Hiszpania: pożar zabytkowego kościoła - zdjęcie
04.08.20, 16:35fot. yt/ragnal heil

Hiszpania: pożar zabytkowego kościoła

5

W Europie coraz częściej płoną kościoły. Wciąż badane są przyczyny pożaru jaki wybuchł w najstarszej świątyni w hiszpańskiej Plasencji. Ogień poważnie uszkodził XVI-wieczny ołtarz, którego autorem jest Luis de Morales, zwany El Divino. „Nie wykluczamy, że było to podpalenie” - mówi burmistrz Fernando Pizarro.

Widok kłębów czarnego dymu i płonących drzwi kościoła św. Marcina w Plasencji był wielkim szokiem dla sąsiadów i turystów. Miasteczko leży 250 km za południowy zachód od Madrytu. Ogień trawił bezcenny zabytek miasta – XIII wieczny późnoromański kościół. Na miejsce natychmiast przyjechał burmistrz Fernando Pizarro oraz bp José Luis Retana. Pożar wybuchł wewnątrz kościoła w niedzielę po południu. Tylko dzięki szybkiej akcji strażaków nie spłonął ołtarz, którego autorem jest XVI-wieczny malarz Luis de Morales, choć został poważnie uszkodzony.

Wśród przyczyn pożaru wymienia się zwarcie elektryczne, ale „nie jest wykluczone, że został spowodowany”, mówi Fernando Pizarro, burmistrz Plasencji. Wiadomo, że zaczął się przy północnych drzwiach kościoła, które od lat są zamknięte. Niektórzy obawiają się, że może chodzić o naśladowanie podpaleń we Francji. W Hiszpanii też są lewackie grupy, które chętnie podkreślają, że „najlepszy Kościół to ten, który świeci”, czyli płonie. „Jest wiele pytań o przyczynę pożaru i jego skutki” - podkreśla ks. Jacinto Núñez, wikariusz generalny diecezji Plasencja. „Spłonięcie ołtarza byłoby nieodwracalną stratą. Uspakaja nas jednak fakt, że jego odzyskanie jest możliwe” - mówi Fernando Pizarro.

 

Vaticannews.va/Marek Raczkiewicz CSsR – Hiszpania

Komentarze (5):

Ninel2020.08.4 22:21
Pewnie jakiś wlewak uznał, że kościół mu niepotrzebny, więc go spalił. Tak się kończy rozmawianie z satanistami, bo to też ludzie.
Glaudiusman2020.08.4 22:18
Lewactwo nie nadaje się do normalnej społeczności, tylko do rezerwatów dla czerwonoskórych i tęczowych komuchów. Prostowanie dechą, kiepski wikt bez opierunku.
Yoshka2020.08.4 18:22
Zawsze cieszy widok płonącego kościoła, ale jeszcze bardziej by radował widok płonącego meczetu. Póki co cieszmy się z małych rzeczy (nie to nie było o Kaczyńskim).
zycze ci podobnego widoku z chodnika2020.08.4 18:59
w gaciach i plonacego twego bloku
Szybka Randka2020.08.4 16:42
Chcesz się umówić na SZYBKI SEKS BEZ ŻADNYCH ZOBOWIĄZAŃ? Legendarny portal otworzył ponownie rejestracje. To najstarszy portal erotyczny do umawiania. Tysiące zweryfikowanych profili i lata doświadczenia na rynku czynią serwis numerem jeden! www.lexlale.com.pl