestępstw. Po trzecie ludzie bojąc się o pieniądze będą mniej chętnie finansować działanie organizacji charytatywnych i angażować w wolontariat. Poza tym, przyjemności cielesne są hejtowane przez etykę i religie chrześcijańską, nie przez każdą, ale tym bym się akurat najmniej martwił bo to nic złego trochę poszaleć, a poza bo tu nie będzie wielkiej różnicy. Znaczy wiadomo, jak się skończą zakazy to będzie mnóstwo imprez przez tydzień-dwa, może miesiąc. Ale na dłuższą metę nie.
Sex portal2020.04.5 18:18
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją! http://www.lexlale.eu ======================= Tysiące Kobiet czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
mundurowy2020.04.5 18:12
nie ma żadnego koronawirusa,to jest rodzaj silnej grypy.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.5 19:46
Nie ma żadnej śmierci, jest rodzaj mocnego snu :)
jozef2020.04.5 18:05
Widać to po komentarzach na Frondzie. Już się stają lepsi.
bezlitosny internauta2020.04.5 18:02
Twórzcie mity i później próbujcie dowodzić ich prawdziwości. "Pokolenie JP2"
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.5 17:40
Jestem bardzo ciekawy co ma na myśli autor pisząc o "zatopieniu się szalonej rozrywce bez oglądania się na etykę oraz wiarę" Ja nie mam pojęcia co to niby mogłoby być? Ale jedno wiem, trzeba mieć zdrowo nasrane w głowie, żeby takie zdania pisać. Dlaczego? Dlatego, że to sugeruje, że np. religia "powstrzymuje" przed szaloną nietyczną zabawą. Naprawdę tak myślicie? Tak?, ok to też macie nasrane.
RakNieboRak2020.04.5 18:16
hahaha co za lewak! Zdanie jest oczywiste przetłumaczę ci na lewacki język: "zatopieniu się w szalonym konsumpcjonizmie bez zastanawiania się mieć czy być". Lewak jak to lewak, nie rozumie niczego nie zapisanego prostackim lewackim językiem.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.5 19:45
Ups, czyli programy PiS wspierające konsumpcję w istocie służyły zatopieniu Polaków się szalonej rozrywce bez oglądania się na etykę oraz wiarę??? I KK to popierał? No, nie ogarniam....
man.of.Stagira2020.04.5 17:37
Starożytni Rzymianie długi czas nie byli w stanie wyobrazić sobie społeczeństwa w którym chrześcijanie wiedli by p r y m oraz w którym obywatele i ‘nie obywatele’ wierzyli by w naukę j a k i e g o ś Boga którego synem był j a k i ś Jezus z Nazaretu. Tymczasem, osoby współczesnych jak: Stachu, Po 11 NIE BADZ OBOJETNY, Dam, ladychapel, MaxFiend, Św. Agnieszka Dz Katolicka Kretynizacja Maria Błaszczyk Etc.etc. NIE SĄ W STANIE przeżyć nawet j e d n e g o dnia nie wypowiadając się na forum fronda.pl O Bogu Ojcu Jezusa z Nazaretu oraz Jego Naśladowcach, Uczniach i Sługach! Oto co osiągnął Swoim Przesłaniem Jezus! w n i o s e k: ZAISTE, CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ, ŻYJE i KIERUJE UMYSŁAMI agnostyków i ateistów na forum fronda.pl K A Ż D E G O . D N I A! I za to jesteśmy Wam Wdzięczni Redaktorzy FRONDA.PL
MaxFiend2020.04.6 15:17
A wiesz man.of.Stagira, że najsławniejszy Stagiryta nie wierzył w Boga, pomimo wielu bredni pisanych później na jego temat? :-D :-D :-D
Elektor2020.04.5 17:36
Jest na to szansa. Ludzie już spostrzegli, że mamy obecnie najbardziej antypolski rząd od czasu Stalina i jest ogromna szansa na zniszczenie tych szumowin popłuczyn antypolskich i utworzenie wreszcie rządu działającego dla Polaków! Takich kanalii jak Kaczyński, Duda, Morawiecki, Szydłowa i reszta tych wyjątkowo nienawistnych wobec Polaków sk....nów to naprawdę nie było od wojny. Co myśmy wam zrobili że nas tak nienawidzicie?!