Firmy pozwą rząd o miliardy złotych z powodu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa - zdjęcie
13.05.20, 08:52

Firmy pozwą rząd o miliardy złotych z powodu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa

42

Pozwy o odszkodowanie od Skarbu Państwa szykują przedsiębiorcy, których dotyczą wprowadzone przez rząd zakazy prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z pandemią koronawirusa rząd zdecydował się na bardzo wczesnym etapie na wprowadzenie surowych restrykcji i licznych ograniczeń dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Zamknięte zostały m. in. restauracje, hotele, puby, galerie handlowe, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, kina, teatry, kluby nocne.

Pomimo wsparcia finansowego w ramach tarczy antykryzysowej, wielu firmom nie uda się przetrwać kryzysu.

– Sondujemy potrzebę i skalę potencjalnych pozwów, w tym pozwów zbiorowych przeciwko Skarbowi Państwa – powiedział Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki. – Branża turystyczna jest tą, która najmocniej i najwcześniej została dotknięta kryzysem. Zapewne najpóźniej z niego wyjdzie – dodał.

Szacuje się, że straty wywołane zamrożeniem gospodarki sięgają dziesiątek, a nawet setek miliardów złotych.

Zdaniem prawników szanse na wygranie takich procesów zależą od wykazania adekwatnego związku przyczynowego pomiędzy wprowadzonymi ograniczeniami, a stratami. Do takich strat należy zaliczyć również te straty, które przedsiębiorcy ponieśliby nawet wówczas, gdyby rząd nie zdecydował się na zamrożenie niektórych branży.

Prawnicy zgodni są co do tego, że procesy takie będą trudne i długotrwałe.

g/rp.pl

Komentarze (42):

Darek2020.05.13 16:24
Tarcza rządowa? NIe znam nikogo, kto by choć złotówkę otrzymał, 42 firmy znajomych i moja 43, złożyły wnioski natychmiast kiedy to było możliwe. 2 firmy otrzymały... list z decyzją o przyznaniu pomocy i na razie nic więcej. 41 na 43 firmy nawet nie mają decyzji, nikt złotówki od rządu nie dostał, sami płacimy pensje choć nie osiągamy niemal żadnych dochodów. Powiesić ten nierząd to za mało!!!!
Michał Jan2020.05.13 13:13
Czyli p. Komenda nie powinien się skarżyć o odszkodowanie, bo to nie od rządu, ale od nas będą pieniądze? Jak p. Ziobro zacznie zawłaszczać majątki w ramach konfiskaty prewencyjnej, a pomówionemu jakimś cudem uda się udowodnić swoją niewinność, to też nie powinien (pomówiony) skarżyć się o utracone mienie i korzyści, bo to nie p. Ziobro będzie z własnej kieszeni mu płacił?
Opty2020.05.13 13:03
Mogli się ubezpieczyć.....
Michał Jan2020.05.13 13:09
Rząd mógł stan klęski żywiołowej ze zdefiniowanym poziomem odszkodowań wprowadzić i tym się zabezpieczyć.
stm.2020.05.13 12:17
Najlepiej zaskarżyć Pana Boga a odszkodowanie na pewno zostanie rozliczone w przyszłym życiu. Natomiast komuchom chińskim podziękować za ukrywanie prawdy, jak w Polsce prawie przez lata panowania czerwonej zarazy, która jest obecnie doceniana przez niektórych co świadczą wybory.
KASTA2020.05.13 12:12
Każdej POszkodowanej firmie Sądy będą przyznawać PO 1 miliard zł odszkodowania od Rządu PiS ...
Toni 2020.05.13 11:36
Budżet państwa jest z naszych podatników podatków, te firmy chcą nas Polaków karać za to,że z chińskiej wylegarni wirusów wymknął się wirus który powoduje pandemię. Niech sobie Chiny pozwą, a nie nas Własciciele tych firm chcieli by na nich robotnicy pracowali i na koronawirusa umierali. Prywatne firmy które tego nie rozumią to jednak jedo wielkie świństwo im nie chodzi o zdrowie ich pracowników tylko by się bogacili nawet kosztem śmierci tych co na nich pracuja.
Saki Faki2020.05.13 10:45
To jak to jest? 500+ jest z pieniędzy rządu, ale odszkodowania będą z "naszych"?😄
sara miriam2020.05.13 11:07
a prywaciarze to nie dostają 500+ jełopie ?
Klejnot Nilu2020.05.13 11:26
Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś tego komentarza.
Elektor2020.05.13 11:39
To z pewnością wyborca PiS. Głupszy od nich jest tylko elektorat Biedronia.
Saki Faki2020.05.13 11:44
Ups..., nie załapałaś, no trudno. Tragedii nie ma.
NowaFala2020.05.13 10:33
"Wśród górników rośnie strach i irytacja. Obawiają się, że pod pretekstem walki z koronawirusem rząd będzie likwidował kopalnie. Część związkowców zapowiada strajk. Zarzucają rządowi, że zamiast ratowaniem górnictwa zajmuje się wyborami. Wśród górników narastają obawy przed likwidacją kopalń. Niepokoją się też, że pod pretekstem walki z koronawirusem rząd doprowadzi do likwidacji ich miejsc pracy. Górnicy zapowiadają strajk - ma odbyć się w najbliższą sobotę 16 maja. "Trzeba jechać na Warszawę, póki jeszcze możemy przekroczyć granice Śląska. Przedsiębiorcy już tam są. Musimy się zjednoczyć ponad podziałami. Wiem, że różne podejście macie do "prywaciarzy", ale już niebawem możecie szukać u nich pracy. Nie pozwólmy, aby zniszczono całą gospodarkę pod pretekstem walki z wirusem" - czytamy we facebookowym wpisie Braci Górniczej cytowanym przez Radio Zet. " Domyślam się , że za chwilę milicja wyzwie górników od bandytów ulicznych a fronda od ruskich śmierdzących putinowskich onuc. No cóż..górnicy z kilofami i płonącymi oponami to jednak nie to samo co drobni przedsiębiorcy walczący o swoje małe biznesy i w większości kobiety. Obawiam się, ze nasza bohaterska Milicja Obywatelska nie wystawi górnikom ani jednego mandatu
anonim2020.05.13 10:46
SPADAJ BOLSZEWICKI RUSKI TROLLU DO MOSKWY TAM TWOJE MIEJSCE !!!!!!!!!!!!!!!
Polak2020.05.13 10:28
Skoro pisowska mafia robi co może by nie pomagać polskim firmom, to polskie firmy będą się ratować inaczej.
aga2020.05.13 12:08
Jeszcze mało pomogli. Dzięki ich ciężkiej pracy korona-wirus w naszym kraju nie szaleje. Liczba zachorowań jest umiarkowane. Kraj dopiero co zaczął się podnosić z biedy którą zgotowały nam poprzednie rządy.Ludzie zaczęli żyć w miarę dostatnio. A ci chcą odszkodowań , dalej chcą Palków doić. To nie mały polski przedsiębiorca będzie walczył o odszkodowania ale te wszystkie wielkie firmy zewnętrzne, które w Polsce maja tanią silę roboczą , są konkurencja dla polskich przedsiębiorców, a podatki płacą poza Polską. A głupcy w Polsce jeszcze im kibicują.
Michał Jan2020.05.13 13:07
Nie dzięki ich ciężkiej pracy, tylko przedsiębiorców ciężkiej niepracy. Na dodatek na darmo, bo ta cała izolacja, to tylko kupowanie czasu i lepszy pijar przed wyborami. Wspomnisz me słowa, jak zacznie się "odmrażanie". I trzeba mieć solidną kaszanę tefaupisowską w głowie, żeby twierdzić, że nasz kraj był przed 2016 rokiem w jakiejś biedzie. Jakby był, to by nie starczyło na 500+ już w pierwszym roku.
Polak2020.05.13 14:12
Kraj dopiero trafia w biedę którą zgotowała pisowska mafia po rym jak PO przeprowadziło nas przez światowy kryzys. A ilość zachorowań jest tak "umiarkowana", że możemy się porównywać jedynie z USA, Rumunią i Bułgarią pod względem zagrożenia dla obywateli - miedzy innymi dzięki temu że pisowska mafia jeszcze 9 marca twierdziła że wirus całkowicie ominie Polskę, a potem uważała że są rzeczy ważniejsze od zwalczania epidemii - zakup 210 nowych limuzyn i wynajem kolejnych 70 dla partyjnych kolesiów (marzec) czy zakup ponaddwudziestoletniego amerykańskiego złomu (kwiecień). No i oczywiście mamy najmniejszą ilość przeprowadzanych testów w Europie, ponieważ partii zależy na jak najszybszych wyborach, zanim nawet do ciemnego ludu dotrze jak bardzo pisowska mafia dewastuje Polskę.
Elektor2020.05.13 10:22
Kto będzie płacił odszkodowania? My, podatnicy. Kto jest winien dramatu gospodarki? Pisowcy. Kto odpowie za te straty? Jak zawsze nikt. I to jest prawdziwy polski dramat. Stado bydlaków żeruje na nas napychając swoje kabzy i za nic nie odpowiada.
sara miriam2020.05.13 10:22
Czemu nie piszecie że to "prawnik " Tałajno ? ...tak podaje onet .
Realista2020.05.13 9:54
To przecież było oczywiste, że pozwy się pojawią. A rząd dodatkowo się wystawił na ryzyko przez to, że wprowadził tak poważne ograniczenia konstytucyjnych praw i wolności bez wprowadzania stanu nadzwyczajnego. Propaganda tvpis wbija ludziom do głowy, że stanu nadzwyczajnego nie wprowadzano żeby uniknąć rzekomych gigantycznych odszkodowań dla firm. Ale to bzura. Odszkodowania związane ze stanem nadzwyczajnym nie pokrywałyby utraconych zysków firm. To byłby znikomy procent tego co teraz trzeba będzie zapłacić. Teraz firmy będą mogły dochodzić wszystkich utraconych zysków. I oczywiście będą używać słusznych argumentów, że straty były efektem bezprawnych działań rządu. Kaczyński nie zgadzał się na stan klęski żywiołowej bo koniecznie chciał doprowadzić do reelekcji Dudy w maju. Zamiast reelekcji wyszła mu wyborcza kompromitacja Polski i kilkadziesiąt milionów złotych wyrzuconych w błoto, częściowo oczywiście bez żadnej podstawy prawnej. A teraz w efekcie tego, że stan klęski żywiołowej nie był wprowadzony pewnie za jakiś czas będziemy musieli płacić naprawdę wielkie odszkodowania. Kaczyński to arcymistrz w niszczeniu kraju.
Michał Jan2020.05.13 10:16
Czym się martwić? Polacy mają 900 mld oszczędności, więc jak im 1/4 odejdzie, to i oni przeżyją, i na te odszkodowania i tarcze się znajdzie pokrycie. A że akurat ja należę do tych szczęśliwców, to mogę sobie pozwolić na wisielczy humor - żona nowego samochodu nie chce, bo uwielbia stary, więc akurat tyle mogę na potrzeby "Nauczyciela" bez żalu oddać.
Realista2020.05.13 10:49
Odkładajmy na podwyżkę podatków. Po wyborach się zacznie zbieranie pieniędzy. Samo drukowanie pieniądza tu nie wystarczy.
Michał Jan2020.05.13 11:54
Nie zakładam, że mi te oszczędności odbiorą przelewem, ale naprodukują tyle gotówki, że odpowiednio stracą wartość. Czy podatki? Kto wie - jeżeli pijarowcom wyjdzie, że gawiedź się od tego ucieszy, to możliwe.
anonim2020.05.13 10:44
masz MDŁE POjęcie o ŻYCIU !! - spadaj ruski trollu
Realista2020.05.13 10:47
Jak fanatycy juz nie mają argumentow to pojawiają się ruskie trolle i ruskie onuce. A w rzeczywistości to Pis oddalając nas od europejskich standardów praworządności zbliża nas do takich dyktatur jak Białoruś czy Rosja.
Michał Jan2020.05.13 11:59
Ja osobiście rozumiem, bo na sobie doświadczam, ten imperatyw napisania komentarza, ale zaprawdę, nie próbuj tego robić w za wysokiej dla siebie lidze. Jest tu wielu przedstawicieli okrędówki, jak np. Reytan i z nimi mógłbyś śmiało pokonkurować.
Michał Jan2020.05.13 9:45
Biznes będzie otwarty w takich samych warunkach epidemiologicznych, w jakich został zamknięty decyzją administracyjną. Zatem winny strat poniesionych między obiema datami jest ten, kto wydał pochopną decyzję. O czym tu dyskutować? Że to z naszych pieniędzy? Fakt, ale urzędnicy napisali sobie prawo dające im ochronę przed roszczeniami, a żyć trzeba. Jakby wprowadzili stan klęski żywiołowej, to mogliby określić zakres odszkodowań, a tak, to "sky is the limit".
Pat2020.05.13 9:34
Po to im właśnie SN i TSUE.Żeby ograbić Polaków
Nigdy dla złodziei w białych kołnierzykach2020.05.13 9:25
małe szanse - już Polacy pojęli o co chodziło z tym stanem wyjątkowym/klęski - niech przejrzą internet i wyłapią lobbystów międzynarodowych i żydokomuny
anonim2020.05.13 9:22
Rząd nie ma własnych pieniędzy, chodzi więc o to, aby płaciła wspólnota, czyżby próba wymuszenia na nas zgody na szczepionki Gates'a oraz rząd światowy?
lucek2020.05.13 12:25
Rząd nie ma własnych pieniędzy i okrada Polaków na grube miliardy. Nie mają skrupułów, bo to rząd antypolski.
STOP nadzwyczajnej kaście kauzypierdów2020.05.13 9:22
pytam się czy zgolaszenie mnie przez Balcerowicza już się przedawniło - najpierw Wilczek namówił mnie na otwieranie działalności, potem puszczono mnie w skarpetkach - potem otworzyłem małą aptekę, puściła mnie mafia aptekarska w skarpetkach tych samych dziurawych. Przy okazji kilku prawników się obłowiło
ryszard2020.05.13 9:21
Światowa oligarchia faszystowska nie przepuści. Nie udało się okraść Polski poprzez stan klęski żywiołowej, to próbują innej drogi, póki ich agentura jeszcze się pęta w polskiej polityce.i w sitwie brukselskich decydentów.
J.P2020.05.13 10:39
Gdybyś był na ich miejscu, zrobilbys to samo i w tym momencie twoją ideologie z poziomu pińcet plusowca można o kant dopy rozbić
a to złodziej 2020.05.13 11:11
a gówno im się należy to nasze pieniądze i my ich nie oddamy szubrawcom i złodziejom
bogdanus2020.05.13 9:20
...jak tu oskubać Skarb pastwa (nas)
JA2020.05.13 9:52
Rozdać 500+ 300+ przekazać 2mld zł na TVPis Kupić lewe maseczki Drukować karty wyborcze na wybory, które mają się nie odbyć i długo, długo by wymieniać.
czy prawnicy rozsiewają Koronę????????2020.05.13 9:14
stara zasada rzymska mówi "Winny ten, kto korzysta".
Palindrom2020.05.13 10:06
To nie zasada, a wskazówka i to nie dla sądu, a dla śledczych i prokuratora. Podobne jest anglosaskie follow the money.
Jan Long2020.05.13 10:21
Winny jest ten, kto wykupi za bezcen upadłe bądź upadające firmy. Prawnicy takich pieniędzy nie mają.
Michał Jan2020.05.13 10:36
A stara francuska - szukaj kobiety.