Izrael potwierdza skuteczność szczepionki Pfizera - zdjęcie
28.01.21, 22:29fot. pixabay.com

Izrael potwierdza skuteczność szczepionki Pfizera

18

Jak informuje izraelskie ministerstwo zdrowia, spośród 715 425 Izraelczyków zaszczepionych już drugą dawką szczepionki Pfizera, tylko 317 osób zakaziło się koronawirusem. Stanowi to około 0,04 proc. zaszczepionych w pełni obywateli Izraela.

Jak okazuje się więc, preparat firmy Pfizera jest bardziej skuteczny, niż wynikało to w trakcie badaniach nad szczepionką.

Izraelskie ministerstwo zdrowia podało, że z 715 425 Izraelczyków zaszczepionych już drugą dawką, tylko 317 osób zakaziło się koronawirusem, co stanowi około 0,04 proc. tych, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki.

W Izraelu funkcjonuje też wydawanie świadectw szczepień, które osoby zaszczepione dwoma dawkami, otrzymują w tydzień po przyjęciu drugiej dawki preparatu.

Jak podaje Pfizer, około 5% osób, które zostały zaszczepione, może nie nabyć odporności na wirusa.

Jak dalej podało tamtejsze ministerstwo zdrowia, 16 z 317 zakażonych osób po przyjęciu drugiej dawki, musiało być hospitalizowanych.

 

mp/jerusalempost.com/timesodisrael.com/niezalezna.pl

Komentarze (18):

DlaczegoŁżecie2021.01.29 20:28
Doradca izraelskiego rządu ds. walki z mniemaną pandemią Nachman Ash stwierdził, że podawanie pojedynczej dawki szczepionki okazało się mniej skuteczne niż zakładano. Izrael jest liderem, jeśli chodzi o odsetek wyszczepienia społeczeństwa. Od kilku dni jest też rekordzistą pod względem nowych zakażeń wśród zaszczepionych. – Podanie pojedynczej dawki szczepionki wydaje się mniej skuteczne, niż zakładaliśmy – mówił Nachman Ash. Izrael szczepi specyfikiem Pfizera. Preparat przyjęło już około 30 proc. ludności żydowskiej. 480 tys. osób przyjęło już dwie dawki. Preparatu nie dostają jednak Palestyńczycy.W Izraelu codziennie szczepionych jest 250 tys. osób. Od wtorku 19 stycznia mogą szczepić się wszyscy Izraelczycy powyżej 40. roku życia. Jak się jednak okazuje, skuteczność wyszczepienia nie jest tak wysoka, jak zakładano. Co więcej, spora część wśród zakażonych to osoby, u których wykryto mutację koronawirusa. Odpowiada ona nawet za 30-40 proc. przypadków. Izraelskie władze przekonują jednak, że zrażenie po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki to efekt kontaktu z wirusem tuż po szczepieniu. Twierdzą, że w takich przypadkach organizm nie zdążył jeszcze wytworzyć odpowiednich przeciwciał. Według producenta szczepionki, firmy Pfizer, obecnie specyfik na obecnym etapie gwarantuje nieco ponad 50 proc. skuteczności. Aktualnie w Izraelu zaszczepionych pierwszą dawką jest bowiem ponad 2,2 mln z 9,3 mln obywateli. W ocenie izraelskiego pełnomocnika rządu ds. koronawirusa Nachmana Asha, skuteczność ta jest nawet niższa.
DlaczegoŁżecie2021.01.29 20:29
Według statystyk Uniwersytetu Oksfordzkiego, w ciągu ostatnich siedmiu dni w Izraelu potwierdzono najwyższą liczbę nowych przypadków koronawirusa w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Kraj ten wyprzedził Portugalię, Czechy, Irlandię, Liban i Hiszpanię. Według naukowców, rozprzestrzenianie się nowego szczepu może wywołać w Izraelu czwartą falę mniemanej pandemii. Przewiduje się ją na marzec lub kwiecień. Ratunkiem przed nią mają być natomiast kolejne obostrzenia. Rząd Izraela zdecydował o zawieszeniu wszystkich lotów do kraju i z kraju – poinformował w niedzielę dziennik „Haarec”. Wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa ograniczenie ma obowiązywać od północy z poniedziałku na wtorek do końca stycznia. „Wyprzedzamy cały świat. Żadne państwo nie zrobiło tego, co mamy zamiar zrobić: hermetycznie zamknąć kraj” – cytuje gazeta słowa premiera Benjamina Netanjahu. Samoloty nie będą mogły lądować na izraelskich lotniskach, wyloty zostaną ograniczone do wyjątkowych sytuacji, zakaz nie obejmie samolotów wykonujących loty cargo, a także transportu medycznego i maszyn gaśniczych – donosi „Haarec”. Ograniczenie ma potrwać do 31 stycznia, kiedy w Izraelu ma skończyć się ogólnokrajowa kwarantanna. Z powodu tego zakazu po raz pierwszy Żydzi nie będą mogli emigrować do Izraela, chyba że będzie to kwestia „życia lub śmierci” – powiedziała minister transportu Miri Regew. Zaakceptowana przez rząd w niedzielę regulacja będzie jeszcze musiała zostać przyjęta przez odpowiednie komisje izraelskiego parlamentu. „To będzie trudna batalia prawna” – skomentował zastępca prokuratora generalnego Raz Nizri. Netanjahu był krytykowany za pozwolenie na kontynuowanie ruchu lotniczego do i z Izraela podczas pandemii – przypomina „Haarec”. Podczas posiedzenia rządu minister turystyki Orit Farkash-Hakohen określiła zamykanie lotnisk jako „ekstremalny krok” i naruszenie podstawowych praw.
Pytam się po co.2021.01.29 11:54
Po co rząd zamówił aż tyle szczepionek? Izrael zapowiedział, że po zaszczepieniu obywateli Izraela zaszczepi całą diasporę.
Michał Jan2021.01.29 11:12
Dobrze jest mieć jasność, czy jesteśmy tak dobrzy, czy tylko mieliśmy tyle szczęścia. Żeby stwierdzić to pierwsze należałoby reprezentatywną grupę owych zaszczepionych poinhalować sarsikami i by się okazało. W dobie amantadyny i za odpowiednie wynagrodzenie nie powinno być problemu z ochotnikami.
ccc2021.01.29 10:16
Dane są bez sensu. Trzeba by wiedzieć ile tych zaszczepionych osób miało kontakt z wirusem i do tej liczby się odnosić. Większość zaszczepionych pewnie na razie nie zetknęła się z wirusem.
przecież2021.01.29 9:04
NIE MOŻE BYĆ INNEJ --- propagandy bo wszystko to ma z nimi ZWIĄZEK
Senny2021.01.29 6:27
TO NIE JEST SZCZEPIONKA – TO FABRYKA PATOGENÓW! Dr David Martin i dr Judy A Mikovits
Bianka2021.01.29 6:05
W tak krótkim czasie po wzięciu szczepionki zaraziło się ponad 300 osób...?? No nieźle...
Anonim2021.01.29 8:13
A Ty znów wyszłaś z kuchni i świat cie przeraził. I po co ci to było kobieto?
ANDRZEJ2021.01.29 6:03
Mysle ze pfizer robi w tej chwili przebudowe fabryki w celu zmodyfikowania szczepionki zydzi o tym wiedza i sie szybko zaszczepili dobra szczepionka holokaust
Marek2021.01.28 22:56
Zydzi w dyscyplinie są podobni do niemców.Zydzi maja sympatię do niemców we krwi.No niemcy i austryjacy raczej nie.A kto jest producentem tej szczepionki?
drogi trolu2021.01.28 23:17
Nie stać cię na system z klawiaturą PL?
Marek2021.01.29 10:26
to ze ktoś ma inne poglądy nie oznacz abycia agentem.ortografia a forum gdzie liczy sie treść .....nie .
timesodisrael.com2021.01.28 22:46
Nie ma takiego portalu.
Anonim2021.01.28 22:34
Szczepionki mają działać na dziadków, a o resztę niech nikt się nie martwi. Czy ludzie w Izraelu przestali umierać? Na razie nic nie widać, ale dajmy im jeszcze trochę czasu. Co najmniej 80% emerytów jest już zaszczepione.
Po 11 ...2021.01.28 22:33
Ale czy działa na ludziach? To pytanie zaświtało w głowach frendzlowej publiczności ... :))
Anonim2021.01.28 22:37
No właśnie. A może za radą Szumowskiego zaszczepiono najpierw niebezpieczne drzewa w lesie. W drugiej kolejności powinny być zaszczepione małe dzieci i sportowcy.
Cool2021.01.29 10:19
To twoje skojarzenie! ... To twój chory mózg wygenerował tę ksenofobiczną "myśl" ... Nikt normalny nie myśli w ten sposób. A ty popaprańcu siedzisz samotnie przed kompem i przelewasz na innych swoje chore fantazję! ... Psychiatria nazywa to "PROJEKCJĄ IDENTYFIKACYJNĄ" ... lecz się zyebie!