Chiny pomogą Polsce w walce z epidemią - zdjęcie
24.03.20, 20:13

Chiny pomogą Polsce w walce z epidemią

45

Prezydent Andrzej Duda odbył dziś rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Rozmowa trwała 45 min i dotyczyła współpracy oby państw w walce z pandemią koronawirusa.

Andrzej Duda przekazał na ręce prezydenta Chin kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar epidemii w Chinach. Wyraził też uznanie dla działania chińskich władz i służb medycznych w zwalczaniu pandemii oraz przedstawił aktualną sytuację Polski związaną z koronawirusem.

-„Prezydenci uzgodnili, że władze Chińskiej Republiki Ludowej będą pozytywnie odnosić się do polskich wniosków o zakup środków ochrony osobistej, materiałów, maszyn i sprzętu medycznego potrzebnych do zwalczania epidemii” – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Prezydent RP wyraził też zainteresowanie chińską propozycją realizacji wideokonferencji z udziałem ekspertów medycznych z Polski, Chin oraz zainteresowanych państw dotyczącą chińskich doświadczeń w zwalczaniu nowego wirusa.

Tematem rozmowy była też przyszła współpraca obu państw w kwestii powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego po ustąpieniu epidemii.

W rozmowie Andrzej Duda podkreślił również, że Polska jest gotowa aby nieść pomoc w związku z pandemią, w tym przekazując dostawy z Chin dla państw z naszego regionu.

Z Warszawy do Pekinu poleci specjalny samolot, który wróci 26 marca z wyposażeniem medycznym przekazanym przez Chiny. Po dalszych uzgodnieniach będą realizowane kolejne loty do Chin po potrzebne w walce z COVID-19 zaopatrzenie.

kak/ PAP

Komentarze (45):

Adrian Dupa2020.03.25 12:54
Tfu na komuchów!
Valdez732020.03.25 12:46
Podpiszcie petycję do Trumpa o pociągnięcie Chin do odpowiedzialności za koronawirusa: https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-president-donald-trump-hold-chinas-government-accountable-coronavirus
Valdez732020.03.25 11:38
" kwestia powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego po ustąpieniu epidemii " Chiny wywołały pandemię swoją bronią biologiczną, a teraz Polska będzie przyjmowała (przepraszam kupowała)od nich maseczki w zamian za uzależnienie gospodarcze. Tak jak to zrobiły Włochy. Panie Duda to kto w końcu jest naszym sojusznikiem USA, czy KOMUNISTYCZNE Chiny ??? !!!
mioll2020.03.25 11:07
I co? Nie wstyd korzystać z pomocy komunistów?
02020.03.25 11:07
zadnych Chin nie chcemy tutaj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Foster2020.03.25 10:45
Już kiedyś Nam pomagali budowac autostrady.
robaczek 2.02020.03.25 10:06
hhahhaha dzien 1: Chiny proponuja pomoc dzien 2: Adrian oglasza owieczkom ze zadzwoni i zalatwi pomoc dzien 3: dzowni chinczyk i mowi co moze na dac dzien 4: Adrian oglasza co po ciezkich rozmowach zalatwil a patuski kochane łykają ;] no śłicznie ;]
anonim2020.03.25 0:21
przemyślanie nie mogą doczekać się wyborów na urząd prezydenta RP plus.nowiny24.pl/koronawirus-kilka-tysiecy-ukraincow-ewakuowanych-przez-przemysl-mieszkancy-obawiaja-sie-ze-obcokrajowcow-moze-byc-wiecej/ar/c1-14875187
anonim2020.03.25 0:17
telefon do przyjaciela Donalda Trumpa? czemu nie, na przyjaciela zawsze można liczyć?może pomoże? a może telefon do przyjaciela Reuven Rivlina? czemu nie, pokornie słuchało się o polskich kolaborantach mordujących żydów? to może pomoże?
kapral z obstawy2020.03.24 23:44
NIE, tylko nie Chiny!
anonim2020.03.24 23:19
Skandal i skrajna nieodpowiedzialność ? Kilka tysięcy Ukraińców ewakuowanych przez Przemyśl. Mieszkańcy obawiają się, że obcokrajowców może być więcej „Na portalu kresy.pl specjalizującym się w informacjach z Ukrainy, podano, że spośród osób ewakuowanych z Polski, ok. 660 wysiadło we Lwowie, z czego siedem, po stwierdzeniu u nich wysokiej gorączki, skierowano na dalsze badania do szpitala zakaźnego. Portal powołał się na informacje z Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.” „- Chciałabym zaznaczyć, że wcale nie zakończył się przewóz tranzytowy, jak w mediach zasygnalizowali, lecz nadal gromadzą się na dworcu PKP obywatele Ukrainy z różnych zakątków Polski i nie tylko, bo zjeżdżają też z Niemiec i innych krajów. Ukraińcy, którzy rozchodzą się po mieście, celem zrobienia zakupów itp. stanowią realne zagrożenie dla naszej społeczności. Miało być tylko 5 pociągów przez weekend, a widać nadal to trwa. Dokąd tak będzie? Jak długo to potrwa? My jako mieszkańcy, boimy się o nas i nasze rodziny. Zróbcie coś!! Pomóżcie nam!! Przemyśl jest chyba zapomnianym miastem przez wszystkie władze — napisała do nas Czytelniczka.” „Ambasada Ukrainy ironicznie przeprosiła prezydenta Przemyśla, że o ewakuacji nie poinformowała "z miesięcznym wyprzedzeniem" oraz że Ukraińcy "zachwycają się urokiem Przemyśla, który jest cudownym miastem". Ambasada zapewniła, że Ukraińcy nie gromadzą się w grupach większych niż 50 osób.” Źródło: plus.nowiny24.pl/koronawirus-kilka-tysiecy-ukraincow-ewakuowanych-przez-przemysl-mieszkancy-obawiaja-sie-ze-obcokrajowcow-moze-byc-wiecej/ar/c1-14875187
anonim2020.03.24 23:16
„Rozmawiałem przez telefon z premierem Polski Mateuszem Morawieckim o powrocie do domu ukraińskich obywateli. Porozumieliśmy się w sprawie utworzenia tzw. humanitarnego korytarza dla Ukraińców. Którzy będą mogli od granicy Niemiec tranzytem przez Polskę wrócić do ojczyzny” – napisał Szmyhal na swym koncie w serwisie Telegram. Wyraził również wdzięczność polskiej stronie za włączenie Ukraińców do programu „Lot do Domu”. „Dzięki niej Ukraińcy, którzy przebywają w innych krajach, będą mogli wykorzystać rejsy linii lotniczych LOT do przylotu do Polski” – dodał. Źródło: nczas.com/2020/03/21/w-polsce-powstanie-korytarz-humanitarny-dla-ukraincow-chodzi-o-koronawirusa/ youtube.com/watch?v=6hK0eOSy9r4 Skoro jest tak, jak to media podały (TVP Info), że otworzono połączenia kolejowe Przemyśl - Kijów, to jest i tak, że od dnia 19 marca br. na kolejowy dworzec w ścisłym centrum Przemyśla ściągają obywatele Ukrainy z Niemiec i innych krajów, których stan zdrowia może budzić uzasadnione wątpliwości, i którzy stanowią zagrożenie dla mieszkańców Przemyśla. Ukraińcy są wyrzucani z terenu Niemiec przez niemieckie władze. Ukraińcy nie mają badań testem na obecność koronowirusa i wpuszcza się ich do Polski i pozwala się na swobodne przemieszczanie się po terenie Polski. Ukraińcy nie są wyposażeni w środki ochronne, nie stosują się do zaleceń polskich władz! Natomiast polskich obywateli powracających do kraju obejmuje się kwarantanną (!). Ostatnio TVP Info informowało, że do Przemyśla ściągnęło 300 obywateli Ukrainy i korzystając z pociągu relacji Przemyśl-Kijów opuściło Polskę. TVP manipuluje i ukrywa prawdę przed opinią publiczną. Dlaczego TVP nie ostrzega mieszkańców Przemyśla przed bezpośrednimi kontaktami z Ukraińcami z pobytem w krajach o szalejącym wirusie i możliwym zakażeniu koronawirusem? Kto szykuje mieszkańcom Przemyśla centrum zakażeń koronowirusem? Dlaczego rząd RP naraża zdrowie Polaków? Dlaczego, gdy wszystkie państwa zamykają granice i swobodne przemieszczanie się, to Polska otwiera zachodnią granicę (południową) i otwiera połączenie kolejowe Przemyśl – Kijów? Dlaczego Ukraińców nie konwojuje się na teren Ukrainy tak, jak choćby Estończyków? Czy Ukraina nie posiada swoich autobusów i swoich linii lotniczych, aby zabezpieczyć powrót swoich obywateli? Min. Łukasz Szumowski stwierdził, że: "mamy wybór - albo zamknięcie państwa, albo setki zmarłych" Czy ten logiczny wybór, zamknięcie granicy, albo setki zmarłych, nie dotyczy Podkarpacia, nie dotyczy mieszkańców Przemyśla? Od jutra tj. 25.03. br. wchodzą nowe ograniczenia??? Jutro mają odjechać z Przemyśla dwa pociągi w kierunku Kijowa. A zatem do Przemyśla różnymi środkami komunikacji przez Polskę ściąga kilka set Ukraińców z pobytem w krajach o wysokim wskaźniku zachorowań bez badań lekarskich testem na koronowirusa. Dlaczego rząd RP naraża zdrowie Polaków?
Pisie to mordercy2020.03.24 22:34
Prywatni ludzie ofiarowują miliony a nasz rząd nie zamówił środków ochrony z unii bo Polacy maja zdychać
Skrzypek na dachu2020.03.24 22:24
Kitaje to brudasy.
gumowa kaczka2020.03.24 21:16
panie Dudo kogo by tu jeszcze przywieźć z zagranicy,bo słabo w statystkach zachorowań wyglądamy. Akcja LOT DO DOMU -majstersztyk
J.P2020.03.24 20:57
"Przed Chinami będą klekać narody.." Proroctwo się wypełniło
YES 2020.03.24 20:47
Chiny niech nie robią z siebie dobrodzieja. Doprowadziły do poprzednich epidemii, a teraz do ogólnoświatowej pandemii. Po skończeniu tego "szału" liderzy światowi powinni od nich zażądać rekompensaty finansowej, a w przypadku jej niespełnienia potężnych sankcji przeciwko Chinom, jak również wycofania od nich wszelkiej produkcji, uzyskiwania surowców, itp. Raz na zawsze tej komunistycznej bestii winno się wybić marzenia o dyktatorskim kontrolowaniu świata do czego zmierzają, co u siebie robią i kto wie czy celowo tego nie zrobili. Dla nich stracić 500 milionów aby osłabić świat dla swoich celów to jest żaden problem, bo taki jest komunizm, czego przykładem był Stalin.
Agnieszka Dz. 2020.03.24 20:59
Póki co w Polsce wkrótce zabraknie leków, bo większość jest na komponentach z Chin.
YES 2020.03.24 22:44
przez głupotę polityków, dlatego po tej wywołanej przez Chiny pandemii trzeba z tym skończyć, bo skończą z nami
Valdez732020.03.25 12:45
proszę podpiszcie petycję do Trumpa https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-president-donald-trump-hold-chinas-government-accountable-coronavirus
czy warto bylo ich ratować?2020.03.24 20:45
Fronda może być dumna z faktu, że zupełnie bezkrytycznie, w imię wolności słowa udziela gościnny masońskiej mendzie, człona (obrzezanego sierpem) B'nai B'rith – Loża Polin firmującego się tu m.in. NIE BADZ OBOJETNY, Żyd wyklęty, Sauron, Klapafuckyousz ..
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.24 20:41
Xi Jinping to sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin. Czyli kolaborujemy z KOMUNISTAMI. I co i frondel nie protestuje? Wyklęci się nie wykręcają w grobach?
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.24 20:39
Nie wyszedł numer z "q..mi online" to teraz próbują Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji i jakieś mendy polsko-języczne wpuścić frajera w maliny inaczej. Legalne, normalne obojętnie jakie firmy jak chcą zareklamować swój produkt wykupują czas w mediach. Tak robią ludzie uczciwi prezentujący swój produkt LEGALNIE mający LEGALNY PRODUKT. A kim jest ten pajac proponujący filmy "dożywotnio"? Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji jakieś mendy polsko-języczne mają NIELEGALNE kopie z Chin - ale tu nie chodzi o filmy tylko o WASZE KARTY KREDYTOWE. O DOSTĘP DO WASZYCH KONT!
mordechaj2020.03.24 20:28
Czyli znowu cały świat usłyszy, że Chiny dostarczyły....2 kontenery....Tymczasem UE przeznaczyła 7 MILIARDÓW na pomoc medyczną dla Polski, ale to oczywiście PiS ma gdzieś. Nawet nie przystąpili do przetargu na maseczki ochronne by ratować Polaków i wypadli z przetargu UE. ŻAŁOSNE.
ktoś tam2020.03.24 20:39
A to nie są środki wcześniej przez nas nie wykorzystane, a które nam przysługiwały?
Głos Rozsądku2020.03.24 20:45
Żałosne jest to, co napisałeś o rzekomym przekazaniu Polsce 7mld zł na walkę z koronawirusem. Jak chcesz o czymś napisać, to warto zgłębić wiedzę, a nie tylko korzystać z tvn.
mordechaj2020.03.24 20:50
Odpowiadając: nic nikomu nie "przysługuje". Decydują ci, co PŁACĄ, a w czasach niepewnych ta zasada jest żelazna. Polsce nic nie "przysługuje", ewentualnie może coś otrzymać od tych, co mają pieniądze. Ludziom z krótką pamięcią przypominam, że Chiny nie poinformowały świata o pandemii na czas.
ladychapel2020.03.24 20:27
Kaczyński: obiecamy im 1000+, 13, 14, 15 i 16 emeryturę, potem oni umrą i nic nie wypłacimy. Pinokio: geniusz!
ALLI2020.03.24 20:41
Tak, bo Kaczyński zmutował wirusa i go POdrzucił.
gumowa kaczka2020.03.24 21:14
kaczor na to za głupi
ladychapel2020.03.24 20:25
Maski, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony trafią wkrótce do państw UE. KE poinformowała, że dostała oferty w organizowanym przez siebie unijnym przetargu na sprzęt ochronny. Polska nie będzie mogła skorzystać, bo za późno dołączyła do mechanizmu zakupów.
ktoś tam2020.03.24 20:43
Niech Twój Czaskowski zrobi coś by ograniczyć kontakty między ludźmi. Jak na razie robi wiele by w Warszawie wybuchła epidemia na całego. Ciekawe czy jak nastąpią masowe zachorowania - a jest to możliwe w tej sytuacji - to też będziecie wydziwiali nad jakimiś przetargami?
Filmy online2020.03.24 20:25
https://filmvod.pl - To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem . Polecam jak najbardziej!
za darmo to brzuch boli2020.03.24 20:23
A cena tej "pomocy"? 5G plus monopolizacja polskiego rynku. Przynajmniej nie bierzcie od żadnych kredytów.
ALLI2020.03.24 20:39
Tusk już nabrał, tylko pieniędzy nie było, bo gdzieś zostały zakopane, a on nie wiedział gdzie.
J.P2020.03.24 21:02
Kredyty to podstawa bankowości i bezpieczeństwa finansowego państwa. Chcesz ruiny kraju?
Cogito ergo sum2020.03.24 20:18
A kiedy opozycja zacznie pomagać Polakom bo jak na razie tylko Polityczne bicie piany
Agnieszka Dz. 2020.03.24 20:31
Nie wiem na ile opozycja teraz cokolwiek może, ale Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała już prawie 20 milionów złotych na walkę z koronawirusem. Większa część, bo aż 16 mln złotych, wydana zostanie na zakup Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej, które potrzebne są lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi medycznemu w pomocy zakażonym pacjentom. Fundacja TVN „Nie Jesteś Sam” też aktywnie włączyła się w walkę z koronawirusem i przekazała milion złotych na zakup testów wykrywających Covid-19.
ktoś tam2020.03.24 20:46
Jednym słowem, gdyby nie Owsiak i TVN to epidemia już zabiła wszystkich Polaków. Akurat to co kupi Owsiak z TVN-em być może wystarczy na wstępne zabezpieczenie Warszawiaków po światłych decyzjach Czaskowskiego...
Agnieszka Dz. 2020.03.24 20:53
Szkoda tylko, że Fronda o tym "zapomniała" napisać, tak jak "zapomniała" wspomnieć, że ojciec Rydzyk, przy okazji epidemii nawołuje do wpłacania mu pieniędzy, bo głód mu w oczy zagląda. Nie mieszkam w Warszawie, ale u mnie w mieście jest podobny problem, mniej połączeń komunikacji miejskiej, spowodowany tym, że prawie 50% motorniczych i kierowców zostaje w domu na chorobowym lub kwarantannie.
anonim2020.03.25 10:44
U Ciebie w mieście jest mniej połączeń bo ludzie z twojego miasta nie przestrzegają zasad higieny i jeżdżąc tramwajami zarażają motorniczych.
Agnieszka Dz. 2020.03.25 11:16
No widzisz, a nawet nie wiesz gdzie mieszkam.
Jembond2020.03.25 17:03
Dobrze, że owsiak nie ukradnie wszystkich pieniędzy, które zbierały dzieci.
Pisie to mordercy2020.03.24 22:33
Debilu jeden ludzie ofiarowują miliony a nasz rząd nie zamówił środków ochrony z unii bo Polacy maja zdychać
Beno 2020.03.25 10:52
Cóż za brednie wypisujesz i innych jeszcze od debili wyzywasz. Unia sama potrzebuje środków ochronnych, masek, respiratorów....,wszystkiego brakuje, więc jak ci sprzedadzą, jak sami nie mają. Więc co mieli zamawiać?