Jak poinformował w poniedziałek brytyjski minister Matt Hancock, zidentyfikowana w Republice Południowej Afryki nowa odmiana koronawirusa jest bardziej niebezpieczna niż ta, która jest określana obecnie jako brytyjska.

Z kolei oxfordzki profesor medycyny Sir John Bell, który jest członkiem rządowej grupy zadaniowej ds. szczepionek uczula, że wykryta w RPA mutacja wirusa posiada wyraźne zmiany w strukturze białka. Może to skutkować tym, że – jak przestrzega profesor Bell – szczepionki, które zostały dotychczas wyprodukowane przeciwko znanym obecnie odmianom Covid-19 będą nieskuteczne.

Brytyjski profesor uważa też, że konieczne jest wprowadzania nowych restrykcji, aby tę nową odmianę koronawirusa zatrzymać.

W Wielkiej Brytanii od sześciu dni liczna nowych przypadków koronawirusa przekracza 50 tys. dziennie, co jest najwyższą liczbą w Europie. Jak ocenia brytyjski rząd, wśród nowych zakażeń co najmniej 60 proc. stanowi nowa odmiana wirusa, która została wykryta w południowo-wschodniej Anglii.

Stacja ITV natomiast poinformowała w poniedziałek, że naukowcy współpracujący z rządem brytyjskim nie są pewni, czy szczepionki przeciw Covid-19 będą skuteczne w walce odmianą wirusa z RPA.


mp/pap/dailymail.co.uk/tysol.pl