Amerykański jezuita: Trzeba zakazać młodym ludziom udziału w tradycyjnych Mszach  - zdjęcie
15.04.21, 11:50Fot. via: Wikipedia

Amerykański jezuita: Trzeba zakazać młodym ludziom udziału w tradycyjnych Mszach

80

Amerykański jezuita o. Thomas J. Reese sądzi, że tradycyjna Msza św., która była normą przed Soborem Watykańskim II, powinna zniknąć. Jego zdaniem należy również zabronić uczestnictwa we Mszy łacińskiej dzieciom i młodzieży. Według jezuity liturgia powinna dostosować się do współczesnej kultury.

Ojciec Reese uważa, że zadaniem konferencji biskupów powinno być „zgromadzenie uczonych, poetów, muzyków, artystów i duszpasterzy, by opracować liturgię dla konkretnych kultur”, bowiem jeśli liturgia nie jest dopasowana do danej kultury, umiera. Amerykański jezuita chce też wprowadzić możliwość udzielania przez diakonów, a nawet ludzi świeckich sakramentu namaszczenia chorych oraz spowiedzi.

Proponuje rewolucję w pojmowaniu konsekracji, od której według niego ważniejsza jest „przemiana wspólnoty w ciało Chrystusa, abyśmy mogli przeżywać przymierze, jakie mamy poprzez Chrystusa”. Stąd sugeruje „ulepszenie” modlitwy eucharystycznej, która miałaby się skupiać na „trosce Kościoła o ubogich albo o sprawiedliwość, pokój, uzdrowienie i środowisko”.

Ojciec Reese jest przeciwnikiem Summorum Pontificum, dokumentu Benedykta XVI z 2007 r. regulującego status tradycyjnej Mszy łacińskiej: „Kościół powinien jasno powiedzieć, że chce, aby niezreformowana liturgia znikła i że dopuści ją jedynie z duszpasterskiej życzliwości dla ludzi starszych, którzy nie rozumieją potrzeby zmiany” – napisał jezuita. Jednocześnie dodał: „Dzieci i młodzież nie powinni mieć pozwolenia uczestnictwa w takich Mszach”.

Wypowiedzi o. Reese’a o rzekomej potrzebie dostosowania się do współczesnej kultury, są sprzeczne z doświadczeniem i statystykami. Dr Taylor Marshall, znany amerykański apologeta katolicki, zauważył upadek zakonu jezuitów, którego liczebność w USA zmniejszyła się od roku 1977 o 41,5 procent. Tymczasem przeciwny trend można zaobserwować we wspólnotach tradycjonalistycznych, których liczebność rośnie, co świadczy także o popularności tradycyjnej liturgii wśród ludzi młodych.

Komentatorzy wypowiedzi o. Reese’a również zwracają uwagę na ogromny wzrost uczestnictwa młodzieży w liturgii tradycyjnej. Zdaniem ks. Timothy’ego Finigana z Wielkiej Brytanii stanowi ona „olbrzymią część tych, którzy uczestniczą, służą, śpiewają”. A ks. Mark Elliott Smith z Londynu uznał uwagi o. Reese’a za „obraźliwe: po pierwsze dla tych, których uważa on za zbyt starych, by zrozumieć i zaakceptować zmianę; po drugie dla tych, którzy są zbyt młodzi albo zbyt naiwni, by przyjąć tradycję”.

Z kolei znany komentator katolicki diakon Nick Donnelly porównał propozycje jezuity wręcz do totalitarnych działań, jakie stosuje „Komunistyczna Partia Chin, która także zabrania młodym katolikom uczestnictwa we Mszy”.

 

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze (80):

Przenikliwy2021.05.15 14:10
Nie warte uwagi tego "agenta komuny" wynurzenia. Odsunąć go trzeba i tyle.
Jutte2021.05.15 10:29
i dalszy jezujita Heretyk sw Ignac sie przewraca w grobie
Konrad Józef Turzyński2021.05.13 20:52
Tego księdza powinno się usunąć z zakonu. Może partia założona przez Ryszarda Petru przygarnie tego (eks)jezuitę?
Zdzislaw2021.05.9 9:33
Kultura łacińska wyrosła na fundamencie kultury semickiej .Pan Jezus posługiwał się i głosił słowo Boże w języku aramejskim . Jeśli chcemy dogłębniej pojąć czym jest kościół katolicki to musimy sięgnąć do korzeni. Kościół jako instytucja traci wiernych gdyż utożsamiany on jest ze światem bogatych średniowiecznych elit gdzie księdzem mógł zostać wyłącznie majętny gostek wywodzący się ze szlacheckich elit które zazwyczaj miały poczucie wyższości nad innymi stanami jak chłopski czy mieszczański a co za tym idzie takie osoby duchowne raczej miały za nic cnotę pokory czy pojęcie powszechnego braterstwa ze względu na panującą wówczas kastowość gdzie chłopstwo traktowano jako własność szlachecką czyli białych niewolników. Kościół zdominowany przez bogatą szlachtę coraz bardziej obrastał w pychę , egoizm i rządze władzy militarno-politycznej .Wraz z upadkiem rodów szlacheckich kościół dopuścił możliwość kształcenia się na księży również i z najniższego stanu "niewolników" pańszczyżnianych chłopów. Jeśli chcemy by wierni przestali odchodzić z kościoła to nie możemy bazować na okresie rozwoju kościoła z okresu "łacińskich" bogatych elit ale musimy cofnąć się do korzeni, czyli ubogiego prawdziwie braterskiego kościoła pierwszych chrześcijan gdzie nie istniały podziały kastowości stanów. Kościół bogatych elit dał nam piękne gigantyczne kościoły będące prawdziwymi dziełami sztuki architektonicznej i rzeżbiarskio-malarskiej ale pozbawił nas wzajemnej miłości , miłości braterskiej wspólnoty tej na wzór kościoła pierwszych chrześcijan i apostołów troszczącej się o siebie nawzajem . Prawdziwy Duch jedności Jezusowego kościoła został osłabiony a wraz z nim ostygły wiara ,nadzieja i miłość dlatego we współczesnym kościele mamy tak niewiele nadprzyrodzonych znaków świadczących o żywej obecności Jezusa w kościele ,znaków które dla pierwszych chrześcijan były niegdyś chlebem powszednim. Gdzie się podziały tak niegdyś powszechne charyzmaty uzdrawiania - przywracania wzroku niewidomym , uzdrawiania paralityków a nawet w niektórych przypadkach wskrzeszania umarłych ,uzdrawiania obłąkanych czy opętanych przez demony.. Gdzie się podział charyzmat prorokowania tak chętnie we współczesnym kościele tępiony i lekceważony. Gdzie się podział dar języków ,głoszenia chwały Bogu w językach nie znanych. Duch Święty we współczesnym kościele często ma związane do działania ręce z winy bojażliwych i zalęknionych dbających o sprawy doczesne pasterzy, wychowanych na dziełach klasycznych filozofów zamiast na Biblii .Kościół gdy przejdzie bolesną próbę oczyszczenia na powrót stanie się prawdziwie żyjącym w Chrystusie kościołem Chrystusowym nowym Jeruzalem.
Izydor Oracz2021.05.9 9:20
Młodym trzeba zakazać onanizmu. To grzech wołający o pomstę do nieba! Nie marnujcie nasienia, to taki sam grzech jak aborcja. Gorszy od bomby atomowej!
Zawi2021.05.8 19:44
Oczywiście, że jezuici reprezentują tradycję i to tradycję wielowiekową. Natomiast bezdzietne, pyskaty panny i emancypantki, które popisują się "umiłowaniem tradycyjnych form i rytów" i chętniej niż o gotowaniu prawią o filozofii, to najczystszy obraz postępu i upadku kultury łacińskiej.
Tomasz2021.05.10 10:02
Masz rację, kobietom trzeba założyć homonto i orać nimi pole jak mawiał klasyk. Odechce się im głupot i zajmowania rzeczami do których kompletnie się nie nadają. Dzieci rodzić i domem się zająć, a nie filozofować.
Zdzislaw2021.05.8 16:39
Kościół potrzebuje przypuścić zmasowany atak modlitewny w intencji tego Jezuity jak i jemu podobnych cudaków .
Krzysztof2021.05.10 10:03
Zabijemy go modlitwą? Która jest najskuteczniejsza do takiego ataku?
Lucas2021.05.7 7:03
Potrzeba wyrzucić tego Jezuitę ,a zostawić tradycyjną liturgię.
Jazzz2021.05.6 20:29
Przez prawie 20 wieków Religia Katolicka budowała cywilizację Europy. Cały system społeczny, kultura, nauka, sądownictwo, służba zdrowia są wsparte o katolicyzm. I msze przez ten cały okres odprawiano po łacinie. Teraz nagle się okazało że łacina w czymś przeszkadza ? To bujda. I aż się nie chce wierzyć, że taką teorię wysnuł zakonnik.
,............................2021.05.6 17:43
TRZEBA ZAKAZAĆ POBIERANIA PIENIĘDZY ZA ICH POSŁUGĘ, BO NIE WIADOMO KOMU SŁUŻĄ ....................
.........................................2021.05.6 17:43
TRZEBA ZAKAZAĆ POBIERANIA PIENIĘDZY ZA ICH POSŁUGĘ, BO NIE WIADOMO KOMU SŁUŻĄ ....................
....................................2021.05.6 17:42
TRZEBA ZAKAZAĆ POBIERANIA PIENIĘDZY ZA ICH POSŁUGĘ, BO NIE WIADOMO KOMU SŁUŻĄ ....................
...........................2021.05.6 17:42
TRZEBA ZAKAZAĆ POBIERANIA PIENIĘDZY ZA ICH POSŁUGĘ
Marek2021.05.5 14:56
Trzeba rozwiązać zakon jezuitów. Natychmiast.
Kaligula2021.04.16 21:51
Za takie grzechy..............kara to jest...............smierc............
Skrzypek na dachu2021.04.16 21:14
Msza Trydencka to unifikacyjna , uzgodniona katolicka msza Stolicy Apostolskiej Katolickiego Kosciola od 1545 , kiedy wprowadzono wzor jednolity mszy , na ktorej ksiadz prowadzi modlitwe wiernych do Pana Boga Wszechmogacego , ale , kiedy narzucono zmiane soborowe , ze ksiadz sie odwraca plecami do krzyza i przemawia twarz w trwarz do ludzi , to dla tradycjonalistow to bylo szokujace i niezrozumiale bo to wygladalo na to , ze ksiadz sie stawia jako posrednikiem pomiedzy czlowiekiem a Bogiem , ktore to jest niemozliwe bo Pan Jezus kocha kazdego bezposrednio , dlatego zakon Jezuitow to ujawnili sie jako bezbozne zdeprawowane szatanisci , ktorzy klamie niczym zmijowe plemie ludobojczych pedziofilow pazernych nihilistow materialistow dialektystycznych a z takim problemem wierni maja do czynienia od czasow Papierza Borgia i Medici . Kazdy czlowiek , ktory uzywa wlasny rozum , nie da sie nabrac na klamstwa sprzeczne z wiara .
antyheretyk2021.04.16 8:45
Mam propozycję: nie tylko pozostawić, ale i upowszechnić Mszę św. Trydencką. Ona bez porównania głębiej oddaje cześć Bogu, i przyciąga wiernych do Boga, natomiast dla dobra Kościoła i wiernych NATYCHMIAST rozwiązać jezuitów. To najbardziej wywrotowy zakon. Dziś oni wraz ich szefem są najgorszymi szkodnikami w Kościele. W XVIII wieku już raz byli rozwiązani, mogą być i drugi raz.
Skrzypek na dachu2021.04.16 21:19
Brawo bardzo dobry komentarz , kazdy moze zamowic sobie Trydenckie Msza .
Grizzly2021.04.16 6:16
Czemu ten pan na zdjęciu przyodział ołowianą kamizelkę? Z reguły takie się ubiera jak się robi RTG głowy.
Skrzypek na dachu2021.04.16 21:25
To jest Terminator .
wasko2021.04.15 22:18
Powinien zmienić nazwisko na o. Rousseau...
De-nat2021.04.15 20:43
DEBIL do kwardatu
jakób2021.04.15 17:02
Rozwiązać wreszcie ten wstrętny heretycki zakon razem z Dominikanami
Po11 ... nazywam się Jan Hertrich-Woleński,2021.04.15 16:36
jeszcze jeden drobiazg; mam imbecyla synka Tadeusza. Nazywamy go w domu Gówno z Nilu durszlakiem wyciągnięte.
niewierzący ateusz2021.04.15 16:30
mądrze gada :) ja bym chciał taką liturgię z tańcami w stylu afrykańskim , znaczy się w toplesie
Mejer2021.04.15 15:57
Zakony które dopasowują regułę do świata wymierają a te które są wierne regule rozkwitają.
Grizzly2021.04.16 6:16
Wskaż konkrety, proszę.
Skrzypek na dachu2021.04.16 21:34
Zakon ktory dopasuje reguly do demoralizacji bezboznej wymieraja na brak odwagi sprzeciwu do postempowej politycznej poprawnosci globalistow nihilistow tenczowosocjalistow .
Jaca2021.05.5 18:15
Np. PZPR zdechło.
marek2021.04.15 15:07
słudzy szatana zwani jezuitami znowu rozwalają kościół
ciekawy2021.04.15 14:04
Po części ma trochę racji. Młodzi ludzie, którzy angażują się tę formę sprawowania liturgii zbyt dużą wagę przywiązują do formy nie zwracając uwagi, że to nie forma sprawowania liturgii jest istotą Eucharystii.Może i tradycyjne formy są dla części ludzi atrakcyjne, ale nigdy nie będą powszechne a powodują przekształcanie się takich wspólnot w pewne formy co najgorsze zamkniętej wrogo nastawionej do reszty sekty.
Frec2021.04.15 14:13
Tacy jak Thomas J. Reese są innego zdania
Frac2021.04.15 13:58
Szkoda czasu na czytanie głupot, tak ma być: https://player.vimeo.com/video/527475791
MVD2021.04.15 13:35
Ludzie wy macie jakieś jazdy! Najbardziej tradycyjny jest ryt Maronicki i co :P weźcie zluzujcie majty! Pan Jezus przez faryzeuszy cierpiał!
Jan2021.04.15 13:19
To kościół ma zmieniać świat a nie świat ma zmieniać kościół. Nauka Chrystusa jest NIEZMIENNA.
xyz1232021.04.15 13:23
czemu w takim razie wielokrotnie nauka Jezusa przez kosciol byla, jest i bedzie zmieniana?
Spierdalaj brudasie białoruski!2021.04.15 13:32
KK to NIE jest twój Kościół.
marek2021.04.15 13:43
W twojej chorej jaźni.
Michał Jan2021.04.15 13:18
A czegóż można się spodziewać po jezuitach?
Po11 ... nazywam się Jan Hertrich-Woleński,2021.04.15 12:57
jeszcze jeden drobiazg; mam imbecyla synka Tadeusza. Nazywamy go w domu Gówno z Nilu durszlakiem wyciągnięte.
Tadziu Hateprick-Woleński2021.04.15 13:07
dymam twoją starą!
Po11 ... nazywam się Jan Hertrich-Woleński,2021.04.15 13:15
jeszcze jeden drobiazg; mam imbecyla synka Tadeusza. Nazywamy go w domu Gówno z Nilu durszlakiem wyciągnięte.
Po11 ... nazywam się Jan Hertrich-Woleński,2021.04.15 12:57
jako żyd uratowany przez katoli JAK ICH KÖRWA NIENAWIDZĘ!
Tadziu Hateprick-Woleński2021.04.15 13:06
dymam twoją starą!
Po11 ... nazywam się Jan Hertrich-Woleński,2021.04.15 13:16
jako żyd uratowany przez katoli JAK ICH KÖRWA NIENAWIDZĘ!
Anonim2021.04.15 16:33
proponuję , albo nie
Po11 ... nazywam się Jan Hertrich-Woleński,2021.04.15 12:56
i jestem patologicznym skürwysynem. Rzygam jadem gdzie tylko jest to możliwe.
Tadziu Hateprick-Woleński2021.04.15 13:07
dymam twoją starą!
Po11 ... nazywam się Jan Hertrich-Woleński,2021.04.15 13:16
i jestem patologicznym skürwysynem. Rzygam jadem gdzie tylko jest to możliwe.
Anonim2021.04.15 12:55
Proponuje rewolucję w pojmowaniu konsekracji, od której według niego ważniejsza jest „przemiana wspólnoty w ciało Chrystusa, abyśmy mogli przeżywać przymierze, jakie mamy poprzez Chrystusa”. Stąd sugeruje „ulepszenie” modlitwy eucharystycznej, która miałaby się skupiać na „trosce Kościoła o ubogich albo o sprawiedliwość, pokój, uzdrowienie i środowisko”. Podsumowując: boli go, że Msza św. jest Mszą św. Chciałby ją wyrzucić, a z kościoła zrobić organizację: charytatywną, pacyfistyczną i ekologiczną. Tylko że takich już sporo jest. Jak ktoś się chce znaleźć w takiej instytucji, to wybór bogaty. A KK jest po coś innego.
Po11 ... nazywam się Jan Hertrich-Woleński,2021.04.15 12:55
i byłem donosicielem SB i jestem na liście Wildsteina. Sprawdź sam!
west2021.04.15 12:52
"Nie chcemy Kościoła, który, jak piszą gazety zmienia się wraz ze światem. Chcemy Kościoła, który zmieni świat." Gilbert Keith Chesterton
Skrzypek na dachu2021.04.16 21:45
Brawo , bardzo dobry komentarz .
Frec2021.04.15 12:45
Taki amerykański jak Kargula koń.
...2021.04.15 12:32
Trzeba wydalić ze Zgromadzenia Jezuitów teka Amerykańskiego pseudo Jezuitę.. To Antychryst czasów ostatecznych.**
Anonim2021.04.15 12:43
Buahahhahaha, już widzę jak amerykańscy jezuici wywalają gościa, bo jakiś gamoń z Polski napisał tak na Frędzlu....
Anon2021.04.15 15:02
Fajnie w średniowieczu?
matis892021.04.15 12:28
Antychryst będzie mówił w wielu językach, ale po łacinie nie wypowie ani jednego słowa.
Anonim2021.04.15 12:41
Buhahhahahha, a to niby czemu? Język tych, co przybili Jezusa do krzyża jakiś lepszy albo trudniejszy?
matis892021.04.15 12:27
Właśnie tak działa Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik. Sługa Antychrysta który teraz ujawni się na Bliskim Wschodzie ze swoim fałszywym pokojem. Za co politycy, massmedia, lewakoateiści, korporacje, gwiazdeczki...będą wielbić Antychrysta. Bergoglio i jego ludzie już się nie kryją że służą Antychrystowi.
Klapaucjusz2021.04.15 12:27
Zawsze się dziwiłem dlaczego język okupantów Jerozolimy i oprawców Jezusa jest oficjalnym językiem Kościoła Katolickiego.
Anonim2021.04.15 12:39
To wiele mówi o istocie KK.
leszczyna2021.04.15 12:58
A konkretnie co mówi?
Anonim2021.04.15 12:21
Najlepiej by było, żeby nie uczestniczyli w żadnych mszach, to bardzo poprawia zdrowie psychiczne.
Poprawia2021.04.15 12:37
na pewno zdrowie dewiantów !
katolik2021.04.15 12:15
Program Agenda 2030= śmierć i niewolnictwo. Naziści którzy rządza w Polsce realizują właśnie ten program wsród Polaków przez pseudoszczepionki- chemię genetyczną. Episkopat pomaga w Holocauście Polaków i tym samym ludzkości całego świata!
Anonim2021.04.15 12:19
Ta, a ten co to ujawnił nie żyje - zepchnęli go z krawędzi Ziemi. 😁
prawda jest, że2021.04.15 12:13
JEZUICI W WARSZAWCE PROFANUJĄ CIAŁO PANA JEZUSA NON STOP ---- UDZIEAJĄC KOMUNII ŚWIĘTEJ tylko i wyłącznie NA STOJĄCO I NA RĄCZKĘ
skandal że2021.04.15 12:12
JEZUICI W WARSZAWCE PROFANUJĄ CIAŁO PANA JEZUSA NON STOP ---- UDZIEAJĄC KOMUNII ŚWIĘTEJ tylko i wyłącznie NA STOJĄCO I NA RĄCZKĘ
Anonim2021.04.15 12:18
Kiedy będzie wafelek czekoladowy?
kolejny zboczył2021.04.15 12:10
a już sądziłem że to wypowiedź pedała James`a Martina
Anonim2021.04.15 12:09
Im bardziej nie rozumiesz boga tym bardziej sie go boisz. I o to chodzi sukienkowym!
katolik2021.04.15 12:08
Holocaust wiary już bez zahamowań, brakuje tylko poparcia Papieża, wszystko w imię ochrony przed koronawirusem , masoni mordują wiarę i ludzi,czyli ochrona ,środowiska na pierwszym miejcu = śmierć wielu!! nie wolno się poddawac takim wyznaniom antychrysta! nawet jeśli Episkopat Polski się podda!
Ciekawe2021.04.15 12:00
czym tego otumanionego jezuitę wyszczepili? Albo czym przekupili?
Anonim2021.04.15 12:10
Bill Gates nim steruje poprzez czipa podanego w szczepionce. (tłum. dla członków PiS i innych niepełnosprawnych intelektualnie - to sarkazm i ironia)
Skrzypek na dachu2021.04.17 8:22
Anonimciu , chyba jestes na uslugach bezboznych globalistow .
T2021.04.15 11:58
Módlmy się o Boże Miłosierdzie dla niego, bo idzie po rozlatującej się kładce nad otchłanią piekieł.
weryfikator2021.04.15 16:38
módlmy się o zdrowie dla niego, bo o rozum to już za późno