03.12.18, 10:05

Holandia: Islamskie rządy. Muzeum ukrywa chrześcijańskie obrazy

,,Na żądanie muzułmanów miasto Utrecht wycofuje z promocji dzieła Caravaggia i jego uczniów, bo są chrześcijańskie'' - podaje polskojęzyczny portal o Holandii, Adoptkhol.blogspot.com.

Według informacji podawanych przez portal 16 grudnia w Centralnym Muzeum w Utrechcie otwarta zostanie nadzwyczajna wystawa siedemdziesięciu dzieł wielkiego włoskiego malarza Caravaggia oraz jego uczniów, w tym rodowitych utrechtczyków, zatytułowana „Utrecht, Caravaggio i Europa”. Wypożyczył na nią obrazy Watykan - w tym słynne ,,Złożenie do grobu''. W Muzeum pojawi się też medytujący św. Hieronim wypożyczony przez hiszpański Montserrat. Obrazów tych jeszcze nigdy nie prezentowano w Holandii, stąd wystawa ma szansę cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Wystawa będzie promowana na fasadach budynków w Utrechcie, gdzie zawieszone zostaną duże reprodukcje najciekawszych dzieł. Niestety, nie będzie tam dzieł o tematyce chrześcijańskiej, choć tak pierwotnie miało być. Zaprotestowała przeciwko temu partia DENK, która zrzesza Turków i Marokańczyków. Partia ma w parlamencie Holandii 3 posłów, ale według sondaży w kolejnych wyborach może liczyć na 7. Parlament Holandii ma tylko 150 posłów. W Radzie Miejskiej Utrechtu partia DENK ma 2 przedstawicieli.

Wydaje się możliwe, że muzułmanie działają tu ramię w ramię z lewicą - lub są przez nią nawet wykorzystywani. Jak podaje portal Adoptkhol.blogspot.com, kilka miesięcy temu przeciwko wystawie protestowała właśnie lewica.

Teraz DENK zapytał burmistrza Utrechtu, czy nie lepsze byłoby organizowanie wystawy malarzy współczesnych, ponieważ według tej partii obrazy dawnych malarzy nie odzwierciedlają dzisiejszej tożsamości Utrechtu, ponieważ nie wszyscy mieszkańcy mogą się z nimi identyfikować. DENK zasugerowało, że obrazy te nie są poprawne etnicznie i kulturowo.

Jak przkeonywał jeden z działaczy partii, zresztą wykładowca akademicki dr Jelle Bouwhuis, muzułmanie ,,nie mają problemu z obrazami chrześcijańskimi'', ale chcą, by islam zyskał nowe prawa - na przykład by założono w Utrechcie szkołę islamską. ,,Jeśli każdemu w mieście wolno wieszać obrazy chrześcijańskie, to każdy musi też mieć możliwość wyrażania innych religii w przestrzeni publicznej'' - dodaje Bouwhuis.

Władze Utrechtu szybko poddały się naciskowi muzułmanów. ,,Caravaggioniści wykonywali też inne dzieła. Nie chcieliśmy nikogo urazić i uwzględniamy tę kwestię'' - podał rzecznik miejskiego marketingu, Ronald Besemet. Jak zapewnił, wystawa będzie reklamowana obrazmai przedstawiającymi muzyków, bez motywów chrześcijańskich.

Według Adoptkhol.blogspot.com przeciwko takiemu islamskiemu terrorowi protestują partie prawicowe.

Cała relacja o tej sprawie TUTAJ

mod/pch24,adoptkhol.blogspot.com