Caritas Europa apeluje o ewakuację obozów dla uchodźców - zdjęcie
29.03.20, 14:24Uchodźcy, Grecja/YT/DW News

Caritas Europa apeluje o ewakuację obozów dla uchodźców

35

Wzywamy do natychmiastowej ewakuacji uchodźców z obozów oraz innych miejsc na greckich wyspach, gdzie przebywają oni w krytycznych warunkach, aby uniknąć katastrofy podczas pandemii koronawirusa”. To apel skierowany do instytucji Unii Europejskiej i rządu greckiego przez Caritas Europa oraz ponad 200 organizacji kościelnych oraz tych reprezentujących społeczeństwo obywatelskie.

Sugnatariusze apelu stwierdzają, że ponad 42 tys. osób znajduje się w pułapce, w przepełnionych obozach. Panują w nich prymitywne warunki, w których nie można zapewnić podstawowych norm bezpieczeństwa, takich jak zachowanie odległości oraz częste mycie rąk. Dokument przesłany do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady Europy oraz premiera rządu greckiego stwierdza, że nie istnieje żadna możliwość, aby opanować ewentualne powstawanie ognisk epidemii na terenie obozów, przez co wystawia się na niebezpieczeństwo zdrowie uchodźców i lokalnych społeczności, szczególnie osób starszych oraz tych, które są dotknięte różnymi chorobami.

Caritas Europa wyjaśnia, że zawsze zabiegała o rozmieszczenie uchodźców z greckich wysp w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Rozprzestrzenianie się koronawirusa czyni ewakuację jeszcze pilniejszą, aby uchronić migrantów, społeczności lokalne oraz pracowników instytucji humanitarnych.

Caritas Europa wzywa również rząd grecki do przywrócenia udzielania azylu, co zostało wstrzymane na początku marca. „Powszechne ludzkie prawo do przedstawienia prośby o azyl powinno być szanowane, poprzez otwarcie dostępu do sprawiedliwych i skutecznych procedur, bez karania osób przekraczających granice”.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Komentarze (35):

Jan Radziszewski2020.03.29 22:10
Gdyby Rząd i Episkopat w sposób należyty przeprowadził Moją Intronizację, zło nigdy nie dotknęłoby Polski.” Matka Boska Ostrobramska to Patronka dla Polaków na Czasy Ostatnie, to Niewiasta apokaliptyczna obleczona w słońce. Ofiarujcie się Jej całymi rodzinami, noście Jej poświęcone wizerunki, zawieszajcie obrazy z Matką Boską Ostrobramską w domu. Pan pouczenia Orędzia sobota, 28 marca 2020 23, 24, 25 III cz. I Na północne Włochy zrzucono coronawirusa w chemtrails/ Biskupie Gądecki, opamiętaj się wreszcie. I Bogu świeczkę i diabłu ogarek w konsekwencji oznacza wszystko dla złego ducha/ Bóg zaś nie przyjmuje ochłapów bo Jest godzien wszelkiej chwały i tylko On Poniedziałek, 23 marca - Tak, na północne Włochy zrzucono coronawirusa w chemtrails. Dlatego tak dużo go jest. Dlaczego, Panie, na Włochów zrzucono i to na północ? - Raz, że na Włochy, to mój dopust. Dwa, z powodu ich współpracy z Chinami. USA, i Rosja także, nie pozwalają na swobodę w takiej sprawie nawet krajom takim jak Włochy. - A Twój przekaz [Panie] przeze mnie nic nie zmieni we Włoszech? - Teraz nie zmieni. Przyjdzie jednak czas iż odniesie skutek. - Dziękuję Ci Panie za wszystko dla Polski, za zatrzymanie chemtrails, a ściśle za zatrzymanie coronawirusa w nim i w ogóle wiele chemtrails w Polsce. po to aby 3.000.000 Polaków zmarło na tego wirusa - zredukowane do 200 osób do czerwca i w czerwcu 85 .000 ludzi oraz potem 30.000 Ukraiców Za niewielką ilość zgonów do końca maja, za przypomnienie o spowiedzi generalnej, za to przede wszystkim, że jesteś naszym Królem na nowych zasadach od 20 lutego i za wiele innych rzeczy. Uwaga - to niech nam odpowie expert - skąd miały żydki tyle tj ogromne ilości -tj dosłownie tony tego wirusa by zrzucać go z samolotów w strugach szatańskiego chemistrails
M.a2020.03.29 18:59
Szwajcarska caritas we współpracy z Niemcami niech się zajmie uchodżcami bo to ich goście.
anonim2020.03.29 17:54
Najtaniej i najszybciej deportować do Turcji. Tak na marginesie imigranci i tak nie stosują się do restrykcji sanitarnych w krajach UE.
Maria Blaszczyk2020.03.29 22:08
??? Tylko że to Turcy z użyciem pałek ich na te łodzie pakują. Jak chcesz sprawić, by zechcieli przestać to robić? Do tego mają ich tam 4 miliony. Oni naprawdę nie dają rady. A co do restrykcji sanitarnych - czy wszyscy biali chrześcijańscy Europejczycy się do nich stosują? Bo ja np. ze zdumieniem oglądam wycieczki po kraju białego chrześcijańskiego heteroseksualnego pana prezydenta Dudy, który nijak się do epidemicznych obostrzeń nie stosuje.
mysle\\304\\207 2020.03.29 17:18
Chronić emigrantów, społeczności lokalne oraz pracowników instytucji humanitarnych a co z ludzmi którym się zwalą na głowę?
ryszard2020.03.29 16:33
Byłbym ostrożny! Imigranci zostali wprowadzeni do Europy jako detonator przy wykorzystywaniu napięć społecznych, który w każdej chwili, w zależności od strategii producentów coronavirusa, może zostać uruchomiony.
Maria Blaszczyk2020.03.29 17:26
No nie. U nas jest epidemia, nie oni nam ją pzynoszą. Ale jak ich nie ewakuujemy, będziemy winni śmierci tysięcy niewinnych ludzi. I tak jesteśmy...Te wszystkie trupy w Morzu Śródziemnym, ofiary libijskich mordowni, a nawet ofiary zimna i chorób już tu, na miejscu. I coronavirusy istnieją od tysięcy lat. Nikt go nie wyprodukował. Sam zmutował. https://www.forbes.com/sites/brucelee/2020/03/17/covid-19-coronavirus-did-not-come-from-a-lab-study-shows-natural-origins/
ryszard2020.03.29 23:29
Po pierwsze nie zmutował tylko powstała krzyżówka dwóch wirusów. Po drugie, matematyczne prawdopodobieństwo powstania takiej krzyżówki w materiale genetycznym człowieka i warunkach o ściśle określonych parametrach jest bliskie zeru, a prawdopodobieństwo przeprowadzenia takie operacji przez człowieka w doskonale wyposażonym laboratorium. Więcej ścisłego myślenia a mniej politycznych eufemizmów Pani Mario.
Agnieszka Dz. 2020.03.29 16:32
Wojna, kataklizm, epidemia wyzwala w ludziach najlepsze i najgorsze instynkty. Jakbym czytała tylko Frondę, to myślałabym, że tylko najgorsze.
Stachu2020.03.29 17:13
Ludzie bez Boga w sobie zgotowali im ten los , napewno nie chrzescianie , ktorzy cenia zycie i zdrowie . Aborcje,eutanazje,epidemie ,wojny i wszelki syf to sprawka . Jak zwykle nieszczescia tego swiata j czerwonej zarazy, ktora wystepuje pod roznymi postaciami na swiecie.To, ze kilku kretynow ma takie poglady a pochodza z roznych opcji i chetnie dziadostwo na Frondzie szczuje i rozrabia to o niczym nie swiadczy.
ktoś tam2020.03.29 16:07
Wasz "papież" Bergoglio niech umieści ich sobie w Domu św. Marty bo tak zachęcał do przyjmowania wszystkiego jak leci skąd się da. Tak jak i Die Mutter Merkel. Mają swoje pałace niech przyjmują.
stan2020.03.29 15:50
Uchodźcy - "lot do własnych domów"! Każdy ma jakąś swoją Ojczyznę.
thomasa2020.03.29 15:16
To znaczy jak ewakuować? Pontony załatwić? Przepłynęli w jedną stronę, to przepłyną i w drugą. Nie ma sprawy, sam się dorzucę.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.29 15:01
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.lexlale.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
proponuje Jude abyś raz na zawsze się odpier.....2020.03.29 15:00
NIE BADZ OBOJETNY, Żydzie wyklęty ...aaa_ ... tak Klapafuckyousz pisze: - "A teraz … głośno pierdzę, aby zagłuszyć kaszlnięcie." - I kto takich wpuścil do chrześcijańskiej Europy i Polski?! Klapafuckyousz sobie marzy: - "Ja już się zapisałem na naukę mandaryńskiego." - Ty Jasiu, a ile ty masz lat zgredzie?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.29 14:52
Proponuję ewakuować do kościołów. Stoją puste. Mają personel niebojący się śmierci. Są ogrodzone i odizolowane. Łatwiej będzie ich nawrócić. Dobry pomysł?
stan2020.03.29 16:24
A jesteś w stanie dać im wszystkim utrzymanie?Widzisz, jakie jest Twoje miłosierdzie. "Mają personel niebojący się śmierci", a co Ty zrobiłeś i zrobisz dla nich? Są ludzie, którzy lubią wyjmować żar cudzymi rękoma.
Maria Blaszczyk2020.03.29 17:22
??? No ale przecież my ich utrzymujemy. Tyle że w obozach w Grecji. Chodzi o wo, by poumieszczać ich w miejscach, gdzie nie będzie tak idealnych warunków do rozwoju epidemii.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.29 18:01
Ja nie, ale wy chyba macie sposoby: I rzekli mu uczniowie: Skądże mamy wziąć na pustkowiu tyle chleba, aby nakarmić takie mnóstwo ludu? A Jezus ich zapytał: Ile macie chlebów? A oni odpowiedzieli: Siedem [chlebów] i kilka rybek. I kazał ludowi usiąść na ziemi. Wziął siedem chlebów i ryby, podziękował, łamał i dawał uczniom, a uczniowie ludowi. I jedli wszyscy, i najedli się, i zebrali z pozostałych okruszyn siedem pełnych koszów. A tych, którzy jedli, było cztery tysiące mężów, oprócz kobiet i dzieci. I rozpuścił lud, wszedł do łodzi i przybył w okolice Magadan.” Mat.15:15-32-39.
JS2020.03.29 14:46
I gdzie oni chcą ewakuować tych w większości szukających dobrego zarobku i łatwego życia na czyiś koszt, ludzi ? Ci, którym pomoc jest potrzebna nie mają pieniędzy na kosztowne i ryzykowne podróże do Europy i im trzeba pomóc tam, na miejscu ! Tam potrzebna jest pomoc, nie fałszywym uciekinierom wojennym wyznających wiarę wzywającą do eliminowania nas wierzących w Jezusa. Pozdrawiam
Maria Blaszczyk2020.03.29 15:03
???? Czego szukających??? Do cholery, ci ludzie są uchodźcami w większości od lat. Siedzieli w tym Ildib, próbując przetrwać jako uchodźcy wewnętrzni, aż im reżim zaczął zrzucać bomby na głowy. Ciekawe, co ten Twój Jezus miałby do powiedzenia na takie skur..syństwo. Jakim, kulson, fałszywym? Prezydent Assad nie zrzuca bomb na Ildib? Aha, a Syria miała sporą grupę chcrześcijan.
ZEK2020.03.29 16:36
Otrzeźwiej kobieto - nie oczekuj że przez twoje naiwne, odklejone od realizmu i rzeczywistości idealistyczne stękanie, granie na emocjach - zrobi czytającym te infantylne wywody papkę z mózgu. W swojej głupocie podłóż się sama. Jestem przekonany że bliski kontakt z miłującymi pokój migrantami - wyleczy cię szybko i skutecznie, obyś tylko uszła cało czego ci z całego serca serdecznie życzę. Otrząśnij się, zanim na ludzi tobie najbliższych z własnej naiwności ściągniesz wojnę we własnej ojczyźnie. W d..ie z nudów się przewraca. Jak chcesz się realizować dobroczynnie pomóż swoim sąsiadom, znajomym, niepełnosprawnym z najbliższego otoczenia. Na pewno nie trzeba daleko szukać : będą wdzięczni, i świat będzie lepszy, to też realna pomoc.Pożądek sumienia. Twoja naiwność JEST PORAŻAJĄCA.
Maria Blaszczyk2020.03.29 22:04
Co sumienia? A ratowanie ludzi od śmierci to jest realna pomoc. Nie żebym miała coś przeciwko pomaganiu niepełnosprawnym, ale serio - nie umiem skazywać niewinnych ludzi na śmierć, niezależnie od niepełnosprawnych. Aha, a z tymi migrantami pracowałam, wiesz? W szczycie, w 2015 i 2016 roku pracowałam jako wolontariuszka w ośrodku dla uchodźców w mojej miejscowości. Nie wywołałam tym wojny. Więc nie wypowiadaj się o mojej naiwności, gdy sam zioniesz nienawiścią. I chamstwem.
ZEK2020.03.29 22:50
Niewiele wiesz, i coś ci się wydaje że jesteś mądrzejsza niz jesteś.Biedna naiwna kobieto, widać czeka cię jeszcze w życiu mocny zimny prysznic wybuidzający z bajki z mchu i paproci. Oby nie za późno.Biedna naiwniaczka.
Maria Blaszczyk2020.03.29 23:46
No cóż, nikt z nas nie wie za wiele. Ale z uchodźcami miałam do czynienia. Do tego żyję wśród, w głównej mierze, muzułmanów. Większość z nich nie jest uchodźcami, chociaż część tak, ale są to moi sąsiedzi, znajome z siłowni, koledzy i koleżanki moich dzieci, współpracownicy ojca moich dzieci. Oni bywają w moim domu, ja bywam w ich domach. Po tylu latach spedzonych wśród nich nie bardzo wiem, na czym ten zimny prysznic miałby polegać... Chociaż przyznaję bez bicia - wysyp naziolstwa w Polsce mnie zaskoczył. Gdy patrzę na dumnych faszystów maszerujących po warszawskich chodnikach, pod którymi leżą szczątki ofiar piewców wyższości jednej rasy nad innymi - czuję się zdumiona. Tak mniej więcej, jakbym się czuła w obliczu Trynkiewicza wpuszczonego do przedszkola...
ZEK2020.03.30 7:41
Tego nie da się komentować. Można jedynie wspułczuć. Kiedy kraje tzw. starej unii na dobre pogrążą się w chaosie który na własne życzenie z lenistwa i ideologicznego lewackiego zacietrzewienia same na siebie sprowadziły, i nie będą już w stanie dłużej utrzymać w spokoju ładu społecznego - pamiętaj - nie szukaj ratunku w Polsci, idź do sąsiadów, znajomych z siłowni, kolegów i koleżanki twoich dzieci. Jest ogromna szansa że któreś z nich uleczy cię skutecznie z naiwności,z wdzięczności za pomoc i wsparcie które im udzieliłaś. To tylko kwestia czasu, wystarczy jedynie poczekać. Jeżeli władza centralna wystarczająco osłabnie - zobaczysz swoje miejsce w szeregu. Cierpliwie czekaj, lub jeżeli chciała byś przyśpieszyć ten proces, musisz mocniej zaangażować się by przyśpieszyć proces osiedlania nachodzców.W planowanym odgórnie procesie zderzenia kultur,religii, światopoglądów niestety tylko jedna,będzie górą. Muzełmanie nie biorą jeńców. Cena za naiwność będzie bardzo wysoka. Nie trzeba dużej wyobraźni, by wiedzieć że świat zbliża się do totalnej konfrontacji. Zresztą, takie są proroctwa zapisane w biblii. Ciekawostka - jak myślisz, przez kogo, chrześcijanie według proroctw mogą być potencjalnie prześladowani ?. Pomagaj dalej, przeznaczenie czeka. Co do reszty - zapewne również wiedziałaś jak Yeti wraz Elvisem i polskimi naziolami legalnie manifestują w Polsce. Co ja mówię - wszyscy to przecież wiedzą. I tylko dziw bierze, że jest ich ąż tylu . Brak słów, by to komentować.
Bianka2020.03.31 22:13
Pracowałam w szkole. Miałam ucznia, który zapytany potrafił mówić 20 minut nic przy tym nie powiedziawszy. Z twoimi wpisami jest to samo - pisałeś dużo o niczym, no z wyjątkiem tego, że Maria jest naiwna - powtórzone kilka razy. A może coś merytorycznego o cierpieniu tych ludzi, wyjściu z sytuacji, no chyba, że ty jako wzorowy katolik innowierców za ludzi nie uważasz.
 Bój to będzie ostatni ...2020.03.29 14:43
- "Hitler tez z Bogiem na ustach zabijal " - da da towariszcz durak! da da! Wyklęty, powstań ludu ziemi! Powstańcie, których dręczy głód!
czytelnik2020.03.29 14:38
Teraz nie ma czasu na zabawę w "uchodźców". Osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę turecko grecką zgodnie z prawem powinny być deportowane do Turcji.
Maria Blaszczyk2020.03.29 15:00
??? Co masz na myśli "nielegalnie"? One zostały przez Turków zmuszone do wejścia do łodzi. Przemocą. I to nie jest zabawa. Fala z Ildib spowodowana jest maskarą ludności cywilnej. Nie, nie mogą "bronić swojej ojczyzny". Po pierwsze ostrzeliwuje ich ich własny kraj - więc musieliby przeciwko "własnej ojczyźnie walczyć". Po drugie - nieuzbrojeni cywile niewiele mogą przeciwko samolotom zrzucającym bomby. Wiem, ja też widziałam, jak w "Szklanej pułapce" Bruce Willis zniszczył helikopter za pomocą samochodu, ale to był tylko film. A Turcja ma ich 4 miliony. Kraj znacznie od Polski uboższy ma 4 MILIONY uchodźców. Od blisko dekady. Mają tyle ludności uchodźczej, co całe populacje Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania razem wzięte. Jakim trzeba być człowiekiem, by nie widzieć, że Turcy są, przy całym okrucieństwie reżimu pana prezydenta Erdogana, przeciążeni?
ktoś tam2020.03.29 16:04
Niech Merkel przyjmie ich do siebie bo była taka litościwa i zaprosiła wszystko co się rusza skąd się da z pogwałceniem praw i unijnych i niemieckich(!) co jej nawet wypunktowali parlamentarzyści niemieccy. No i jeszcze można ich dokwaterować Tuskowi w jego kwarantannie.
Maria Blaszczyk2020.03.29 17:20
Borze, ileż można kłamać? Pani kaclerz Merkel nikogo nie zapraszała - podjęła decyzję o zachowaniu się jak człowiek wobec przeciążenia Włoch i Grecji. Chodziło o ludzi, którzy już w Europie byli, a których te dwa kraje nie były już w stanie obsłużyć. Nie dało się tego zrobić nie "pogwałcając praw" takich czy innych - bo systemy prawne nie były przygotowane na taką sytuację. Ale zaznaczmy, że trzymanie ludzi we włoskich i greckich obozach bez końca również jest pogwałceniem prawa. A tymczasem ludzie giną. A wiesz, czemu pani Merkel nie może ich przyjąć? Nie dlatego, że kilkadziesiąt tysięcy ludzi zrobi jakąkolwiek różnicę. To Niemcy mogą zrobić bez żadnego problemu. I nie trzeba ich nikomu dokwaterowywać, starczy umieścić w normalnej procedurze azylowej. Chodzi o to, że z drugiej strony mamy agresywną rosyjską politykę, pompującą pieniadze w nazioli. Oni potrzebują pożywki i uchodźcy świetnie się na nią nadają. Nie chodzi o to, co robią albo czego nie robią - co widzieliśmy świetnie na przykładzie sylwetsra w Kolonii, gdzie banda pijanych nie-uchodźców nikogo nie gwałciła. Ale AfD na tym puchnie, nasze Konfy i inni miłośnicy pana prezydenta Putina - również. Znaleźliśmy się w sytuacji, że co się nie zrobi, Rosja na tym zyskuje, tworząc internetowy kontent łykany przez niedouczonych faszoli.
Realista2020.03.29 14:26
Caritas jako organ kościelny proponuje fizyczne likwidowanie ludzi?mHitler tez z Bogiem na ustach zabijal
Zatroskany2020.03.29 14:56
Twoje imię to nie "Realista", tylko Głupota.
GAY2020.03.29 17:07
to rusek