Brawo Polska! NBP najlepiej zarządzanym bankiem centralnym w Europie  - zdjęcie
02.05.21, 15:00Fot. screenshot - YouTube (Kancelaria Premiera)

Brawo Polska! NBP najlepiej zarządzanym bankiem centralnym w Europie

75

1. Magazyn Capital Finance International przyznał w tym tygodniu Narodowemu Bankowi Centralnego (NBP) nagrodę „ Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021 roku”.


Jak napisano w uzasadnieniu wniosku NBP kierowany przez prof. Adama Glapińskiego zareagował na skutki pandemii koronawirusa w gospodarce w bardzo szybki sposób i w ten sposób zabezpieczył polską gospodarkę przed najgorszym scenariuszem głębokiej recesji i wysokiego bezrobocia. Wcześniej pozytywne opinie o działaniach NBP ograniczających negatywne skutki pandemii kornawirusa ogłosiły Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy MFW), a także Europejski Bank Odbudowy Rozwoju.

2. Przypomnijmy, że w połowie MFW zakończył doroczny przegląd  polskiej gospodarki, w ramach którego dokonał także oceny działań NBP podczas kryzysu spowodowanego przez pandemię Covid 19. MFW podkreślił wtedy w komunikacie, że „szybka i właściwa” polityka luzowania pieniężnego prowadzona przez NBP ,pomogła zmniejszyć negatywny wpływ pandemii na gospodarkę i sektor bankowy w Polsce. Co więcej MFW rekomendował utrzymanie dotychczasowego akomodacyjnego (dostosowawczego) kursu polityki pieniężnej NBP do czasu, gdy w Polsce utrwali się ożywienie gospodarcze

3. Przypomnijmy, że NBP jako jeden z pierwszych banków w krajach UE, wyprzedzająco zareagował na spodziewane pogorszenie sytuacji gospodarczej już w połowie marca poprzedniego roku. Jak podkreśla teraz prezes NBP prof. Adam Glapiński, dzięki tym działaniom udało się uniknąć najczarniejszego scenariusza, co więcej na tle innych unijnych gospodarek, perspektywy naszej wyglądają bardzo dobrze ( w 2020 roku jeden z najniższych spadków PKB wśród krajów UE, tylko -2,7%). Według szacunków NBP działania banku centralnego spowodowały, że sumarycznie PKB naszego kraju w latach 2020-2021 będzie wyższy przynajmniej o 1,4 punktu procentowego, niż wtedy gdyby takie działania nie zostały podjęte.

4. Prof. Glapiński przypominał przy tej okazji, że poluzowanie polityki pieniężnej przez NBP przyczyniło się po pierwsze do obniżenia oprocentowania kredytów dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych, co pozostawiło w kieszeniach kredytobiorców tylko w roku 2020 około 7 mld zł. Po drugie umożliwiło sprawną realizację i finansowanie rządowych działań osłonowych, dzięki którym przedsiębiorcy i polskie rodziny otrzymali wsparcie finansowe, zarówno z 6. tzw. Tarcz rządowych jak i z 2. Tarcz Finansowych. Po trzecie wreszcie kroki podjęte przez NBP w tym skup obligacji skarbowych i obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej banków wraz z rekomendacją KNF dotyczącą zniesienia 3% bufora ryzyka systemowego, przyczyniły się do istotnego zwiększenia możliwości prowadzenia akcji kredytowej przez banki. Prezes Glapiński podkreślił także, że tak szeroka reakcja polskiego banku centralnego na szok gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa nie byłaby możliwa, gdyby Polska znajdowała się w strefie euro i tę uwagę należy zadedykować tym politykom i ekonomistom w naszym kraju, którzy od kilku lat chcą nas „wepchnąć” do strefy euro.

5. Przypomnijmy także, że od połowy marca poprzedniego roku, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) dokonała aż 3-krotnej obniżki stóp procentowych w wyniku których np. stopa referencyjna zmalała z 1,5% do zaledwie 0,1%, a to w konsekwencji spowodowało zmniejszenie oprocentowania kredytów i zmniejszenie ich kosztów dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych z tytułu odsetek jak szacuje NBP o 7 mld zł rocznie. Z kolei luzowanie polityki monetarnej między innymi poprzez operacje otwartego rynku czyli skup obligacji skarbowych na rynku wtórnym na kwotę ponad 113 mld zł, co pozwoliło na utrzymanie płynności na rynku obligacji, a tym samym ułatwiło plasowanie na rynku pierwotnym dodatkowych emisji dokonywanych przez ministerstwo finansów, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) czy Polski Fundusz Rozwoju (PFR). A te emisje, pozwoliły na finansowanie przez BGK tzw. funduszu covidowego, a PFR- Tarcz finansowych, sumarycznie na kwotę blisko 200 mld zł z czego ponad 185 mld zł do tej pory przekazano pracodawcom i pracownikom. Wreszcie podjęcie przez RPP decyzji o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 3 punkty procentowe (z 3,55 do 0,5%) i rekomendowanie przez KNF zniesienia 3% buforu ryzyka systemowego dla banków, stworzyło dodatkową przestrzeń do zwiększenia rozmiarów akcji kredytowej przez banki komercyjne.

6. Należy także podkreślić, że od połowy grudnia poprzedniego roku zarząd NBP dokonuje zakupu walut obcych na rynku walutowym w celu wzmocnienia oddziaływania polityki pieniężnej banku centralnego na gospodarkę. Prezes NBP podkreślił, że w naszym otoczeniu wszystkie banki centralne (w tym przede wszystkim EBC) kontynuują luzowanie polityki pieniężnej, dlatego rośnie presja na wzrost wartości złotego. A to jest szkodliwe dla odbicia wzrostu PKB i utrzymania dynamiki naszego eksportu, a przy projekcji niskiego poziomu inflacji w 2021 roku, tworzy to przestrzeń do zdecydowanych interwencji banku centralnego na rynku walutowym. Te wszystkie działania NBP i ich pozytywne efekty w polskiej gospodarce, zostały dostrzeżone zarówno przez międzynarodowe instytucje finansowe (BŚ,MFW, EBOiR), a teraz także magazyn Capital Finance International, stąd nagroda „Najlepiej zarządzany Bank Centralny w Europie w 2021 roku”.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (75):

Sławek2021.05.4 10:23
Pan Glapiński pomimo wściekłego ataku Totalnej Opozycji faktami udowodnił, że podobnie jak Obajtek jest właściwym człowiekiem na tym stanowisku. Twoje ryki opozycja są mało skuteczne.
Foster2021.05.3 15:18
Nie wierzę - aniołki Prezesa do tego się przyczyniły ?. Ta od Kominikacji powie wszystki co jej Prezes nakaże, byle pozostać przy korycie.
Izydor2021.05.3 12:11
Ile się płaci za taką nagrodę? Strona na fb ma niecałe 10,000 lajków, posty są średnio co tydzień z zerową ilością komentarzy.
Anonim2021.05.3 10:16
Do czerwca 2020 roku NBP dodrukowało 91 000 000 000 (91 miliardów) zł. O tym Fronda nie pisze.
patriota2021.05.5 7:43
a skąd ty masz takie informacje ile dodrukowała unia ojro wiesz
Eustachy2021.05.3 9:06
"Brawo Polska! NBP najlepiej zarządzanym bankiem centralnym w Europie" - Platforma się wścieknie.
Skrzypek na dachu2021.05.3 1:58
Brawo Konfederacja nczas bo nikt inny nie powie wam prawdy o patologii i przekrentach w NBP .
alzara_2021.05.2 20:31
Ja jestem ostrożna w ocenie działalności NBP, a już daleka od pochwał :)
Anonim2021.05.2 21:58
Na jakich danych się opierasz?
Skrzypek na dachu2021.05.3 2:03
NBP to jeden wielki FOZZ i Art-B razem dlatego miedzynarodowe banksterzy uzywaja Plandemie aby zrobic z was bezgotowkowych bezwalutowych bezwlasnosciowych niewolnikow .
Jarząbek2021.05.2 20:28
Pozwolę sobie przypomnieć, że podstawowym celem banku centralnego jest utrzymywanie inflacji na akceptowalnym poziomie. Cel to 2,5%, maksymalne dopuszczalne odchylenie to 3,5%. Dzis mamy najwyższą inflację w Europie, wynosi ona 4,2 %. Brawo nasz bank centralny i jego prezes. To mówiłem ja, Jarząbek...
Anonim2021.05.2 21:57
Inflacja w Polsce w 2020 roku wyniosła 3,4 %. To dużo, w normalnych warunkach za dużo. Nie mniej, nie deflacja, lecz kontrolowana inflacja napędza gospodarkę, zaś twoje 4,2 %, to wynik, nie wiem, potęgownia, różniczkowania, a może braku wiedzy i nieodpartej chęci dowalenia bankowi, który przez zdecydowanie lepszych od ciebie został oceniony, jako wzorowy. Nie szastaj danymi, które nie mają pokrycia w prawdzie.
Skrzypek na dachu2021.05.3 2:21
Inflacja powstaje tylko i wylacznie z naddruku gotowki przez NBPale konkurencja rynkowa powoduje spadek cen towaru i uslug w granicach 5% - 10% rocznie ktore jest zamaskowane przez naddruk proznych pieniedzy i tworzenia dodatkowych funduszy panstwowychrocznie nawet do 20% . Wyzsze opodatkowanie i regulaminy ktore psuje wolny handel i niszczy gospodarke , a panstwowe firmy otrzymuja przywileje ktore uniemozliwia tym firmom racjonalne zagospodarowanie zasobami . Statystyki o 3.4% inflacji w 2020 to bezpodstawne z palca wyssane klamstwo .
Skrzypek na dachu2021.05.3 2:35
Rzad nakladajac coraz to nowe podatki i oplaty tez proboje studzic i ochladzac goraczkujace inflacje ktore sam naprodukowal przez wysoki nadruk pieniedzy bez pokrycia . To jest bzdura panstwowej gospodarki ktore nie da sie utrzymac nawet przez nastepne fundusze odnowy czy tam odbudowy bo to strukturalny problem wysokich podatkow i nadmiar ulg korupcyjnogennych . Dziekuje za uwage ale potrzebna jest reforma Budzetu Panstwa aby przerwac ogromne zmarnowania grosza podatnika i zmniejszyc podatki od dochodow .
Drukarnia pracuje na obrotach!2021.05.3 6:03
NBP gwałtownie zwiększa liczbę pieniędzy na rynku. Codziennie przybywa w Polsce półtora miliona banknotów. Drukarnia wytwórni papierów wartościowych nigdy nie pracowała na tak wysokich obrotach. Na zlecenie NBP wytwarza tyle banknotów, że wartość wszystkich papierowych pieniędzy w obiegu zwiększyła się w jeden rok o 66 mld złotych, czyli jedną czwartą, sięgając w sumie 300 mld złotych.
Kowalski2021.05.2 19:54
A co z tego ma zwykły Kowalski? Jego oszczędności topnieją w oczach (inflacja na poziomie kilku procent a oprocentowanie lokat na poziomie ułamka procenta). Zaś kredyty niby potaniały (oprocentowanie w dół ale opłaty w górę) a tak na prawdę prawie w każdym przypadku podrożyły albo są na takim samym poziomie. No więc Pan zapłaci, Pani zapłaci by PiS kupował Pana i Pani głosy za ich własne pieniądze a to co zostanie będzie na premię dla nich BO IM SIĘ NALEŻAŁO.
PIOTR2021.05.2 19:48
A JESZCZE JEDNO. BANKNOT 500 ZŁ. JUŻ MUSLĄ NAD BANKNOTEM 1000ZL. TO NIE JEST ŻART. MATEUSZEK KŁAMCZUSZEK MÓWIŁ, ZE TO DO ROZLICZEŃ MIĘDZY BANKOWYCH. TO JEST UKRYTA INFLACJA KTÓRA JAK WYBUCHNIE TO BĘDZIE Z NAMI GOZERJ JAK W LATACH 90TYCH.
PIOTR2021.05.2 19:45
PAN GLAPIŃSKI CHWALIŁ SIĘ W NAGRANIACH, ZE DODRUKOWŁ TYLKO 100 MILIARDÓW ZŁ. PKB TO PODATKI KTÓRE SIĘ WLICZA+ZYSKI ZAGRANICZNYCH FIRM A TE PIENIĄDZE WYJEZDZAJĄ ZA GRANICE BEZ OPŁACENIA PODATKU+ WYDATKI PAŃSTWA NA BUDRZETÓWKĘ I SZPITALE= PKB KTÓRY NIE POKAZUJE STANU FAKTYCZNEGO PAŃSTWA. DOBRA RADA- WYCIĄGAJCIE KASĘ Z BANKU ZA CHWILĘ BĘDZIE OSTRA JAZDA BEZ TRZYMANKI NASZYM KOSZTEM. GOSPODARKA MA SIĘ TAK DOBRZE TO DLACZEGO JAST TAK ZLE?
katolicka deratyzacja Polski2021.05.2 19:24
Polska ponownie podnosi sie z grobu ,ku przerazeniu i wscieklosci wrogow,Komuchow i Konfederacji !
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.2 19:29
To jest mój nick - zostaw go w spokoju. A pro po, ja też nie lubię komuchów i konfederacji.
Foster2021.05.2 18:04
Pozwolicie, że nie uwierzę. Jest to ściema i to wielka.
ape2021.05.2 18:18
pozwalam, możesz też wierzyć, że ziemia jest płaska!
Foster2021.05.3 15:26
Na pewno nie jest plaska i na pewno człowiek nie zostal ulepiony z gliny i ożył natchniony przez Najwyższego. To wszytko to tylko i aż skutek ewolucji.
ape2021.05.3 20:13
Darwin uważał, ze komórka to śluz obciągnięty błoną. Nie miał pojęcia o DNA. Jestem ciekawy czy nadal by twierdził, że kod genetyczny sam się "wymyślił"
JM2021.05.2 17:54
Co na to ryje z totalnej bandy i ich przydupnicy? Nie mogą złodzieje na to przepatrzeć, że nie mogą kraść!
Ziomal2021.05.2 19:10
Teraz kradną PISiory na potęgę, ale ciemny lud i tak wszystko kupi jak mawia naczelny PISiowej propagandy Jacek Kurski
Po11 ... chyba mnie chuj strzeli!2021.05.2 17:47
Wszystko przez ten PIS!
Anonim2021.05.2 17:51
Powiem więcej ,ty się z nim sklonowałeś.
Tak, masz racje!2021.05.2 18:16
I też mnie ch uj strzela jak PIS-wi się coraz częściej wszystko udaje!
Aj, waj!...2021.05.2 19:14
Ojej, ...strzeli cię...? Nie żartujesz??? A kiedy??
ceramik2021.05.2 17:45
Brawo dyrektor Glapiński! Brawo my Polacy!
Anonim2021.05.2 17:34
Pod względem inflacji jesteśmy pierwsi w Europie, oznacza to, że nasz bank centralny wygrywa w wyścigu na dodruk pieniądza i zajmuje pierwsze miejsce w Europie.
Anonim2021.05.2 17:40
Dodam - a stadnie uodpornione pisowskie barany bezpowrotnie tracą oszczędności życia.
Anonim2021.05.2 16:59
Wszystko tak drozeje ze prosi o pomste o nieba. Kaczynskiego Jaroslawa niech dadza na banknot 1000 zl
Po 11...2021.05.2 17:00
Więc co ty tu, Anonim, jeszcze robisz, w tym strasznym kraju? Sadomasochista jesteś, bez wątpienia. I bez krzty honoru.
PIS-ior i Katolik2021.05.2 17:02
"do nieba"?!!! Jak ty się wyrażasz? Co na to kumple z B'nai B'rith?
Anonim2021.05.2 16:58
Jeśli w Polsce coś się powiedzie, to mam drgawki, rzygam jadem i mam rzadką ssraaczkę. I odwrotnie - gdy coś się schrzani, to dostaję orrgazzmu. Taki już jestem.
AAATomek2021.05.2 16:59
Słowem - żyd.
kretyńska kretynizacja kretynów2021.05.2 17:05
Nu, tak. Żyd z dziada-pradziada, baby-prababy.
Ziomal2021.05.2 16:55
I z najwyższą inflacją w Europie. Dzięki bizantyjsko opłacanemu z naszych podatków Glapińskiemu, Polacy niedługo banknotami narodowego banku polskiego będą mogli palić w piecu, jak to było za komuny. Czemu ten naród się nie uczy?
Prawiczek-katoliczek2021.05.2 17:03
Bo to goje. Jeszcze nie rozumiesz? Ucz się od swoich. IQ=200.
banksterzy to tez e-PIS-KO-PAD2021.05.2 16:48
bandzior-NO il Padrino
man.of.Stagira2021.05.2 16:26
Brawo! Polska myśl ekonomiczna górą wobec tałatajstwa neoliberalnych pseudointelektów od Balcerowicza et al // Brawo Polacy! Duma! Niech Europa uczy się od Nas!..
MT(*)2021.05.2 16:33
Lubię jeść psie kupy, a najbardziej te zroszone poranną rosą.
man.of.Stagira2021.05.2 16:53
A ja lubię pić mocz, ten wieczorny przed spaniem.
Mim22021.05.2 16:22
Czas przejść od słów do czynów i postawić się kaczystom, ich firerkowi oraz szarej eminencji reżimu, Rydzykowi. Odwagi!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.2 19:27
Postaw się sam przed gazetą wyborczą i sokiem z buraka - zobaczymy co z tego wyjdzie.
man.of.Stagira2021.05.2 16:18
Brawo! Polska myśl ekonomiczna górą wobec tałatajstwa neoliberalnych pseudointelektów od Balcerowicza et al // Brawo Polacy! Duma! Niech Europa uczy się od Nas!..
MT(*)2021.05.2 16:23
Lubię jeść psie kupy, a najbardziej te zroszone poranną rosą.
PiS drukuje pieniądze2021.05.2 16:12
PiS drukuje pieniądze: - Inflacja może się jeszcze zwiększyć! Inflacja to bardzo groźne zjawisko, które niszczy wartość pieniędzy Polek i Polaków. Jest już rekordowo wysoka a wkrótce może jeszcze bardziej wzrosnąć. Niektórzy twierdzą bowiem, że rząd, który pozbył się rezerw pieniężnych na wydatki socjalne, sięgnie po drukowanie pieniędzy jako sposób na dziurę budżetową. Drukowanie kolejnych złotówek spowoduje jednak upadek wartości pieniądze w Polsce. Bardzo szybko to zobaczymy po rosnących cenach, rosnących kursach walut oraz metali szlachetnych.
man.of.Stagira2021.05.2 16:12
Brawo! Polska myśl ekonomiczna górą wobec tałatajstwa neoliberalnych pseudointelektów od Balcerowicza et al // Brawo Polacy! Duma! Niech Europa uczy się od Nas!..
MT(*)2021.05.2 16:08
Lubię jeść psie kupy, a najbardziej te zroszone poranną rosą.
anonim2021.05.2 15:52
To czekam aż biedni Niemcy zaczną przyjeżdżać do Polski za chlebem - na budowę i na zmywak. Kiedy zaczną kupować nasze stare używane samochody. Bo przecież u nas taki dobrobyt!! No i lekarze wreszcie z Niemiec zaczną przyjeżdżać do Polski. Bo u nas lepiej. I wtedy uwierzę panu Kuźmiukowi.
Jawny2021.05.2 16:53
Najlepszy dowód, że musi tu być bardzo dobrze, skoro taki typ jak Anonim (i horda jego kundli) przypiął się do Polski jak rzep do psiego ogona i ani myśli wyjechać do swoich.
Jawny2021.05.2 16:56
Oni tu już raz przyjechali. W 1939. Zostawili po sobie nienajlepsze wrażenie. Marzy ci się ich powrót?
matis892021.05.2 15:50
Przypominam, szatanistyczny PIS prócz aborcyjnych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje państwo bezgotówkowe Antychrysta do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
Po 11 ...2021.05.2 15:41
Oni dają nagrody wszystkim i za wszystko i na całym świecie. Same nagrody dla "Europy" to 39 stron --- https://cfi.co/awards/category/europe/
Po 11 ...2021.05.2 15:42
Pewnie Glapa zapłacił, za kolejną nagrodę do oprawienia w ramki i na ścianę prezesa.
Anonim2021.05.2 15:44
CAPITAL FINANCE INTERNATIONAL's reputation score < 45%
MT(*)2021.05.2 15:51
Aż tak dużo nagród dają bankom centralnym? A dali kiedyś jakąś nagrodę 'totalnym" kundlom pod wodzą ryżego z Sopotu?
Po 11 ...2021.05.2 21:20
Dają każdemu kto zapłaci. Są tacy co płacą i tacy co nie robią z siebie idiotów.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.2 15:41
"Narodowemu Bankowi Centralnego (NBP)" Dobre!
man.of.Stagira2021.05.2 15:33
Brawo! Polska myśl ekonomiczna górą wobec tałatajstwa neoliberalnych pseudointelektów od Balcerowicza et al // Brawo Polacy! Duma! Niech Europa uczy się od Nas!..
Anonim2021.05.2 15:42
A co to za firma "Capital Finance International'? Brak adresu, brak informacji o kierownictwie, brak wzmianki w brytyjskiej Wikipedii zarówno o firmie jak i czasopiśmie. Ze znalezionych w Internecie recenzji wynika, że to firma w której po wykupieniu "pakietu promocyjnego" możemy zwyciężyć w dowolnym rankingu jaki sobie zażyczymy.
Michał Jan2021.05.2 15:33
To na pewno zasługa tych dwóch blondyn od 60 kół na miesiąc.
Topek2021.05.2 15:21
NBP powinien sobie jeszcze dokupić puchar w sklepie sportowym i zrobić na nim odpowiedni nadruk
Po 11 ...2021.05.2 15:19
https://cfi.co/awards/europe/2021/national-bank-of-poland-best-central-bank-governance-europe-2021/
Topek2021.05.2 15:26
To podobnie jak TV PiS może wręczyć nagrodę Rydzykowi za najlepszego i uczciwszego duszpasterza roku 2021
Po 11 ...2021.05.2 15:38
Ale z drugiej strony jak się zobaczy ile "nagród" to coś daje https://cfi.co/awards/ .... to nachodzą mnie wątpliwości o ich wartości ....
Mim22021.05.2 15:19
Wartość tej nagrody jest taka ja tytuł "Człowieka Roku" przyznawanego przez Gazetę Polską!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.2 19:25
Lub gazetę wyborczą.
EpokaGierkaTrwaDziękiPropagandzieSukcesu2021.05.2 15:17
Ten sam paździerzowy "prestiż" nagrody, co liczne laury dla arcydzieła Stankiewiczowej o Tupolewie na drzewie. Zapłacisz wpisowe, dostaniesz dyplom z nagłówkiem "nagroda". U nas Sakewycz produkuje takie dyplomy nagrodowe całymi tysiącami. Aż go łapy bolą od wręczania na galach.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.2 15:14
"Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021 roku" Naprawdę! już w maju 2021 roku dostają nagrodę za cały rok! Sprawdźcie sobie stronę tej organizacji to może PiSdowate tępaki zrozumiecie ze Capital Finance International to firma sprzedająca bankom nagrody!
Topek2021.05.2 15:08
A PiS i fidesz najlepszymi partiami w Europie, Kaczyński i Orban podobnie jak Stalin i Hitler najlepszymi przywódcami Świata
😎2021.05.2 15:07
To je dobre!