Atak Turcji na Syrię doprowadzi do odrodzenia ISIS?! ,,To bardzo prawdopodobne'' - zdjęcie
10.10.19, 09:50Screenshot Youtube

Atak Turcji na Syrię doprowadzi do odrodzenia ISIS?! ,,To bardzo prawdopodobne''

8

Bardzo niepokojące wieści z Syrii. W związku z rozpoczętą inwazją Turcji na Syrię z więzień mogą uciec tysiące członków ISIS, których pilnują Kurdowie.

O sprawie w rozmowie z Onetem informuje Ziyad Raoof, który jest Pełnomocnikiem Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce. Podkreśla on, że jeżeli Kurdowie będą zajęci walką z armią turecką, to szansa na ucieczkę terrorystów z więzień i dalej – odrodzenie się ISIS jest bardzo prawdopodobne.

Wszystko zaczęło się w momencie, w którym prezydent USA Donald Trumpa zadecydował o wycofaniu armii USA z północno-wschodniej Syrii. Dla Turcji oznaczało to, że może ona przystąpić do ofensywy.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan argumentował, że celem jest wyeliminowanie „korytarza terrorystycznego” wzdłuż południowej granicy Turcji oraz przywrócenie pokoju w regionie, gdzie znajdują się syryjscy Kurdowie z YPG.

Dla Turcji to milicje YPG są głównym wrogiem, uważanym za organizację terrorystyczną. Były one też jednak najważniejszym sojusznikiem USA w walce z ISIS w Syrii.

Ziyad Raoof podkreśla w rozmowie:

Nieskromnie powiem, że świat zawdzięcza Kurdom powstrzymanie ISIS. To, co się dzieje w Syrii będzie miało wpływ na cały region. To również nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa Europy”.

Nie kryje on też zaskoczenia decyzją Stanów Zjednoczonych, którą określa jako niewłaściwą. Podkreśla, że Kurdowie w Syrii nie stanowili zagrożenia, przeciwnie – byli zabezpieczeniem przed radykalizmami i chronili wszystkich, bez względu na przynależność religijną czy etniczną.

Zaznaczył, że sytuacja ta sprzyja odrodzeniu się ISIS oraz innych sił radykalnych, co doprowadzi do zwiększenia chaosu na Bliskim Wschodzie. W więzieniach w Syrii może się zaś znajdować nawet 12 tys. bojowników ISIS.

dam/onet.pl,Fronda.pl

Komentarze (8):

anonim2019.10.10 11:23
Kurdowie to ciekawy przykład tego jak instrumentalnie Ameryka traktuje swoje sojusze. Z Polską byłoby podobnie. Jesteśmy potrzebni Trumpowi do rozgrywania państw europejskich, oraz do kupowania za grube miliardy amerykańskiego sprzętu wojskowego (który nie koniecznie jest nam potrzebny). Może w końcu trzeba wstać z kolan i przestać robić laskę Ameryce??
stan2019.10.10 14:29
I robić laskę Rosji? Już to przerabialiśmy przez tyle lat niewoli i komuny!
Jacek Placek2019.10.10 17:41
Zauważ, że Rosja też popiera po cichu Turków licząc na ich sympatię (np. sprzedaje im rakiety). Polska natomiast nie powinna robić laski nikomu tylko dążyć do zapewnienia sobie bezpieczeństwa poprzez jak kontakty z resztą Europy oraz poprzez własną armię.
Marcin №2019.10.10 11:11
I tak własnie wyglada polityka hameryki... póki potrzebny, to się używa, potem wywala na śmietnik Tak bedzie z Polską, która ustami Doopy, wchodzi jankies w przysłowiową doopę ;P Polska nie ma elit, Polska ma sprzedajne koorwy, znaczy się gojów ... szabesgojów ;P
PiotrS2019.10.10 10:35
Zgadzam się z powyższymi komentarzami. Pozostawienie Kurdów po tym, jak zaorali problem ISIS w tamtym miejscu jest niewłaściwe, złe dla nas (uważam, że niebezpieczne) i niehonorowe. Porównanie z II wojną światową i tym, jak zostawiły nas Anglia i Francja uważam za trafne. Daje to do myślenia tym, którzy uważali, że Amerykanie to są naszymi wiernymi sojusznikami i nigdy nas nie opuszczą w potrzebie.
darek2019.10.10 10:24
A tak gloryfikowaliście USA i Trumpa na portalu. Dzisiaj same newsy o złym Korwinie.
anonim2019.10.10 10:12
To tak jak zostawiono Polaków bolszewikom, a w efekcie neomarksizm unicestwił "wygranych"!
anonim2019.10.10 10:10
No nie wiem jak można zostawiać tych Kurdów na pożarcie!