Epoka po koronawirusie może przynieść Polsce dobrobyt - zdjęcie
31.03.20, 10:20

Epoka po koronawirusie może przynieść Polsce dobrobyt

37

Pandemia koronawirusa może zmienić strategię wielkich koncernów. Zamiast lokować swoje fabryki w dalekiej Azji część gigantów może zdecydować się na ich przeniesienie bliżej rynków zbytu. W przypadku firm europejskich nowym gospodarzem ich fabryk byłaby na przykład Polska.

 

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", kryzys Covid-19 pokazuje znaczenie fizycznej bliskości dostawców umożliwiającej produkcję niezależnie od wydarzeń w odległych częściach świata. Do kwestii zapewnienia dostaw dochodzi też rosnąca presja na chronienie narodowych gospodarek, a to oznacza cła i kontyngenty dla zewnętrznych podmiotów.

"Połączenie wpływu wirusa, który pokazuje, jak skoncentrowana jest baza dostawców wielu firm na świecie, z niepewnością co do dalszej polityki handlowej moim zdaniem doprowadzi do ponownego przemyślenia globalnych łańcuchów wartości" - powiedziała w rozmowie z "Bloombergiem" Beata Smarzyńska-Javorcik, ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Według "DGP" tak samo rzecz przedstawia główna ekonomistka OECD, Laurence Boone.

Z kolei Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, podkreśla zaletę Polski w postaci posiadania własnej waluty. Złoty może stymulować eksport i wyjście z kryzysu.

Zagraniczne koncerny dostrzegają teraz, że uzależnienie się od dostaw z Dalekiego Wschodu jest problematyczne i niebezpieczne. Skrócenie i dywersyfikacja łańcucha dostaw może okazać się dla wielu producentów atrakcyjną wizją.

Przy tym z Chinami nie będzie łatwo wygrać. Państwo Środka kontraktuje wielkie wolumeny, a to zmniejsza cenę. Trudno też wyobrazić sobie przeniesienie produkcji urządzeń elektronicznych czy komputerów. Chiny budują tutaj od lat zaplecze technologiczne, więc producenci ryzykowaliby zbyt wiele przenosząc fabryki na przykład do Polski. Prawdopodobne jest póki co przenoszenie produkcji budowlanych elementów montażowych czy tekstyliów i odzieży. Przy tym Polska musi konkurować z Rumunią, Bułgarią czy Węgrami.

bsw/forsal.pl

Komentarze (37):

Elektor2020.04.1 21:24
Bo Polskę trzeba w sercu mieć ! Czy Polacy uczyniliby swojej Ojczyźnie to co czynią lewaccy politycy i ich wyborcy ?! Europarlamentarzyści wszystkich partii lewackich kłamią i szkalują Polskę żądając od UE sankcji i karania Polaków za reformę wymiaru sprawiedliwości i jakąś rzekomą praworządność, która w Polsce ma się dobrze. Do Pucka i Wejcherowa pojechała bojówka z Warszawy opłacona przez PO po to, aby zakłócać przemówienia naszego Prezydenta podczas uroczystości 100-nej rocznicy zaślubin Polski z morzem. Dla was lewaków Prezydent RP nie znaczy nic, a wasza kandydatka na prezydenta Kidawa ściskała się z bojówkarzami w podzięce za dobrze wykonaną robotę potwierdzając jej kampanię chamstwa. Polacy z wybrzeża, Kaszubi, odcięli się od was i nie chcą mieć z wami nic do czynienia ! Dla was Polskość to nienormalność ! Wy bojkotujecie nawet najważniejsze święta narodowe, a wasi posłowie i senatorowie głosują bezrozumnie przeciwko wszystkiemu co proponuje PIS, nawet przeciwko „jarkowej” 13-tce. Wy zatraciliście poczucie pomiędzy dobrem a złem, uważając, że aborcja i LGBT jest dobrem ! Rozmowa z wami, mentalnie chorymi to czcza strata czasu. Nieustanny hejt w internecie przeciwko Polsce, farmy hejterskie jak w Inowrocławiu i antypolskie soki z buraków opłacane z pieniędzy PO, bluzgają jadem i zieją nienawiścią, podłością, zacietrzewieniem i wulgaryzmem. Wy gardzicie Polakami strasząc ich, że jak dojdziecie, nie daj Boże, kiedyś do władzy to zlikwidujecie Polakom wszystkie programy socjalne i pomocowe, a polityków Zjednoczonej Prawicy za te programy rozliczycie ! Wy jesteście anty-PIS-owskim psychiatrykiem ! Wasza nienawiść do Polaków za to, że odsunęli was od władzy jest niebotyczna, a systematyczne odcinanie was od koryta, obecnie od sądownictwa, musi was tak boleć, że dostajecie małpich mózgów, obłędu, zacietrzewienia, wręcz zbydlęcenia, a propaganda TVN powoduje zanik rozumowania. Waszym 2-punktowym programem wyborczym, tj. walki przeciwko PIS i likwidacji wszystkiego co jest dobrem dla ludzi, nigdy nie wygracie wyborów ! Poza tym jesteście profesjonalnymi kłamcami i oszustami, a co jest najgorszym, zdrajcami naszej Ojczyzny !!! My Polacy nigdy nie uczynilibyśmy naszej Ojczyźnie tego, co czynicie permamentnie wy – obcy nam lewacy !!! Dlatego mówimy wam stanowczo, że wy nie powinniście zajmować się Polską, że wy jesteście polskojęzycznymi osobnikami, obcymi dla nas i nie chcemy takich judaszy w naszym kraju !!!
Stefa2020.04.1 21:21
Też tak myślę, bo przynajmniej kilku durnych PO-je-bów umrze !
anonim2020.03.31 19:57
Tak. Jak nas wyłucze, to ta garstka, która zostanie, może i będzie miała dobrobyt. Ale wróć. To przecież inny rodzaj wojny. Niczego nie bombardują. Nie będzie potrzebna każda para rąk przy odbudowywaniu.
Niejestemrobotem2020.03.31 17:06
Elementy budowlane? No to faktycznie fajne, jeśli mamy na myśli jakieś skomplikowane elementy konstrukcyjne. Ale jeśli mówimy o zwykłych powszechnych komponentach oraz o ubraniach to żaden high-tech i dobrobytu nie przyniesie. O, przemysł farmaceutyczny, to już byłoby fajnie.
emeryt2020.03.31 12:22
Autor artykulu posiada tylko ludzka wiedze. Przyszlosc nie jest taka kolorowa w zadnym aspekcje.
anonim2020.03.31 12:09
Uwaga: Lichwa szykuje «Korona-Hołodomor» «Oligarchia chce zabronić samowystarczalności żywnościowej, jako że jest ona wolnością podstawową – rodzącą także wolność polityczną...» http://ram.neon24.pl/post/154104,uwaga-lichwa-szykuje-korona-holodomor
bronek2020.03.31 11:36
I żeby nie było ucieczki kapitału , wirus równomiernie u wszystkich rujnuje gospodarkę. Gdy sygnał o zamykaniu przedsiębiorstw wyjdzie z USA nad Wisłą też zamkną. Chociaż my jako prymusi , może w zamykaniu zdobędziemy I miejsce. Jedyną nadzieją na odroczenie zamykania zakładów są wybory , po których nasz umiłowany panujący zamknie przedsiębiorstwa by uszczelnić system przed uciekającym spekulacyjnym wrogim kapitałem który pragnie się do nas dostać by dalej się rozmnażać
Realista2020.03.31 11:28
Polska będzie atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestycji jeśli będzie miała przewidywalny rząd i prawo. W tym momencie dzięki PIS przez zagranicznych inwestorów jest traktowana jak trzeci świat.
Pascal2020.03.31 11:19
Jestem skłonny się z tym zgodzić, pod warunkiem, że koronawirus zarazi tych starych capów lewackich ! I dopiero jak oni odejdą w niepamięć - będzie zupełnie inaczej !!!
J.P2020.03.31 11:13
Obecnie dobrobyt robią sobie ludzie sprzedający maseczki w kosmicznych cenach. Tak jakoś więcej jest sprzedających odkąd pierwszy chiński samolot wylądował na Okęciu niby to do szpitali przywożąc pomoc. Natrafiłem też w sieci na apel szpitala w którym wszystkiego brakuje, a wystarczy wejść na pewien portal sprzedażowy.
Elektor2020.03.31 11:03
Idą ciekawe czasy. Możemy sporo ugrać to fakt. Warunkiem jednak jest odsunięcie i rozliczenie komunistycznych szkodników z PiS. Takiej bandy u władzy jeszcze u nas nie było. Gospodarka leży i kwiczy a oni zamiast pomagać to ją jeszcze dobijają.
ULICA I ZAGRANICA CZERWONE OPASKI I WITANIE BOLSZ2020.03.31 11:39
a co ciebie icek dobijaja przeciez jestes w kibucy
Piotrek2020.03.31 16:12
Co ty z tym antysemityzmem - mama cię nie wychowała?
CzesławKlimuszko2020.03.31 11:03
Co nas czeka: 1. Zalanie południowej części Włoch Wydaje mi się, że jakaś wielka tragedia spotka Włochy. Część buta włoskiego znajdzie się pod wodą. Wulkan albo trzęsienie ziemi ? Widziałem sceny jak po wielkim kataklizmie. To było straszne 2.Wojna religijna w Europie Widziałem żołnierzy przeprawiających się przez morze na takich małych, okrągłych stateczkach, ale po twarzach widać było, że to nie Europejczycy. Widziałem domy walące się i dzieci włoskie, które płakały. To wyglądało jak atak niewiernych na Europę. 3. Ocieplenie klimatu Mało ucierpimy (Polska – przyp. red) z powodu kataklizmów i wojen, za to ocieplenie klimatu sprawi, że nad Wisłą owocować będą tropikalne rośliny 4. Dobrobyt w Polsce Jeśli chodzi o nasz naród, to mogę nadmienić, że gdybym miał żyć jeszcze pięćdziesiąt lat i miał do wyboru stały pobyt w dowolnym kraju na świecie, wybrałbym bez wahania Polskę, pomimo jej nieszczęśliwego położenia geograficznego. Nad Polską bowiem nie widzę ciężkich chmur, lecz promienne blaski przyszłości
anonim2020.03.31 10:58
Mam nadzieję, że tak będzie i produkcja zdrowej żywności może, bo to nas zabezpieczy przed rolą śmietnika rakotwórczych odpadów, a przy tym zapewnia zdrowy kontakt człowieka z naturą.
Piotr Nowak2020.03.31 10:55
Ten obóz szkodzący Polsce, zwany PO lub ZLew musi jak najszybciej opuścić scenę polityczną w naszym kraju, a wielu z nich z zarzutami zdrady stanu stanąć przed TS. Członkowie tej zarazy tak zagalopowali się w anty-PIS-ie, że dla nich ratunku już nie ma, bo ich demokracja polega na manipulacji. To co oni uprawiają to żadna polityka, a kłamstwa, nienawiść, zło i zdrada, którą posługują się w UE . I jak do tego dodać ich złodziejstwo i korupcję na skalę niebotyczną, bo w wysokości setek MLD zł i brak zdolności rządzenia państwem, to wyłania się obraz antypolskiej mafii politycznej ! To wrogowie Polski ! W dużych miastach mafiozi z PO są stowarzyszeni ze starym układem esbecko-postpeerelowskim. Ci ludzie zmienili język polityki na język nienawiści. Oni chcą Polaków patroszyć, dorzynać, strząsać z drzew, taplać w błocie ... Jeśli chcemy mieć Polskę jako strefę wolną od nienawiści, to oni muszą odejść prędzej czy później w zapomnienie obłożeni anatemą do trzech pokoleń !
Wiara i Romantyczność2020.03.31 10:52
Szlachetny i Charyzmatyczny Prezydent Duda następnej kadencji; rząd PIS do 2050 roku ; koniec POplatfy i zniknięcie GW z rynku - to warunki sine quanon wielkości Polski
Piotrek2020.03.31 16:15
To jest rzeczywscie prezydent marzen. Ma się nijak do tego prawdziwego PADa.
prosty2020.03.31 10:44
Po koronawirusie wygłodniałe koncerny rzucą się na osłabione gospodarki innych państw. Sprzyjać temu będzie wsparcie rodzimych gospodarek przez rządy i banki centralne. Będzie wiele o nowym ładzie i solidarności, będą piękne słowa; tym bardziej trzeba będzie pilnować Polski. Ordo caritas.
Brutus2020.03.31 10:34
a to nie było już u nas dobrobytu odkąd rządzi PIS?
Saki Faki2020.03.31 14:12
To był dobrobyt wersja beta, ale im wzięło i zbugowało:-)
anonim2020.03.31 10:30
Kto gra epidemią? «Korona-pandemia»: Kolejna false flag międzynarodowej lichwy http://ram.neon24.pl/post/154035,korona-pandemia-kolejna-false-flag-miedzynarodowej-lichwy Rozbójnicze WHO? «Pandemia koronawirusowa»: WHO na usługach lichwy http://ram.neon24.pl/post/153998,pandemia-koronawirusowa-who-na-uslugach-lichwy
anonim2020.03.31 10:30
Tak oczywiście! A zaraz potem przylecą jednorożce i przekażą nam przepis na hipernapęd a Kaczyński pójdzie sam na zakupy ....
moderator2020.03.31 10:56
Opppps ! Uwaga debil na Portalu ! Proszę nie komentować ! Tego „komentarza” nie likwiduję celowo, ku przestrodze, co ludzie bez rozumu mogą tworzyć mając do dyspozycji internet i umiejętność ograniczonego pisania.
anonim2020.03.31 11:07
:) znowu z oddziału uciekłeś?
Ogladaj hity online2020.03.31 10:30
Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl - Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem . Polecam jak najbardziej!
anilewe2020.03.31 10:29
le na razie po pandemii Morawiwcki zapewni nam miske ryzu ! Tak się kończy pisi komunizm BEZMYSLNE OKRADANIE PAŃSTWA I OSZUKIWANIE CIEMNOTY BLICHTREM
Korona loty najlepsza terapia dla Polaków2020.03.31 10:28
UWAGA UWAGA nadajemy z Ministerstwa Zdrowia: Rodacy ! Udowodniono, że nie wymaga hospitalizacji Polak przywieziony KoronaLotem (akcja Lot do domu) i umieszczony w kwarantannie po przejechaniu całej Polski w komunikacji publicznej, który umrze w domu bez zrobionego testu. Ogłosi się, że miał choroby współtowarzyszące cokolwiek to będzie znaczyło w sytuacji braku zrobionego testu lub (tak jak już raz ogłoszono), że nie było przesłanek epidemiologicznych aby zrobić test (w domysle trupom testów się nie robi). To jest najlepsza terapia al'a Morawiecki i spółka
Piotrek2020.03.31 14:40
POszoł won w kibinimatru!
Bogus\\\\305\\\\202aw2020.03.31 19:38
ŚWINIA!!!!
BÓG JEST - JS2020.03.31 10:27
Dobrobyt nadejdzie jak ogłosimy Jezusa Królem ! Szatan chce nas zniszczyć i wszystkie inne kraje ! Pozdrawiam
anonim2020.03.31 10:31
Aby uratować Polskę od straszliwej zarazy i kolejnej totalnej wojny ukazanej nam przez Niebo (zob. Św. Łucja), to należy spełnić dwa warunki, 1) poświęcić Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, 2) przeprowadzić Intronizację Jezusa Chrystusa na Króla Polski. A zatem wszystko jest w rękach Papieża Franciszka (pkt 1), jak i naszego Episkopatu, jak i PAD, a co za tym idzie, pokój na świecie jest w rękach chrześcijan, nie bójmy się tego powiedzieć, także w rękach Polaków (zob. pkt 2). Dziś modli się więcej, ale tym sposobem nie uciekniemy od objawień! Z Panem Bogiem!
Urszula2020.03.31 10:34
"Królestwo moje nie jest z tego świata" - tak powiedział Jezus. A wy chcecie go koniecznie zrobić królem Polski. Wbrew jego woli.
Stani2020.03.31 12:15
A co z jego matką? Gdzie ją wówczas upchniemy w tym panteonie?
Piotrek2020.03.31 16:08
Ona już jest królową Polski. Niestety nie sprawdziła się na tym stanowisku, dlatego gorliwi fanatycy szukają nowych rozwiązań.
Idę po ciebie ciemniaku2020.03.31 10:35
Idę po ciebie bo widzę, że bardzo chcesz spotkać się z Jezusem. Cieszysz sie, że go niedługo zobaczysz ? To pisałem ja namnażający sie już w tobie - twój na zawsze, aż do skończenia świata koronawirus.
anonim2020.03.31 11:24
Pan Jezus jest już Królem Polski od 19 listopada 2016 r. choć w naszych sercach jest nim od zawsze