Iran grozi USA zemstą za zabójstwo generała Sulejmaniego - zdjęcie
04.01.20, 14:51(fot. adam jones/flickr/cc 20/edytowane)

Iran grozi USA zemstą za zabójstwo generała Sulejmaniego

4

Iran zapowiada odwet na Amerykanach za zabicie generała Ghasema Sulejmaniego. Jeden z dowódców Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Gholamali Abuhamzeh oświadczył, że Teheran ukarze Amerykanów, gdziekolwiek są w jego zasięgu.

W rozmowie cytowanej przez agencję Tasnim, generał Abuhamzeh podniósł możliwość ataku na statki w Zatoce Perskiej.

Ghasem Sulejmani zginął w czwartek późnym wieczorem w ataku amerykańskiego drona niedaleko lotniska w Bagdadzie. Wraz z nim śmierć poniosło 5 innych osób, w tym przywódca proirańskiej bojówki w Iraku, Sił Mobilizacji Ludowej.

Irańskie władze ogłosiły trzy dni żałoby narodowej i oświadczyły, że zabójstwo to jest przez nich traktowane jako wypowiedzenie wojny przez Stany Zjednoczone.

– Cieśnina Hormuz jest istotnym punktem dla Zachodu i przepływa tamtędy duża liczba amerykańskich niszczycieli i okrętów wojennych... istotne cele amerykańskie w regionie były identyfikowane przez Iran od dawna – powiedział Gholamali Abuhamzeh.

– W naszym zasięgu jest około 35 celów USA w regionie, jak również Tel Awiw – dodał.

Odwetem grozi też libański Hezbollah. Członek władz Hezbollahu Mohammad Raad zapowiedział, że reakcja wpieranej przez Iran grupy będzie ostateczna.

Mohammad Raad powiedział, że USA popełniły błąd atakując Sulejmaniego i zrozumieją to w najbliższych dniach.

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że śmierć Ghasema Sulejmaniego w amerykańskim ataku rakietowym ma zapobiec wojnie, a nie ją wywołać. Donald Trump określił Ghasema Sulejmaniego mianem najgroźniejszego terrorysty na świecie.

– Sulejmani przygotowywał bezpośredni i groźny atak na amerykańskich dyplomatów i żołnierzy – mówił prezydent USA podczas wystąpienia w swoim ośrodku Mar-a-Lago na Florydzie.

 

bz/IAR

Komentarze (4):

man.of.Stagira2020.01.4 16:31
Dla wypreparowanych intelektualnie lewoskrętnych z pozdrowieniami od Grety Hałderju! https://www.youtube.com/watch?v=C0uobqBXswo&feature=share&fbclid=IwAR0V1Bfqb1f50-JFWRc5dScbBIlufiVNPLUerFBvCpjlGCAJqN6dIuy74II
Nun, Scheißkerl... du bist langweilig.2020.01.4 16:22
- "Hitler był katolikiem ale o wiele bardziej marksistą." - Pewnie przez to spac nie mogles. Wez psa ze schroniska i miej jakies obowiazki.
man.of.Stagira2020.01.4 15:07
"I began to study again, and now for the first time really achieved an understanding of the content of the Jew Karl Marx's life effort. Only now did his Capital become really intelligible to me, and also the struggle of the Social Democracy against the national economy, which aims only to prepare the ground for the domination of truly international finance and stock exchange capital." Adolf Hitler, Mein Kampf To prawda, że Hitler był katolikiem ale o wiele bardziej marksistą - jak wyżej. ot, co
hjk2020.01.4 15:15
lecz się debilu