Adam Bielan: Od początku nie mieliśmy zaufania co do deklaracji ws. dostaw  - zdjęcie
25.01.21, 15:54Fot. screenshot - YouTube (Prawo i Sprawiedliwość)

Adam Bielan: Od początku nie mieliśmy zaufania co do deklaracji ws. dostaw

8

Europoseł PiS Adam Bielan stwierdził w rozmowie z portalem Interia.pl, że rządzący od początku nie mieli zaufania co do deklaracji producentów szczepionek w sprawie wielkości dostaw i obawy te okazały się słuszne. Jak podkreślił, Pfizer łamał ustalenia już w grudniu.

15 stycznia firma Pfizer poinformowała o zmniejszeniu dostaw swoich szczepionek do państw Unii Europejskiej. Podkreślono, że zmniejszenie dostaw jest podyktowane planami zoptymalizowania produkcji, dzięki czemu później dostawy będą mogły być jeszcze większe. Opóźnienia z powodu mniejszej od pierwotnie zakładanej wydajności produkcji zapowiedziała też firma AstraZeneca. Dziś rano natomiast pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk przekazał, że z opóźnieniem dotrą również szczepionki produkowane przez firmę Moderna.

Interwencje w związku z opóźnieniami podejmuje Komisja Europejska. Swojego niezadowolenia nie ukrywają natomiast europejskie państwa. W rozmowie z portalem Interia.pl europoseł Adam Bielan wskazał, że rządzący od początku podchodzili z rezerwą do deklaracji producentów.

- „Nie mieliśmy zaufania do deklaracji producentów w sprawie wielkości dostaw i jak się okazało słusznie. (...) Już w grudniu Pfizer zaczął łamać ustalenia i dostaliśmy mniej dawek niż było zapowiedziane” – stwierdził polityk.

Państwa Unii Europejskiej korzystają ze szczepionek dostarczanych w ramach wspólnych umów wynegocjowanych przez Brukselę. Niektóre kraje członkowskie, w tym Niemcy, złamali jednak solidarność i zawarły porozumienia z koncernami farmaceutycznymi na własną rękę. Wobec tego pojawia się coraz więcej głosów, aby również Polska przestała się oglądać na UE i podjęła samodzielne starania o szczepionki. Adam Bielan przekonuje, że nie byłoby to najlepsze rozwiązanie.

- „Powinniśmy (...) trzymać się polityki solidarności w UE tak długo, jak to będzie możliwe. Także ewentualne zaskarżanie będzie bardziej skuteczne, jeśli będzie się odbywało na poziomie unijnym” – podkreślił polityk.

Dodał, że w porównaniu z wieloma innymi państwami UE, Polska wobec zmniejszenia dostaw jest w nieco lepszej sytuacji, ponieważ zabezpiecza drugą dawkę szczepionek. Zaznaczył, że rządzący zdecydowali się na takie posunięcie właśnie w związku z brakiem ufności co do deklaracji producentów.

kak/Intera.pl, niezależna.pl

Komentarze (8):

Michał Jan2021.01.26 12:05
Od początku nie miałem zaufania do działań rządu i obawy te okazały się słuszne. Kto śledził, to potwierdzi.
Foster2021.01.25 18:27
Jak się ustawiliście na pozycji roszczeniowego petenta, to nie jestem tymi dostawami zaskoczony.
sikorski2021.01.25 17:35
Prezydent obiecywał że Polska otrzyma szczepionki jako pierwsza. Ja w grudniu mówiłem że gdyby nie UE i WHO to PiS mógłby dalej i bez skutku robić laskę Amerykanom bo na wolnym rynku nie byłoby dla nas ani sztuki. Bogatsi z zachodu by przepłacili i mieli karty przetargowe jako stali odbiorcy szczepionek przeciw grypie którymi zawsze gardziliśmy.
ryszard2021.01.25 16:23
Ustalenia to już były przerabiane, ..... Hitlera z Stalinem. Teraz w biznesie to się podpisuje umowy, obłożone poważnymi sankcjami w razie ich niedotrzymania.
Polak2021.01.25 16:11
Ale spedalona twarz.
kretyni z rządu PiS ale i POPSLleiwcy2021.01.25 16:09
https://www.youtube.com/watch?v=mW5O2n2A2Qc
katolik2021.01.25 16:06
wyjaśnienia to róbcie przed centralą nazistow masonów gatesa i sorosa. Polakom relacji z realizacji planu Nowego porzadku opartego na Holocauście nie musicie zdawac. Powiedzcie Billowi, że już pare osób po szczepionkach umarło, a inni sa w szpitalu, więc po co ta straszna gra zoombi
katolik2021.01.25 16:03
Jacy wy zdrajcy narodu jesteście głupi, na śmierci Obywateli chcecie się wywindowac w swiecie masonów i nazistów, ALE sami nałożyliście na siebie klątwę i ona się cały czas spełnia, od czasu podpisania cyrografu a szatanem, dla was będzie juz tylko gorzej.