Jarosław Sellin: Albo wartości chrześcijańskie, albo nihilizm - zdjęcie
09.09.19, 08:30

Jarosław Sellin: Albo wartości chrześcijańskie, albo nihilizm

51

"Widzimy i dostrzegamy, że cywilizacja zachodu przeżywa poważny kryzys. Poważny kryzys wynikający z tego, że odchodzi od wiary w Boga, ale też grzeszy pychą. W miejsce Boga stawia człowieka. Obcina życie u początku (tzw. aborcja) i u końca życia człowieka (tzw. eutanazja). To jest droga w kierunku jakiegoś barbarzyństwa. My chcemy bronić cywilizacji życia" - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Na antenie Telewizji Trwam polityk mówił o pozytywnym programie PiS.

"Zadaniem państwa jest ochrona godności każdego indywidualnego człowieka, każdemu ona przynależy, ale oczywiście ludzie tworzą ideologie. Te ideologie czasem są antyludzkie, bo sprzeczne z prawem naturalnym. I o tym też trzeba mówić otwarcie. Te ideologie mają wpływ także na politykę, na prawo, na tworzenie sfery publicznej" - wskazywał Sellin.

"Przecież widzimy i dostrzegamy, że cywilizacja zachodu (…) przeżywa poważny kryzys. Poważny kryzys wynikający z tego, że odchodzi od wiary w Boga, ale też grzeszy pychą. W miejsce Boga stawia człowieka, a ten człowiek uszczęśliwia sam siebie, zamiast polegać na Bogu" - dodawał.

"Jan Paweł II akurat mówił w odniesieniu do zmagań z komunizmem i z marksizmem. Dzisiaj mamy do czynienia z innymi ideologiami, ale chyba o tym samym korzeniu, niektórzy mówią, że jest to wręcz marksizm kulturowy. Oczywiście chodzi o ideologię gender czy o ideologię wtórną ideologii gender, czyli ideologii LGBT, która próbuje wmawiać nam wszystkim coś kompletnie sprzecznego z naturą: „nie ma płci”, „można ją zamazać”, „samemu można dokonywać wyboru, kim się jest”" - zaznaczył polityk.
"Jest też sprzeczna natura postulatu o charakterze społecznym czy politycznym, np. postulaty powoływania jednopłciowych małżeństw, a w dodatku (…) oddawania tym pseudomałżeństwom prawa do wychowywania dzieci. To jest ścieżka donikąd. To jest ścieżka, która może doprowadzić tylko do kryzysu i nieszczęścia. O tym trzeba mówić otwarcie" - dodał.

Sellin powiedział, że Polska jest nierozerwalnie związana z Kościołem. Każdy musi to uznać i docenić, nawet niewierzący.
"Polska kultura i polski los ściśle są związane z wartościami chrześcijańskimi. Niezależnie od tego, czy ktoś jest wierzący czy niewierzący, każdy uczciwy człowiek, który śledzi polskie dzieje i wie, jak naród polski się budował – musi przyznać, że nasze społeczeństwo konstytuuje postawa oparta na wartościach chrześcijańskich" - mówił.

Polityk odwołał się do myśli Jarosława Kaczyńskiego.

"Wszystkie inne propozycje są czystym nihilizmem. Nihilizm może doprowadzić wyłącznie do nieszczęść" - wskazał.

"Pozytywna propozycja jest możliwa – jeżeli chodzi o nasze wspólnotowe przeżywanie tego, kim jesteśmy jako naród polski – tylko i wyłącznie w ramach wartości chrześcijańskich. Wszystko inne jest czystym nihilizmem. My, jako środowisko polityczne chcemy bronić normalności wynikającej z tysiącletniej tradycji naszych dziejów. Nie narzucać, ale bronić" - dodał Sellin.

 

Komentarze (51):

Moly2019.09.9 22:02
Wolalabym byc nihilistka niz byc zwiazana z ta zbrodnicza organizacja. Ale, figiel losu; nie jestem nihilistka. Mam szacunek dla zycia i stram sie kazda minute mojego zycia zyc dobrze. Mam zdrowe poczucie wstydu i winy ktora nigdy mnie nie zawodza kiedy zejde gdzy sie pomyle. Mozna snuc teorie ( nawet te wssane z palaca) ale nastepnym krokiem jest testowanie hipotez. Rozejrzycie sie wokolo...Fakty nie potwiedzaja te teorii, ona sie rozpada jak pyl.
JS2019.09.9 14:28
Do Jarek Publikuję odpowiedź Dzięki za komentarz. Myślisz Jarku, że masz wolną wolę ? Otóż wiedz to, że nikt na tej ziemi nie ma wolnej woli ! I to od dziecka. Skąd moja pewność, że Bóg istnieje ? Nie będę przytaczał tu objawień tzw. prywatnych bo sporo już o nich napisałem. Skąd biorą się wizje, słowa, odczucia w duszy człowieka ? Skąd biorą się potworne wrzaski u ludzi opętanych poddawanych egzorcyzmom?.Z DNA ? Now właśnie tym jednym objawieniem naukowym się posłużę. Aż dziwi mnie, że nie ukryto tego ze względów ideologicznych. Otóż DNA to program, w którym jest zapisana budowa organizmu wszechstronnie i doskonale starannie zaprojektowanego a nie jakiegoś chaosu.Wielu naukowców po tym odkryciu zmieniło swój sposób myślenia i uwierzyło w Kogoś Kogo wiele religii nazywa Bogiem. Jeżeli ktoś wierzy, że DNA powstało samodzielnie z przypadkowych, ślepych, bezkierunkowych, bezrozumnych zmian to proszę mi wybaczyć ale nie potrafi jeszcze trzeźwo, rozumnie i logicznie myśleć. Koniec. Pozdr.
Jarek2019.09.9 14:33
@ JS Czyli Św. JP II to głąb i się pomylił? To co w Biblii napisane - to ściema? Cytat z nauki Św. JP II: Nauczanie Jana Pawła II nt. wolnej woli: Tezy zawarte w pracy ‘‘Osoba i czyn’’ stały się podstawą papieskiego nauczania dotyczącego wolnej woli. Na temat wolnej woli Jan Paweł II najczęściej wypowiada się, mówiąc o wolności lub o czynie ludzkim. Podkreśla, że decyzja będąca wynikiem działania wolnej woli stanowi integralny element czynu, w znacznym stopniu wpływający na jego moralny charakter. Podstawowym dokumentem omawiającym ten temat jest encyklika Veritatis splendor. Nauka dotycząca wolnej woli zajmuje ważne miejsce w papieskiej antropologii. "Wolna wola osoby wypływa z faktu, że będąc stworzona na obraz Boży (por. Rdz 1,27), została ona obdarzona możliwością poznania i wolnością, która w pełni aktualizuje się w momencie podejmowania wszelkich decyzji. Wolna wola jest władzą zakorzenioną w osobie; rzeczywistością, "dzięki której osoba ma świadomość „samoposiadania” i „samostanowienia” siebie (o sobie) oraz decydowania. Jest tym, co osobie „pozwala chcieć” i wybierać; dyspozycją do świadomego celowego regulowania swojego postępowania. Wolna wola stanowi wyraz podmiotowości osoby; potwierdza jej wolność oraz godność. Wolna wola sprawia, że człowiek znajduje się w szczególnej relacji do Boga: Bóg traktuje człowieka jako suwerennego partnera, któremu proponuje przymierze. Dzięki wolnej woli człowiek może przyjąć lub odrzucić Boże propozycje, a nawet sprzeniewierzyć się Jego woli, grzesząc. Dzięki niej osoba podejmuje decyzje dotyczące realizacji czynu. Wolna wola działa podczas wykonywania czynu ludzkiego; obok poznania intelektualnego jest drugim jego integralnym elementem" https://www.centrumjp2.pl/wikijp2/index.php?title=Wolna_wola Poczytaj, może Ci coś zaświta.
Jarek2019.09.9 14:36
@ JS, c.d. Nigdzie nie zanegowałem istnienia Boga, kreacjonizmu, czy też nie napisałem, że nie ma Szatana. Powtórzę za innymi "największy sukces Szatana to wmówić wszystkim, że go niema" Ale uważam za skrajny przejaw pychy, jeśli ktoś uważa, że zasłuży sobie na zbawienie bez Łaski Bożej" Grzeszę jak wszyscy, ale staram się żyć godnie i nie szkodząc nikomu. Modlę się o to, abym nie doszedł do takiej pychy, że moim postępowaniem zasłużę sobie na zbawienie.
Dr Aloha2019.09.9 14:36
Psychoza eklezjogenna, Polecam terapie.
Jarek2019.09.9 17:13
Poskutkowała?
JanP2019.09.9 11:53
Sellin na starość robi się coraz głupszy. Gołym okiem widać, że w młodości nie był socjalistą.
BiegunkaProrocza2019.09.9 12:12
Ani w młodości, ani na starość. On nigdy nie mył siuraka.
Asmo2019.09.9 11:48
Czyli Mariusz Kamiński szef nad szefy w PiS-ie to też nihilista?! Jakem ateista, nie wierzę...
Andrzej2019.09.9 11:38
Brexit, każde zdanie z Twojego powyższego wpisu jest albo półprawdą albo kłamstwem. Zaznaczę najpierw że nie jestem Katolikiem. 1 Polacy wyjeżdżają na zachód z powodów ekonomicznych, a nie dlatego że tam są lepsi, bardziej przyjaźni ludzie o większej kulturze i lepszej tradycji. Przypomina to sytuację Lota który wybrał Sodomę do zamieszkania ponieważ była bardziej urodzajna ale i niemoralna. Przeważająca większość mieszkańców tego miasta (także Gomory) była homoseksualistami (Księga rodzaju 18:22 - 19:29). 2 Szwecja i Norwegia są krajami o większym wskaźniku przemocy niż polska ( https://feminoteka.pl/polska-z-najlepszym-w-europie-wskaznikiem-dotyczacym-przemocy/ ) 3 Europa wyrosła na chrześcijańskim etosie pracy, choć zawsze byli obecni w nie przestępcy, zboczeńcy itp. 4 Cześć oddawana Bogu i modlitwa nie wynika ani z prawa naturalnego ani z praw przyrody. Religia chrześcijańska jest objawiona i to dzięki Biblii wiemy do kogo i jak się mamy się modlić. 5 Każdy ma jakiegoś boga: materializm, ewolucjonizm, seks itd.
JONASIK2019.09.9 10:27
"cywilizacja zachodu przeżywa poważny kryzys" Na szczęście partia PiS pcha nas w stronę bogobojnego wschodu ... do Rosji... Trzeba się zacząć uczyć: Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго. Аминь.
Brexit2019.09.9 10:17
Od początku do końca bzdura. Albo myślenie życzeniowe albo po prostu kłamstwo. Kryzys cywilizacji na Zachodzie? Ciekawe, że Polacy wyjeżdżają na Zachód, a nie odwrotnie. Tak się pchają do kryzysu? Większość zostaje, a argumentem wcale nie jest kasa, tylko to, że tam jest lepiej, przyjaźniej, przyjemniej, bardziej cywilizowanie, ludzko. Dzieci w beczkach... Zachód? Nie, Polska. Okienko życia. Zachód? Nie, Polska. Dzieci porzucane po porodzie, kobiety bite, poniżane i bez wsparcia państwa (likwidacja dotacji dla organizacji pomocowych). Zachód? Nie, Polska. Powiedzmy sobie szczerze. Cywilizacyjnie czy tego chcemy czy nie jesteśmy na poziomie Rumunii, Białorusi. Fakt że mamy ciut lepiej materialnie nie zmienia mentalności. Polska jest nierozerwalnie związana z Kościołem? Ten związek słabnie z każdym dniem. Prawo naturalne? Te prawa istnieją oczywiście tylko w ludzkiej wyobraźni. Natura nie każe nam modlić się do kogokolwiek, nie zabrania homoseksualizmu ani jedzenia wieprzowiny. Wszystko inne jest czystym nihilizmem? Kolejna bzdura i nieznajomość historii rozwoju cywilizacji. Jeśli coś tu się zmienia, to nie żadna "tożsamość", tylko patriarchalny porządek świata. A chwieje się od około dwustu lat — dzięki ruchom społecznym, rewolucji przemysłowej i kapitalizmowi. A utożsamianie "chrześcijańskich wartości" z moralnością jest po prostu nadużyciem. Jakby bycie katolikiem oznaczało uczciwość i dochowywanie zasad moralnych, tobyśmy mieli w Polsce puste sądy i więzienia, a praca policji ograniczałaby się do przeprowadzania staruszek przez jezdnię.
Andrzej2019.09.9 11:37
Brexit, każde zdanie z Twojego powyższego wpisu jest albo półprawdą albo kłamstwem. Zaznaczę najpierw że nie jestem Katolikiem. 1 Polacy wyjeżdżają na zachód z powodów ekonomicznych, a nie dlatego że tam są lepsi, bardziej przyjaźni ludzie o większej kulturze i lepszej tradycji. Przypomina to sytuację Lota który wybrał Sodomę do zamieszkania ponieważ była bardziej urodzajna ale i niemoralna. Przeważająca większość mieszkańców tego miasta (także Gomory) była homoseksualistami (Księga rodzaju 18:22 - 19:29). 2 Szwecja i Norwegia są krajami o większym wskaźniku przemocy niż polska ( https://feminoteka.pl/polska-z-najlepszym-w-europie-wskaznikiem-dotyczacym-przemocy/ ) 3 Europa wyrosła na chrześcijańskim etosie pracy, choć zawsze byli obecni w nie przestępcy, zboczeńcy itp. 4 Cześć oddawana Bogu i modlitwa nie wynika ani z prawa naturalnego ani z praw przyrody. Religia chrześcijańska jest objawiona i to dzięki Biblii wiemy do kogo i jak się mamy się modlić. 5 Każdy ma jakiegoś boga: materializm, ewolucjonizm, seks itd.
Dr Aloha2019.09.9 14:35
1 Polacy wyjeżdżają w większości z powodów ekonomicznych a jak już wyjadą do odkrywają że tam są lepsi, bardziej przyjaźni ludzie o większej kulturze i lepszej tradycji. 2 Szwecja i Norwegia mają troszkę inaczej zdefiniowane pojęcie przemocy. Proponuje doczytać do końca przed linkowaniem i zwrócić uwagę na dotkliwość i skutki przemocy. 3 Jeśli mówimy o etosie pracy to chyba protestanckim. Europa sobie bardzo dobrze bez chrześcijaństwa, które doprowadziło do upadku wszystkich antycznych zdobyczy kulturowych, radziła. 4 Są setki pism o tym jak i do kogo się modlić. 5 Bredzisz
Dr Aloha2019.09.9 9:40
Teraz proszę zapoznać się z badaniami nad poziomem empatii w różnych krajach i porównać katolską Polskę ze strasznie laicką Danią. W porównaniu z krajami niekatolickimi też wypadamy słabo.
Reytan2019.09.9 9:56
Jestes genetycznym idiota. Dunczycy to protestanckie roboty,po prostu WSZYSCY KLAMIA,tak samo,idioto,jak ty.
Dr Aloha2019.09.9 10:04
Jeśli wszyscy kłamią i zawyżają poziom empatii w badaniach to nie ma to wpływu na ich końcowy wynik. Czy może w twoim małym rozumku się roi że Polacy to jedyny prawdomówny naród?
Jarek2019.09.9 10:08
@ Reytan, "empatia", to nie znaczy protestantyzm. To prawda - skrajni katolicy (nie tylko, wszystkie skrajności) mają na bakier z empatią. A księża już w szczególności.
H!2019.09.9 9:37
?????
JS2019.09.9 9:36
Do Jarek & katolik Poznaliście tylko część wiedzy o Kościele Powszechnym, niestety skupiacie się na tej oczernionej a właściwie to ktoś wam tą wiedzę wdrukował a wy przyjęliście bez własnych badań, bez większej krytyki bo tak wam było wygodniej dla stłumienia własnego sumienia. Polecam wam rozpoczęcie własnych badań. Były w okresie Kościoła okresy smutne i wiele błędów popełniono, ponieważ zbyt mało słuchano Jezusa a ludzka wiedza podatna jest na ataki upadłych aniołów. Póki żyjecie macie czas na poszukiwanie Boga a Prawda jest TYLKO JEDNA. Jak wasze świadomości opuszczą ciało i nikt za wami nie będzie się modlił, drugiej szansy na poznanie prawdy nie będziecie już mieli. Pójdziecie na służbę tak piekielną, że aż dymić się będziecie od wściekłości w co żeście się wpakowali na zawsze. A ja polecam NIEBO a kluczem do niego jest JEZUS. Tam nie ma żadnego przymusu a wolność jest o wiele większa niż tu na ziemi, gdzie czujecie się "wolnymi" ludźmi. Pozdr.
Dr Aloha2019.09.9 10:03
Jesteś na etapie komunistów w 56 roku kiedy już można było mówić o "błędach i wypaczeniach" ale partia nadal była przewodnią siłą narodu. Jeszcze jakieś pięćdziesiąt lat i dojdziesz do wniosku że można porzucić ten zabobon i ciemnotę
JS2019.09.9 12:32
Kiedyś myślałem, że nauka wyjaśni wszystko i poznamy kto jest Bogiem. Teraz wiem ile kłamstw jest w naukach. Nie zarzucaj mi ciemnoty skoro sam nie znasz prawdy. Pozdr.
Jarek2019.09.9 10:03
@ JS martw się proszę o siebie. Tobie też, ktoś wdrukował. Czyżbyś zbadał istnienie Boga? Jeśli tak, to empiryzm a nie wiara. Wiara, to nie wiedza i nie empiryzm. Już to kiedyś pisałem. Na świecie, są obecnie 3 najbardziej ekspansyjne religie. Paradoksalnie ich wyznawcy wierzą w tego samego Boga. Ale każdy "obóz" wytępiłby tych z innego. To normalne, że ludzie poszukuję, wątpią. Wielu świętych wątpiło i poszukiwało. Dobrze, że przynajmniej napisałeś, że mam wolną wolę. Dlatego poszukuję i wątpię, bo nie chcę żyć w strachu. Każdy tutaj próbuje straszyć ogniem piekielnym i końcem świata. Napisałeś: "Pójdziecie na służbę tak piekielną, że aż dymić się będziecie od wściekłości w co żeście się wpakowali na zawsze" - skąd ta pewność? Jedna z prawd wiary mówi, że do zbawienia potrzebna jest Łaska Boża. Czy tylko tacy jak Ty mają na to monopol?
JS2019.09.9 12:42
Dzięki za komentarz. Myślisz Jarku, że masz wolną wolę ? Otóż wiedz to, że nikt na tej ziemi nie ma wolnej woli ! I to od dziecka. Skąd moja pewność, że Bóg istnieje ? Nie będę przytaczał tu objawień tzw. prywatnych bo sporo już o nich napisałem. Skąd biorą się wizje, słowa, odczucia w duszy człowieka ? Skąd biorą się potworne wrzaski u ludzi opętanych poddawanych egzorcyzmom?.Z DNA ? Now właśnie tym jednym objawieniem naukowym się posłużę. Aż dziwi mnie, że nie ukryto tego ze względów ideologicznych. Otóż DNA to program, w którym jest zapisana budowa organizmu wszechstronnie i doskonale starannie zaprojektowanego a nie jakiegoś chaosu.Wielu naukowców po tym odkryciu zmieniło swój sposób myślenia i uwierzyło w Kogoś Kogo wiele religii nazywa Bogiem. Jeżeli ktoś wierzy, że DNA powstało samodzielnie z przypadkowych, ślepych, bezkierunkowych, bezrozumnych zmian to proszę mi wybaczyć ale nie potrafi jeszcze trzeźwo, rozumnie i logicznie myśleć. Koniec. Pozdr.
Jarek2019.09.9 14:32
@ JS, c.d. Nigdzie nie zanegowałem istnienia Boga, czy też nie napisałem, że nie ma Szatana. Powtórzę za innymi "największy sukces Szatana to wmówić wszystkim, że go niema" Ale uważam za skrajny przejaw pychy, jeśli ktoś uważa, że zasłuży sobie na zbawienie bez Łaski Bożej" Modlę się o to abym nie doszedł do takiej pychy.
Jarek2019.09.9 14:27
@ JS Czyli Św. JP II to głąb i się pomylił? To co w Biblii napisane - to ściema? Cytat z nauki Św. JP II: Nauczanie Jana Pawła II nt. wolnej woli: Tezy zawarte w pracy ‘‘Osoba i czyn’’ stały się podstawą papieskiego nauczania dotyczącego wolnej woli. Na temat wolnej woli Jan Paweł II najczęściej wypowiada się, mówiąc o wolności lub o czynie ludzkim. Podkreśla, że decyzja będąca wynikiem działania wolnej woli stanowi integralny element czynu, w znacznym stopniu wpływający na jego moralny charakter. Podstawowym dokumentem omawiającym ten temat jest encyklika Veritatis splendor. Nauka dotycząca wolnej woli zajmuje ważne miejsce w papieskiej antropologii. "Wolna wola osoby wypływa z faktu, że będąc stworzona na obraz Boży (por. Rdz 1,27), została ona obdarzona możliwością poznania i wolnością, która w pełni aktualizuje się w momencie podejmowania wszelkich decyzji. Wolna wola jest władzą zakorzenioną w osobie; rzeczywistością, "dzięki której osoba ma świadomość „samoposiadania” i „samostanowienia” siebie (o sobie) oraz decydowania. Jest tym, co osobie „pozwala chcieć” i wybierać; dyspozycją do świadomego celowego regulowania swojego postępowania. Wolna wola stanowi wyraz podmiotowości osoby; potwierdza jej wolność oraz godność. Wolna wola sprawia, że człowiek znajduje się w szczególnej relacji do Boga: Bóg traktuje człowieka jako suwerennego partnera, któremu proponuje przymierze. Dzięki wolnej woli człowiek może przyjąć lub odrzucić Boże propozycje, a nawet sprzeniewierzyć się Jego woli, grzesząc. Dzięki niej osoba podejmuje decyzje dotyczące realizacji czynu. Wolna wola działa podczas wykonywania czynu ludzkiego; obok poznania intelektualnego jest drugim jego integralnym elementem" https://www.centrumjp2.pl/wikijp2/index.php?title=Wolna_wola Poczytaj, może Ci coś zaświta.
jozef2019.09.9 9:34
Gdyby nie kościół katolicki to nie byłoby rozbiorów, jeżeli na zachodzie jest tak źle to dlaczego Polacy tam wyjeżdżają?
Reytan2019.09.9 9:54
Jestes mutantem po trudnym porodzie twojej matki.
anonim2019.09.9 9:33
Tymczasem zgwałcony przez księdza dziewięciolatek został przez kościelny sąd uznany "wspólnikiem w grzechu". https://www.tvn24.pl/superwizjer-w-tvn24,149,m/mariusz-milewski-zostal-zgwalcony-przez-ksiedza-uznano-go-wspolnikiem-w-grzechu-cudzolostwa,967379.html Z góry przepraszam za źródło, ale fronda, niezależna itp. o tym nie napisze.
Reytan2019.09.9 9:53
Komunisci zawsze klamia. Pozbawiac polskiego obywatelstwa wszystkich obcych wyznaniowo zza Uralu.
J.P2019.09.9 10:42
Ale tego gwalconego pozbawić czy księdza?
BiegunkaProrocza2019.09.9 15:15
Reytanie Reytanie !!! Wiesz co masz umyć.
katolik2019.09.9 8:55
Wszystkie największe nieszczęścia tego kraju wydarzyły się za sprawą i przy udziale Kościoła. Jak podłym trzeba być żeby po krzyżakach, rozbiorach popieranych przez Kościół, krytyce Kościoła wszystkich polskich powstań, czynnego wsparcia nazistów i napaści, wspólnie z księdzem Tiso i Hitlerem, we wrześniu 1939 roku i wszystkich tych okropnościach jakie Kościół przez wieku nam czynił pisać czy w ogóle myśleć że ta zbrodnicza organizacja niesie za sobą jakąkolwiek wartość. Nawet sam Watykan to jedno wielkie oszustwo i fałszerstwo udowodnione niezbicie (rzekoma donacja Konstantyna). Dla mnie jako Polaka i patrioty takie teksty to jak naplucie w twarz.
Elżbieta R.2019.09.9 9:33
Jest to tak obłędna wypowiedź, że nawet szkoda się do niej odnosić. Idiotyzm na idiotyżmie.
Reytan2019.09.9 9:51
Aktywnych katow komunistycznych nalezy pozbawic polskiego obywatelstwa. Subito.
Jarek2019.09.9 11:48
@ Elżbieta R. Do tego dodałbym jeszcze Targowicę, ilu było księży wśród tych co prosili Carycę o pomoc?
leszczyna2019.09.9 12:26
No ilu było? Wiesz, to napisz. Najlepiej zachowując dzisiejsze standardy, czyli udział procentowy przedstaw.
Jarek2019.09.9 14:23
@ leszczyna: biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski - było ich wielu. Znany historyk i literat przełomu wieków, Aleksander Świętochowski, pisał, że "nigdy i nigdzie nie było tylu przedajnych biskupów". Nie wspomnę o liście Piusa VI do carycy Katarzyny II. Coś nam Ci Piusowie nie służyli jako papieże: Pius XII - błogosławił III Rzeszy. Mieli zniszczyć zarazę bolszewicką - brzmi znajomo? Ile ludzi wymordowali - nie koniecznie bolszewików. GOTT MINS UNS!! Teraz też do wszystkiego mieszacie Boga.
leszczyna2019.09.9 15:36
Wymieniłeś czterech. Czy to wielu? Chyba nie. Gdyby wiedzieć, ilu wszystkich było wtedy w Rzeczpospolitej biskupów, można by orzec, jak dużo było zdrajców. Samo zjawisko znam, przecież były egzekucje i to nie tylko in effigie. Listu Piusa VI do Katarzyny nie znam, więc się nie wypowiem. Natomiast co do Piusa XII, to nie powiem, że błogosławił III Rzeszy, natomiast o komunizmie jako zarazie też bym się wyraziła. To bardzo zbrodnicza zaraza. Natomiast Gott mit uns nie jest "produktem" katolickim, ale protestancko-pruskim i nie ma związku z żadnym Piusem.
Jarek2019.09.9 17:49
@ leszczyna Napisałeś: "Wymieniłeś czterech. Czy to wielu?" Tak wielu, było ich więcej. Przeraża mnie Twoje rozumowanie. Czyli wg Ciebie, jeśli tylko czterech księży dopuściło się pedofilii, to jest OK. To też zdrada ślubów i wartości.
leszczyna2019.09.9 19:16
A czy ja napisałam, że to OK, jeśli czterech biskupów dopuściło się zdrady? Zupełnie nie rozumiem, skąd taki Twój wniosek: "Czyli wg Ciebie, jeśli tylko czterech księży dopuściło się pedofilii, to jest OK." Nigdy nie twierdziłam, że zło pedofilii zależy od ilości księży, którzy się jej dopuszczają i że jest OK, jeśli jest ich mało, iluś tylko. A liczba biskupów zdrajców zaciekawiła mnie, bo nie wiem, jak duże to było zjawisko. Nie mam wyidealizowanego obrazu Kościoła Katolickiego i znam wiele jego zbrodni, ale cenię wiedzę konkretną, a nie kojarzenie Watykanu z donacją Konstantyna, jak tu napisał "katolik", bo donacja, a raczej jej udawanie, dotyczyła Państwa Kościelnego, zaś obecny "Watykan" powstał wskutek Traktatów Laterańskich, co z donacją Konstantyna nie ma nic wspólnego. Jak stawiać zarzut, to wiarygodnie, nie hasłami operować.
leszczyna2019.09.9 12:31
Co Ty piszesz? Watykan i donacja Konstantyna? Kościół napadł na Polskę razem z ks. Tiso i Hitlerem? Jakie okropności Kościół nam czynił przez wieki? PS. Skoro określiłeś się jako "katolik", to prezentujesz, bracie, jakiś katolicyzm inaczej.
taro2019.09.10 6:48
ty rzeczywiscie jak nazista przybyles na te planete z drugiej ciemnej strony ksiezyca. Twoje madrosci pochodza tylko z ideologicznych wiecow i odsluchiwanych ze starych plyt przemowien adolfa, ktore mozna jeszcze dzisiaj kupic w antykwariacie.
Jarek2019.09.9 8:50
Bardzo odważne i pełne pychy jest to stwierdzenie. Na świecie jest wiele innych starszych religii. Takie stwierdzenie, że poza chrześcijaństwem jest niebyt jest obraźliwe dla wyznawców innych religii. Kaczyński mówił też o rodzinie - to dopiero chichot losu. Jakąż to rodzinę stworzył nasz GURU? Polacy (zwłaszcza PISokatole) zaczęli się zachowywać jak "naród wybrany" To wielka pycha, a pycha przyćmiewa zdrowy rozsądek. Przyznajcie otwarcie - idziecie w kierunku państwa wyznaniowego. W Polsce nie ma obawy o małżeństwa homoseksualne. Konstytucja RP. Art. 18. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. O co ten larum? Jakiś USC zarejestrował małżeństwo homoseksualne?
Reytan2019.09.9 9:49
Mordercow komunistycznych wydalic do Korei Polnocnej.
Jarek2019.09.9 9:53
Co bierzesz? Czy to aby legalne?
BiegunkaProrocza2019.09.9 12:09
Reytanie, Reytanie !!! Napominam Cię 7 raz byś umył siuraka. Albowiem, kto siuraka nie myje, Temu ser pod kapturem gnije.
Spoko2019.09.9 8:47
Jeśli nie pokonamy tęczowej zarazy, i to jak najszybciej, to historia uzna nas za durniów !
Teolog2019.09.9 9:24
A co z aborcją pseudokatolicy. PiS ma krew na rękach nienarodzonych dzieci. Na takich faryzeuszy, populistów, którzy wykorzystują religię do celów politycznych nie warto nawet splunąć. Spójrzcie najpierw na swoje grzechy i zaniedbania, a potem wytykajcie je innym PiS zaciągnął na siebie ekskomunikę, ale kościół milczy bo dostaje od partii pieniądze
leszczyna2019.09.9 12:23
A czy ci, co uchwalili obecną ustawę z 1993r. też zaciągnęli ekskomunikę? Wtedy biskupi chwalili sejm za obronę życia. Też zaciągnęli ekskomunikę?
BiegunkaProrocza2019.09.9 9:51
Jak nie umyjesz siusiaka, i to jak najszybciej, to wypadnie Ci gorgonzola spod kaptura. A jak nie umyjesz odbytu, i to jak najszybciej, to bielizny nie uda się doprać.