Zasiadający w Radzie Medycznej przy premierze wirusolog, prof. Krzysztof Pyrć apelował na antenie Radia Plus o poważne potraktowanie szczepień przeciw COVID-19. Ekspert przestrzega, że jeśli nie zaszczepi się wystarczająca ilość osób, za sprawą nowych wariantów koronawirusa już latem możemy zmagać się z groźną falą zakażeń.

- „Apeluję żebyśmy się szczepili, żeby kolejna fala kiedy przyjdzie, była możliwie niska. Do niedawna zakładałem, że wzrost liczby przypadków pojawi się jesienią, wariant Delta, który jest bardziej zakaźny, może nam te szyki popsuć. Zwiększenie liczby przypadków może pojawić się wcześniej, może pojawić się jeszcze w czasie wakacji”

- przestrzegał prof. Pyrć.

Ekspert podkreślił, że wariant delta rozprzestrzenia się głównie wśród osób niezaszczepionych. Najskuteczniejszą ochroną jest dwudawkowe szczepienie. Jedna dawka szczepionki zabezpiecza przed chorobą na „wręcz pomijalnym” poziomie.

Obecnie, jak wyjaśnił, w Polsce wariant delta jest „jest obecny, ale pozostaje mniejszościowy”.

- „Nie doszło jeszcze do tego przejścia gdzie stanie się wariantem głównym, prowadzącym. Prędzej, czy później do tego dojdzie”

- ocenił.

kak/Radio Plus, DoRzeczy.pl