Czeka nas ekologiczna apokalipsa!  - zdjęcie
17.08.19, 18:46fot. flickr.com

Czeka nas ekologiczna apokalipsa!

30

Naukowcy z Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii nie mają wątpliwości, redukcja liczby owadów grozi katastrofą ekologiczną dla całej ludzkości. Ich liczba zmniejszyła się o ponad 70 procent.

Nawet dziecko uczące się w szkole podstawowej wie, że owady ogrywają znaczącą, jeśli nie kluczową rolę w całym łańcuchu pokarmowym i szeroko pojętym ekosystemie. Według badań od 1989 roku do teraz liczba wszystkich owadów na terenie Niemiec zmniejszyła się o blisko 3/4. Trend jest stały i obecnie na tyle rozwinięty, że jego powstrzymanie jest praktycznie niemożliwe.

"Owady stanowią około dwie trzecie całego życia na Ziemi, a teraz jesteśmy świadkami niesamowitej recesji, ludzkość wydaje się czynić ogromne połacie ziemi niezdatnymi dla większości form życia i jest teraz na drodze do ekologicznej apokalipsy, a jeśli stracimy owady, wszystko zginie" - komentuje Dave Gulson, profesor z Uniwersytetu w Sussex.

Do wymarcia owadów przyczyniają się głównie rolnicy, którzy korzystając z bardziej "rozwiniętych" technologii, jednocześnie kompletnie niszczą środowisko ich środowisko naturalne. Dodatkowo do śmierci niektórych gatunków przyczyniają się także zjawiska naturalne powodowane ociepleniem klimatu.

Jak twierdzą naukowcy, trudno jest obecnie wyobrazić sobie, jak ogromną tragedią dla świata przyrody byłoby kompletnie wymarcie owadów. Pewnym jest jednak, że w przypadku, gdy ich liczebność spadnie o ponad 90 procent, nie będzie możliwości np. zapylenia wielu roślin, co zdecydowanie odbije się na produkcji rolnej.

mor/Eurekalert.org/Fronda.pl

Komentarze (30):

Smutek żal i niedowierzanie2019.08.19 11:44
Och, nareszcie i na Frondę dotarło. Ale ogólnie antropologiczne zmiany klimatu to mit c'nie?
OJOJ2019.08.18 10:15
Popierdułki, jak zwykle- straszenie, a masoneria i iluminati konsekwentnie prowadzą świat do armagedonu. Jak się tak martwią o owady, niech zakażą używania roundupu /popularnie nazywanego randapem/, który ponosi największą odpowiedzialność za kataklizm ekologiczny na ziemi, w tym kalectwo, śmierć i choroby milionów ludzi.
Sprytny ninja 2019.08.17 23:29
"Do wymarcia owadów przyczyniają się głównie rolnicy". Na pewno rolnicy? A nie firmy produkujące nawozy, chemię, … Rolnik pryska co mu zaproponują, ale wyszło, że to jego wina.
mao2019.07.18 18:39
dobrze ,że mamy Morawieckiego -węgla wydobędziemy tyle że wystarczy na zasilanie klimatyzatorów
Ciekawy2019.03.8 22:01
Dobrze by było więcej węgla wydobywać, to doprawdy może pomóc. Chyba że modlitwa zadziała.
sk\\304\\205d\\305\\233ToZnam2019.08.17 20:07
Ograniczenie wydobycia węgla wobec np. pożarów w Rosji nic nie zmieni, poza rąbnięciem Polaków po kieszeni. To jest oczywiście chodliwy temat poruszany przez państwa którym się już węgiel skończył. Np. Niemcy. Zagłębie Ruhry już puste, ale Bayer przynosi świetne dochody produkcją herbi- i pestycydów i tego ani rusz, nawet jeśli badania wykazują toksyczność pewnych środków dla pszczół. Zamiast zabraniać sąsiadom tego, czy owego, trzeba bardziej patrzyć na swoje podwórko. Niestety w Polsce dobrze to nie wygląda i wydobycie węgla jest tu najmniejszym problemem. Podobnie jest z Bałtykiem.
roko2019.03.6 12:46
wiecie na co idą pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu?ano na organizacje lewackie
emu2019.03.6 12:36
glifosat nawozy
alf2019.02.20 4:30
No i dobrze! Niech ludzkość wyginie w ślad za tymi owadami. Ludzie nie szanują przyrody, wyzyskują ją i degradują w przerażający sposób z ,,Czyńcie sobie Ziemię poddaną" na ustach to niech mają!!!
Mateusz Jegliński2019.02.20 10:02
No i czynimy od stworzenia nas i Ziemia dalej istnieje i życie na niej też. A takie lewackie strachy, to kupa śmiechu i tyle.
patrzcieNaWykresy2019.02.20 1:15
" Dodatkowo do śmierci niektórych gatunków przyczyniają się także zjawiska naturalne powodowane ociepleniem klimatu." Ociepleniem klimatu naturalnym zjawiskiem? Jesteśmy u progu wyginięcia a wy dalej swoje... Już niedługo kolejne pokolenie, najpewniej ostatnie przed zagładą, będzie was rozliczać za to co zostanie niedługo nazwane "kłamstwem klimatycznym", czyli uporczywemu przeczeniu, że cywilizacja przyczynia się do zmian klimatu, pomimo zewsząd napływających danych naukowych, które ten związek potwierdzają. Będą ginęły miliardy ludzi, w strasznych okolicznościach, głód, walki, katastrofy, chaos. Powinniście ze wszystkich sił informować, że niezbędne jest zatrzymanie emisji gazów cieplarnianych i wstrzymanie karczowania lasów. To powinien być wasz wkład w ratowanie ludzkości...
Mateusz Jegli\305\204ski2019.02.20 9:59
Wariat, czy o drogę pyta. Ocieplenie, to więcej a nie mniej żywności, to kto rysował te wykresy? Gore, który na tej bredni wzbogacił się o 200mln dolarów i kupił dom w miejscu, gdzie najpierw głosił, że będzie zalane bo się lód roztopi.?
Ethanol2019.08.18 1:46
twoj tekst zostawil slad weglowy jestes zdrajczynia sprawy
Stachu2019.02.19 21:06
Poczytajcie o runaway greenhouse effect. To was czeka, gdy wytniecie wszystkie drzewa.
anonim2019.02.19 22:34
W miastach już właściwie powycinali.
Grizzly2019.08.18 7:03
Kto, głupku chce wyciąć wszystkie drzewa? Raczej Angoli i Niemców napastuj za powycinane lasy!
Andrzej Malik2019.02.19 18:48
...czy jednak przyznajecie, że jest ocieplenie klimatu, czy też nie czytaliście tego co wklejacie?
Mateusz Jegliński2019.02.20 9:55
Jak zwykle lewak przeinacza, bo tylko głupi może kwestionować ocieplenie lub oziębienie klimatu. Są to zjawiska cykliczne na Ziemi. Problem jest w tym, że tylko głupi może zakładać, że na te zjawiska ma wpływ człowiek w dużym stopniu a szczególną głupota, jest wmawianie, że główna przyczyną jest nadmiar dwutlenku węgla. Poza tym nic złego nie ma w ociepleniu klimatu. Zresztą, jak udowodnił to pewien Serb, nazwiska teraz nie pomnę, ocieplenie, czy oziębienie klimatu na Ziemi jest zależne od ruchu planet wokół Słońca, jak Jowisz i Saturn oddziaływóją na Ziemię odciągając ją od Słońca, to jest oziębienie, jak nie i Słońce przyciąga bliżej Ziemię tj ocieplenie. I tyle.
Grizzly2019.08.18 11:36
Aktywność Słońca i wulkanizm również!
Ethanol2019.08.18 1:44
piszac ten tekst zostawiles slad weglowy jestes zdrajca
Mateusz Jegliński2019.02.19 18:38
Ale się zestrachałem. Co tam Zabłysła w tej Holandii wyrabia, jak nie gazuje dzikich gęsi, to morduje muchy, czy inne insekty. Ale, jak u Niemców takie owadzie braki, to my tych korników z Puszczy Białowieskiej o których dobro tak giermańcy dbają możemy im podarować ile tylko chcą i to zupełnie darmo. A na poważnie kolejna lewacka apokalipsa. Już w latach 70 miały wyginąć pszczoły i była dziura ozonowa i aż dziw, że do tej pory nic z żywych się nie upiekło w promieniach UV. Lewactwo weźcie wy się do uczciwej roboty, to wam głupoty z pod waszych czerwonych czerepów wywietrzeją
anonim2019.02.19 18:54
Jakie głupoty? Wystarczy oczy otworzyć. U mnie w zeszłym roku prawie much i komarów nie było, a jeszcze dwa lata temu strach było z domu wyjść po 18. To nie są wymysły.
Mateusz Jegliński2019.02.19 21:26
Rozumiem, że strasznie nażekarz z tego powodu? No cóż jak to u lewaka, zerowa wiedza o przyrdzie, za to mniemanie o swojej wiedzy na temat przyrody to ho, ho. Zeszły rok był suchy. Ot i cała odpowiedź. Reszty proszę się dowiedzieć.
anonim2019.02.19 22:33
Nie był to pierwszy suchy rok w historii ludzkości, ani w moim życiu i widziałam różnicę. A poza tym, komary to komary, ale od kiedy muchy są takie wrażliwe na suszę, że znikają niemal zupełnie?
J.P2019.02.20 7:23
Jegliński jesteś ignorantem póki co, ale do czasu.
Mateusz Jegliński2019.02.20 9:44
czy to lewacka groźba?
Mateusz Jegliński2019.02.20 9:43
Przestań bredzić. Muchy i inne insekty są tam gdzie brud. To źle, że ludzie dbają o higienę. Właśnie po to jest zalecana higiena, żeby insektów było jak najmniej. Poza tym to tałatajstwo, jak muchy potrafią się błyskawicznie rozmnażać. Zacznij hodować np krowę i zobaczysz, że zaroi się od much.
Maria Błaszczyk2019.02.19 22:24
Kochany Mateuszku, Twoja obsesja na moim punkcie naprawdę sprawia wrażenie chorobliwej... Nawet jak nic nie napiszę, to Ty wciąż o mnie... Poszukaj może jakiejś pomocy medycznej, bo to nie jesrt zdrowe. Do tego wszystko Ci się myli. Dziura ozonowa w latach 70-tych? Chyba Ci się coś pomyliło. Tę dziurę zauważono za pomocą satelitów, których sieć utworzono kiedy indziej... A skutki upieczenia obserwujemy - w postaci wzrostu liczb nowotworów skóry czy zaćm, wymierania planktonu, no i wzrostu temperatur... Co do gazowania gęsi - nie rozumiem. Wydaje się, że strzelanie do ptaków jest barbarzyństwem - zabija się je zupełnie przypadkowo, w tym gatunki chronione, zanieczyszcza środowisko ołowiem itd. Ale w sytuacji zagrożenia dla ludzi, priorytetem jest bezpieczeństwo. Chyba nie uznajesz, że należy ryzykować życie ludzi dla ochrony ptaków?
Mateusz Jegliński2019.02.20 9:36
Kiedyś Dziedzic a teraz Zabłysła, coś bredzi o obsesji. Oczywiście, jak Holandia to Zabłysła. No cóż widocznie kobiety tak mają. Zresztą cały wpis to zwykłe łgarstwa oszalałych lewaków. No cóż Zabłysła udaje, że nie wie, że Holendrzy gazowali dzikie gęsi, zamiast ich populację kontrolować odstrzałem. Problem w tym, że tak postępackie Holendry nie wymyśliły gazu, który zabija tylko gęsi, więc tam gdzie gaz tam umierało wszystko. Oczywiście w Holandii, dzięki "ekologom" jest zakaz odstrzału nadmiaru dzikich gęsi. Reszty łgarstw na temat dziury ozonowej to szkoda komentować. Wymysły, że choroby, zwłaszcza skóry to wina tzw dziury ozonowej, to lewacki bełkot, jak zwykle u lewaków niczym nie uzasadniony. Ostrzega się ludzi, żeby nie wylegiwali się na słońcu, bo to jest szkodliwe. Największą wylęgarnią chorób skóry są lampy kwarcowe. Jakoś dziwne, że lewackie ekologi przechodzą nad do porządku dziennego. No cóż kasa misiu, kasa. Oczywiście większość chorób skóry dotyczy białych ludzi a nie np murzynów, bo biali uważają, że super jest być opalonym a murzyni mają pigment, który ich chroni. Ten lewacki, głupawy bełkot o zanieczyszczaniu środowiska ołowiem, no cóż, jak mówi stare powiedzenie. Głupich nie sieją nie orzą, sami się rodzą. To niech lewaczka zakaże połowu ryb, bo tam ciężarki są robione z ołowiu. Lewacka głupota sięga zenitu. Idiotyzm z ołowiem trwa od dawna. A skutki są coraz gorsze. Nie tak dawno walczono z ołowiem w benzynie. I już ponoć nie ma tam ołowiu, ale jak się okazało, zamienniki ołowiu w benzynie są dużo gorsze dla środowiska niż sam ołów. Tak zarozumiała lewaczko, jak byłem w szkole średniej w latach siedemdziesiątych, to dziura ozonowa była na topie. Dobrze by było was "ekologów" wywieźć na jakąś wyspę, żebyście pokazali, jak się żyje zgodnie z naturą, tylko, że tam nie byłoby kasy, marketów, samochodów itp urządzeń niszczących środowisko naturalne, więc jedyne, gdzie "ekolodzy" się udają to do różnych instytucji, które przez swoją działalność próbują coś dobrego zrobić dla ludzi po haracz, bo inaczej pod hasełkami obrony środowiska naturalnego będą przeszkadzać. Jak zwykle u Zabłysłej, mnóstwo słów, zero prawdy.
sk\304\205d\305\233ToZnam2019.08.17 19:52
Hej Maria, wyważona odpowiedź na Frondzie, jak Twoja, to już jakiś ewenement. A szkoda. Zmiany klimatu są, a owadów ubywa. Niektórym ciężko to pojąć bez "lewaków" i teorii spiskowych w tle. I to, że zachód "ratuje klimat" tak, żeby przede wszystkim na tym zarobić, a koszty najlepiej zwalić na państwa rozwijające się, nie zmienia faktu, że jest wiele na rzeczy. Owady owadami, ale dopóki moja siostra z dziećmi mieszkała w pobliżu pól uprawnych, to dzieci wiecznie zakatarzone, czy z jakąś wysypką. Po przeprowadzce do innej wsi temat zniknął na zawsze. A kiedy ja ostatniego motyla widziałem, to ciężko mi sobie przypomnieć. Pozdrawiam