Ardanowski: Zrobię wszystko, aby ,,Piątka’' nie weszła w życie - zdjęcie
21.12.20, 12:37Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Ardanowski: Zrobię wszystko, aby ,,Piątka’' nie weszła w życie

18

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był gościem w Poranku Siódma9, gdzie komentował kontrowersje wokół tzw. Piątki dla zwierząt. Polityk podkreślał, że powrót do tego projektu oznaczałby nie tylko katastrofalne skutki dla rolników, ale również ostateczne utracenie ich poparcia dla PiS.

Jednym z ważniejszych projektów Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich miesiącach była nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Miała ona m.in. zakazać hodowli zwierząt na futra oraz ograniczyć ubój rytualny. Na tzw. Piątce dla zwierząt osobiście zależało prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ostatecznie jednak rządzący wycofali się z pomysłu w związku ze sprzeciwem, jaki wywołał on w środowiskach rolniczych. Projekt nie cieszył się też jednomyślnym poparciem w samej Zjednoczonej Prawicy. Jednym z jego głównych krytyków jest były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Polityk o konsekwencjach noweli mówił dziś w Poranku Siódma9.

- „Nastroje [na wsi] nie są dobre. I banałem byłoby stwierdzenie, że rolnicy zawsze byli niezadowoleni. To nieprawda. Przede wszystkim nie do końca wiedzą, czy widzą czy wierzą, że ktoś prowadzi politykę życzliwą dla polskiej wsi. Zaczęło się od tej nieszczęsnej Piątki dla zwierząt. Z przykrością o tym mówię” – stwierdził.

Ardanowski zwracał uwagę, że to dzięki głosom rolników Prawu i Sprawiedliwości udało się wygrać kolejne wybory. Tymczasem prace nad Piątką dla zwierząt były w jego ocenie odwróceniem się od rolników.

- „Jeżeli wróci Piątka dla zwierząt, to wieś będzie stracona również w sensie politycznym dla PiS-u w sposób trwały. A ja w czasie rozmowy z prezesem Kaczyńskim, bardzo długiej, stwierdziłem że nie ma racji w tym promowaniu dość naiwnych i infantylnych swoich pomysłów odnośnie zwierząt” – podkreślił.

Zapewnił przy tym, że zrobi wszystko, aby projekt nigdy nie wszedł w życie.

kak/siodma9, DoRzeczy.pl

Komentarze (18):

Alojzy Cedzidło2020.12.21 23:08
Panie Ardanowski O co Pan właściwie walczy i dla kogo Niech Pan rolnictwa nie robi z hodowli . Zachód pozbył się " produkcji futerek u siebie i przeniósł si e w dużej mierze do Polski . Podpinając się pod rolnictwo . Rolnik , który zrezygnował z uprawy ziemi na korzyść produkcji futerek głownie dla dam ze wschodu. , przestał być rolnikiem . Zapytaj Pan sąsiadów takiego " rolnika " jak się im oddycha , tym świeżym " futerkowym " powietrzem. I na koniec . Niech mi ktoś powie jaka jest różnica między rolnikiem a hodowcą zwierząt , nie tylko futerkowych., No i ten uboj rytualny . Widziałem takie " ubijanie . Pan Ardanowski jak widać nie . I na koniec. Ta walka o " rolnictwo " pana byłego Ministra . Robienie kupy do swojego byłego gniazda nie swiadczy dobrze o człowieku .
Anonim2020.12.22 9:59
U babci na wsi co tydzień był ubój rytualny, babcia brała do jednej ręki kuraka a do drugiej siekierę i udawała się pod klocek? dalej już oszczędzę, wiadomo o co chodzi? rosołek pychotka? do dziś pamiętam? nie wiem, jaką różnicę dla zwierzęcia robi ubój rytualny jednej sztuki, a tysiąca? chyba nie o to chodzi? A odnośnie smordu, to mieszkałem blisko miejskiego śmietniska na wyrobisku po cegielni? które nie wiedzieć jak, zapalało się zawsze wieczorem? smród do dziś pamiętam? a ile było skarg? i wszystkie na Berdyczów? mogę wymienić jeszcze kilka śmierdzących inwestycji w miastach?
Alojzy Cedzidło2020.12.22 10:43
Tak naprawdę , to sporu między nami brak . Z tą , w sprawie tego rytualnego " uboju u Pana Babci , mam wątpliwości . Sam taki " ubój " praktykuję . To nie ( moim zdaniem ) rytuał . To ' śmierć " na szafocie " Ubój rytualny , wg mojej wiedzy .,polega na powolnym konanie bydlęcia . Bez odbierania różnymi sposobami jego zwierzęcej świadomości.
Anonim2020.12.22 17:20
śmierć taka sama, w ilościach sztuk jest różnica, dla jednostki uboju, żadna?
Anonim2020.12.21 16:41
Ardanowski był Min. Roln. i dpuszczał do stosowania w produkcji roślinnej substację Glifosat - rakotwórczą - dziś lansuje się na obrońcę? W niektórych krajach Monsanto płacił wielomilione odszkodowania? ale dzięki takim ludziom jak Ardanowski w Polsce można truć ludzie - konsumentów, można wysyłać dorosłych i dzieci na onkologię? To, że Glifosat w żywności powoduje raka, to fakt stwierdzony przez instytuty naukowe. Jak dla mnie, to Trybunał Stanu?
Anonim2020.12.21 17:58
nie rozumię, dlaczego tacy odpowiedzialni "urzędnicy" nie trafiają pod Trybynał Stanu? Ręka rękę myje? Cała dokumentacja szkodliwości używania Glifosatu w rolnictwie do produkcji żywnośćj jest znana, badania zrobiły międzynarodowe instytuty naukowe? Idą milionowe odszkodowania w niektórych krajach. wszystko dostępne jest do oceny Min. Rolnictwa?
genus2020.12.21 16:21
Zamiast / Piątki/ określić nowe warunki techniczne . wymagania techniczne zapewniające dobrostan zwierząt , Wyznaczyć czas dostosowania 1 rok , Ustawa nie będzie potrzebna
Anonim2020.12.21 16:47
Co ty człowieku pier-dolisz? jaki dobrostan zwierząt? chore umysłowo lewactwo chce zlikwidować hodowlę zwierząt bo produkuje CO2. Już ruszyła produkcja na skalę przemysłową mięsa z "próbówki" (sztucznie namnażanego). Będziesz jadł, ale nie będziesz wiedział co? tak, jak ze szczepionką, zostaniesz zaszprycowany preparatem, ale nie do końca zbadanym? Ludzie, włączcie myślenie? czy idziecie go łaźni, czy go gazu?
FRANEK2020.12.21 14:59
Brawo Panie Ministrze! Tak trzymać.
Anonim2020.12.21 16:53
Trybunała Stanu? I to natychmiast? Ten gość odpowiada za używanie Glifosatu w rolnictwie - rakotwórczego? Dokumentacją udostępniają instytuty naukowe. Dzięki takim "fachowcom" oddziały onkologicze pękają w szwach? Pożerają fundusz zdrowia? Powinni go odznaczyć "wielką gwiazdą" Big Pharma?
Andrzej2020.12.21 14:34
Rolnik tak, ale oprawca zwierząt nigdy i to niezależnie, kto z tych pseudorolników a raczej biznesmenów bez uczuć ma kasy, żeby przepłacać głosowania i wpływać na decyzję sejmu. Jestem za wzmocnieniem praw zwierząt, które stoją na mniej korzystnym poziomie w spotkaniu z człowiekiem. Osobiście nie słyszałem, żeby skazano kogoś za znęcanie się nad bezbronnymi zwierzętami. dla ochrony kilku gospodarstw wybija się całe stada dzików, bez sprawdzenia czy są zarażone czy nie ( w ciąży lochy też). To jest objaw barbarzyństwa białego człowieka
Anonim2020.12.21 16:58
Jak ty to sobie wyobrażasz, rolnik od rana do nocy dogłąda bydło, hodowlę nadzoruje weterynarz, a w nocy rolnik znęca się nad nim, aby lepszej jakości mleko produkowało? Nie opowiadaj lewackich głupot?
york2020.12.21 13:58
Tak trzymac panie Krzysztofie.
Anonim2020.12.21 17:51
Trybunała Stanu? I to natychmiast? Ten gość odpowiada za używanie Glifosatu w rolnictwie - rakotwórczego? Dokumentację udostępniają instytuty naukowe. Dzięki takim "fachowcom" Oddziały Onkologicze pękają w szwach? Pożerają fundusz zdrowia? Powinni go odznaczyć gadzią > "wielką gwiazdą" Big Pharma?
Klara2020.12.21 13:19
boję się, że jest to wbrew interesom moczodawców z czerskiej. Oj panie ministrze, lubi pan sobie nagrabić, oj lubi.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.21 13:10
nie strasz bo się zyesrasz! kolejny miękiszon się szykuje...
kibic2020.12.21 13:08
Najskuteczniejsze jest puszczenie bąka !!! "Piątka" tego nie wytrzyma !!!
Zawetujesz, zawetujesz - tak samo jak PiS2020.12.21 13:08
budżet UE. Przecież dzieci i wnuki trzeba do SSP gdzieś wkręcić ? ? ?