W Danii zniesiono znaczną część restrykcji związanych z wymogiem okazywania certyfikatów szczepionkowych. Od dzisiaj przed wejściem m. in. do muzeum czy kina nie będzie trzeba okazywać certyfikatu szczepionkowego lub negatywnego wyniku testu.

Restrykcje złagodzono w miejscach mogących pomieścić do 500 osób. Żadne limity nie obowiązują przy wstępie do parków rozrywki lub ogrodów zoologicznych. Zlikwidowano ponadto limity i ograniczenia w transporcie publicznym i na stadionach w trakcie wydarzeń sportowych. Więcej osób będzie mogło także przebywać w sklepach.

Część ekspertów skrytykowała jednak taką decyzję władz.

- Mamy zachorowania na COVID-19 zwłaszcza wśród młodszych ludzi. To oni bywają w miejscach, w których nie będzie już kontroli certyfikatów - powiedział specjalista od matematyki epidemicznej prof. Viggo Andreasen z Uniwersytetu w Roskilde.

W Danii ponadto certyfikat szczepionkowy uzyskuje się już po pierwszej dawce szczepionki. Zniesione restrykcje są przy tym wynikiem porozumienia między obozem rządzącym a opozycją w duńskim parlamencie.

Obie dawki szczepionki przyjęło dotychczas 54 proc. dorosłej populacji Danii.

jkg/pap