Afrykańscy jezuici: uwolnijmy szczepionki od opłat patentowych - zdjęcie
02.03.21, 09:40Fot. via Pixabay

Afrykańscy jezuici: uwolnijmy szczepionki od opłat patentowych

11

Jak informuje portal ekai, afrykańscy jezuici zaapelowali do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i całej UE o tymczasowe zawieszenie patentów i praw własnści intelektualnej szczepionek na koronawirusa oraz testów i leków przydatnych w walce z pandemią. Zgodnie z apelem jezuitów, umowa regulująca powyższe miałaby obowiązywać do zakończenia pandemii.

Konferencja Jezuitów Afryki i Madagaskaru (JCAM) wystosowała w wymienionym celu specjalne oświadczenie. Zaznaczono w nim, że taka inicjatywa może ocalić miliony ludzkich istnień. Jezuici przypomnieli także, że opisywana inicjatywa została poparta przez sto krajów i ponad 400 organizacji pozarządowych z całego świata. Jest to także zgodne z treścią apelu papieża Franciszka, który wezwał do udostępnienia szczepionek na COVID-19 wszystkim potrzebującym, szczególnie najbiedniejszym.

- Im dłużej wirus będzie krążył wśród niezaszczepionych społeczeństw, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się nieznanych mutacji, które mogą zaszkodzić również krajom zaszczepionym, także tym, które sprzeciwiają się zawieszeniu patentów – jezuici wskazali w oświadczeniu.

Zakonnicy podkreślili także, że w Afryce nowe mutacje wirusa już teraz powodują wzrost zarażeń i zgonów oraz dalsze szkody dla osłabionych gospodarek całego kontynentu.

W związku z tym podkreślono pilną potrzebę przyspieszenia produkcji i dystrybucji szczepionek oraz zwiększenia międzynarodowej pomocy. Zakonnicy zaapelowali także o wsparcie planu COVAX, promowanego przez Światową Organizację Zdrowia, Komisję Europejską i UNICEF, którego celem jest zapewnienie szczepionek krajom o niskich dochodach.

Do zawieszenia praw patentowych wezwał uprzednio także Watykan.

admin/ekai

Komentarze (11):

Torchwood2021.03.2 14:38
Hmm, a może niech Kościół sięgnie do swoich przepastnych kieszeni, odkupi te patenty i je upowszechni. Jeden chociaż raz zrobilibyście coś użytecznego dla ludzkości.
matis892021.03.2 12:41
Następni Judasze Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika co przeciwko Bogu, a dla Antychrysta popierają szczepionki na bazie zmordowanych dzieci w aborcji.
Proszę mi wskazać rząd,2021.03.2 12:12
np. w Europie który sobie lepiej radzi z pandemią od polskiego - - - Mam w rodzinie starszą osobę, która ma raka i to w dwóch miejscach - nie miała, nie ma kłopotu z wizytami, z leczeniem i czuje się coraz lepiej. Ani łóżek w szpitalach NIE brak, ANI "respiratorów", WIĘC CO? Że ludzie się obawiają zarażenia... Na strach, NIE ma lekarstwa, podobnie jak na armie imbecyli kwestionujących skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek.
Dominiq2021.03.2 11:02
Ale na czas pandemii patenty są uwolnione przez samą firmę, co że nadal nie zmienia faktu że stworzenie linii produkcyjnej to nie jest takie hop siup wymaga sprzętu i ludzi z odpowiednią wiedzą. Licencja jest za darmo. "podczas gdy pandemia trwa, Moderna nie będzie egzekwować naszych patentów związanych z COVID-19 wobec producentów szczepionek przeznaczonych do zwalczania pandemii. Ponadto, aby wyeliminować wszelkie postrzegane bariery związane z własnością intelektualną w opracowywaniu szczepionek w okresie pandemii, na żądanie jesteśmy również gotowi udzielić licencji na naszą własność intelektualną dotyczącą szczepionek COVID-19 innym osobom na okres po pandemii. Moderna jest dumna z tego, że jej technologia mRNA jest gotowa do użycia, aby pomóc zakończyć obecną pandemię." https://investors.modernatx.com/news-releases/news-release-details/statement-moderna-intellectual-property-matters-during-covid-19/
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.03.2 10:58
a gdyby tak jezuici/kościół raz dla odmiany sięgnął do własnej kieszeni i przejął koszty szczepionki dla potrzebujących?
katolik2021.03.2 10:30
Jezuici mówi wszystko, pełna zgodnosc z morderca Billem gatessem i Sorosem i zabijanie
Tomek2021.03.2 10:23
Tak powstają szczepionki - to MORD! https://www.lifesitenews.com/opinion/vaccine-expert-answers-critics-exposes-horrific-nature-of-abortion-tainted-vaccine-research
katolik2021.03.2 10:35
Mordowanie jest uznane za coś normalne - taki trend, który nie robi wrazenia na całych społeczeństwach, na Kosciele- zgoda Papieża i episkopatu na śmierionośne szczepionki
Anonim i reszta bandy jego klonów2021.03.2 10:16
Moje credo: Mój antypolonizm jest wrodzony i nieusuwalny. Szlag mnie trafia gdy słyszę Polska, a zwłaszcza Kościół. Bo Polska od początku swych dziejów była, nadal jest i zawsze będzie chrześcijańska. A tego nienawidzi mój pan – szatan. Moją metodą jest kłamstwo, krętactwo, bezczelność. Przykład tej metody: każdy ksiądz = pedofil, każdy żołnierz wyklęty = bandyta, każdy Polak = antysemita, każdy głosujący na PIS = faszysta itd. Pojęcie wstydu, honoru i prawdy jest mi z natury obce. W końcu jestem wiernym pachołkiem mego pana. Mam też broń specjalną - zarzut antysemityzmu. Stosuję ją bez wahania w przypadku każdej krytyki.
Anonim2021.03.2 9:59
Kleruchy, wy to raczej leczcie się cudami i relikwiami.
Kleruch2021.03.2 10:17
No bo ty się leczysz relikwią członka Lenina. I sam widzisz jakie skutki...