Europosłowie chcą potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow - zdjęcie
17.09.19, 11:17zdj. domena publiczna, Wikimedia Commons, CC0

Europosłowie chcą potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow

3

Europosłowie z Europy Wschodniej chcą potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Na wniosek litewskich parlamentarzystów w Strasburgu odbędzie się debata na temat porozumienia, zawartego ponad 80 lat temu między hitlerowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim.

W czwartek parlamentarzyści zagłosują nad rezolucją w tej sprawie.

- Powodem wpisania tego punktu do porządku obrad są między innymi ostatnie próby rehabilitowania paktu Ribbentrop-Mołotow przez władze rosyjskie - mówi europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Fotyga.

Polscy i litewscy europosłowie chcą, aby w rezolucji Parlament Europejski oficjalnie potępił pakt Ribbentrop-Mołotow, ale też wspomniał o zbrodniach obu reżimów - nie tylko nazistowskiego, ale też komunistycznego.

W dokumencie ma się też znaleźć wzmianka o tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi, na przykład o Witoldzie Pileckim. Zaproponowane zostanie też ustanowienie dnia pamięci bohaterów walki z okupantami. Święto ma przypadać w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego, czyli 25 maja.

- To, że rezolucja zostanie w tym kształcie przegłosowana, nie jest jednak przesądzone - uważa Anna Fotyga. Pakt Ribbentrop-Mołotow został zawarty 23 sierpnia 1939 roku. Formalnie była to umowa o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i ZSRR. Do paktu załączono jednak tajny protokół, który dotyczył rozbioru terytoriów suwerennych państw - Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (3):

Katolik-Bęc-o-Stolik2019.09.24 21:05
Czy naprawdę redakcja Frondy musi przemilczać, że w odróżnieniu od Polski pozostałe kraje z tej grupy ochoczo współpracowały z III Rzeszą? Do tego w wyniku paktu Ribentrop-Mołotow zmieniły się granice jedynie Polski. Granice Finlandii zmieniły się dopiero po zakończeniu wojny - Finlandia marszałka Mannerheima zgodziła się na oddanie części terytorium w zamian za zachowanie niepodległości. Estonia i Łotwa w ogóle nie zmieniły granic bo sowieckie republiki Estonii i Łotwy miały te same granice co przed rokiem 1940. Po odzyskaniu niepodległości ich granice też nie uległy zmianie. Litwa z kolei na pakcie Ribentrop-Mołotow zyskała terytorialnie (chyba nie trzeba przypominać Wilna?). Rumunia straciła część malutkie rumuńskie zakarpacie ale odbiła to sobie na Węgrach....
polak2019.09.17 15:30
do tego tam nie dojdzie gdyż 60% z nich to komuniści ,lub ich zwolennicy
o, yenny2019.09.17 12:02
Spróbuj używać pauzy (—) zamiast łącznika (-).