Abp Jędraszewski przestrzega przed ideologią singli - zdjęcie
14.09.20, 09:40fot. diecezja.pl

Abp Jędraszewski przestrzega przed ideologią singli

109

- Nie żyjemy dla siebie i nie umieramy dla siebie, wbrew lansowanym dzisiaj najprzeróżniejszym ideologiom, począwszy od ideologii singli, która każe na mam żyć jako samotna wyspa – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski do rodzin w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej w trakcie wczorajszej mszy świętej.

Pełnia życia, która sprawia, że żyjemy z innymi i dla innych to pełnia, którą osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym – stwierdził.

Na początku Eucharystii głos zabrał kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Konrad Cholewa OFM. Przypomniał hasło tegorocznej pielgrzymki rodzin: „Człowiek jest powołany do pełni życia”. Zauważył, że drogi ludzkie są różne: niektóre pełne radości i powodzenia, inne trudne, naznaczone cierpieniem. – Jakakolwiek by nie była nasza droga, niech nas zawsze prowadzi pod krzyż Chrystusa na Kalwarię. Tam, gdzie dokonuje się odkupienie i przebaczenie, gdzie Jezus z wysokości krzyża rozwiera Swe ramiona, aby nimi objąć każde ludzkie serce – powiedział. Powitał wszystkich na kalwaryjskim wzgórzu i podziękował Bogu za to, że zebrani mogli dziś przybyć do Matki Bożej.

W homilii metropolita krakowski nawiązał do Liturgii Słowa, w której św. Paweł mówił: „Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie”. Arcybiskup zauważył, że w myśli europejskiej pojawiają się koncepcje, według których człowiek powinien być izolowany od innych i żyć własnym życiem, skoncentrowanym na sobie. Według Leibniza istota ludzka jest zamkniętą monadą. Modne koncepcje psychologiczne zakładają, że człowiek powinien być skoncentrowany na sobie samym, realizując siebie. Św. Paweł mówił jednak, że nikt nie żyje i nie umiera dla siebie. – To otwarcie się na drugiego człowieka jakże pięknie wyraża hasło naszej 28. Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin: „Człowiek powołany jest do pełni życia” – powiedział metropolita. Stwierdził, że należy być otwartym na Boga-Stwórcę, który jest źródłem człowieczej godności. Wpatrując się w Niego i uznając go za Ojca wszelkiego bytu i życia należy dostrzegać transcendentny wymiar godności człowieka. Ludzie nie są „zwierzętami ludzkimi” obok „zwierząt pozaludzkich”, są istotami stworzonymi na Boże obraz i podobieństwo. W myśl nauki Jezusa wierzący zwracają się codziennie do Boga słowami „Ojcze nasz”, wyrażając cześć i przedstawiając wszystkie swe codzienne sprawy. Otwierając się na Boga, człowiek otwiera swe serce również na Chrystusa, Jego Ewangelię, sakramenty i Kościół. Apostoł Narodów wołał, by nie zasmucać Ducha Świętego. Otwierać się na Niego, to znaczy żyć w ewangelicznej prawdzie, słuchając głosu sumienia, co daje gwarancję wewnętrznego pokoju. Człowiek otwarty na Ducha Świętego i Jego natchnienia jest człowiekiem Bożym i pokój jego serca promieniuje na całe otoczenie.

Pełnia życia, która sprawia, że żyjemy z innymi i dla innych to pełnia, którą osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym – powiedział arcybiskup. Wbrew temu co głoszą modne ideologie, człowiek nie żyje i nie umiera dla siebie. W społeczeństwie singli człowiek egzystuje jako samotna wyspa, przelotne związki z innymi są nietrwałe i zawierane bez zobowiązań. Ideologie gender i LGBT twierdzą, że bycie kobietą i mężczyzną to kwestia decyzji, którą można odwołać. – To nie ma nic wspólnego z wielkim, wspaniałym zamysłem Pana Boga, gdy powoływał człowieka do życia jako kobietę i mężczyznę, którzy mają żyć razem dla siebie, których miłość ma być płodna, a w tej płodności mają widzieć przejaw Bożego błogosławieństwa. Mają żyć razem i dla siebie jednocześnie, zgodnie z tym co przysięgali wobec Boga i Kościoła w sakramencie małżeństwa – wskazał metropolita. Chrześcijańskie małżeństwo to wspólnota, dla której wzorem jest Trójca Przenajświętsza. Rodzice rozumieją, że jeśli mają dzieci, to nie żyją tylko dla siebie, ale dla nich. To jest ich powołanie, godność i źródło radości. W świetle tej prawdy można zrozumieć, że sprzeczne jest z wolą Bożą uznawanie dziecka za przeszkodę w realizacji siebie i przerażająca decyzja o tym, że trzeba je „usunąć”. – Usunąć dziecko z horyzontu własnego życia, z możliwości kochania, opieki, okazywania serca. Okazuje się, że usuwa się w tym momencie nie tylko dziecko, ale zabija się własne serce i krzywdzi siebie samego w sposób przeogromny. Dziecko jest błogosławieństwem i źródłem radości. Ileż o tym mogliby powiedzieć małżonkowie, którzy pragną z całego serca mieć potomka – powiedział metropolita. Rodzice są odpowiedzialni za przekazywanie największego skarbu jaki mają: skarbu wiary, miłości do Boga. Ich odniesienie do dzieci jest przedłużeniem ich odniesienia do Chrystusa. Dzieci natomiast mają określone powinności wobec swych rodziców, które określa czwarte przykazanie dekalogu. – Bóg błogosławi miłości dzieci do własnych rodziców, zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebują oni szczególnej miłości i opieki – w chwilach trudnych: choroby, jesieni ich życia – wskazał arcybiskup.

Mówiąc o ojcostwie i macierzyństwie należy mieć na uwadze szczególną wspólnotę, jaką jest ojczyzna. Rok 2020 jest okazją, by zrozumieć jej wartość. Sto lat temu wobec nadciągającego niebezpieczeństwa młodzi chłopcy nie ulegając bolszewickiej propagandzie ruszyli by jej bronić, walczyć i oddać własne życie. Ich gotowość ducha była budowana na modlitwie do serca Jezusa i Matki Bożej Królowej Polski. Doszło do cudu nad Wisłą, a Warszawa została ocalona. Dokładnie sto lat temu miały miejsce zmagania nad Niemnem, które ostatecznie położyły kres bolszewickiej nawale. – Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo dziś ważne jest zmaganie o Polskę, jej tożsamość, duchowe fundamenty – zauważył metropolita i podkreślił rolę nauczycieli, którzy wychowują dzieci w duchu patriotyzmu bez podziałów. Stwierdził, że myśląc o ojczyźnie należy mieć na uwadze szczególne posłannictwo polskich nauczycieli, którzy muszą wiedzieć, że nie żyją tylko dla siebie, lecz także dla dzieci i młodzieży, przyszłości ich oraz Polski. Pedagodzy muszą bronić młodych przed złem, wskazując na właściwe wartości. Arcybiskup przekazał wyrazy wdzięczności i uznania dla kurator oświaty, która jest zaangażowana w obronę tego, co prawdziwie polskie, zatroskana o przyszłość dzieci i młodzieży.

Zauważył, że to Maryja zgromadziła wszystkich pielgrzymów na kalwaryjskim wzgórzu. Matka Boża wskazuje na Chrystusa, a Dzieciątko Jezus rączką obejmuje szyję swojej matki. Maryja nie żyła dla siebie, ale dla Jezusa, troszcząc się także o innych. – Matko Najświętsza, Matko Kalwaryjska, która zechciałaś nas tak licznie zgromadzić dziś wokół siebie na kalwaryjskim wzgórzu, nieustannie pokazuj nam Chrystusa. Prowadź nas drogą do Niego. Ucz nieskończonego zaufania do Tego, który dla nas i naszego zbawienia stał się bratem każdej i każdego z nas. Jednocześnie pokazuj jak dobrze, jak wspaniale, jak szczęśliwie jest być blisko Jezusa – tak blisko, że Swoją rączką przygarnie, przytuli, pobłogosławi. Ucz nas tego Matko, bo przecież wiemy: nie żyjemy tyko dla siebie i nie umieramy tylko dla siebie – zakończył metropolita.

 

mp/diecezja.pl

Komentarze (109):

katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 i spółka2020.09.15 10:33
Jestem chory na patologiczną nienawiść do Boga, Kościoła i Polski. Piszę to, co mi dyktuje najbardziej nieszczęsna istota - szatan, któremu ja oddałem swą duszę. Sam szatan nie odważy się bluźnić przeciw Bogu i Jego Matce. Dlatego wykorzystuje mnie. Nie czytajcie moich wypocin.
Lemur2020.09.15 10:16
Jak czytałem teksty słynnych katechez środowych "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich" Jana Pawła II, to miałem przeświadczenie, że obcuję z sacrum i tajemnicą. Jak słucham Arcybiskupa - wręcz odwrotnie: odbieram ten język publicystycznie i bardzo płytko. Proszę bardzo Pasterza o głębszy i ponadnarodowy wymiar.
Natalja Siwiec2020.09.15 7:05
Bardzo dobrze, że Katolicy mają takiego betonowego pasterza. Facet zraził do siebie więcej osób niż wam się wydaje. On jest takim kretem w Kościele, oby żył jak najdłużej.
Moly2020.09.15 0:21
A on jak glowa o beton; walkuje jedn i to samo. Mowi ludziom co powinni myslec i czuc w swoim zyciu. A wiernych nie przybywa od tego walkowania
Anonim2020.09.14 20:59
Panie Jędraszewski. Ile kasy wziąłęś za 2 rozwody kościelne czy jak to wy nazywacie - unieważnienie. Jak śmiesz głosić jeszcze słowo Bożę ty zakało Kościoła? Jesteś juz tylko pośmiewiskiem tej instytucji.
Foster2020.09.14 18:22
W Unii Europejskiej się z Nas śmeieją i mówią, że są przeciwko ideologii Polaków.
Krakus2020.09.14 17:52
Jędraszewski jest nienormalny. Za niedługo z garbatych sie będzie śmiał i ich obrażał, albo z kulawych.
Pokręć2020.09.14 16:54
Ewangelia wg. św. Mateusza, r. 19. I list św Pawła do Koryntian. W nich padają zdecydowane stwierdzenia, że nie warto jest się żenić. W Ewangelii takie stwierdzenie sam Bóg, osobiście potwierdził. Może jakieś kazanie i na ten temat? Nie mówię, że kto zakłada rodzinę, ten grzeszy, czy popełnia głupstwo, bo różne są powołania ludzkie, ale z dwojga - lepiej jest się nie żenić. I św. Paweł nawet wyjaśnia dlaczego. Weźmy taką sytuację: mąż chce, żeby mu żona zrobiła "loda". Tymczasem moralność katolicka mówi: zamierzony wytrysk może mieć miejsce wyłącznie w pochwie żony. Pieszczoty pieszczotami, gra wstępna - jak najbardziej, ale finał - tylko w pochwie żony. I co ma powiedzieć ta kobieta, która chciałaby dochować wierności Panu Bogu a mąż ma to "gdzieś" i jest napalony albo na orala, albo pójdzie tam, gdzie mu go zrobią profesjonalnie i kompleksowo. To są dylematy chrześcijanina w związku małżeńskim. Albo antykoncepcja - mąż chce i go nic nie obchodzi a żona akurat w czasie płodnym a na 4-te dziecko pozwolić sobie juz nie mogą. Co ma zrobić kobieta - odciąć się od Komunii Św. pigułką antykoncepcyjną? Poszukać spowiednika, który jej powie, że w ich sytuacji to tylko "lekki grzech" i żeby się nie wygłupiała z tymi skrupułami? Wiem, wiem, osoby niewierzące (albo słabowierzące) się z tego pośmieją i pokpią sobie kilkoma soczystymi szyderami ("jak chcesz być głupim katolem, to się męcz"), ale dla człowieka chcącego iść drogą Bożą i Jemu służyć, nie ma innej drogi jak bezżenność.
Foster2020.09.14 16:00
Popieram biskupa - żaden singiel nie powinien mieć prawa kandydować do Parlamentu. Powinni płacić dodatkowe podatki na prawdziwych patriotów (ojców i matki wielu dzieci). Oczywiście moja wypowiedź jest ironiczna. Gorzej z oceną wypowiedzi arcybiskupa - on chyba tak na serio.
Polak2020.09.14 15:41
P. Jędraszewski przestrzega przed sobą i swoimi kolegami po fachu? Sekciarzom coraz bardziej peron odjeżdża :)
Randka juz dzis2020.09.14 15:32
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. Zajrzyj tu i umów się: [email protected] . . . I slowo od naszego sponsora: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
biedronka2020.09.14 15:20
Link do petycji do władz KUL w sprawie odwołania ks. Wierzbickiego: https://www.twojepetycje.pl/petycje/zadamy-usuniecia-z-kul-ks-prof-alfreda-wierzbickiego/
Suweren2020.09.14 15:08
A single to jaka zaraza dla odmiany?
Uwielbiam Biskupa Jedraszewskiego2020.09.14 14:55
Jak dobrze, ze los dał nam Biskupa Jedraszewskiego. Dzieki niemu wiele ludzi w Polsce otworzy w końcu oczy i odejdzie od kosciola katolickiego. Ja już dawno to zrobiłem i jest mi z tym dobrze. A co do bzdur, które wygaduje ten arcyfiolet to trochę paradoks, ze ktoś kto reprezentuje grupę ludzi, gdzie nikt nie ma żony ani dzieci (przynajmniej oficjalnie), potępia ludzi, którzy są singlami. Trochę tak jakby wielokrotny bankrut chciał uczyć ludzi jak maja zarządzać swoimi finansami. W sumie jedraszewski jest w pewnym sensie bankrutem - bankrutem intelektualnym i mentalnym.
KLESZY SINGIEL2020.09.14 14:47
COŚ PYERDOLI O RODZINIE
hm2020.09.14 14:41
Ale jesteście nudni w tych swoich złośliwościach pod adresem biskupa. Widać że lewackie mózgi nie radzą sobie z głębszym przesłaniem
***** ***2020.09.14 14:45
Chciałbyś, żeby to było tylko lewackie, a prawda jest taka, że jędraszewski ma bardzo słabą opinię wśród katolików. Okopał się w swojej fortecy z garstką klakierów. Na szczęście jego czas dobiega końca i on też to wie dlatego jeszcze podryguje.
Józef2020.09.14 14:35
Jędraszewski atakuje Kaczyńskiego i Pawłowicz, ciekawe kiedy się weźmie za rozwodników bo tych w PiS - ie jest multum.
Elektor2020.09.14 15:02
Oni mogą!:) Również kraść mogą ile wlezie! Pisowskim przekrętom księża błogosławią i ich kryją, aktywnie wspierają grabież naszych pieniędzy. PiS-Kościół-Duda to trio które na nas żeruje.
N2020.09.14 14:21
Bardzo mocny i niemal personalny atak przeciwko obecnej władzy: Jarosławowi, Krystynie. Czy oni sobie na to pozwolą? I oto na naszych oczach powstaje nowa ideologia: ideologia singli. I bardzo dobrze, że arcybiskup tę ideologię tworzy. Najłatwiejszy, i najbardziej prosty, by nie rzec prostacki, sposób ośmieszenia czegoś, to nazwać to ideologią. Tak przy okazji: PRECZ Z IDEOLOGIĄ WIFI TAM, GDZIE NIE MA ŚWIATŁOWODU!!!
jak mozna być w Łasce uświęcającej2020.09.14 14:09
i nie widzieć,że PiS to zaprzeczenie polskości i cywilizacji łac. Może w KK od śmierci Prymasa Tysiąclecia już sami sodomici, zdrajcy i inni dewianci? https://www.youtube.com/watch?v=GjpUJmdKk3I
za późno2020.09.14 14:04
mamy juz takiego zdziwaczalego singla z kotami, który spatologizował spoleczeństwo korumpując je a teraz stosuje inżynierie społ.w tym samym celu co kiedyś francuscy czy iberyjscy masoni....Dehumanizacja człowieka, humanizacja zwierząt poczynając od kotów w/w : https://www.youtube.com/watch?v=OSNuS9Hi2Zc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR30EAUQGSRCM3-EJgDsAR5_4ntULEFvuS03U0Kutkvp96BKPZzAbzqNfK4
Polak Ateista Dumny Gej2020.09.14 13:52
Tego biszkopta arcytumana już całkiem popyerdoliło!
Kubiak2020.09.14 13:47
To oficjalne zaprzeczenie nauk Św. Pawła, który mówił, że lepiej żeby człowiek żył samotnie. Gdyby zaś nie mógł strzymac i żył w nieładzie to niech sie lepiej ożeni. Zaczyna brakować kasy za śluby to i nauki Ojców Kościoła się zmienia.
mix2020.09.14 14:06
Co ty nie powiesz? A umiesz czytać ze zrozumieniem? Biskup niczego nie zmienia
ZERRO2020.09.14 13:43
Abp. Jędraszewski ciągle mówi o sobie. Co za BAŁWOCHWALSTWO.
gips na nodze Julki2020.09.14 13:41
Kto się chce podpisać na moim gipsie?
Anonim2020.09.14 13:34
Zamknij się skompromitowany oszuście. Od singli nie wydoisz kasy za rozwód kościelny.
Anonim2020.09.14 15:09
Nie ma rozwodów kościelnych, co najwyżej unieważnienia .
Anonim2020.09.14 20:49
Ale z ciebie głupek.
Ina2020.09.15 8:31
Jakie to ma znaczenie jak to się nazywa. Efekt jest taki sam jak rozwodu. Nie powiesz chyba, że Ku ski jest teraz bigamistą
Pepe2020.09.14 13:23
Jarosław K. jest arcykapłanem tej ideologii
hahaha2020.09.14 13:21
Już słychać skowyt lewactwa i POtepionych ....... miłe dla moich uszów
Jan Paweł Duda2020.09.14 13:27
Wprost przeciwnie. Widzę ostre oranie biszkopta Jędraszewskiego.
Wojtek Polak2020.09.14 12:59
Co dziesiąty ksiądz rzymskokatolicki (bo innych księży nie obowiązuje celibat) w Polsce został ojcem — biologicznym, a nie duchowym.
anka polka2020.09.14 13:14
co 4 atista albo celebrytek zostaj ojcem nie swojej baby
Wojtek Polak2020.09.14 13:16
Kto to jest »atista«?
Darek2020.09.14 13:19
Zgaduję że to artysta-ateista, ale nie znam się na tej ich sowieckiej nowomowie, to trzeba doktora marksizmu-leninizmu Jarosława Kaczyńskiego spytać, wybitniejszego specjalisty w tej materii nie ma chyba aż do granic Korei Północnej.
Urszula2020.09.14 13:35
Atista jak barista. Kabaret Młodych Panów mówi "barysta" czyli ten co odwiedza bary. :D Nowe słowo mamy, a lingwiści twierdza uparcie, że język polski jest sztywny i zamknięty i rzadko tworzy nowe wyrazy.
Wojtek Polak2020.09.14 14:37
stara pedalska-pedofilska ruro nie używaj mojego nicka bo ja się tobą brzydzę.
Anonim2020.09.14 15:10
Znam dużo księży i żaden nie jest ojcem biologicznym więc nie kłam .
Torchwood2020.09.14 12:55
Czy oni naprawdę nie widzą hipokryzji w tego rodzaju stwierdzeniach? Niezamężny, bezdzietny (przynajmniej oficjalnie) gość poucza innych, żeby nie być "singlem"?
obludnicy2020.09.14 13:16
ciemny czlowieku !!! taka jest wiara i nauka chrystusa popatrz wokol siebie nim zaczniesz zygac na kler
Hue2020.09.14 13:23
Wiec jaka jest nauka Jezusa? Skoro byciem singlem jest zle, wiec niech biskup szuka zony
Anonim2020.09.14 15:17
Na prawdę jesteś stuknięty.
ladychapel2020.09.14 12:53
Kaczyński Jarek ma suchego - cierpi na wrodzony niedowład członka
ROBOTNICZAkrew2020.09.14 12:58
O nieprawda. Gdy się obszczy to suchy nie jest ;)
Dosłowny2020.09.14 12:46
No przeca - prezes jest singiel, Pawłowicz jest singiel, sam Jędraszewski jest singiel - i Dziwisz i Franciszek, i Gądecki i Polak - a nawet sam Jezus singlem był - nie mówiąc już o św. JPII. /Czyżby zaduma singla????///
Kibic2020.09.14 12:41
Komuch Kaczyński gromi komuchów, singiel Jędraszewski przestrzega przez singlami. Cyrk to jeszcze jest czy już dom wariata?
Hue2020.09.14 12:40
Rozumiem, ze normalny czlowiek nie bedzie obrazal samego siebie. Wiec byc moze biskup nie jest juz singlem.
Anonim2020.09.14 12:24
Czyli likwiduje celibat?
Hue2020.09.14 12:42
Nie. Po prostu praktykuje to co zawsze - hipokryzje.
rozkoszna pupa lenina2020.09.14 11:55
Szukam wraz z chłopakiem kolejnego aktywa do trójkąta, ładni chłopcy którzy zaopiekują się moją dziurką i wypieszczą bydlaka mile widziany. Telefon: 22 531 72 00
Ela2020.09.14 11:48
A temu znowu co się porobiło. Gender się przejadł, trzeba nową "ideologię" znaleźć, żeby ludziom sraać do łbów? Co to za paskudny człowiek, zawziętość na tej twarzy, zazdrość, buta, pycha. Same paskudne rzeczy, jak koncentrat.
Anonim2020.09.14 11:56
A czego ci zazrości? Rozumu raczej nie ,bo go nie masz.
Hue2020.09.14 12:04
A co mądrego jest w slowach biskupa, który potępia singli, sam będąc singlem, kiedy biblia mówi, że biskup powinien mieć żonę? On to dopiero mądrości nie ma.
x2020.09.14 12:31
Dla Ciebie Elu to odpowiednia oferta jest piętro wyżej "rozkoszna pupa lenina"
Hue2020.09.14 12:36
No i? Bedzie chciala to skorzysta. Przynajmniej nie bedzie zyla jak ksieza, ktorzy jedno mowia, a maja kobiety, kochankow, dzieci.
Anonim2020.09.14 15:15
A skąd wiesz jak żyje Ela,chyba ,że nią jesteś.
Anonim2020.09.14 11:44
Leon xiii ładnie uzupełnia to kazanie mówiąc, że w istocie my nie wybieramy celu naszego życia, cel tkwi w naszej naturze, mamy wybór w sposobie realizacji tego celu, bądź też rezygnacji z własnej aktualizacji jako bytu społecznego i podobnego Bogu, co już tutaj skaże nas na niepełnienie, nieszczęście. Mówi też, że Chrystus to wyzwoliciel, który daje nam prawdziwą wolność do realizacji tej rozumnej i moralnej natury. Niewola zmysłów, pożądań, zwana obecnie "wolnością", to właściwa czasom w których żyjemy aberracja!
Hue2020.09.14 12:06
Czyli rozumiem, ze mam wolność wyboru czegoś innego niż niebo i pieklo?
Wojtek Polak2020.09.14 11:25
i czego to ujadacie lewackie patologiczne debile Abp Jędraszewski mówił to do Katolików a nie do z ateizowanych głupków.
babajaga2020.09.14 11:42
więc weźcie, katolicy, w całości ciężar utrzymania tych klaunów. Dlaczego niekatolicy mają płacić za utrzymanie tego szamba?
Anonim2020.09.14 11:57
Szambo to twoje zasrane życie .
Hue2020.09.14 12:12
Może i ludzie maja posrane życie. Ale nikt nie zgrywa świętoszków tak jak kościól katolicki. Hipokryzja to ich drugie imie.
Anonim2020.09.14 12:17
Nikt nie zgrywa świętoszków ,mamy poczucie grzechu ,w odróżnieniu od was.
Hue2020.09.14 12:21
Poczucie grzechu :). Bardzo plytkie to poczucie. Wystarczy sie wyspowiadac i z glowy. Nie trzeba niczego naprawiac. Prosta i wygodna ta wiara.
Wojtek Polak2020.09.14 14:36
jeśli nie masz pojęcia na czym polega spowiedź to milcz i nie rób z siebie debila.
Anonim2020.09.14 12:15
Klaunów to wy macie ,babochłopów ,baby z brodą ,istny cyrk.
Hue2020.09.14 12:19
Chesz sie bawic w wyliczanki? Macie ksiezy chodzacych w sukienkach oraz boga gender co uwaza sie za syna i ojca jednoczesnie. Dodatkowo wg katechizmu nie jest ani kobieta, ani mezczyzna. Co nie przekszadza wam mowic do niego "ojcze nasz". Sorry, ale to kupy sie nie trzyma.
Wojtek Polak2020.09.14 14:59
te z ciebie taki teolog jak z lewaków inteligenci. kiedy ty chłopczyku widziałeś kapłana w sukience.sutanna to nie sukienka a płaszcz czy toga to też twoim zdaniem sukienka? Bóg jest Ojcem jak nazywał Go Jezus. a z tym wyliczaniem sprawdźmy facet w babskiej kwiecistej sukience ze stanikiem na bani facet udający babkę a babka udająca faceta drag queen- facet w damskich ciuszkach wyglądający jak klaun z horrorów no i ci nie binarni czyli ni to pies ni wydra i nie zapominajmy o elytach z lgbtq+znp itp nekrofile zoofile i pedofile. ale tu jest postęp i oświecenie i to się wszystko omen omen kupy trzyma? no no naprawdę tylko kupy się trzyma.
Olej2020.09.14 11:14
Prostota życia, które jest jakie jest, a my ? Jakoś się w nim zbieramy i próbujemy odnaleźć sens i prawdę. Na początku jakby nas ktoś wyciągnął na sam środek wielkiej przestrzeni w której jeszcze wielu innych mówi nam że coś koniecznie musimy, że od tego zależy wszystko. Później się przekonujemy, że nic nie zależy od niczego, że te wszystkie konieczności to wielka lipa, samo istnienie jest już istotą w sobie, każdy dzień i oddech. Później gdy już coraz bardziej czujemy nasze ciało i tę dwoistość pomiędzy nim a pragnieniem absolutu i wolności od udręki z nim związanej pojawia się Pan Bóg i wtedy zdajemy sobie sprawę, że bez Niego nic nie ma sensu. Kochamy, pragniemy, spełniamy się w swoich rolach ziemskich i przychodzi perspektywa patrzenia na to wszystko z wielkiego dystansu czasu i jesteśmy w tym samym miejscu w którym rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę.
Anonim2020.09.14 11:10
Prawda boli, co? myślenie chyba także. Co jest złego w tym co On mówi albo co jest nieprawdą? Może przeczytajcie ze zrozumieniem cały tekst a nie tylko tytuł, zanim zaczniecie komentować, wyzywać, gardzić. Więcej kultury , szanowni.
Pfft2020.09.14 11:13
Co jest złego? Chociażby ten fragment: "Ludzie nie są „zwierzętami ludzkimi” obok „zwierząt pozaludzkich”, są istotami stworzonymi na Boże obraz i podobieństwo."
Anonim2020.09.14 11:32
To jest przecież oczywista prawda, fakt. Trzeba czytać całość by zrozumieć przekaz a nie jedno zdanie. Biskup głosi ewangelię - naukę Jezusa o relacjach międzyludzkich o istocie tych relacji - o miłości i odpowiedzialności
Hue2020.09.14 11:44
To niech sam stosuje sie do slowa bozego. Przypomne list do Tymoteusza: Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?
Anonim2020.09.14 12:23
Jezus - założyciel KK sam nie był żonaty i nigdy nie powiedział że biskup musi mieć żonę. Biskup ma być ojcem wszystkich wiernych, uczyć, napominać, troszczyć się o ich zbawienie czyli o dusze, dlatego mówimy ojciec duchowny. Gdyby miał własną rodzinę to musiałby się troszczyć o zapewnienie jej bytu i jej swój czas poświęcać a nie innym
Natalja Siwiec2020.09.14 12:45
a po śmierci instytucja kościoła musiałaby się handryczyć z wdową o spadek.
Hue2020.09.14 12:57
Zaraz zaraz. Jezus tez nie powiedzial nic na temat osob homoseksulanych, co nie przeszkadza wam cytowac listy osob, ktore Jezusa na oczy nie widzialy (sw Pawel). A juz list, ktory mowi, ze biskup powinien miec zone nie jest ok? Wybiorcza wasza wiara.
Hue2020.09.14 12:58
Powiem wiecej. Jezus nie mowil nic o instytucji biskupa. Prosil tylko o gloszenie wiary.
Anonim2020.09.14 11:59
Oni nie umieją czytać,nie ma co od nich wymagać tylko plują jadem,bo to tylko potrafią .
Hue2020.09.14 12:07
Wiec moze powiedz nam jak odczytywac slowa "Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony"
Anonim2020.09.14 12:12
Nie czytacie artykułów wcale ,albo bez zrozumienia ,a komentujecie i piszecie bzdur.
Hue2020.09.14 12:14
Wiec jeszcze raz prosze abys wytlumaczyl jak rozumiesz powyzszy cytat z biblii.
Anonim2020.09.14 13:15
Chodziło o to że biskupem może być żonaty mężczyzna (jeśli zachowa wstrzemięźliwość seksualną) ale musi być mężem jednej żony, dobrze wychował swoje dzieci itd.
Hue2020.09.14 13:56
Maz, ktory utrzymuje wstrzemiezliwosc? Chyba sam masz problemy z rozumieniem, tego co czytasz. A nawet jesli mowisz prawde to dalej jest napisane "Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?". Jednym slowem osoba, ktore jest biskupem ma miec rodzine.
Urszula2020.09.14 13:32
O jakich artykułach piszesz? Ja poczytam.
Albert2020.09.14 11:49
To nie jest żaden fakt, tylko odjechana teoryjka niemająca żadnego pokrycia w rzeczywistości. Jest owocem zwykłych urojeń i niczego innego.
Jenny2020.09.14 11:00
To Kaczor ma przerabane
ladychapel2020.09.14 10:57
Adam i Ewa nie mieli ślubu: ani kościelnego, ani cywilnego, ani żadnego innego; nie składali sobie przysięgi; nie byli rejestrowani w urzędzie; nie towarzyszyli im świadkowie; nie otrzymali błogosławieństwa prezbitera... a jednak Pismo mówi, że byli dla siebie "mężem" i "żoną" (Rdz 2,25; 3,16), czyli stanowili małżeństwo. Zatem w oczach Boga to nie akt zaślubin - ani żadna inna prawnie regulowana forma zawarcia związku - jest czynnikiem decydującym o zaistnieniu małżeństwa.
Darek2020.09.14 11:23
Adam i Ewa nie mogli mieć ślubu, bo Adam nie uzyskał rozwodu z poprzedniego związku. Najpierw Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę. Potem kobieta, Lilith, uciekłą od Adama który chciał by ta mu służyła i się nad nią wywyższał. I tak Adam został sam. Potem Bóg uśpił Adama i z żebra ulepił bezwolną niewolnicę seksualną Ewę, posłuszną i uległą. Adam nie był jednak wdowcem, gdyż Lilith wybrała wolność i człowieczeństwo i uciekła z tego grajdołka, zwanym rajem a nie zmarła. Tak więc Adam nie mógł poślubić niewolnicy Ewy, bo jego żona wciąż żyła, tylko nie chciała żyć z nim - tyranem i troglodyckim maniakiem seksualnym.
Anonim2020.09.14 12:10
Blużnisz człowieku ,blużnisz ,ile w tobie nienawiści ,jakim ty musisz być nieszczęśliwym człowiekiem .Normalni ludzie mają jakieś zajęcia,pasje ,nie mają czasu na to by blużnić innym ,a ty dusisz się swoim własnym jadem i przyjdzie czas jak się nieopamiętasz ,że ten twój jad ciebie zniszczy .Kazda żmija ginie od swojego jadu.
Albert2020.09.14 13:43
"Kazda żmija ginie od swojego jadu." - wyczytałeś te mądrości w swojej książeczce do nabożeństwa, czy jakiś kleruch ci to na zakrystii powiedział? Bo w świecie rzeczywistym każdy jadowity wąż jest całkowicie odporny na swój jad. Następnym razem postaraj się mieć jakieś pojęcie na tematy, na które się wypowiadasz katoprawacki nieuku.
matis892020.09.14 11:35
Sam przyznajesz ze byli małżeństwem, czyli nie żyli na kocią łapę, nie cudzołożyli se sobą i nie byli singlami.
antoni.s2020.09.14 10:46
Ki za nowy diabeł?
Edward2020.09.14 10:45
Właśnie dostałem maila z info o sprzedaży mikro apartamentów (zwanych dawniej kawalerkami) po 9500- za metr kwadratowy. Czy abp. zdaje sobie sprawę, że młodego człowieka nie stać na taki wydatek, żeby kupić i zamieszkać w klitce dla kawalera z żoną? Czy abp. wie, że średnia zarobków to zarobki nieosiągalne dla większości? Może KK powinien upominać rządzących o stworzenie szansy dla młodych na życie w nowej rodzinie, a problem singli jest wtórny.
Z życia wzięte2020.09.14 10:34
Czy pan Jędraszewski wie, że Jezus był singlem?
Darek2020.09.14 11:24
No w sumie to nie był, żył w stałym, dość udanym związku z 12 partnerami jednocześnie.
Anonim2020.09.14 12:05
A Darek mieszkał jako 13 i dlatego tak dobrze zna te relacje.
Krzysztof2020.09.14 10:21
Ten człowiek nich nie obraża singli , zajmie się Ewangelią bo chyba jej nie zna. Nikogo nie zmusza do niczego/ ludzie cierpią za długi sądowych komorników alimentacyjnych żerujących na krzywdzie ludzkiej,a ten będzie gadał głupoty o singlach nich się żeni narobi bachorów i jeszcze weźmie głupią babę z rozwodem wtedy będzie gadał dopiero
Po 11 ...2020.09.14 10:18
Co równie śmiesznego mógłby Abp Jędraszewski powiedzieć? Już wiem: "przestrzegam przed instytucjonalnym ukrywaniem pedofili" :))
lechujarek2020.09.14 10:10
OJCIEC teoretyk tak jak RYDZYK i Kaczyński.. Ten co nigdy rodziny nie założył ma na ten temat najwięcej do powiedzenia. STARY PRZEBIERANIEC. Czy to Bóg wymyślił dla nich te suknie kapiące złotem w których tak paradują???
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.14 10:07
ja pyerdolę! buhaha... gościu będący singlem grzmi o szkodliwości bycia singlem! chłop, którego koledzy z pracy tworzą lawendowe bractwo, jedną z największych na świecie organizacji gejowsko-pedofilnych nienawidzi gejów i zboczeń! gość, który składał śluby ubóstwa mieszka w pałacu! facet chodzi na co dzień w kiecce przyozdobionej koronkami i błyskotkami, potępia przebieranie się mężczyzn w damskie stroje...
na szczęście Prezes mieszka z kotem2020.09.14 10:02
hehehe
Dam2020.09.14 9:58
Facet, który oficjalnie wyrzekł się posiadania rodziny przestrzega przed ideologią singli. Niech samemu da przykład, a potem może pouczać.
bleki2020.09.14 9:57
EBANE CZARNE WATYKAŃSKIE BYDLE, SAM I SAMI JESTEŚCIE IDEOLOGIĄ SINGLI.
Klejnot Nilu2020.09.14 9:53
Pewnie zaraz się tu pojawią śmieszki z Jarosława Kaczyńskiego, bo hehe z kotem mieszka i w ogóle, ale po co? Co biskupa obchodzi jak i z kim ktoś chce żyć?
Jestem singlem2020.09.14 9:53
i wara ci od tego, biszkopcie Jędraszewski.
Albert2020.09.14 9:50
Kleruch - pasożyt krytykuje "ideologię" singli. Hipokryzja level master. Albo raczej szczyt kleszej bezczelności został przekroczony. Kolejny raz w tym tygodniu, choć mamy dopiero poniedziałek.